Ασθένειες Καναρίνι κάθεται στην κοιλιά του

Επίσης, προχθές του έδωσα για πρώτη φορά ριγανονερο
πιστεύω πως βρέθηκε ο ''ένοχος'' και η άποψη μου ενισχύεται από το ''πρώτη φορά''. αφού ήταν το μόνο διαφορετικό στην ρουτίνα του.
Αφού ο γιατρός δεν εντόπισε κάτι ανησυχητικό σίγουρα θα συνέλθει.

πολλές ευχές για γρήγορη ανάρρωση!
 
Θα συνέλθει ή τον σκότωσα τον Σουλτανο μου; Τώρα που κοιμάται στέκεται κανονικά στα πόδια και όχι στην κοιλιά.
Να τον πάω αύριο και στον άλλο πτηνιατρο; Διάβασα στο ίντερνετ ότι είναι ο καλύτερος και έχει κλινική μόνο για πτηνά και εξωτικά κατοικίδια. Θα ήθελα να δω τι θα μου πει κι αυτός αλλά είναι πάνω από μια ώρα μακριά και θα πρέπει να μπούμε σε μέτρο και λεωφορείο. Μήπως τελικά τον ανησυχήσω άδικα;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Θα συνέλθει ή τον σκότωσα τον Σουλτανο μου; Τώρα που κοιμάται στέκεται κανονικά στα πόδια και όχι στην κοιλιά.


Και πριν στα ποδια του στεκοταν απλα δεν φαινονταν απο την κοιλιτσα του

τι ηλικιας ειναι;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τώρα που κοιμάται στέκεται κανονικά στα πόδια
αυτό είναι πολύ καλό σημάδι, βλέπεις αύριο την κατάσταση του και αποφασίζεις για τον 2ο γιατρό, αν είναι όλα καλά μην τον ταλαιπωρείς με μετακινήσεις.
 
τι ηλικιας ειναι;
Δεν ξέρω ακριβώς. Όταν μου τον έδωσαν μου είπαν ότι ήταν ήδη ενός έτους κι εγώ τον έχω 6 μήνες.

αυτό είναι πολύ καλό σημάδι, βλέπεις αύριο την κατάσταση του και αποφασίζεις για τον 2ο γιατρό, αν είναι όλα καλά μην τον ταλαιπωρείς με μετακινήσεις.
Αυτό θα κάνω, αν και θα ήθελα να τον δει ακόμη ένας γιατρός. Από την εμπειρία μου με την σκυλίτσα μου εδώ μεχρι τώρα έχω μάθει να μην τους εμπιστεύομαι. Δεν είναι βέβαια όλοι ίδιοι.
Ευχαριστώ πολύ!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δεν ξέρω ακριβώς. Όταν μου τον έδωσαν μου είπαν ότι ήταν ήδη ενός έτους κι εγώ τον έχω 6 μήνες.

Mια χαρα θα ειναι, δε νομιζω να ευθυνεται το ριγανονερο κατα την γνωμη κι ουτε μπορει να προκαλεσει μονιμη βλαβη η κατι τετοιο, οποτε μη στεναχωριεσαι.

1κγ στη 200αρα

οσο νερο και να πιει σε μια μερα το πουλακι εξακολουθει να ειναι μικρη ποσοτητα
 
Καλημέρα!
Μόλις φύγαμε από τον δεύτερο πτηνιατρο. Αυτός μόνο το κοίταζε για κανένα πεντάλεπτο, μετά έσβησε τα φώτα και το ξανακοιταξε και μου είπε ότι φαίνεται καλά σήμερα και ίσως αύριο να είναι καλύτερα ίσως και χειρότερα. Πόσα χρόνια άραγε χρειάστηκε να σπουδάσει για να καταλήξει σε αυτό το συμπέρασμα;
Εν τω μεταξύ κι αυτός μου είπε για τη ζέστη! Τόσα χρόνια έχω πουλιά και πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο.
Όταν του είπα ότι εχθές κάναμε και ανάλυση περιττωματων, δεν φάνηκε να είναι σχετικός.
Έχω απογοητευτεί. Έδωσα τόσα χρήματα και δεν ξέρω τι έχει ο σουλτάνος μου και κατά συνέπεια δεν μπορώ να τον βοηθήσω
 
Νομιζω δεν χρειαζοταν δευτερη επισκεψη καθως φαινεται απο τα λεγομενα σου οτι εγινε σωστη εξεταση την πρωτη φορα.

