Ασθένειες Καναρίνι με σπυρί στα πόδια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Mary27
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
κούκλος είναι φτου φτου να τον χαίρεσαι και περαστικά του!
 
Καλως ηρθες και απο μενα Μαιρη! Τα παιδια σου εχουν πει πανω κατω τι να κανεις... Εγω στη θεση σου θα αλλαζα καθε μερα τον πατο και θα επλενα καθε μερα τα κλαδακια.. Μη αμελεις την καθημερινη καθαριοτητα! Οταν υπαρχει θεμα με ποδια ειναι απαραιτητη για να μην μεταφερθει τυχον μολυνση.. Αν δεν βρεις απο μαγαζι μπορεις να βαλεις φυσικα(πρεπει να μην ειναι κοντα στο δρομο ομως γιατι μπορει να δηλυτηριαστει το καναρινακι σου) κλαδια.. Βαζε Epithol οπως λενε παραπανω οι οδηγιες και το Betadine κανει παρα πολυ καλο! Βαλε για λιγες μερες πριν πεσει για υπνο ο μικρος. Multi-Vit εγω δε θα εβαζα καθε μερα... Μερα παρα μερα απο δυο σταγονες ειναι καλα.. Μην παθει και το συκωτι του το μικρουλη. Ψαξε να βρεις λαχανικα ή φρουτα πλουσια σε βιταμινη Α οπως σου ειπε ο κυριος Μακης λογικα την χρειαζεται.. Τροφη Verse laga ξερω ειναι ακριβη αλλα αριστης ποιοτητας! Εγω την προτεινω ανεπιφυλακτα! Εγω τους δινω την Premium που εχει μεσα τα παντα και τους αρεσει και παρα πολυ! 😛 Τηρησε λοιπον ολα αυτα και μετα βλεπεις και πραττεις αναλογως!

όταν είναι στο σαλόνι το κλουβί, το απόγευμα, παρακολουθεί τηλεόραση και απαντά κι όλας σε ότι ακούει...

Απο οτι καταλαβα (μπορει να κανω και λαθος!) οταν νυχτωνει το πουλακι το εχετε στο σαλονι με φωτα και ειναι ξυπνιο σωστα; Θα πρεπει το πουλακι να κοιμαται οταν νυχτωνει και να ξυπναει οταν βγαινει ο ηλιος. Μονο ετσι θα ειναι υγιες! Ο υπνος ειναι ζωτικης σημασιας! Οποτε το βραδυ μπορεις να το βαλεις σε καποιο δωματιο με ησυχια και χωρις φως ωστε να χορταινει υπνο ανενοχλητο.. :)

Κανεις δε θα σου πει:"κανε αυτο!".. Εδω μεσα ακους γνωμες και κρινεις και πραττεις! Το καλυτερο βεβαια θα ηταν να το δει γιατρος αλλα αφου δε γινεται αρκεσου σε αυτα... Ολα αυτα στα λεω φιλικα και ελπιζω να μην παρεξηγηθεις...

Ο EDDY ειναι ενας κουκλος! Να τον χαιρεσαι και του ευχομαι περαστικα!

Φιλικα,
Αλίκη :)
 
