Ασθένειες Καναρίνι με ανορθωμένο πτέρωμα και "καρίνα"

Μάκη ευχαρστώ αλλά ο γιατρός δεν ήταν πτηνίατρος. Για τη φουσικορτ ή τη φουσιντίν έχεις ακούσει κάτι.
Όταν καθαρίζω το κλουβί την σχάρα να τη καθαρίζω με χλωρίνη ή άλλο απολυμαντικό;
 
Δεν έχω προσωπική εμπειρία και γνώση για τις αλοιφές
που ρωτάς. Την χλωρίνη εγώ την χρησιμοποιώ μόνο
σε γενική καθαριότητα. Μόνο δυό φορές το χρόνο.
Οταν μετακινούνται και τα πουλιά σε κλούβες.
Ζεστό νερό και σαπούνι με δυο κουτάλια
της σούπας ξύδι είναι το μπάνιο που τις μαλακώνω και τις καθαρίζω.
 
Νομίζω οτι η αποστολή του φόρουμ σταματάει εδώ.
Αφού υπάρχει απάντηση απο ειδικό,την εφαρμόζεις κατα γράμμα
και κάνεις υπομονή.
Συμφωνώ αλλά καμιά φορά η αμφιβολία και η προσπάθειά μας να κάνουμε το καλύτερο δεν μας αφήνει να ευησυχαστούμε.

Μια ακόμη ερώτηση και συγνώμη αν σας κούρασα.
- Να δώσω σκορδόνερο στο μπάνιο του πουλιού και στην ποτίστρα ή σκορδόνερο στο μπάνιο και χαμομήλι στην ποτίστρα μαζί με την αντιβίωση;
- Επειδή είναι αδύνατο να του βάλω δεξτρόζη για να έχει ενέργεια;
 
Δεξτρόζη στην ποτήστρα και bio-bad στο μπανάκι.
Αλλά την Δεξτρόζη θα την κόψεις με το πέρας της θεραπείας
και μπανάκι θα βάλεις αφού τελειώσει η αντιβίωση.
 
Μάκη ευχαρστώ αλλά ο γιατρός δεν ήταν πτηνίατρος. Για τη φουσικορτ ή τη φουσιντίν έχεις ακούσει κάτι.
Όταν καθαρίζω το κλουβί την σχάρα να τη καθαρίζω με χλωρίνη ή άλλο απολυμαντικό;


ειναι και οι δυο κορτιζονουχες αλοιφες που χρησιμοποιουνται για δερματικες παθησεις.
 
Ανέστη είσαι σίγουρος για τη fucidin ότι είναι κορτιζονούχα;

Η Fusidin δεν έχει κορτιζόνη σίγουρα. Ρώτησα τη σύζυγο που είναι νοσηλεύτρια. Άλλωστε στο κουτί γράφει αντιμικροβιακό, ενώ η fusicort αντιμικροβιακό/κορτικοειδές.

Τέλος Μάκη στην ποτίστρα μαζί Δεξτρόζη, πολυβιταμίνες, αντιβοίωση;
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Οτι σου είπε η γιατρός.

Η δικιά μου "ιατρική" (για όσους ενδιαφέρονται)για 5νθήμερα σχήματα είναι..
3 μέρες αντιβίωση
3 μέρες πολυβιταμίνες, δεξτρόζη,
2 μέρες αντιβίωση,
7 μέρες πολυβιταμίνες δεξτρόζη και probi-zyme
 
Μάκη κατοπιστικότατα και ευχαριστώ πολύ.
Το probi-zyme δεν ήξερα τι είναι αλλά το βρήκα εδώ
Probi-zyme (Orlux)

Σας ευχαριστώ και πάλι όλους για το ενδιαφέρον σας.
 
Για την ενημέρωση των μελών:
Το πουλί το πήγα σήμερα στη κτηνίατρο που έχω και έπαθε πλάκα με το τι έχει:
- Είναι αδύνατο
- Έχει πρόβλημα στα βλέφαρα (σε αποδρομή)
- Έχει μικρή διάροια ( βελτιώθηκε κάπως το ΣΒΚ) και κίτρινα περιτώματα
- Έχει ένα ΜΕΓΑΛΟ σπυρί στη αμάρα
Και σα να μην έφταναν όλα αυτά, έχει και ψείρες.

