Ασθένειες Καναρίνι κάθεται στην κοιλιά του

Είμαι πολύ ωραίος βεβαίως βεβαίως! Είμαι πολύ ωραίος, είμαι Αλαιν Νταιλον!
Όπως βλέπετε σήμερα είμαι πολύ καλύτερα. Ξύπνησα από τα ξημερώματα και ξεσήκωσα όλη την πολυκατοικία. Μάλλον κάποιος θα με είχε ματιαξει, άλλωστε τόσοι με λαχταρανε όταν λιαζομαι στο παράθυρο. Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια και το ενδιαφέρον σας!PicsJoin_201865205253926_800x598.webp
 
Βρε Ζωή, μπάς και ( λέω εγώ τώρα...) εκεί στο παράθυρο που τον έχεις, τον βαράει ο ήλιος κάποιες ώρες και ζαβλακωνεται το πουλί;
Δεν είναι μόνιμα στο παράθυρο. Το πρωί τον αφήνω καμιά ώρα και μετά το απόγευμα που γυρίζω σπίτι κάθεται ακόμη ένα 2ωρο. Φέτος στην Κωνσταντινουπολη τον κυνηγάμε τον ήλιο.

Χαίρομαι που είναι καλα ο Σουλτανάκος, μάλλον ταλαιπωρήθηκε από συνδυασμό ζέστης/πτερρόροιας και ήταν στα "κάτω του". Σελίμ γερά, και παρτους τα αυτιά!
Σήμερα που ζωντάνεψε αυτός μάλλον θα κοιμάμαι εγώ όλη την ημέρα. Δύο εικοσιτετραωρα δεν έκλεισα μάτι από την στεναχώρια. Γερά να είναι όλα τα πουλάκια γιατί παρότι είναι μια σταλιά κλέβουν το μυαλό και την καρδιά μας.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Πολύ χάρηκα με την εξέλιξη σας.
Μα είναι ένας κούκλος ο άτιμος!
Ευχαριστώ πολύ :)
Τώρα κατασπαραζει το αυγό του. Του έβαλα και βιταμίνες στο νερό του και ελπίζω να συνεχίσει να είναι καλά και να μην μας τα γυρίσει αργότερα.
 
Πάντως έχε στα υπόψη σου ότι το πουλάκι λόγω ράτσας είναι μεγαλόσωμο και αν και δεν γνωρίζω περί της ράτσας και τις ευαισθησίες τους ας πούμε, ενδεχομένως τώρα που ζέστανε ο καιρός το βάρος του να έχει ελαφρώς αυξηθεί, λόγω μείωσης των καύσεων που κάνει, (νέα υπόθεση κάνω) και οι πατήθρες του όπως νομίζω σου έχουν αναφέρει να μην είναι οι εντελώς κατάλληλες με αποτέλεσμα τα πέλματά του να δεχονται κάπως πιο έντονες πιέσεις (σε κάθε υπόθεση υπάρχει και η σχετικότητα των όρων) και αυτός να είναι και ένας πρόσθετος λόγος που μπορεί να συμβάλλει στο να κάθεται με την κοιλιά, ειδικά τώρα που λόγω πτερόρροιας η κίνησή του θα μειωθεί και η τροφή του θα είναι πιο θρεπτική (πχ μεγαλύτερη συχνότητα αυγού, λιπαρών σπόρων κλπ)
Συνοπτικά... Μην περιμένεις να πας στη Θεσσαλονίκη και άλλαξέ του πατήθρες και βάλε του αυτές των οποίων τις διαστάσεις και το είδος νομίζω ότι σου έχουν γράψει σε κάποιο προηγούμενο μήνυμα σε αυτό ή στο άλλο θέμα που έχεις ανοίξει.
 
Το ίδιο ακριβώς σκέφτηκα κι εγώ. Το μόνο καλό από την χθεσινή μας επίσκεψη στον πτηνιατρο ήταν ότι βρήκα ξύλινες πατηθρες. Τις καθάρισα και σήμερα του έβαλα. Απλώς επειδή ήταν όλες στο ίδιο μέγεθος του άφησα και μια από τις προηγούμενες για να γυμνάζει τα πόδια του όπως μου είπαν. Αυτή η ξύλινη νομίζω πως είναι καλύτερη. Θα περιμένω μια δυο εβδομάδες να σιγουρευτώ ότι είναι καλά και θα έρθω στην Ελλάδα. Ο πατέρας μου μου έφτιαξε πατηθρες ακριβώς όπως μας είπε ο κύριος Μάκης._20180608_111027_800x396-1.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Bλεπω οτι ήδη προτιμά την ξύλινη. Μπράβο Σελιμ λιονταράκι.
Ναι, του άρεσε πολύ. Να αντικαταστησω και την άλλη;
Ίσως με αυτές να μην χρειάζεται να του κόβω και τα νύχια, κάτι που δεν του αρέσει καθόλου.
 
