Αναπαραγωγή Κανάρα δεν έκανε τρίτο αυγό

Δεν είπα αυτό, πως μπορώ να το ξέρω; Έχεις δώσει πολλές φορές; Πόσων ημερών είναι ο νεοσσός;
Πάντως καλύτερα τις πρώτες μέρες μήλο και σταδιακά τα λοιπά χόρτα. Και το μπρόκολο, απλά να το ζεματάς για λίγο.
 
Δεν είπα αυτό, πως μπορώ να το ξέρω; Έχεις δώσει πολλές φορές; Πόσων ημερών είναι ο νεοσσός;
Πάντως καλύτερα τις πρώτες μέρες μήλο και σταδιακά τα λοιπά χόρτα. Και το μπρόκολο, απλά να το ζεματάς για λίγο.
Είναι δύο με τριών ημερών και του δίνω από προχθές...
 
Όχι Στέλιο, οι τροφές δεν είναι δηλητήρια, επιδρούν με την συνεχή επανάληψη και μετά μεγάλο διάστημα. Μην ανησυχείς :)
Και μην φοβηθείς το μπρόκολο απλά διάβασε και όλο το θέμα που σου έβαλα και θα καταλάβεις. Να το δίνεις λίγο ζεματισμένο και φυσικά αφού κρυώσει, δεν χάνει, αντίθετα απελευθερώνει όλες τις ωφέλιμες ουσίες του έτσι.
 
Όχι Στέλιο, οι τροφές δεν είναι δηλητήρια, επιδρούν με την συνεχή επανάληψη και μετά μεγάλο διάστημα. Μην ανησυχείς :)
Και μην φοβηθείς το μπρόκολο απλά διάβασε και όλο το θέμα που σου έβαλα και θα καταλάβεις. Να το δίνεις λίγο ζεματισμένο και φυσικά αφού κρυώσει, δεν χάνει, αντίθετα απελευθερώνει όλες τις ωφέλιμες ουσίες του έτσι.
Ευχαριστώ πολύ... 🙂
Από αύριο κόβω το μπρόκολο και τους βάζω βρασμένο αλλά και αυγό και μήλο... Τίποτα άλλο που να μπορώ να τους βάζω;
 
Περίμενε τα παιδιά με τα καναρίνια, γιατί διαβάζω ότι δεν ακολουθούν όλοι την ίδια τακτική. Άλλοι δίνουν χόρτα από την αρχή άλλοι δίνουν τις πρώτες μέρες μόνο μήλο και μετά την βδομάδα ξεκινάνε χόρτα.
 
Στέλιο δεν τα δίνεις όλα μαζί κάθε μέρα και όντως είναι πολύ νωρίς για λαχανικά και χόρτα. Τώρα που είναι τόσο μικρό κάθε μέρα θα δίνεις φρέσκο σβιχτοβρασμένο αυγό και πριν κοιμηθούν θα το βγάζεις απ το κλουβί για να μην χαλάσει. Μόλις γίνει 7 ημερών μπορείς να δώσεις μήλο και από 10 ημερών και μετά σιγά σιγά δίνεις και πρασινάδες, αλλά όχι όλα μαζί. Κάθε μέρα από κάτι διαφορετικό. Μια μέρα μπρόκολο, την επόμενη ζοχό και πάει λέγοντας.. Βραστό αυγό ή αυγοτροφή θα δίνεις μέχρι να σαραντίσει το μικρό.. Να σου ζήσει!
 
Στέλιο δεν τα δίνεις όλα μαζί κάθε μέρα και όντως είναι πολύ νωρίς για λαχανικά και χόρτα. Τώρα που είναι τόσο μικρό κάθε μέρα θα δίνεις φρέσκο σβιχτοβρασμένο αυγό και πριν κοιμηθούν θα το βγάζεις απ το κλουβί για να μην χαλάσει. Μόλις γίνει 7 ημερών μπορείς να δώσεις μήλο και από 10 ημερών και μετά σιγά σιγά δίνεις και πρασινάδες, αλλά όχι όλα μαζί. Κάθε μέρα από κάτι διαφορετικό. Μια μέρα μπρόκολο, την επόμενη ζοχό και πάει λέγοντας.. Βραστό αυγό ή αυγοτροφή θα δίνεις μέχρι να σαραντίσει το μικρό.. Να σου ζήσει!
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά 🙂
 
Παιδιά τι είναι αυτό το μαύρο στον λαιμό του;
Σας φαίνεται υγιής ο νεοσσός;
(απ ότι μπορείτε να καταλάβετε από την εικόνα...)
 

Συνημμένα

  • rsz_dsc_0001.webp
    rsz_dsc_0001.webp
    86,9 KB · Προβολές: 54
Μπορεί να είναι κάποιος σπόρος που έφαγε η κανάρα και μεταφέρθηκε με το τάισμα.
Δεν είναι τίποτακαι τα δικά μου είχαν τέτοια μαύρακια.
 
Μπορεί να είναι κάποιος σπόρος που έφαγε η κανάρα και μεταφέρθηκε με το τάισμα.
Δεν είναι τίποτακαι τα δικά μου είχαν τέτοια μαύρακια.
Δεν το βλέπω όμως και πολύ δραστηριο... Όταν σηκώνω την καναρα από την φωλιά αυτό κάθεται ξαπλωμενο στην φωλιά...Ακόμα και αν κουνησω την φωλιά, δεν σηκώνεται πολύ εύκολα... Είναι φυσιολογικό αυτό;
 
Αμα εχει φαγακι στο λαιμο το ριχνει στον υπνο. Η φωτο μου φαινεται νορμαλ, μαλλον ειναι φαγητο. Σηκωνονται οταν πεινανε οποτε μην περιμενεις πολλα πολλα αμα ειναι ταισμενα οπως στη φωτο.
 
Δεν το βλέπω όμως και πολύ δραστηριο... Όταν σηκώνω την καναρα από την φωλιά αυτό κάθεται ξαπλωμενο στην φωλιά...Ακόμα και αν κουνησω την φωλιά, δεν σηκώνεται πολύ εύκολα... Είναι φυσιολογικό αυτό;
Μωρα ειναι τι περιμενεις... Μααμ κακα και νανι. Πρεπει να πεινανε για να σηκωνονται...ή να σηκωσεις εσυ τη φωλα χεχε.
Ελεγχε 1-2 φορες τη μερα αν ειναι ταισμενα και ολα καλα αστα να ησυχασουν.
 
Back
Top