Καλησπέρα Αλίκη, καλως σας βρήκα!
Το πουλάκι είναι στο σαλόνι μέχρι να νυχτώσει.. Τωρα που νυχτωνει νωρίς, κατά τις 6 τον παμε σε άλλο δωμάτιο που δεν το χρησιμοποιούμε και κοιμάται μεχρι το πρωι...
Για τις οδηγίες, σήμερα που τον ξανάπιασα τα σπυριά είναι έτοιμα να πέσουν,"κρατιώνται" από ένα σημείο μόνο και πιστεύω αυριο μεθαύριο να πέσουν.. Και ευτυχως δεν έχουν πληγη κάτω από τα σπυριά, είναι κανονικό το πόδι..
Με την τροφή εχει ξετρελλαθεί... Εκεί που άλλες φορές την τίναζε με το ράμφος του και την πέταγε κατω στον πάτο, σήμερα δεν έχει ρίξει σχεδόν τίποτα κάτω... Του πηρα την versele laga premium, σε κόκκινη συσκευασία, μου παν ότι εχει τα πάντα...Από κλαδιά θα πάω αύριο στο καταστημα να δω αυτό που ήταν σαν 'σφεντόνα"..Αν δεν είναι χοντρό κλάδι,όπως μου παν παραπάνω,θα το πάρω..Αλλιώς θα πάρω τα κλαδιά που είναι κάπως στρογγυλεμενα μεχρι να βρω κατι καλό. Σε μεγαλο (το μεγαλυτερο) πετ σοπ που πηγα χτες, είχαν πλαστικές πατήθρες στρογγυλεμένες ΑΛΛΑ είχαν σαν προαιρετικό και κάτι σαν κάλυμμα-επένδυση που την καλύπτει γύρω γύρω την πατήθρα.. Το χει κανεις αυτο;
Για τις βιταμίνες στο νερό, δεν το ξερα ότι είναι τόση η δοσολογία, μερα παρα μέρα από δυο σταγόνες.. Το κραταω και το εφαρμόζω..
Ευχαριστώ και πάλι για όλα!
 
αν το κάλυμμα για τις πατήθρες είναι αυτό που έχει κόκκους άμμου και είναι σαν γυαλόχαρτο, απαγορεύεται εντελώς η χρήση του, πληγιάζουν τα πόδια. Γενικά μην ξοδεύεσαι πριν σιγουρευτείς ότι χρειάζεται και ενδείκνυται κάτι για το πουλάκι σου :)
 
Με την τροφή εχει ξετρελλαθεί... Εκεί που άλλες φορές την τίναζε με το ράμφος του και την πέταγε κατω στον πάτο, σήμερα δεν έχει ρίξει σχεδόν τίποτα κάτω... Του πηρα την versele laga premium, σε κόκκινη συσκευασία, μου παν ότι εχει τα πάντα...

Αυτό το κάνουν για να βρουν τους πιο λιπαρούς και άρα πιο νόστιμους σπόρους. Αυτή η τάση γίνεται πιο έντονη όταν το μείγμα σπόρων δεν είναι πολύ καλής ποιότητας. Είναι σημαντικό τα πουλιά να καταναλώνουν όλο το περιεχόμενο της ταίστρας, για να είμαστε σίγουροι ότι λαμβάνουν όλα τα απαραίτητα συστατικά που μπορεί να τους προσφέρει ένα σωστό μείγμα σπόρων. Περισσότερες πληροφορίες Διατροφή σποροφάγων πουλιών

Για τις βιταμίνες στο νερό, δεν το ξερα ότι είναι τόση η δοσολογία, μερα παρα μέρα από δυο σταγόνες.. Το κραταω και το εφαρμόζω..
Οδηγίες χρήσης και δοσολογία για τις βιταμίνες σου, μπορείς να βρεις εδώ https://petbirds.gr/product/beaphar-multi-vit-bird/
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ευχαριστώ και πάλι για όλα!
Σήμερα που τον είδα, το ένα σπυρι έχει κοπεί, δεν το είδα πάνω στο πόδι.. Στο άλλο πόδι όμως, εξακολουθεί να υπάρχει το σπυρί και να "κρεμεται" από ένα σημείο...όταν τον έπιασα, το πόδι στο σημείο που κρέμεται το σπυρί είχε λίγο αίμα, ούτε καν σταγόνα αλλά είχε αίμα... Προφανώς, αφού το σπυρί κουνιέται, κάπου το πιασε και μάτωσε στο σημείο που είναι ακόμα ενωμενο με το δέρμα...
Αμεσως τον έβαλα στην μπανιερα με το κλουβί,έπλυνα καθαρά το κατω μερος του κλουβιου να μην έχει ακαθαρσίες και πάθει μόλυνση και του αλλαξα χαρτί στον πάτο κλπ..
Μετά που τον ετοίμασα και τον ξαναπιασα, δεν ειχε καθολου αίμα, ουτε στο σπυρι από κάτω ούτε είχε στάξει στον πάτο κλπ..
Να βάλω κάτι στο πόδι αυτό; Επίσης, στο άλλο πόδι που έφυγε το σπυρί έχει μείνει κάτι σαν μικρή κοκκινίλα, στο σημείο που ήταν κολλημένο το σπυρι με το δερμα, εκεί που ενώνονται τα τρια νυχια με το πόδι..
Είχα διαβασει για PULVO παλιοτερα.. Να πάω να πάρω ή δεν χρειάζεται;Εκτός από την καθαριοτητα θέλει κάτι άλλο σαυτή την περίπτωση;
Από θεραπεια ακολουθώ epithol (δεν εβαλα αποψε λόγω πληγης σε κανενα ποδι) και στο νερό το miultivit..
Υπόψην ότι από θέμα διαθεσης κλπ ήταν μια χαρά, δεν εδειξε ενόχληση στο σημείο..
 
