Αναπαραγωγή Κανάρα κλωσάει άσπορο αυγό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dread05
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Στην επαρχεια δεν εχω την πολυτελεια της επωνυμης τροφης. Ειναι το κλασικο μιγμα για καναρινια απο μαγαζι που το συσκευαζει σε σφραγισμενες συσκευασιες.
Το θέμα της κουτσουλιας είναι διατροφικο, κάτι απομεσα εκεί το πιραζει το πουλάκι (Ισος τα μπισκότα Ισος κάποιοι κακής ποιότητας σπόροι μεσά απο την τροφή).
Υγ . Τα χελιδονακια πρεπει να φύγουν απο εκεί ☹
 
πραγματι.. Ας περιμένεί όμως λίγο να δει πως θα εξελιχθούν τα πράγματα θα έλεγα..
 
κριμα να χαλάσει η φωλιά των χελιδονιών όμως..
Κανείς δεν το θέλει... απλά χρειάζονται και στα χελιδόνια όλα όσα κάνουμε για προστασία από παράσιτα στα καναρίνια...
Στην τελική καλό θα κάνουμε...
 
Τα χελιδόνια δεν έχτισαν ακόμα, απλά κάνουν αναγνωριστικές μέσα στην αποθήκη μου. Προς το παρόν έκλεισα την πόρτα για να αποτρέψω.

Μια νέα απορία που προκύπτει φέτος είναι η εξής. Μέσα στην αποθήκη έχω μια κατασκευή που μέσα κρεμάω τα κλουβιά. Αν θέλετε πείτε το εξωτερικό κλουβί με κουνελόσυρμα και σήτα για προστασία από ποντίκια και κουνούπια. Μέσα εκεί λοιπόν έχω και το ζευγάρι και τα άλλα 4 καναρίνια μου (2 αρσενικά 2 θηλυκά το καθένα σε ξεχωριστό κλουβί). Λόγω γεωμετρίας δίπλα στη ζευγαρώστρα πρέπει να κρεμάω ένα άλλο πουλί. Όταν είναι κανάρα της κελαηδάει ο αρσενικός του ζευγαριού. Όταν είναι αρσενικός τραγουδάει στην κλώσα με αποτέλεσμα να εκνευρίζεται ο πατέρας και να την κυνηγάει. Γενικά δε τολμώ να αφήσω κλουβί εκτός της κλούβας το βράδυ. Ενοχλεί πολύ αυτή η κατάσταση λέτε το ζευγάρι; Για να γίνω πιο σαφής φοβάμαι μήπως η μικρή απόσταση άλλων αρσενικών και θηλυκών διαταράξει τις ισορροπίες του ζευγαριού.
 
Τα χελιδόνια δεν έχτισαν ακόμα, απλά κάνουν αναγνωριστικές μέσα στην αποθήκη μου. Προς το παρόν έκλεισα την πόρτα για να αποτρέψω.

Μια νέα απορία που προκύπτει φέτος είναι η εξής. Μέσα στην αποθήκη έχω μια κατασκευή που μέσα κρεμάω τα κλουβιά. Αν θέλετε πείτε το εξωτερικό κλουβί με κουνελόσυρμα και σήτα για προστασία από ποντίκια και κουνούπια. Μέσα εκεί λοιπόν έχω και το ζευγάρι και τα άλλα 4 καναρίνια μου (2 αρσενικά 2 θηλυκά το καθένα σε ξεχωριστό κλουβί). Λόγω γεωμετρίας δίπλα στη ζευγαρώστρα πρέπει να κρεμάω ένα άλλο πουλί. Όταν είναι κανάρα της κελαηδάει ο αρσενικός του ζευγαριού. Όταν είναι αρσενικός τραγουδάει στην κλώσα με αποτέλεσμα να εκνευρίζεται ο πατέρας και να την κυνηγάει. Γενικά δε τολμώ να αφήσω κλουβί εκτός της κλούβας το βράδυ. Ενοχλεί πολύ αυτή η κατάσταση λέτε το ζευγάρι; Για να γίνω πιο σαφής φοβάμαι μήπως η μικρή απόσταση άλλων αρσενικών και θηλυκών διαταράξει τις ισορροπίες του ζευγαριού.
Πριν υπάρξει συνέχεια να ρωτήσω εγώ κάτι.
Τι σε κάνει και όλο αυτό (την κατασκευή υποστήριξης) και δεν το βγάζεις έξω;
 
Ήταν μέσα λόγω καιρού, γενικά υπάρχει πλάνο να βγει έξω αλλά ακόμα το αποφεύγω πρώτον λόγω κλώσας και δεύτερον λόγω έλλειψης χρόνου. Τι αλλάζει; Γενικά έχουμε καταλήξει με τον πατέρα μου ότι η αποθήκη μπορεί μεν να είναι πιο σκοτεινή αλλά θα είναι πιο ασφαλής με τους αέρηδες της περιοχής και τους καύσωνες που θα έρθουν.
 