Του εβαλες μπανιερα να παρει το μπανιο του;
 
Νομιζω δεν χρειαζοταν δευτερη επισκεψη καθως φαινεται απο τα λεγομενα σου οτι εγινε σωστη εξεταση την πρωτη φορα.

Του εβαλες μπανιερα να παρει το μπανιο του;
Μπανιέρα του βάζω κάθε πρωί αλλά δεν μπαίνει ποτέ. Σήμερα δεν του έβαλα.
Πήγαμε και σε δεύτερο επειδή το πρωί ξύπνησε αργότερα απ'ολα συνήθως, έφαγε και στη συνέχεια στεκοταν στην πατήθρα στο ένα πόδι. Κι αυτό είναι επίσης κάτι καινούργιο για εμάς. Μπορώ να καταλάβω ότι δεν είναι και στα καλύτερα του. Προσπαθώ να κάνω ό,τι καλύτερο και η απάντηση που παίρνω από αυτόν που αυτοαποκαλειται πτηνιατρος είναι ότι αφού δεν κάθεται στον πάτο και δεν σταμάτησε να τρώει δεν είναι κάτι σοβαρό. Ε μα για να μην τα κάνει όλα αυτά διέσχισα όλη την Πόλη. Εάν φτάσουμε στο σημείο να κάθεται στον πάτο και να μην τρώει, μετά και να βρούνε τι έχει θα είναι αργά. Λέω κάτι παράλογο;

Αφού αρνήθηκα να του δώσω αντιβίωση, όπως μου πρότεινε, χωρίς να ξέρω το έχει, μου πρότεινε στη συνέχεια το παρακάτω σκεύασμα που λέει ότι είναι βιταμίνες και θα τον βοηθήσουν. Δεν το πήρα επειδή δεν κατάλαβα όλα τα συστατικά μια και ήταν στα τουρκικά. Το γνωρίζει μήπως κάποιος;DSC_0003_800x449.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δεν το γνωρίζω το φάρμακο αλλά από ότι μας λες σίγουρα κάτι έχει.
Δεν υπάρχει περίπτωση να είναι θηλυκό και να έχει καμιά δυστοκία ε;
Αν και είπες ότι κοίταξε την κοιλίτσα του ο γιατρός.
Υπάρχει περίπτωση να έφαγε κάτι τοξικό?
Μήπως να δοκίμαζες να του βάλεις καρβουνάκι;
 
Τι είναι το καρβουνακι; Που μπορώ να το βρω; Τι κάνει αυτό;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Το πουλάνε στα pet shop και ειναι καλο αν εχουν παθει καποια δηλητηριαση.

ps: ΠΡΟΣΟΧΗ! Σε περίπτωση που παίρνει αντιβίωση πρέπει να το αφαιρέσεις απο το κλουβι!
 
Κατα τη διαρκεια της ημερας και τα δικα μου στεκονται στο ενα ποδι και τα ενηλικα και οι νεοσσοι το κανουν.
Ειναι συνηθες το φαινομενο κσι καθολου ανησυχιτικο ΑΝ η γενικη εικονα/συμπεριφορα του πουλιου ειναι φυσιολογικη.