η επιθολ εκανε το κακαδο να μαλακωσει και να φυγει.η κοκκινιλα που λες, αν δεν φυγει εντος της ημερας, σημαινει οτι η ποδοδερματιτιδα δεν εφυγε ποτε, απλα το κακαδο που δημιουργει εξωτερικα. Μακαρι να κανει δουλεια απο μονη της η επιθολ και το betadine , αλλα δεν νομιζω . Το petadine επιφανειακα μπορει να σκοτωσει το υπαρχον μικροβιο που δημιουργει τη φλεγμονη, αλλα δεν διειδυει στο εσωτερικο της. Εκτος αν ειναι εντελως επιφανειακη.Χρειαζεται τοπικη αντιβιοτικη αλοιφη και ισως και το σπρει που λες, αφου και αυτο αντιβιωση εχει μεσα. Θα προτιμουσα παντως μια αλοιφη (με δεδομενο οτι μου λες οτι δεν εχεις εκει πτηνιατρο ) αναμεσα στις celestoderm και terramycin ( ή neo terramycin ) που ειναι ευρεου φασματος, με προτιμηση στην πρωτη σε αρχικη φαση ή αν δεν κανουν κατι, τοτε την bactroban που δεν ειναι ευρεου φασματος τοσο, αλλα εξειδικευεται περισσοτερο σε δυσκολα στελεχη σταφυλοκοκκου.Αν παρεις καποια, μας ενημερωνεις και σου λεω πως να την χρησιμοποιησεις
 
Ευχαριστώ!
Είχα στο σπίτι από προηγούμενη δική μου χρήση την BACTROBAN και του βαλα τώρα... Με προσοχή και μόνο στο σημειο με τα σπυρια και στα δυο πόδια και λίγη ποσοτητα που δεν μπορει να την φάει...
Το πόδι που μάτωσε χτες δεν εχει άλλο αιμα ούτε νεο σπυρι..Αυτό που είπατε το παρατήρησα στο πόδι που χε πέσει το σπυρι, ενω δλδ δεν εχει σπυρι, μια μικρη κοκκινίλα την εχει και πολύ πιθανο να πετάξει και άλλο σπυρι... Του βαλα και στα δυο ποδια bactroban και θα περιμενω να δω αποτελεσματα κ θα ενημερωσω..
 
