Ασθένειες Καναρίνι με σπυρί πάνω από την αμάρα

dikatgreece

PB Member
Εγγραφή
4 Δεκ 2007
Μηνύματα
704
Πόλη
Αθήνα
Σήμερα είδα στο καναρινάκι πάνω από την αμάρα ένα άσπρο σπυρί. Τι είναι αυτό; Προληπτικά του έβαλα μπενταντίν.Ανυσυχώ γιατί είναι καινούργιο καναρίνι και στην περιοχή αμάρας έχει πτεροροια. Του δίνω βιταμίνες και περιμένω αποτελέσματα Βάζω φωτό Έχετε γενικά κάτι να προτείνετε;

Φύλο:Αρρεν
Χώρος Εκτροφής (εσωτερικός ή εξωτερικός): Μικτός
Θερμοκρασία Χώρου:Περιβάλλοντος πρωί / δωματίου βράδυ
Ημερομηνία Απόκτησης του Πουλιού: ΧΘΕΣ
Ημερομηνία Εμφάνισης Συμπτωμάτων: ΣΗΜΕΡΑ😡
Διατροφή:Verse langa premium, orlux eggfod red, tafarm pterofene
Αξιολόγηση Περιττωμάτων: κανονικά
Αναπνοή (συριγμοί, δύσπνοια κλπ):κανονική
Κινητικότητα:κανονική
Τρέφεται Κανονικά:Δεν έχει φάει ακόμη αυγοτροφή
Συμπτώματα (αναλυτική περιγραφή):Σπυρί στην αμάρα και πτερόροια στην ίδια περιοχή.
Προηγηθείσα Θεραπεία:
Καραντίνα (έχει τεθεί ή όχι):Ναι
 

Συνημμένα

  • 15-04-08_1443.webp
    15-04-08_1443.webp
    7,6 KB · Προβολές: 143
  • 15-04-08_1444.webp
    15-04-08_1444.webp
    9,3 KB · Προβολές: 147
  • 14-04-08_1135.webp
    14-04-08_1135.webp
    8,5 KB · Προβολές: 94
Αυτο προς Θεου δεν ειναι σπυρι! Και μην του βαζεις αδικα των αδικων πεταντιν και μην το πειραζεις ή μην το σπαζεις για κανενα λογο! Ονομαζεται αδενας του ουροπηγιου και μονο αν ειναι διογκωμενος η φλεγμονικος επεμβαινουμε (!) Μονο που ο αδενας του ειναι μια χαρα! Μην το πειραζεις! Τωρα για την πτερορροια στην περιοχη της αμαρας εφοσον σε γενικες γραμμες το πουλακι ειναι καλα χορηγησε τις καταλληλες βιταμινες και βλεπεις. Μην ξεχνας οτι μολις τωρα το απεκτησες και μπορει να φταινε και οι συνθηκες διατηρησης του στο πετ σοπ που ειναι ετσι. Αν δεν εχει φαει ακομα αυγοτροφη, σιγα σιγα, και εμενα ο λουγαρος δεν ετρωγε στην αρχη τιποτα και τωρα κοντευει να φαει και εμενα!:D
 
Αυτό που γενικά ξέρω από τον θείο μου, ο οποίος πάντα είχε πολλά καναρινάκια, και απο έκει κόλλησα κι εγώ την τρέλα είναι ότι τους έβαζε λάδι στα σπυράκια με βαμβάκι... Και πολλές φορές τους το έβαζε και προληπτικά...
Περαστικούλια εύχομαι! 🙂
 
Δεν βλέπω τίποτα περίεργο. Είναι η απόληξη του ουροπηγίου.
Κύτταξε το σημείο προσεκτικά και κάνε σύγκριση με κάποιο
άλλο πουλάκι σου, να δεις αν υπάρχουν διαφορές, ερεθισμοί.
Βέβαια μη ξαναβάλεις ιώδιο ή κάτι άλλο, μέχρι να βεβαιωθείς απολύτως
για τό τί συμβαίνει.
Το γεγονός οτι η μύτη του πουλιού περνά καθημερινά
αρκετές φορές απο εκεί, για να πάρει το λίπος
που θα αλοίψει στα φτερά, δικαιολογεί μια μικρή απώλεια πτερώματος τοπικά.
Βάλε μερικές μέρες συνεχώς, μπάνιο με άλατα, να έχεις μια καλλύτερη
εικόνα σε λίγες μέρες, αφού καθαρίσει το πουλί. Επείσης παρακολούθησε,
και πως πάει απο διάρροιες, μήπως υπάρχει κάποια ανωμαλία και λερώνεται
στην περιοχή γενικότερα.

Υ. Γ Συγγνώμη δεν πρόσεξα εξ'αρχής την απάντηση της Μαρίας.
 
Σας ευχαριστώ όλους πολύ. Είχα διαβάσει για τον αδένα αλλά δεν τον είχα δει ποτέ. Πανικοβλήθηκα και λίγο λόγω της πτερόροιας. Το πουλί είναι δραστήριο και κελαϊδάει αρκετά. Η περιοχή της αμάρας είναι καθαρή, αφού, προσωρινά ελπίζω δεν έχει φτερά.
και πάλι ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σας
 
Ξέχασα να αναφέρω >Μάκη ότι έχω παραγγείλει το bio bad και το περιμένω Μ. Δευτέρα.
 
Καλησπέρα παιδιά,

Σορι που επαναφέρω το θέμα, ήθελα να γράψω νέο αλλά είδα ότι υπήρχε.

Παλιά (μικρός) ασχολιόμουν με καναρίνια, κι ένας οικογενειακός φίλος που είχε πάρα πολλά από πάντα μου είχε πει ότι αυτό το σπυρί πρέπει να το προσέχεις πάντα (αν υπάρχει), γιατί πολλά καναρίνια πάνε και το σκαλίζουν όταν χτενίζονται (κλασσική κίνηση που "ξύνει" το πάνω της ουράς) και αν τυχόν μολυνθεί μετά το πουλί "φεύγει". Κι αυτό συμβαίνει συχνά στα καναρίνια μου είπε.

Δεν ξέρω αν και κατα πόσο ισχύει, εκείνος για να έχει το κεφάλι του ήσυχο το έσπαγε και έβαζε μπενταντιν, όπως είπε ένας φίλος στο thread παραπάνω. Εμένα το καναρίνι έζησε 12 χρόνια. (αν έχει σχέση)

Απλά το λέω, τώρα αν υπάρχει κάποιος με γνώσεις πιο ειδικές μπορεί να πει ότι είναι χαζομάρα.
 
εκείνος για να έχει το κεφάλι του ήσυχο το έσπαγε
Κακώς. Διάβασε εδώ.
 
Back
Top