Ασθένειες Καναρίνι κάθεται στο ένα του πόδι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kwmaka
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kwmaka

PB New Member
Εγγραφή
17 Σεπ 2018
Μηνύματα
9
Πόλη
Θεσσαλονίκη
καλημερα σας,

Μιας και εβλεπα παλια κατι πληροφοριες εδω για το καναρινι που ειχα, εκπαιδευα, επαιζα, κοιμομουν και ετρωγα ειπα να γινω μελος μιας μεγαλης ομαδας με αρχοντες των πολλων αυτων ειδων πουλιων...
Ειμαι στα 20 χρονια της ζωης μου.
Ασχολουμαι (ερασιτεχνικα) κυριως με την ''εκπαιδευση, μεγαλωμα καναρινιων, απο πριν 8 χρονια.

Ετσι που λετε, πριν 7 χρονια, με εδωσαν ενα καναρινακι. Το φροντιζα, τον επλενα, τον καθαριζα, τρωγαμε μαζι, κοιμοταν πανω μου και μολις του ελεγα κατι στην μοναδικη γλωσσα που ειχαμε αναπτυξει ερχοταν σε μενα.. Το ονομα του,Μητσος. Κλαπηκε περυσι, μετα απο δυσαρεστα γεγονοτα +την κλοπη του μητσουλη ημουν στεναχωρημενος για μηνες, εναν χρονο ακριβως σαν περυσι μου εδωσαν ενα καναρινακι 1-2 μηνων και το φροντιζω μεχρι τωρα, στην αρχη ειχε φοβο στο κλουβακι αλλα μεχρι να με μαθει να το μαθω και να αγαπηθουμε δεν πηρε πολυ.
Μεχρι σημερα αυτο το καναρινι που του εδωσα το ονομα μητσουλης ειναι 1 χρονων και εχει μαθει πολλα πραγματα οπως, να κανει την αναγκη του στο κλουβακι του να βγαινει να παιζουμε, να κανει βολτες στο σπιτι και να τριγυρναει παντου και επισης να πηγαινει πανω στο κεφαλι της λιζας του λυκοσκυλου και να καθεται εκει οπως και να ερχεται στο χερι μου και να παιζουμε.
Χθες με εμφανισε ποδαγρα και υπερκερατωση (δεν ειμαι σιγουρος ακομα)του εβαλα βαζελινη αλλα καθεται παλι στο ενα του ποδι και οπου παει γενικα ειναι στο ενα ποδι, επισης φτερνιζεται στην μερα 4-5 φορες με αστειο τροπο αλλα δεν πιστευω να ειναι κρυωμενο.
Αν ξερει κανεις τι να κανω για να μην ειναι στο ενα του ποδαρακι, να σχολιασει γιατι οταν δημιουργειται ενας δεσμος δυσκολα τον αφηνεις ποσο μαλλον οταν ειναι δεσμος αγαπης.

ευχαριστω,
κωσταντινος
41944182_692360461125969_8519080563762528256_n.webp
41884458_1141418766012635_486378404589862912_n.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Το πουλάκι έχει ιοστορικό ευλογιάς. Εχει χάσει ήδη το ένα νύχι. Καλόν θα είναι πριν αρχίσεις να το ψάχνεις, να κάνεις μια εβδομάδα περιποίηση του ποδιού. Κάθε βράδυ για 4-5 μέρες κρέμα Μπεταντιν. Στο τέλος της εβδομάδας επανέρχεσαι με κοντινες φωτογραφίες του πουλιού αλλά μέσα στο κλουβί του, ώστε να φαίνεται καλά και ο χώρος που ζεί.
 