Συνέστησε, επιστροφή του πουλιού από εκεί που το πήρα, επειδή όμως σίγουρα θα το παρατήσουν να πεθάνει ( μου είπαν να καυτηριάσουν το σπυρί με βελόνα στο πετ όταν τους το είπα) αρνήθηκα και ζήτησα τη βοήθειά της

Συνέστησε λοιπόν:
- Aviomicine + αντιστρες ( για 15 ημέρες συνέχεια,) και τις 4 - 5 πρώτες ημέρες μαζί κ΄Δεξτρόζη να πάρει τα πάνω του το πουλί. Διακοπή 1 εβδομάδα και χορήγηση πολυβιταμίνης και επάναλη 1ου σχήματος για άλλες 15 ημέρες
- Μίγμα ελαιόλαδου, γλυκερίνης και μπεταντίν κάθε 2η μέρα στο σπυρί μέχρι να μαλακώσει/μαραθεί και στη συνέχεια εφαρμογή Fusidin ( ΔΕΝ έχει κορτιζόνη)
- Συνέχιση του τομπρέξ στα μάτια για 8 συνολικά ημέρες
- Αποφυγή κάθε είδους τροφής πλην σπόρων μέχρι να σταματήσει η διάροια και στη συνέχεια σταδιακά δόσιμο λοιπών τροφών, μετά από εξέταση κοπράνων.
- Καθαριότητα του κλουβιού καθημερινή και αποφυγή στρεσαρίσματος

Αν τα καταφέρει μέχρι τότε, το εύχωμαι και το ελπίζω, θα ασχοληθούμε μετά τα παράσιτα.

Η κτηνίατρος
παρατήρησε ότι το πουλί είναι ταλαιπορημένο λόγω ταξιδιού, αλλαγή κλιματος και ελλειπούς φροντίδας και πρόκειται μάλλον για παραεισαγωγή, αφού στην κατάσταση που είναι κτηνίατρος ΔΕΝ θα έδινε άδεια να πουληθεί στο εξωτερικό.

Πάντως πέρασα και από το πετ και τον ενημέρωσα σχετικά, γιατί η φροντίδα - φροντίδα αλλά αν θέλει να είναι επαγγελατίας θα πρέπει να είναι πιο προσεκτικός (ποιος μιλάει) και υπέυθυνος.
 
Για να είναι και πλήρες:

Το "σπυρί" στην αμάρα μετά από 2 εβδομάδες ξεκοκκίνησε ζάρωσε και πλέον είναι φυσιολογικός ο αδένας. Το καναρίνι πήρε βάρος κελαϊδάει φουλ και βγάζει τα φτερά που του έλλειπαν.

Για 1 εβδομάδα περίπου αφού σταμάτησα να του δίνω αντιβοίωση και αφού απομακρύνθηκε το σπιρί, του έδινα ως τροφή σπόρους αυγοτροφή (ορλουξ) που μέσα έβαζα προβοιωτικό. Αφού οι κενώσεις πήραν σχήμα / χρώμα (είχαν αλοιωθεί λόγω φαρμάκων) ( περί τα τάλη Μαϊ) άρχισα να δίνω σταδιακά μήλο την πρώτη εβδομάδα, μετά αυγό και τέλος αγγούρι - λαχανικά.

Η γενική κατάσταση έχει βελτιωθεί αισθητά, το χρώμα ίσως ξεθώριασε λίγο λόγω μη ύπαρξης χρωστικών (από Αυγ με την πτερόροια θα δώσω).

Παρόλα αυτά διαπίστωσα ότι γύρω από τα μάτια πέφτουν τα φτερά δημιουργώντας κύκλους που φαίνεται το δέρμα. Το ίδια συμβαίνει και ακριβώς κάτω από το ράμφος με κατεύθυνση το λαιμό. Υποψιάζωμαι ότι πρέπει να είναι άκαρι ποδιών/ράμφους και έβαλα πουλμοσάν και του κάνω μπάνιο με bio bad 2 φορές την εβδομάδα.

