Αναπαραγωγή Κανάρα κλωσάει άσπορο αυγό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dread05
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ε δεν μας ενόχλησε η διάρροια, αυτό το ξέραμε. Το χρώμα μας προβλημάτισε.
Γιάννη, την κοιλιά της την είδες καθόλου; Δεν ρίχνεις μια ματιά αύριο, κυρίως στην περιοχή του συκωτιού.
 
Πεντακάθαρη η κοιλιά της. Επειδή τα είχα περάσει πέρσι αυτά με το συκώτι και τις πράσινες κουτσουλιές ήταν το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα.
 
Μόνο με τα χελιδόνια προβληματίζομαι προς το παρών. Είτε μέσα στην κλούβα, είτε έξω κρεμασμένα τα κλουβιά, τα ανόητα τα περιτριγυρίζουν.
 
Κοίτα Γιάννη, εδώ στην δουλειά μου έχουμε 4 χελιδονοφωλιές και τις παρατηρώ. Τα χελιδόνια δεν εμπλέκονται καθόλου με άλλα πουλιά που υπάρχουν επίσης εδώ κοντά. Από την φωλιά κατευθείαν πετούν στο ανοιχτό περιβάλλον. Δεν ξέρω που πάνε και βρίσκουν τροφή και επανέρχονται. Να φανταστείς ούτε στην πίσω πλευρά του κτιρίου δεν πετάνε καθόλου. Άρα αν βρεις ένα σημείο μακριά από την ακτίνα του πήγαινε - έλα τους, δεν θα σου ενοχλήσουν τα καναρίνια.
Μην χαλάσεις τις φωλιές τους. Κάνουν πολλά μίλια για να έρθουν, μην χάσουν την αναπαραγωγή, κρίμα είναι.
 
Μαρία έντομα τρώνε, κυρίως κουνούπια, και αυτό εν πτήση :Ρ. Δεν έχουν φωλιές ακόμα απλά πετάνε κάτω από το υπόστεγο και ψάχνουν για κατάλληλα μέρη. Μην αφήσουν καμιά κουτσουλιά πάνω από τα κλουβιά φοβάμαι.

ΥΓ. Το ξέρατε ότι βάση διεθνούς συνθήκης για τα μεταναστευτικά πουλιά, απαγορεύεται να καταστρέφεις της φωλιές τους;
 
Κι εδώ είχε 5 αλλά κάποιος κατέστρεψε μία που βλέπει εντελώς στον δρόμο και έμειναν 4.
 
Όχι εκείνη και μια δύο ακόμα ήταν έτσι, από εκείνο το απόγευμα μέχρι και εχθές το βράδυ ήταν νορμάλ. Θα ξαναδώ σήμερα το μεσημέρι για να ελέγξω τη θεωρεία μου με το αυγό.
 
Όχι εκείνη και μια δύο ακόμα ήταν έτσι, από εκείνο το απόγευμα μέχρι και εχθές το βράδυ ήταν νορμάλ. Θα ξαναδώ σήμερα το μεσημέρι για να ελέγξω τη θεωρεία μου με το αυγό.
Μάλλον δεν τα γνωρίζεις καλά και είναι καιρός να το μάθεις Τα θηλυκά κατά την περίοδο όπου γεννούν αυγά έχουν διάρροια. Αυτό είναι φυσιολογικό, δεν είναι ασθένεια.
 
Δυστυχώς και η δεύτερη γέννα ήταν άκαρπη. Το ζευγάρι μπαίνει στο ράφι λοιπόν, δεν έχω όρεξη να τα βάλω για τρίτη φορά. Η κανάρα όμως είναι σε mood ακόμα και μαδάει τα φτερά της για φωλιά. Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση;
 
Νομίζω αυτό που λέει ο Μιχάλης είναι λίγο παρακινδυνευμένο και θέλει εμπειρία...

