Ασθένειες Καναρίνι κάθεται στο ένα πόδι

George07

PB New Member
Εγγραφή
18 Ιουν 2024
Μηνύματα
19
Καλησπέρα σήμερα είδα ότι το αρσενικό καναρίνι μου κάθεται στο ένα του πόδι όλη μέρα προς το παρόν αλλά τρώει κανονικά πίνει νερό και κάθεται στα ξυλάκια του λέτε να χτύπησε πουθενά; γιατί στα χέρια που το έπιασα δεν είδα να έχει κάτι στα πόδια του είναι καθαρό
 
  • Like
Αντιδράσεις: pàpia
Καλησπέρα. Το εξέτασες και στα νύχια και στα "πέλματα" και δεν βρήκες αμυχή, κοκκίνισμα ή οίδημα; Αν ναι, κοίταξες, στην περίπτωση που το πόδι έχει δαχτυλίδι, αν το τελευταίο μετακινείται άνετα πάνω στο πόδι ή αν έχει κολλήσει;
Αν όχι, πρέπει ίσως να παραμερίσεις τα πούπουλα και να κοιτάξεις την κοιλιά του για δυσχρωμίες ή για διογκώσεις. Συνήθως όσα περιγράφονται παραπάνω, ευθύνονται για το σήκωμα του ποδιού.
 
@ianos τώρα που το ξανά κοίταξα και είδα μεταξύ τους τα πόδια νομίζω το ένα δάχτυλο του στο νύχι είναι κάπως σαν πρισμενο; λέτε να θέλει κόψιμο το νύχι άμα πάω κοντά η κάποιες φορές το πατάει το πόδι αλλά με επιφύλαξη
[automerge]1718898582[/automerge]
@ianos
 
@MARY@MARY58 καλημέρα μήπως τώρα φαίνεται καλύτερα;
 

Συνημμένα

  • IMG_20240621_134204.webp
    IMG_20240621_134204.webp
    559 KB · Προβολές: 24
  • IMG_20240621_134104.webp
    IMG_20240621_134104.webp
    483,2 KB · Προβολές: 24
@George07 κ εγώ λίγα ακάρεα βλέπω. Τα νυχακια θέλουν κόψιμο ειδικά το πίσω νύχι. Ποιο πόδι σηκώνει; Το αριστερό; Σε αυτό φαίνονται τα ακάρεα.
Τα φτερά της ουράς κυρίως φαίνονται λίγο "αναμαλλιασμένα" . Μήπως όταν κάθεται στην ακριανή πατήθρα, βρίσκει η ουρά του στα κάγκελα του κλουβιού;
Πολύ όμορφο πουλάκι. 🥰 Να το χαίρεσαι. Ίδιος ο Σοφοκλής μου. 😁
 
@MARY58 ναι το αριστερό σηκώνει βασικά μόλις ακουμπάει το ποδαράκι του την πατηθρα το πόδι του δεν αγκαλιάζει την πατηθρα όπως το δεξί, επίσης τα ακάρεα που λες πως τα αντιμετωπίζω;
[automerge]1719016325[/automerge]
@ianos ναι δεν έχει κάτι η κοιλιά του είναι καθαρός,τα ακάρεα πως τα αντιμετωπίζω;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
@George07 με epithol. Διάβασε τα επισυναπτόμενα άρθρα κ όλο το ποστ.
 
@ianos ναι δεν έχει κάτι η κοιλιά του είναι καθαρός,τα ακάρεα πως τα αντιμετωπίζω;
Σου προτείνω να πας είτε σε πτηνίατρο είτε να πάρεις τηλέφωνο στο Εργασττήριο της Κομοτηνής, να θέσεις την κατάσταση (συμπληρώνοντας ότι το άνω τμήμα του ράμφους του είναι λίγο πιο ανεπτυγμένο και εξέχει του κάτω τμήματος), και να σε καθοδηγήσουν για το πως θα στείλεις δείγματα για εξετάσεις. Δεν είναι ακριβές. Έτσι θα έχεις μια πληρέστερη εικόνα του τι συμβαίνει. Η πρότασή μου έχει να κάνει με το ότι κάποιες φορές το σήκωμα του ενός ποδιού μπορεί να σχετίζεται με προβλήματα στα εσωτερικά όργανα της κοιλιάς.
Τα ακάρεα στα πόδια δεν είναι τόσο πολλά, θεωρώ ότι δεν μπορεί να του δημιουργούν τέτοιο πρόβλημα και θα έλεγα ότι είναι το τελευταίο που θα πρέπει να αντιμετωπιστεί, όταν ξεκαθαριστεί αν έχει κάτι ή όχι.
 
Καλησπέρα παιδιά σε όλους τελικά από το παρατηρώ πρέπει να είναι ακάρεα, υπάρχει κάποιο φάρμακο; γνωρίζει κάποιος;
 
Καλησπέρα παιδιά σε όλους τελικά από το παρατηρώ πρέπει να είναι ακάρεα, υπάρχει κάποιο φάρμακο; γνωρίζει κάποιος;
Να σε ρωτήσω...του έκανες εξετάσεις τελικά;
Όταν λες για φάρμακο για τα ακάρεα, εάν εννοείς ακάρεα των ποδιών, το φάρμακο είναι η κρέμα epithol. Αλλά έχε υπόψη σου ότι η εικόνα που μας έχεις στείλει, δεν δείχνει έντονη προσβολή από ακάρεα που ίσως και να δικαιολογούσε το σήκωμα του ποδιού.
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@ianos Εξέταση δεν του έκανα απλά έχει ξεκινήσει και πατάει το πόδι του καλύτερα απλά βλέπω στην πατούσα του σαν να έχει κάνει λίγο πάστα αν με καταλάβαινες όπως το λέω
 
απλά βλέπω στην πατούσα του σαν να έχει κάνει λίγο πάστα αν με καταλάβαινες όπως το λέω
Κάτι τέτοιο;

 
Back
Top