Επιπλέον του δίνω συμπληρωματικά πολυβιταμίνη στο νερό και βιταμίνη Α της bogena στην τροφή, γιατί πιστεύω ότι αν δεν είναι άκαρι θα οφείλεται σε έλλειψη βιταμίνης Α απαραίτητης για τα μάτια. tobrex έβαλα προληπτικά 2 μέρες αλλά δε βλέπω λόγω να συνεχίσω αντιβοίωση χωρίς φουσκάλα ή φανερή μόλυνση.

Υγρό από τη μύτη ή τα μάτια (ορνίθωση) δεν υπάρχει ούτε κάτι άλλο παράξενο.

Κάποια άλλη ιδέα;
 
Κώστα, ένα ευχαριστώ για την ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΝΕΠΕΙΑ,
απ'όλο το φόρουμ! Αυτό είναι που έχει ανάγκη ο κάθε ένας απο μας
που περιηγείται στις σελίδες του.
-Αφού η γενική εικόνα του πουλιού έχει αναστραφεί,
και αφού τό εχεις και σε μια αγωγή με πολυβιταμίνες, δεν νομίζω
οτι μπορώ κάτι να προσθέσω σαν βοήθεια ή ιδέα. Να πώ απλώς,
οτι μια λεπτομερής γενικότερη καθαριότητα απο πατήθρες
μέχρι σκεύη και κλουβί, θα σου δώσει την βεβαιότητα οτι δεν
θα έχεις άσχημες εκπλήξεις απο μύκητες, βακτήρια κλπ.
 
Ξέχασα να γράψω ότι μετά την αποκατάσταση του οιδήματος στον ουροποιγικό αδένα έκανα στο καναρίνι καλλιέργεια κοπράνων την οποία πλήρωσα 45€ και ευτυχώς βγήκε αρνητική και μετά έδωσα προβοιωτικό. Πάντως έχω αρχίσει να πιστεύω ότι πέρα από μια μικρή φλεγμονη στο μάτι και τα εξωπαράσιτα η υπόλοιπη εικόνα οφειλόταν σε στρεσ
 
Κωστα μπραβο σου που αντιμετωπισες αψογα τη δυσκολη αυτη κατασταση και που το πουλι ειναι ηδη πολυ καλυτερα!

Εχετε δικιο η fucidin δεν ειναι κορτιζονουχα... ειχα μπερδευτει απο κατι που μου ειπε η μητερα μου που ασχολειται με αυτα... :D
 
η fucidin δεν εχει κορτιζονη σωστα τα λες ανεστη!
η fucicort που μοιαζει αρκετα περιεχει ομως!
 
Ένας εμπειρικός τρόπος για να ξεχωρίζεται τα κορτιζονούχα φάρμακα είναι τα τελευταία 4 γράμματα ''cort'' πχ pulmicort δεν πιάνει πάντα βέβαια 😉
Φιλικά
 
Συνημμένα προσθέτω τελευταία φωτό του πτηνού που φαίνεται η αραίωση στο αριστερό μάτι (η πιο μεγάλη έναντι δεξιού) και η αραίωση κάτω από το ράμφος καταμήκος του λαιμού Τα χρώματα είναι πειραγμένα λίγο για να φαινεται λίγο καλύτερα το πρόβλημα.

Καμία πρόταση;
 
Δεν εχω ξαναδει τοσο βαθυ κοκκινο καναρινι... Ασχετο με το θεμα αλλα το βρισκω πανεμορφο! :D
 
Που να το δεις σούρουπο. Σαν καλιακούδα
όταν το πήγα σπίτι η σύζυγος... Τι είναι αυτή η κατσαρίδα;
Εγώ😡@#4
Τα πιτσιρίκια: Να ο κέτσαπ!
Κάποια ιδέα για την αραίωση;
 
Back
Top