Ασθένειες Καναρίνι με σπυρί στα πόδια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Mary27
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αυτες τις πατήθρες δεν μπορώ να τις βρω πουθενα.. Στο μεγαλύτερο πετ σοπ που ρώτησα (το γνωστό με καταστηματα παντου) δεν έχουν... Μόνο πλαστικες στρογγυλες και σου δινουν προαιρετικα να αγοράσεις καλύμματα για τις πατήθρες...Αν μπορείτε πειτε μ που να τις πάρω..

Μπορείς να κατασκευάσεις εσύ πατήθρα αγοράζοντας λεπτό σχοινί θαλάσσης (όπως του Ηλία).
(θα σου στείλω και πμ με 1-2 πετ που γνωρίζω πως πουλάνε, αν κατάλαβα καλά πρέπει να μένεις Αθήνα)
 
Αυτε τις πατηθρες τις φτιάχνεις εσύ, αφού πάρεις

τέτοιο σχοινί...

Λογικά θα βρεις σε κάποιο κατάστημα με ειδή αλιείας.
 

Συνημμένα

  • 1223_zps90471b5b.webp
    1223_zps90471b5b.webp
    18,4 KB · Προβολές: 78
(θα σου στείλω και πμ με 1-2 πετ που γνωρίζω πως πουλάνε, αν κατάλαβα καλά πρέπει να μένεις Αθήνα)
Σίσσυ μπορείς να το πεις και εδώ. Οτιδήποτε μεταξύ ατόμων που φροντίζουν πουλιά και μπορεί να τα βοηθήσει, είναι θεμιτό. Οι "προτάσεις" από Πετσοπάδες ή από τον περίγυρό τους προς τα καταστήματά τους είναι αυτό που δεν επιτρέπεται.
 
Με τις πατήθρες από σκοινί βρήκα λύση, ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.
Εκείνο που με προβληματίζει είναι το δάχτυλο με το κομμένο νύχι.. Ενώ δεν είναι μαύρο πια το νύχι, το δάχτυλο αυτό είναι σαν να πάει να αποκοπεί από το πόδι, σαν να "πέφτει" και να ξεχωρίζει από το υπόλοιπο πόδι, δεν ξερω αν φαίνεται στη φωτό επάνω.. Και στο σημείο που ενώνεται το δάχτυλο αυτο με το υπόλοιπο πόδι εχει μια μικρη πληγη...
Τι να κάνω;
 
Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Σε αυτή τη φάση, αυτό που θα πρέπει να σε απασχολεί είναι το θέμα της ποδοδερματίτιδας και των επιπλοκών της. Εάν το πουλί είναι καλυμμένο φαρμακευτικά για να την αντιμετωπίσει, τότε δεν κινδυνεύει σε καμία περίπτωση από το νύχι.

Όποια και αν είναι η εξέλιξη του, με νύχι ή χωρίς, ακόμη και με δάχτυλο ή χωρίς, το πουλάκι θα ζήσει μια φυσιολογικότατη ζωή.
 
Δεν θα πρεπε να χει υποχωρήσει η ποδοδερματιτιδα; Απόσο ξέρω, οι αλοιφές με κορτιζόνη είναι ότι πιο αποτελεσματικό...Από τις 18 του μήνα σταθερά πρωί βράδυ βάζω celestoderm.. Στο δεξί πόδι εχω δει βελτίωση.. Και στο αριστερό, αν και υπάρχει το σπυρί,έχει αλλάξει χρώμα και είναι πιο μικρό...
Θα αλλάξω την θεραπεία, θα πάρω την dalacin. Στις πόσες μέρες να περιμένω αποτέλεσμα;
 
Η κορτιζονη βοηθα σε περιπτωσεις που υπαρχει φλεγμονη.Μειωνει τη φλεγμονη, δεν θεραπευει και αυτο το κανει η αντιβιωση.Δυστυχως απο την καταχρηση των φαρμακων ή εστω απο την κανονικη χρηση τοσα χρονια, πολλα μικροβια (στελεχη μικροβιων συγκεκριμενα) ποτε ειναι ευαισθητα και ποτε οχι σε καποιες φαρμακευτικες ουσιες. Τοσο η γενταμυκινη της celestoderm , οσο και η κλινδαμυκινη της dalacin ειναι καταλληλες ουσιες για δερματικα προβληματα, με ευρυ φασμα δρασης, αλλα ειτε γιατι η μολυνση εχει βαθος εσωτερικα, ειτε γιατι τυχαινει το μικροβιο να ειναι ανθεκτικο στην γενταμυκινης (ισως ) δεν εχει γινει ακομα σοβαρη βελτιωση.