Καλό θα ήταν, μπορείς να δοκιμάσεις να "ισιωσεις" και την αλλη πανω-κατω με ενα γυαλόχαρτο ή απλα να τις "ξεφλουδίσεις" με ενα μαχαίρι ή κατι τέτοιο (προσεκτικά, θέλουμε όλα σου τα δάκτυλα οκ; :D ) για να την κάνεις περίπου όπως σου είπε ο κ. Μακης.
 
Ναι, του άρεσε πολύ. Να αντικαταστησω και την άλλη;
Ίσως με αυτές να μην χρειάζεται να του κόβω και τα νύχια, κάτι που δεν του αρέσει καθόλου.
Ναι να την αντικαταστήσεις, οι ξύλινες είναι ανώτερες σε όλα. Μπορείς να βάλεις μία με διαφορετική διάμετρο από αυτή που ήδη έχεις (αν και είναι ότι πρέπει από ότι μπορώ να δω). Τα νύχια θα χρειάζεται να τα κόβεις αλλά ίσως πιο αραιά από τώρα.
 
Με το μαχαίρι προσπάθησα αλλά δεν μπορώ. Μάλλον δεν διαθέτω την απαιτούμενη δύναμη. Αντικατεστησα και την άλλη. Έστω κι έτσι είναι καλύτερες νομίζω από τις προηγούμενες. Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια :)

Ναι να την αντικαταστήσεις, οι ξύλινες είναι ανώτερες σε όλα. Μπορείς να βάλεις μία με διαφορετική διάμετρο από αυτή που ήδη έχεις (αν και είναι ότι πρέπει από ότι μπορώ να δω). Τα νύχια θα χρειάζεται να τα κόβεις αλλά ίσως πιο αραιά από τώρα.
Δυστυχώς αυτές ήταν οι μόνες που βρήκα και έχουν την ίδια διάμετρο. Λίγη υπομονή θα κάνω και σε λίγες μέρες που θα έρθω στην Ελλάδα θα πάρω όλα όσα χρειάζεται ο σουλτάνος μου.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δυστυχώς αυτές ήταν οι μόνες που βρήκα και έχουν την ίδια διάμετρο. Λίγη υπομονή θα κάνω και σε λίγες μέρες που θα έρθω στην Ελλάδα θα πάρω όλα όσα χρειάζεται ο σουλτάνος μου.
Δες και τις λείες ξύλινες καβίλιες σαν εναλλακτική σε διάμετρο 8-12 mm. είναι πιο φθηνες και τις κόβεις στο μήκος που επιθυμείς.

Παράδειγμα:
17792_n.webp

2o παράδειγμα με πιο χοντρή καβίλια:
2_n.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Δικά σου είναι αυτά τα κουκλιά;
Οι στρογγυλές πατηθρες δεν είναι κατάλληλες για τη συγκεκριμένη ράτσα και έπειτα από συμβουλή έμπειρου μέλους μου έφτιαξε ο πατέρας μου ξύλινες πατηθρες που στην επάνω μεριά τους είναι επίπεδες.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δικά σου είναι αυτά τα κουκλιά;
Οι στρογγυλές πατηθρες δεν είναι κατάλληλες για τη συγκεκριμένη ράτσα και έπειτα από συμβουλή έμπειρου μέλους μου έφτιαξε ο πατέρας μου ξύλινες πατηθρες που στην επάνω μεριά τους είναι επίπεδες.

Ναι δικά μου είναι. Αν η ράτσα χρειάζεται ειδική πατήθρα τότε ΟΚ.. Θα πρέπει να ακολουθήσεις τις συμβουλές των έμπειρων.
 
Μην αποπειραθείς σε παρακαλώ με μαχαίρι ή άλλο ανάλογο όργανο να κάνεις πεπλατυσμένες τις πατήθρες σου, διότι το αποτέλεσμα θα είναι να δημιουργηθούν ανωμαλίες και σκλήθρες απειροελάχιστες που μπορεί να πληγώσουν τα πόδια του πουλιού.
 
Αποπειράθηκα αλλά δεν τα κατάφερα. Έτσι κι αλλιώς ο πατέρας μου τις έχει φτιάξει αλλά μου είπε ότι βρήκε σε πετ σοπ και έτοιμες για να διαλέξω οποιες θέλω.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top