Ασθένειες Καναρίνι με τραύμα στο πόδι και λέπια

N.Bestgirl

PB New Member
Εγγραφή
26 Μαϊ 2007
Μηνύματα
25
Πόλη
Χανιά
Παιδιά έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα... ☹ Το καναρίνι μου κάθετε στο ένα πόδι... και προχτές το τσιμπούσε, είναι λίγο κόκκινο και έχει ματώσει λίγο στο νύχι του στο μεσαίο δαχτυλο! Μου φαίνεται σαν να αρχίζει να κάνει αυτό που λέτε σαν λέπια ☹ Τι να κάνω; Προς το παρόν του έχω βάλει μπεταντίν 2 φορές και πολύ καθαρό κλουβι.

Ωστόσο αυτό για το ξύδι που λένε κάνει ή μπα;
 
Συνέχισε -μπενταντιν- 2-3 φορές την ημέρα.
Μια σταγόνα -ιβερμεκτίνη- στο σβέρκο,(τρείς φορές την εβδομάδα) αν συνεχίσει να το τσιμπά.
-Σχολαστική καθαριότητα στις πατήθρες και όχι μόνον.
 
Καταρχήν σ' ευχαριστώ για την απαντισή σου!

... Μια σταγόνα -ιβερμεκτίνη- στο σβέρκο,(τρείς φορές την εβδομάδα) αν συνεχίσει να το τσιμπά...

Τι ακριβώς είναι αυτό και που το βρίσκω;
 
Απάντηση: ΚΑΝΑΡΑ ΣΤΟ ΕΝΑ ΠΟΔΙ

Μια μικρη διορθωση αν μου επιτρεπετε:Επειδη προσφατα χρειαστηκα το ιδιο σκευασμα, με ενημερωσαν οτι η bogena πωληθηκε σε αλλη εταιρια, την beaphar, και το σκευασμα κυκλοφορει με λιγο διαφορετικη συσκευασια.:)Επισης μεγαλη προσοχη στην ημερομηνια ληξεως!
 
Και στην δοσολογία, εάν δεν με απατά η μνήμη μου, 1 σταγόνα φυσώντας τα φτερά στην πλάτη για να πέσει και να αποροφηθεί από το δέρμα και όχι από τα φτερά, επανάληψη μετά από 4 εβδομάδες. Εγώ το βρήκα σε πετ σοπ.

:D
 
Απάντηση: ΚΑΝΑΡΑ ΣΤΟ ΕΝΑ ΠΟΔΙ

Μια μικρη διορθωση αν μου επιτρεπετε:Επειδη προσφατα χρειαστηκα το ιδιο σκευασμα, με ενημερωσαν οτι η bogena πωληθηκε σε αλλη εταιρια, την beaphar, και το σκευασμα κυκλοφορει με λιγο διαφορετικη συσκευασια.
Beaphar
Όνομα σκευάσματος: Pulmosan Anti-windpipe mite
Φαντάζομαι σε κτηνιατρείο θα το βρώ έτσι;
Και σε pet shop που εμπορεύεται προϊόντα της συγκεκριμένης εταιρείας.
 
Κατάλαβα δε θα το βρώ 😛

Τα πέτσόπ μας είναι για τα κλάματα... λυπάμαι που το λέω
 
Ορίστε και οι photos ! Δεν είναι όμως τόσο καθαρές λόγο του οτι είναι απο κινητό και της τράβηξα και πολύ κοντινές! 🙄
 

Συνημμένα

  • foto-podi.webp
    foto-podi.webp
    10,4 KB · Προβολές: 148
  • foto-podi2.webp
    foto-podi2.webp
    6,9 KB · Προβολές: 134
Κατάλαβα δε θα το βρώ 😛

Τα πέτσόπ μας είναι για τα κλάματα... λυπάμαι που το λέω

Μη λυπάσαι … οι περισσότεροι κλαίμε με αυτό το θέμα - θέαμα. ☹

Δυστυχώς αυτή είναι η πικρή, γυμνή αλήθεια, το κέρδος πάνω από όλα! Εμπόριο σαρκός του αίσχιστου είδους

Κική εάν δεν έχεις κάποιον δικό σου στην Αθήνα, προσφέρομαι να το βρώ και να στο στείλω :D

Γιάννης
 
:D Thanks!

Θα προσπαθίσω να το βρώ... αν και δε βλέπω τώρα να τσιμπιέτε οπότε ίσως να μην το χρειαστεί. Θα δώ...

Σ' ευχαριστώ πάντος!
 
HO HO HOOOO MARY CRISTMASSSS

ΕΕΕ ΜΑΚΗΗ ΗΝΤΑ ΝΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΜΩΡΕ?
ΤΣΙΜΠΑ Η ΚΑΝΑΡΑ ΤΟΝ ΠΟΔΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΛΕΣ ΝΑ ΤΗΣ ΒΑΛΕΙ ΣΤΑΓΟΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΚΑΡΙ ΤΗΣ ΤΡΑΧΕΙΑΣ;
ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΑΝΑΡΑ ΜΕ ΑΣΘΜΑ ΛΕΣ ΑΜΑ ΤΙΣ ΚΟΨΩ ΤΑ ΝΥΧΙΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΣΤΑ ΙΣΑ ΤΗΣ ;

ΠΩΣ ΤΟ ΠΑΜΕ ΑΥΤΟ ΥΠΕΡ ΚΕΡΑΤΩΣΗ ;
ΕΓΩ ΔΕΝ ΚΑΤΕΧΩ ΠΩΣ ΕΙΝ ΤΟΥΤΟ ΝΑ
ΓΙΑΝΤΑ ΔΕ ΡΩΤΑΜΕ ΚΑΝΑ ΠΟΥ ΚΑΤΕΕΙ
Η ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΟΝ ΚΕΡΑΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΣΜΑ
 
Ειναι πολυ απλο Γιαννη, αρκει να διαβασεις προσεχτικα τις οδηγιες χρησεως...
 
ΛΕΡΙΕ ραδιοργανοπαικτοτραγουδησταρά.😱
-Που να την δείς εσύ την υπερκεράτωση; τα γερακοχταποδά σου έχουν πιάσει πουρί
στα πόδια τους! 😛

Γιάννη τί να κάνουμε. Εμας τους... Πτωχούς καναρινοφιλοτρελλαμένους μας έχουν για
... Πτύσιμο οι εταιρείες και βγάζουν φάρμακα για τους κάλους και του ποδιού και του μυαλού,τί να κάνουμε;
-Μιά απορία μου λύνεις; Ποιός είναι ο.. Κερατάς που πρέπει να πάρουμε τηλέφωνο, που
λέει και το άσμα. Μη μου το γράψεις εδώ και... Εκτεθείς:D , στείλτο μου σε mail.
 
Απάντηση: ΚΑΝΑΡΑ ΣΤΟ ΕΝΑ ΠΟΔΙ

Για την υπερκεράτωση αλλά και για άλλες "ανωμαλίες" των ποδιών εγώ χρησιμοποιώ μία αλοιφή σε βαζάκι με το όνομα EPITHOL. Νομίζω είναι της BOGENA. Κάνει θαύματα και καθαρίζει εξαιρετικά τα πόδια των πουλιών.
 
Back
Top