Ασθένειες Τραύμα σε πόδι καναρινιού και αντιβίωση

Το κράξιμο το λέω για τα αυτοσχέδια που προτείνω. Μπορείς να κάνεις και το άλλο, θα γνωρίζεις τα tire up που λέμε τα πλαστικά. Σκέφτηκα να πάρεις γάζα αποστηρωμενη, να την πεσασεις λίγες φορές γύρω απ το πόδι του και να την αφίξεις λίγο με tire up. Αυτοσχέδια όλα και προτάσεις γιατί είναι κριμα
 
Το tie wrap που λες για να κρατήσει τον επίδεσμο πρέπει να σφίξει καλά και θα έχει πρόβλημα κόβοντας ή ελαττώνοντας του την κυκλοφορία του αίματος.
Δε ξέρω...
Το πρόβλημα είναι πως είναι πολύ πολύ κοντά στην άρθρωση του πέλματος και δεν είναι εύκολο να μπει εκεί κομματάκι από ξύλο ευθύγραμμο. Αν είχε σπάσει στην μέση του ποδιού θα ήταν πιο εύκολο.
Θα το ξεκινήσω αντιβίωση και αύριο θα πάρω κάποια τηλεφωνα σε κάποιους κτηνίατρους που "υποτίθεται" ασχολούνται με πουλιά.
Αλλά θα τους ρωτήσω αν μπορούν να βάλουν νάρθηκα σε τόσο μικρό πουλάκι..
Δεν είναι κότα ή παπαγάλος.
Εδώ μιλάμε για ψιλοδουλειά. Θέλει δεξιοτεχνία.
 
Το σημείο είναι σχετικά εύκολο...
Ένα σκληρό υλικό σε μήκος 15-18 χιλιοστά λεπτό και αντοχής με ένα τσιρότο να το κρατά στη θέση του και τελειώσαμε.
Ποιο δύσκολο είναι να το γράψουμε παρά να το εφαρμόσουμε. ειδικά αν υπάρχουν κι άλλα "χέρια" για βοήθεια.
 
Θα κάνω τα τηλέφωνα που έχω σημειώσει σήμερα και αν όχι θα κάνω εγώ τον κομάντο...
Προς το παρόν ξεκίνησε Baytril σήμερα για καλό και για κακό μια και το πρήξιμο δεν υποχωρεί.
 
Βρήκα κάποιον μια ώρα δρόμο απο εδώ που είμαι. Λέει ότι ασχολείται και με πουλιά.
Αυτό μεταξύ μας αν δε το δω δε το πιστεύω.
Μπορεί να ασχολήθηκε με κότες παλιότερα ή με παπαγάλους.
Δε ξέρω τι σχέση έχει με τόσο μικρά πουλάκια.
Αλλα τέλος πάντων.
Ειχε και έναν άλλον αλλά ήταν πανάκριβος...
60 ευρώ μόνο για να γραφτώ και να το δεί.
Αυτός θα μου πάρει 30...
Αλλά τουλάχιστον να μη λέω ότι το άφησα στο έλεος του Θεού.
Θα δούμε.
Δε μου λέτε ρε σεις. Κατάλαβε κανείς αν είναι αρσενικό η θυληκό από τις φωτογραφίες που έβαλα;
 
Δε μου λέτε ρε σεις. Κατάλαβε κανείς αν είναι αρσενικό η θυληκό από τις φωτογραφίες που έβαλα;

Nα μια καλή ερώτηση για να καταλάβεις εάν ο γιατρός που θα το πας "το 'χει" 😉
 
Αφού έχουν περάσει 10 ημέρες απο το ατύχημα έχει αρχίσει να κολλάει. Δεν μπορεί να αναταχθεί αν δεν ξανασπάσει. Νομίζω μια ευρέου φάσματος αντιβίωση και μια περιποίηση με μπεταντίν για πιθανές μολύνσεις είναι το μόνο τώρα πλέον. Είναι αρσενικό (τουλάχιστον έτσι δείχνει στις φωτό)
 
Καλημέρα κύριε Μάκη.
Νομίζω πως έχετε δίκιο ότι πολύ δύσκολα μπορεί να γίνει ανακατάταξη.
Το πουλάκι θα μείνει μαζί μου ότι και να γίνει οπότε ακόμα και αν δέσει στραβά θα το περιποιηθώ κατάλληλα.
Αυτό που δε ξέρω είναι αν ο πόνος τους κατάγματος θα περάσει έστω και αν δέσει "στραβά" το κόκκαλο.
Τώρα πονάει γιατί υπάρχει οίδημα και πληγή.
Αν δέσει έστω και στραβά θα συνεχίσει να πονάει;
 
Καλημέρα σας.
Το πουλάκι ξεκίνησε Πέμπτη πρωί αντιβίωση και σήμερα Παρασκευή πρωί το είδα με τα ίδια μου τα μάτια να πατάει 'σχεδόν' κανονικά το σπασμένο πόδι του.
Το είδα πάνω από 5-6 φορές. Μετά το μάζεψε για λίγο μάλλον για να ξεκουραστεί. Και μετά πάλι άρχισε να το πατάει.
Μπορεί να είναι σύμπτωση μπορεί να είναι και η αντιβίωση που το βοηθάει ίσως να ξεπρηστεί και να μη πονάει.
Δε ξέρω.
Το αποτέλεσμα μετράει.
Θα συνεχίσω το Baytril μέχρι να κλείσει 1 εβδομάδα και μετά προβιοτικά και βιταμίνες.
Πρώτα ο Θεός νομίζω όλα πάνε καλά.
 
Το προβλημα λυθηκε εξ ολοκληρου.
Η αντιβιωση ΚΑΘΑΡΙΣΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.
Πηρε για 6 μερες αλλα απο την 3η μερα φανηκε η διαφορα.
Πλεον το πουλι παταει κανονικα και δε σηκωνει ποτε το ποδι.
Η πληγη εκλεισε το πρηξιμο εφυγε και το ποδι παροτι εχει δεσει υπο γωνια ειναι πληρως λειτουργικο.
Με τη βοηθεια του Θεου ολα πηγαν καλα.
Ευχαριστω για την υποστηριξη.
 
Back
Top