Για το νυχι, δεν ανησυχω αν πεσει. Ειναι κατι που συμβαινει και σε περιπτωσεις ξηρης ευλογιας, χωρις προβληματα στην κινητικοτητα του πουλιου. Θα ανησυχησω και θα πω οτι χρειαζεται αμεση παροχη αντιβιωσης στο νερο και ισως ακρωτιριασμος (απο γιατρο φυσικα) ολοκληρου του δαχτυλου πριν το νεκρο μερος προχωρησει μεχρι το τερμα, αν το μαυρισμα επεκταθει
 
Θα ξεκινήσω άμεσα την θεραπεία με την dalacin και θα ενημερώσω...
όσον αφορά το νύχι που έχει σπάσει,μαυρισμα δεν υπάρχει ΚΑΘΟΛΟΥ... Εκείνο όμως που παρατήρησα και το λέω και παραπάνω είναι ότι ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΑΣΜΕΝΟ ΝΥΧΙ,ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ μου φαίνεται ότι πάει "να πέσει",είναι λίγο πιο μακριά από τα άλλα δυο δάχτυλα και στην κορυφη του δαχτύλου αυτού υπάρχει μια μικρή "πληγη"...
Δίνω ενδεικτική φωτό,υπάρχει περίπτωση το δαχτυλο να "αποκοβεται" σιγά σιγά ή είναι ιδέα μου;
 

Συνημμένα

  • BIRD3.webp
    BIRD3.webp
    7,3 KB · Προβολές: 99
Μαίρη, καταλαβαίνω την ανησυχία και το άγχος σου για το πουλάκι αλλά δυσκολεύομαι να καταλάβω την εμμονή σου με το νύχι ή το δάχτυλό του. Το πουλί έχει σοβαρό πρόβλημα στα πόδια και αυτό είναι που θα έπρεπε να σε ανησυχεί περισσότερο. Προτεραιότητα αυτή τη στιγμή είναι μετά από αυτή την περιπέτεια να ζήσει το πουλί και όχι αν θα έχει νύχι ή πόδι.

Ξεκίνησε τη θεραπεία ή πήγαινέ το σε κάποιο γιατρό που μπορεί να του κάνει καλλιέργεια για να εντοπίσει τα μικρόβια και να του δώσει την κατάλληλη θεραπεία, με βάση το αντιβιόγραμμα. Είναι αρκετό καιρό ανοιχτή η πληγή και φοβάμαι ότι αν αρχίσει να νεκρώνει ο ιστός στην προσβεβλημένη περιοχή, κανένα φάρμακο δεν θα μπορέσει να βοηθήσει.

Επίσης, μην το ενοχλείς παρά μόνο για να του βάλεις το φάρμακο. Εχει στρεσαριστεί αρκετά.
 
Για τις πληγές-σπυρια στα πόδια καλώς/κακώς επειδή του έβαζα αλοιφή με κορτιζόνη δεκα μερες τώρα πίστευα ότι είναι καλυμμένος... Θα ξεκινήσω την νεα θεραπεία.. Με το δεξί πόδι βλέπω βελτίωση, στο αριστερό είναι ακόμα το πρόβλημα και προστέθηκε και αυτο με το νυχι τωρα, αν και δεν εχει μαυρίσει...
Από θέμα γιατρού, πτηνιατρος εδω σε κοντινες περιοχες δεν υπάρχει δυστυχώς, αλλά εχω κάποια τηλεφωνα πτηνιατρων, αν δω οτι σε 4-5 μερες δεν ειναι καλυτερα θα παρω άδεια απτη δουλειά να το παω..
Κινδυνεύει η ζωη του δηλαδη;τόσο σοβαρα ειναι;Γιατί άλλη ένδειξη δεν έχω.. Πιο πολύ τον ενοχλεί και τον στρεσάρει που τον πιανω παρά το πόδι του..
 
Δεν εχω αλλη επιλογη αν δω ότι δεν κάνει τίποτα η νέα αλοιφή θα πάω σε γιατρό,θα πάρω άδεια απτη δουλειά και θα πάω...
Μου πρότεινε φίλη μου τον γιατρό που πάει το σκυλάκι της, είναι και πτηνίατρος αλλά δεν τον είδα στη λίστα σας... Τον googlaρα και είδα πολύ καλά λόγια γενικά από κατόχους ζώων (σκυλων κυριως)
Θα δω με τη θεραπεια πως θα παει και αν δεν υπάρξει βελτίωση,θα τον παω μες τη βδομάδα...
Ευχαριστώ
 