Υπάρχει πιθανότητα να χτύπησε κάπου σε κάποιες από τις ελεύθερες πτήσεις στο χώρο;
Δεν είναι απαραίτητο να χτύπησε πολύ... και το ελάχιστα φτάνει για να μαζεύει το πόδι του.
Για τα πουλιά το να στηρίζονται στο ένα πόδι είναι εντελώς εύκολο και με κάθε αφορμή το εφαρμόζουν.
Προληπτικά για την υπερκεράτωση μπορείς να χρησιμοποιήσεις κρέμα epithol αν και η βαζελίνη που έβαλες θα έχει τα ίδια αποτελέσματα.
Από τις αρχικές εικασίες μου για χτύπημα είμαι πεπεισμένος πως σύντομα θα είναι μια χαρά.
 
Τελευταία επεξεργασία:
to nyxaki to exase prin kana 8 mhno
Το πουλάκι έχει ιοστορικό ευλογιάς. Εχει χάσει ήδη το ένα νύχι. Καλόν θα είναι πριν αρχίσεις να το ψάχνεις, να κάνεις μια εβδομάδα περιποίηση του ποδιού. Κάθε βράδυ για 4-5 μέρες κρέμα Μπεταντιν. Στο τέλος της εβδομάδας επανέρχεσαι με κοντινες φωτογραφίες του πουλιού αλλά μέσα στο κλουβί του, ώστε να φαίνεται καλά και ο χώρος που ζεί.
 
Ναι, το κάτω μέρος του ποδιού.
 
Ναι, το κάτω μέρος του ποδιού.


Συγνωμη Σταυρο, δεν καθεται να τον βγαλω φωτο και ουτε θελει οπως δεν μπορω και να τον πιασω με δυναμη γιατι στεναχωριεμαι...
41965053_1087272964772225_3270997107804209152_n.webp
41991397_1901599170136213_6779631942892519424_n.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Από τις αρχικές εικασίες μου για χτύπημα είμαι πεπεισμένος πως σύντομα θα είναι μια χαρά.
ξερω φιλτατε,το ειχε ξανακανει πριν κανα 4-5 μηνες αν θυμαμαι καλα και μετα απο 3 μερες του εφυγε και ηταν παλι και στα δυο ποδια οπου πηγαινε
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
δυο λεπτα καθοταν στο ενα ποδι ( 5 30 το πρωι) μετα πετουσε και ετρεχε γυρω γυρω και με τα δυο ποδια με απαλα τσιουρισματα.. Οι φωτο ειναι στην αγαπημενη του θεση το πρωι. 41961997_1722474247878184_6537459425928544256_n.webp 41900341_334860613951796_2857699014864797696_n.webp

στα ποδια εχει μερικως εμφανισημα λεπια προς τα πανω-ανασηκωμενα... Τι κανουμε για αυτο;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
επισης τωρα παρατηρησα πως ειναι ελαφρως κοκκινησμενο το ποδαρακι του που το σηκωνει πανω
 
επισης τωρα παρατηρησα πως ειναι ελαφρως κοκκινησμενο το ποδαρακι του που το σηκωνει πανω


σε ποιο σημειο;
βαλε κοντινη φωτο και πατουσα σε εκταση οπως αναφερθηκε και παραπανω
 
Τελευταία επεξεργασία:
φιλε μου, πιασε το πουλακι στα χερια σου και βγαλε μια φωτο το πελμα απο την κατω μερια(με ανοιχτο το πελμα) επισης
το πιο πιθανο ειναι να υπαρχει εστια ποδοδερματιτιδας ετσι οπως φαινεται απο αυτη την φωτο
 
Αντώνη δεν μπορεί να το κάνει όπως ανέφερε εδώ. Καταλαβαίνω ότι αν δεν δούμε από κάτω δεν μπορούμε να ξέρουμε αν είναι ποδοδερματίτιδα ή όχι, αλλά από την άλλη αφού δεν μπορεί να το κάνει, το καταλαβαίνω επίσης.

Νομίζω ότι το καλύτερο θα ήταν να αναλάβει το πουλάκι ένας γιατρός.

Υ. Γ. @kwmaka, για την ενημέρωσή σου, θέλουμε να δούμε αν το πουλάκι έχει αυτό ποδοδερματίτιδα των πτηνών.
 
Back
Top