Αναπαραγωγή Κανάρα δεν έκανε τρίτο αυγό

O έτερος νεοσσός γεννήθηκε χθες η σήμερα;..Αν γεννήθηκε χθες δες αν ταίζεται... Αν έχει φαγητό στον πρόλοβο.
*Έγραψες ότι τον είδες σήμερα, οπότε αύριο πλέον θα έχεις το νου σου. Βάλε περίσσεια τροφή και αρκετές εναλλακτικές διατροφής (αυγό, μείγμα σπόρων, αυγοτροφή, επιπλέον έξτρα σπόρους η βλαστωμένους).
 
O έτερος νεοσσός γεννήθηκε χθες η σήμερα;..Αν γεννήθηκε χθες δες αν ταίζεται... Αν έχει φαγητό στον πρόλοβο.
*Έγραψες ότι τον είδες σήμερα, οπότε αύριο πλέον θα έχεις το νου σου. Βάλε περίσσεια τροφή και αρκετές εναλλακτικές διατροφής (αυγό, μείγμα σπόρων, αυγοτροφή, επιπλέον έξτρα σπόρους η βλαστωμένους).
Τους έχω πολλά είδη τροφής...
Δεν ξέρω πότε γεννήθηκε όμως γιατί έλειπα για διακοπές...
Ο πρόβολος που είναι;
 
'' το μέρος του οισοφάγου των πτηνών όπου γίνεται το πρώτο στάδιο της πέψης, κοινά γκούσα, σγάρα. ''
Βλέπεις την κίτρινη περιοχή στον οισοφάγο;.. Είναι ο πρόλοβος και είναι γεμάτος τροφή
 
Παιδιά δεν έχω δει την καναρα να το ταιζει...
Και δεν έχει αυτό το κίτρινο στον λαιμό του...
Τι να κάνω;
 
Παιδιά δεν έχω δει την καναρα να το ταιζει...
Και δεν έχει αυτό το κίτρινο στον λαιμό του...
Τι να κάνω;
Αν έχεις τη δυνατότητα να το ταΐσεις εσύ α ετοιμαστείς..
Όλη μέρα δεν το τάισε καθόλου;
Αν ναι να του δώσεις λίγο κρέμα κι αν δε έχεις μια δυο μικροποσότητες κρόκου αυγού (πολύ καλά βρασμένου) ουμε εδώ.
Αν χρειάζεσαι βοήθεια... σε περιμένουμε εδώ.
 
Αν έχεις τη δυνατότητα να το ταΐσεις εσύ α ετοιμαστείς..
Όλη μέρα δεν το τάισε καθόλου;
Αν ναι να του δώσεις λίγο κρέμα κι αν δε έχεις μια δυο μικροποσότητες κρόκου αυγού (πολύ καλά βρασμένου) ουμε εδώ.
Αν χρειάζεσαι βοήθεια... σε περιμένουμε εδώ.
Γιάννη εγώ δεν είδα να το ταιζει...
Μπορεί να το κάνει 'κρυφά' βέβαια...
 
Αρχικά πιστεύω πως και να ρίξεις λίγο ψειρόσκονη παρόλο που υπάρχουν οι νεοσσοί δε θα υπάρξει πρόβλημα.. Αρκεί να μην έχουν το στόμα ανοιχτό.. Την ώρα που θα κοιμούνται θα ρίξεις λίγο σκόνη..

Τις πρώτες μέρες γενικά ταίζουν λίγο και συχνότερα... Η μαμά κάθεται από πάνω για να τα ζεστάνει και τα ταίζει ταυτόχρονα. Μην ταίσεις αμέσως εσύ.. Είναι πολύ μεγάλο ρίσκο και θέλει εμπειρία.. Κάτσε και παρατήρησε αν ταίζει ή όχι... Μισή με μία ώρα μπορεί και να χρειαστεί να θυσιάσεις..

Λύσσα το'χεις κάνει πια... Κάντο copy paste να μπαίνει αυτόματα σ'όλα τα θέματα αναπαραγωγής 😛
😀 καλή ιδέα! 👍
 
Βασικα αν δεν ταιζει θα τ μαθουμε με σκληρό. Τροπο μακαρι ν πάνε ολα καλα.. Διαβαζω ηρεμες κινήσεις στην φωλια μην σηκώνεις. Την καναρα.. Ουφ μαλλον είμαι. Ατσουμπαλος..
 
Εκτός από κίτρινο είναι και λίγο σκούρο πράσινο...
Είναι φυσιολογικό;
(είμαι αρχάριος και δεν ξέρω πολλά)
 
Back
Top