Ειναι καποιες φορες που αυτο μπορει να δειχνει καποιο προβλημα στα νεφρα ισως αλλα το αναφερω "εγκυκλοπαιδικα"
 
Να σε ρωτησω κατι; Ο γιατρος, ειδε τις κουτσουλιες με το ματι;η σε μικροσκοπιο; Γιατι σκέφτηκα ότι μπορει να εχει κατι που να μην μπορει να φανει στο μικροσκοπιο και να χρειαζεται κανονικη αναλυση...
Παντως ο τροπος που καθεται δεν ειναι φυσιολογικος...
Νομιζω πως ειχες πει οτι θα έρθεις Ελλαδα;αν έρθεις... Μπορεις να τον φερεις εδω;
Για να τον πας σε έναν καλο γιατρο αν γινεται...
 
σκεκόταν καμαρωτός όπως στην φωτογραφία;
ποιο ποδαράκι είχε σηκωμένο;
Καμαρωτος όχι. Ήταν πολθ ακεφος το πρωί. Από τη στιγμή που γυρίσαμε σπίτι μπορώ να πω ότι είναι πιο δραστήριος.
Δεν θυμάμαι ποιο πόδι σήκωνε. Έχει σημασία; Νομίζω το αριστερό, χωρίς να είμαι σίγουρη ότι σήκωνε μόνο το ένα.

Το πουλάνε στα pet shop και ειναι καλο αν εχουν παθει καποια δηλητηριαση.
Θα το προμηθευτώ. Αυτό θα βοηθήσει και στην περίπτωση που τον πείραξε το ριγανονερο;

Κατα τη διαρκεια της ημερας και τα δικα μου στεκονται στο ενα ποδι και τα ενηλικα και οι νεοσσοι το κανουν.
Στην περίπτωση αυτή φαίνεται κοιτάζοντας την κοιλίτσα; Κάποιο σημείο κόκκινο ή σκουρόχρωμο;

Να σε ρωτησω κατι; Ο γιατρος, ειδε τις κουτσουλιες με το ματι;η σε μικροσκοπιο; Γιατι σκέφτηκα ότι μπορει να εχει κατι που να μην μπορει να φανει στο μικροσκοπιο και να χρειαζεται κανονικη αναλυση...
Ο σημερινός ούτε καν με το μάτι. Ο χθεσινός έβαλε αλουμινοχαρτο, πήρε δείγμα κι επειδή μου είπε ότι θα έπρεπε να περιμένω κανένα μισάωρο, γύρισα σπίτι και μας πήρε τηλέφωνο για να μας πει ότι όλα ήταν καλά. Ακριβώς ό,τι έκανε και ο γιατρός στην Ελλάδα. Υπάρχουν δηλαδή δύο διαφορετικές εξετάσεις; Είτε τα βλέπουν στο μικροσκόπιο είτε γίνεται ανάλυση;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Στην περίπτωση αυτή φαίνεται κοιτάζοντας την κοιλίτσα; Κάποιο σημείο κόκκινο ή σκουρόχρωμο;

ενδεχομενο προβλημα στα νεφρα θα φαινοταν στις κουτσουλιες θεωρω
 
Σου ευχομαι να γινει συντομα καλα, αν και οι γιατροι λενε οτι ειναι καλα, θα ηθελες να βγαλεις μια φωτο με απο την κοιλιτσα του; ισως καποιο εμπειρο ματι εδω μεσα να δει κατι.
 
Σου ευχομαι να γινει συντομα καλα, αν και οι γιατροι λενε οτι ειναι καλα, θα ηθελες να βγαλεις μια φωτο με απο την κοιλιτσα του; ισως καποιο εμπειρο ματι εδω μεσα να δει κατι.
Ευχαριστώ πολύ. Προσπάθησα να το κάνω εχθές αλλά δεν τα κατάφερα. Δεν ξέρω αν είμαι τόσο αδέξια αλλά έχει τόσα πολλά πουπουλακια που μόνη δεν μπορώ να το κάνω ποτέ βρέχοντας το. Σήμερα δεν θέλω να τον ταλαιπωρήσω παραπάνω. Αύριο θα προσπαθήσω πάλι γιατί πραγματικά έχω εναποθεσει όλες τις ελπίδες μου στηξ εμπειρία των άλλων μελών
 
Back
Top