Μαρια το ποια ουσια ειναι σιγουρα δραστικη, στην ποδοδερματιτιδα που εχει το πουλακι, μονο αντιβιογραμμα θα το δειξει (πριν χορηγηθει η ουσια) αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν γινεται, οταν ηδη εχει χορηγηθει τοπικη αντιβιοτικη αγωγη.Σε αυτη την περιπτωση μαλλον πρεπει να υπαρξει κενο χωρις χορηγηση αγωγης. Η ποδοδερματιδα μπορει να γινει επικινδυνη μονο αν παρατηθει στηντυχη της και η μολυνση φτασει στους βαθυτερους ιστους. Επικοινωνησε με καποιο γιατρο που ισως μαθεις οτι εχει την εμπειρια να σε βοηθησει, ενημερωσε πως το πουλι εχει σιγουρα ποδοδερματιδα (αυτο για μενα ειναι δεδομενο ) και απο κει και περα θα κρινει εκεινος, αν πρεπει να το δει απο κοντα, να σου προτεινει ισως αλλη αλοιφη ή την dalacin ή να σου πει να το αφησεις για καποιες ημερες και μετα με βιοψια και καλλιεργεια να βρει το μικροβιο και το ποιες ουσιες το χτυπουν με δραστικοτητα

Για το δαχτυλο μην ανησυχεις. Οπως σου ειπε και ο Σταυρος, την ποδοδερματιτιδα πρεπει να αντιμετωπισεις
 
Μου πρότεινε φίλη μου τον γιατρό που πάει το σκυλάκι της, είναι και πτηνίατρος αλλά δεν τον είδα στη λίστα σας...
Αν θέλεις σε παρακαλώ πρόσθεσέ τον στη λίστα με τον τρόπο που αναγράφονται και οι υπόλοιπες καταχωρίσεις.
 
Δεν εχω εμπειρία για να αναφέρω... Και σε όσα φόρουμ ζώων τον είδα να τον προτείνουν, αφορούσαν θεραπεία για σκύλους κλπ και από όλους λέγεται ότι ειναι πανω απόλα άνθρωπος που νοιάζεται πραγματικά για το κάθε ζώο και έχει σώσει αρκετά κυρίως σκυλιά.. Η φίλη που μου τον πρότεινε,της έσωσε το μαλτεζακι της από σίγουρο θάνατο λόγω προβλήματος στο στομάχι...Αλλά για ΠΤΗΝΑ δεν είδα κάποια αναρτηση να τον αφορά, αν και είναι και πτηνίατρος,οπότε δεν μπορώ να προτείνω κάτι χωρίς να χω γνώμη...Αν δω ότι θα τον χρειαστώ,θα πάω και θα τον προσθέσω...Αλλά αν θέλετε,τον προσθέτω απλά σαν όνομα και τηλ επικοινωνίας χωρίς προσωπικη εμπειρια..
 
Και κάτι τελευταίο... Το μεσημέρι χρειάστηκε να τον πιάσω 2-3 φορές για να δω το πόδι του...Από τότε είναι σταθερά στο κλαρί μπροστά στην τροφή, δεν κουνιόταν, δεν κελαηδούσε όταν του βαζα βιντεο από το youtube, και τώρα που πήγα να τον δω κάθεται στο κλαρί φουσκωμένος χωρίς να χει το κεφάλι στα πούπουλα...
Αν δεν είναι λόγω στρες, παίζει να ναι κάτι άλλο; Και επειδή το στρες αναγκαστικά θα συνεχιστει λόγω θεραπείας που θα πρέπει να του κανω και να τον πιάνω, πως ηρεμεί ενα καναρινι σε τέτοια περίπτωση;
 
Σβήσε φώτα και άφησέ το να κοιμηθεί. Έπρεπε να κοιμάται από τις 18:00. Το στρες που υπέστει είναι παρελθόν και δεν μπορείς να κάνεις κάτι γι αυτό. Από δω και πέρα, μόνο όταν είναι ανάγκη να υπάρχει επαφή.
 
Μαίρη τι γίνεται με το πουλάκι, υπάρχουν νεότερα;
 
Καλησπέρα και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!
Επικοινώνησα το Σάββατο το πρωι με τον κτηνίατρο που έλεγα και παραπάνω... Μου πε ότι για πουλιά τα αναλαμβάνει ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ,του ειπα την περιπτωση αναλυτικα, την αγωγη που εκανα και μου ειπε να βαζω FUCIDIN πρωι βραδυ. Τα 2 σπυρια στα πόδια εχουν συρρικνωθεί, συνεχιζω την θεραπεια και θα ενημερώσω! Το σπασμένο νυχι μια χαρά, δεν έχει μαυρίσει προς τα πάνω, ευτυχώς...
 
Δυστυχως αν και εχουν περασει μερες και με χρηση FUCIDIN δεν εχω δει βελτιωση, κυριως στο δεξι του ποδι... Το σπυρι φαινεται σαν μαραμενο αλλα δεν πεφτει και επισης εχει εναν ερεθισμο στο μεγαλο δαχτυλο,τον βλεπω κατι φορες να το τσιμπαει με το ραμφος.. Δειτε φωτο παρακατω, αυτη η φυτικη αλοιφη που ειδα σε αλλο ποστ, βοηθάει;
 

Συνημμένα

  • 3.webp
    3.webp
    8,3 KB · Προβολές: 84
  • 4.webp
    4.webp
    30,2 KB · Προβολές: 105
Back
Top