πολυ μικρη ποσοτητα 2 φορες την ημερα, με καθαρισμο προηγουμενως της περιοχης
 
Καλησπέρα και παλι..
Δυστυχως βελτίωση δεν έχω δει... Τα μεγάλα σπυρια και στα δυο πόδια έχουν φύγει αλλά εχει μείνει ένα μικρότερο στρογγυλό σπυρι και γύρω γύρω η περιοχή είναι λίγο μωβ (στο σημείο που ενώνονται τα 3 νυχια με το καλάμι, εκεί που πατάει πάνω στην πατήθρα)
Άλλαξα τροφή και βάζω VERSALE LAGA με φουλ βιταμίνες κλπ
Πηρα multivit και ρίχνω στο νερό
Αλλαξα τα κλαδιά
ΑΠό θεραπεία του βάζω κάθε βράδυ BACTROBAN..
τι αλλο να κάνω;
 

Συνημμένα

  • 3.webp
    3.webp
    37,8 KB · Προβολές: 88
Επανέρχομαι να γράψω τις εξελίξεις!
Μετά από 14 μέρες θεραπείας,έχω δει σημαντική βελτίωση κυρίως στο δεξί πόδι που πλεον δεν υπάρχει σπυρί απλά το σημείο είναι ακόμα λίγο ροζ. Στο αριστερό πόδι το σπυρί είναι έτοιμο να πέσει σήμερα που το είδα, δεν το πειράζω αλλά απότι είδα από κατω από το σπυρί δεν υπάρχει αίμα/πληγη κλπ..
Η θεραπεία που έκανα:Αλλαγή τροφής (πήρα την versale laga)
πολυβιταμίνες multivit τρεις σταγόνες κάθε τρεις μερες στο νερό,
σχολαστικότατη καθαριότητα στο κλουβί και κάθε βράδυ πλύσιμο στον πάτο του κλουβιού να μην πατάει τις κουτσουλιές του και επίσης αλλαγή κλαδιών (είχα πλαστικά σε σχήμα κλαδιου και πήρα στρογγυλά)

ΑΠΟ ΑΛΟΙΦΗ:Κάθε πρωί-βράδυ CELESTODERM κάτω από το πόδι και επιθόλ από πάνω μιας και είχε και ακάρεα... Την επιθόλ δεν μπορώ να πω ότι την έβαζα ΚΑΘΕ βραδυ μιας και δεν ήθελα να "ανακατευτουν" δυο κρέμες μαζί.. Πάντως 4-5 φορές του χω βάλει σίγουρα...
Από κει και πέρα, οι φωτό είναι οι παρακάτω, σημερινές... Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη... Δεν ξέρω γιατί αλλά οι φωτό κυρίως από το δεξί πόδι έχουν βγει και δείχνουν ερεθισμό... Το δεξί πόδι είναι μια χαρα απλά είναι ΡΟΖ στο σημείο του σπυριού.. Στο αριστερό πόδι είναι όπως φαίνεται το σπυρί ετοιμο να πέσει... Είδα βελτίωση και στην συμπεριφορά του καναρινιού, πλεον δεν κρύβει το ένα πόδι, χοροπηδάει συνεχως και κάθεται αρκετά στην κούνια...
Βλέποντας τις φωτό θα θελα συμβουλές τί να κάνω από δω και πέρα και επίσης 1)Αν βλέπετε ακάρεα (δεν ξέρω πως να τα διακρίνω) και επίσης αν μπορείτε να δειτε καλύτερα το σπασμένο νύχι να μου πείτε αν θα βγει νεο..
 

Συνημμένα

  • BIRD1.jpg
    BIRD1.jpg
    29,3 KB · Προβολές: 20
  • BIRD2.webp
    BIRD2.webp
    10,8 KB · Προβολές: 89
  • BIRD3.webp
    BIRD3.webp
    7,3 KB · Προβολές: 88
Μαρια η αλοιφη πρεπει να μπαινει καθε μερα και δυο φορες, γιατι ειναι σαν αντιβιωση και η δραστικοτητα της με την εκθεση στο περιβαλλον μειωνεται. Ειτε γιατι η οχι σταθερη χρηση της μπορει να εχει εθισει το μικροβιο, ειτε γιατι εχει και κορτιζονη και δεν θα ηθελα να την χρησιμοποιησεις ξανα απο την αρχη για αρκετες μερες,θα σου ελεγα να παρεις και να βαλεις, αλλα σωστα καθε μερα 2 φορες, την dalacin καλυτερα ή εστω την terramycin