Ήταν μέσα λόγω καιρού, γενικά υπάρχει πλάνο να βγει έξω αλλά ακόμα το αποφεύγω πρώτον λόγω κλώσας και δεύτερον λόγω έλλειψης χρόνου. Τι αλλάζει; Γενικά έχουμε καταλήξει με τον πατέρα μου ότι η αποθήκη μπορεί μεν να είναι πιο σκοτεινή αλλά θα είναι πιο ασφαλής με τους αέρηδες της περιοχής και τους καύσωνες που θα έρθουν.
Αν υπάρχει έξω ένα σκεπασμένο μέρος και καλυμμένο από αέρα είναι πολύ καλύτερα από μέσα.
Αλλά εσείς αποφασίζεται...
 
Γενικα το εξω ειναι κατι που θα γινει λογικα. Αλλα και παλι ολα μαζι θα ειναι.
Και που είναι το πρόβλημα;
Την ακουστική επαφή των πουλιών δεν μπορείς να την περιορίσεις ούτε μέσα ούτε έξω...
Την οπτική πρέπει να κόψεις τοποθετώντας αδιαφανή υλικά ανάμεσα στα κλουβιά.
Αδιαφανή, ανθεκτικά και αδιάβροχα... Πχ σκληρό αδιαφανές νάιλον...
Θεωρητικά πιάνει... Το κάνω κι εγώ...
 
Για το ενδεχόμενο να μου χαλάσει το ζευγάρι εξαιτίας των άλλων πουλιών στον ίδιο χώρο να μην ανησυχώ δηλαδή; Για κάποιο λόγο πιστεύω ότι όταν είναι στον ίδιο χώρο ο πατέρας προτιμά τις κόρες του ενώ οι γιοί την μάνα τους.
 
Για να καταλάβεις όταν το ζευγάρι είναι μόνο του ο αρσενικός κυνηγάει την κλώσα για να την ζευγαρώσει. Μόλις κρεμάσω δίπλα μια κόρη του πάει κατευθείαν στα κάγκελα και της τραγουδά ενώ αν πλησιάσει η κλώσα την διώχνει. Εν μέρη είναι φυσιολογικό γιατί τα καναρίνια είναι πολυγαμικά πουλιά. Αλλά με την κλώσα γιατί γίνεται απότομα επιθετικός;
 
Για να καταλάβεις όταν το ζευγάρι είναι μόνο του ο αρσενικός κυνηγάει την κλώσα για να την ζευγαρώσει. Μόλις κρεμάσω δίπλα μια κόρη του πάει κατευθείαν στα κάγκελα και της τραγουδά ενώ αν πλησιάσει η κλώσα την διώχνει. Εν μέρη είναι φυσιολογικό γιατί τα καναρίνια είναι πολυγαμικά πουλιά. Αλλά με την κλώσα γιατί γίνεται απότομα επιθετικός;
Όποιο νέο θηλυκό και να κρεμάσεις φυσιολογική η αντίδρασή του να πάει στα κάγκελα.
 
Οι μικρές μου είναι εδώ και κάνα δίμηνο σε οίστρο και οι φερομόνες πρέπει να βαράνε κόκκινο.
 
Τώρα το βράδυ που πήγα να κλείσω το φως οι κουτσουλιές ήταν καθαρές. Δεν είχαν αυτό το πράσινο. Σα να θυμάμαι ότι τα είχα ξαναδεί αυτό και νομίζω όταν έτρωγε βραστό αυγό για αρκετές μέρες. Λεω αύριο να δώσω αυγό χωρίς κρόκο μιας και το πουλί ακόμα γεννάει.

Επίσης η κλώσα ήταν εκτός φωλιάς και πρόσεξα πάλι αυτή την επιθετική συμπεριφορά του αρσενικού. Πάντως μετά το κλείσιμο της λάμπας η κανάρα μπήκε κανονικά στη φωλιά.
 
Η τροφή της τις τελευταίες 3 μέρες είναι, την Κυριακή σπόροι, βραστό αυγό, φρέσκο μήλο, την Δευτέρα σπόροι και βραστό αυγό, και σήμερα μόνο σπόρους και ξηρή αυγοτροφή. Οι κοιλιά της είναι καθαρή.
Τα θηλυκά κατά την περίοδο όπου γεννούν αυγά έχουν διάρροια. Αυτό είναι φυσιολογικό, δεν είναι ασθένεια.
 
Back
Top