Δυστυχώς και η δεύτερη γέννα ήταν άκαρπη. Το ζευγάρι μπαίνει στο ράφι λοιπόν, δεν έχω όρεξη να τα βάλω για τρίτη φορά. Η κανάρα όμως είναι σε mood ακόμα και μαδάει τα φτερά της για φωλιά. Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση;
Χωρίζεις το ζευγάρι, σε άλλο κλουβί, να μην βλέπονται και αν είναι δυνατόν να μην ακούει η κανάρα τον κανάρο. Αλλάζεις διατροφή στην κανάρα, αυγό ή αυγοτροφή 1-2 φορές την εβδομάδα, και πολλά χόρτα, λαχανικά, φρούτα και μπάνιο (αν το επιτρέπει ο καιρός). Αν την δεις και επιμένει στο μάδημα τότε αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να την αφήσεις να φτιάξει φωλιά, να γεννήσει (λογικά) άσπορα και να την αφήσεις να τα κλωσήσει για καμία βδιμάδα μπας και ηρεμήσει και μετά μπει σε mood καλοκαιριού. Σε τι συνθήκες ζει το πουλάκι; Θερμοκρασία και διάρκεια ημερήσιου φωτισμού;
 
Συνθήκες καλοκαιριού Ελλάδας. Τα πουλιά τα βγάζω στο φως στις 8 το πρωί και τα βάζω μέσα στις 9 το βράδυ. Της έδεσα ένα μεγάλο κομμάτι κλωστής στη μια μεριά του κλουβιού και βγάζει το άχτι της πάνω του. Νομίζω δεν είδα πούπουλα εχθές.
 
Νομίζω λίγο το πιπιλίζουμε αυτό το μέσα έξω δε κάνει καλό. Όταν λέω μέσα εννοώ κυριολεκτικά μια πόρτα διαφορά. Η θερμοκρασία είναι ίδια και ενώ την μέρα είναι πολύ σκοτεινά μέσα την νύχτα είναι πολύ επικίνδυνα να μείνουν έξω. Μιλάμε για σπίτι χωριού έξω από το χωριό, το μέρος είναι γεμάτο κουκουβάγιες, ποντίκια γάτες. Είμαστε δίπλα σε βουνό και ο καιρός μπορεί να αλλάξει κυριολεκτικά μέσα σε μισή ώρα. Μπορεί να αφήσω τα πουλιά με καλοκαιρινή νύχτα και το πρωί να τα βρω με 5 μποφορ και ψόφια. Ασχολούμαι με τα καναρίνια μου πάνω από την μισή μέρα μου, αν είχα καλύτερη λύση θα την είχα εφαρμόσει :).
 
Νομίζω λίγο το πιπιλίζουμε αυτό το μέσα έξω δε κάνει καλό.
Αυτό έχει να κάνει με την διαφορά θερμοκρασίας και λοιπών συνθηκών, υγρασίας κτλ.
Αν είναι σωστό, πρέπει να το πιπιλίζουμε ακόμα και αν δεν μας αρέσει. Πως θα γίνει; Κάθε μέρα νέοι φίλοι μπαίνουν στην παρέα δεν είμαστε όλοι ενημερωμένοι.
Τις δικές σου τις συνθήκες τις ξέρεις εσύ πρώτα και καλύτερα. Αν δεν έχεις διαφορά, φυσικά μπορείς να το κάνεις και καλά κάνεις :)
 
Δυστυχώς και η δεύτερη γέννα ήταν άκαρπη. Το ζευγάρι μπαίνει στο ράφι λοιπόν, δεν έχω όρεξη να τα βάλω για τρίτη φορά. Η κανάρα όμως είναι σε mood ακόμα και μαδάει τα φτερά της για φωλιά. Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση;
Εχεις άλλον αρσενικό να τα βάλεις να γνωριστούν για να αποκλείσεις τουλάχιστον ότι φταίει εκείνος;
 
Back
Top