το ποδαρακι συνεχιζει και εχει τη φλεγμονη εστω και πιο αχνη

ειναι καθαρο πια απο ακαρεα
 
Την celestoderm την έβαζα σταθερά πρωι βράδυ από τις 18 Νοεμβρίου και μετά... Δεν έχασα καμία μέρα...Αυτή που δεν έβαζα πολύ τακτικά ήταν η επιθολ...
Terramycin είναι με αντιβίωση;Επειδή τυγχανει να έχω ήδη την FUCIDIN για δική μου χρήση, να βάλω αυτή ή να πάρω dalacin?
 
Συγνωμη το εγραφες ξεκαθαρα.. εγω το διαβασα βιαστικα... Τοτε δεν μας κανει σιγουρα.Ισως την εδωσες και αρκετες μερες και η κορτιζονη που εχει δεν ειναι οτι καλυτερο για πανω απο βδομαδα...

προτιμω την dalacin
 
Συγνωμη το εγραφες ξεκαθαρα.. εγω το διαβασα βιαστικα... Τοτε δεν μας κανει σιγουρα.Ισως την εδωσες και αρκετες μερες και η κορτιζονη που εχει δεν ειναι οτι καλυτερο για πανω απο βδομαδα...

προτιμω την dalacin

Οκ,θα την πάρω αύριο...Από θέμα χρήσης; Το ίδιο, πρωι βράδυ επάλειψη στο μεσα μερος του ποδιού; Πόσες μέρες;

Stavros ευχαριστώ για την παρατήρηση... Ομολογώ ότι με στεναχωρεί αυτο αλλά αφού δεν θα χει άλλο πρόβλημα από αυτό, ας μείνει και χωρίς νεο νύχι...
 
Δεν ειναι προβλημα, ειδικα σε κλουβι, η απωλεια ενος νυχιου. Να μην σε ανησυχει καθολου, αρκει να μην υπαρξει επιμολυνση και προχωρησει η νεκρωση στο δαχτυλο (δεν νομιζω)

ναι η αλοιφη πρωι απογευμα. Δεν θυμαμαι αν σου ειπα να βαλεις και πατηθρες απο σχοινι... ειναι απαραιτητες! Αν δεν υποχωρησει και με αυτη την αλοιφη,θα πρεπει να δωσεις αντιβιωση στο νερο, αλλα σε αυτη την περιπτωση,ισως να πρεπει για πιο σιγουρα, να γινει ληψη ιστου και καλλιεργεια απο γιατρο, για να δωσει βασει αντιβιογραμματος, συγκεκριμενη ουσια, μια που ισως προκειται για δυσκολο στελεχος μικροβιου
 
Αυτες τις πατήθρες δεν μπορώ να τις βρω πουθενα.. Στο μεγαλύτερο πετ σοπ που ρώτησα (το γνωστό με καταστηματα παντου) δεν έχουν... Μόνο πλαστικες στρογγυλες και σου δινουν προαιρετικα να αγοράσεις καλύμματα για τις πατήθρες...Αν μπορείτε πειτε μ που να τις πάρω..
Επίσης κάτι που είδα καλύτερα σήμερα...Στο πόδι που του κόπηκε το νύχι,έχει ακόμα σπυρί, εχω φωτό παραπάνω.. Στο κατω μερος από το σπυρι, υπάρχει πληγή και μάλιστα τώρα που το δα καλύτερα, το μέρος με το σπασμένο νύχι, το "δαχτυλο" αυτό μου φαίνεται ότι πάει να ξεχωρίσει απο το υπόλοιπο πόδι, σαν να πάει να πέσει... Δειτε την φωτόκαι επίσης στο σημείο που παει να "χωρισει" το δάχτυλο από το υπόλοιπο πόδι υπάρχει μια μικρή πληγη...
 

Συνημμένα

  • BIRD3.webp
    BIRD3.webp
    7,3 KB · Προβολές: 61
Back
Top