Ασθένειες Τραύμα σε πόδι καναρινιού και αντιβίωση

Με όλα όσα γράφεις παραπάνω παίρνω το θάρρος να πω ... Πως όλα φαίνονται καλά...
Άρα δε μιλάμε για συντριπτικό κάταγμα και συνεπώς στις επόμενες μέρες θα έχουμε καλή εξέλιξη και πιθανή επίλυση του προβλήματος.
Όλα θα πάνε καλά.
 
Σε περίπου αντίστοιχη δική μου περίπτωση, εβαζα betadine κάθε μέρα. Σε μια εβδομάδα το πουλάκι πάταγε κανονικά απλά κούτσαινε λίγο. Μετά από άλλη μια εβδομάδα όλα επανήλθαν φυσιολογικά.

Στην θέση σου δεν θα σταμάταγα την καθημερινή περιποίηση της πληγής.

Εύχομαι το καλύτερο και νομίζω ότι αυτό θα έρθει.
 
Το ατύχημα έγινε Σάββατο βράδυ και σήμερα Τετάρτη το πουλάκι συνεχίζει να κυκλοφορεί με το πόδι σηκωμένο συνέχεια αλλά είναι ευδιάθετο και τρώει-πίνει κανονικά.
Να κάνω μια χαζή ερώτηση.
Στο υποθετικό σενάριο που δεν θα πατήσει στο άλλο ποδι και θα κυκλοφορί με το ένα πόδι, αυτό το πουλάκι μπορεί να ζευγαρώσει στο μέλλον;
Θα μου πείς 'Κάτσε ρε μάστορα, ακόμα δεν έγινε καλά και θες να το ζευγαρώσεις;'
Γενικά ρωτάω. Σε 1 μήνα. Σε 2 μήνες. Υποθετικά πάντα...
[automerge]1549468850[/automerge]
Υ. Γ. Ξέχασα να αναφέρω το πουλάκι είναι θυληκό. 🙂
 
Θεωρω πως θα συνελθει οπως εγραψα και παραπανω
Θα μου πείς 'Κάτσε ρε μάστορα, ακόμα δεν έγινε καλά και θες να το ζευγαρώσεις;'

Θα στο πω:)

Πάντως, σε απάντηση υποθετικού σεναρίου μπορώ να υποθέσω ότι δεν θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα.. Ποιο έμπειροι εκτροφείς από εμένα θα έχουν σίγουρα κάποια εμπειρία να μοιραστούν..
 
Ρε παιδια θα τρελαθω.
Το καναρινι με το ποδι αρχισε να κελαηδαει.
Το ποδι παντα σηκωμενο εννοειται.
Ουτε μια φορα δεν εχει πατησει με το ποδι.
Αλλα αρχισε να κελαηδαει.
Που ειναι το παραξενο;
ΕΙΝΑΙ ΘΥΛΗΚΟ
Και αυτος που μου το πουλησε ειναι 100% σιγουρος γιατι τον ξαναρωτησα.
Κελαηδανε τα θυληκα; Μιλαμε για κανονικο κελαηδημα. Οχι χαζομαρες.
 
Καμιά φορά κελαηδάνε αλλά συνήθως δεν έχουν το κελάηδημα των αρσενικών σε διάρκεια, ένταση, εύρος κλπ. εάν έτσι εννοείς το "κανονικό κελάηδημα"..
Τώρα για το 100%..ίσως να μην είναι τόσο κατηγορηματικό το ποσοστό:)

Πάντως το κυριότερο είναι ότι αυτό είναι ένα πολύ κάλο σημάδι για την υγειά του..Ίσως να θέλει λίγο καιρό ακόμα για να συνέλθει το πόδι του..
 
Δεν ειναι τοσο δυνατο οσο του αρσενικου.
Και ουτε τοσο καθαρο.
Το ποδι δε πιστευω θα το ξαναπατησει ποτε.
Το βλεπω κιολας οτι δενει υπο κλιση.
Αλλα κατα τα αλλα φαινεται καλα το πουλι.
Απλα εχω ψιλοχαζεψει που το ακουω να κελαηδαει ενω θεωρητικα ειναι και θυληκο και τραυματισμενο...
 
Καλησπέρα.
Φωτογραφίες από το τραύμα και κάποιες από την γεννετίσια περιοχή για να μου πείτε αν βλέπετε αρσενικό ή θυληκό πουλί.
Το τραύμα μου φαίνεται πρησμένο για να πω την αλήθεια. Φαίνεται να υπάρχει αρκετό οίδημα.
Εχουν περάσει 10 μέρες από το ατύχημα.
Νομίζω πως θα καταφύγω σε μια αντιβίωση για μια εβδομάδα μήπως και ξεπρηστεί607796077960780607836078360782
 
Παιδιά είμαι στην Αγγλία και εδώ δεν υπάρχουν οι ανέσεις που υπάρχουν στην Ελλάδα για τα πτηνά. Αν ήταν σκύλος θα γινόταν πάρτι εδώ από κτηνίατρους και κλινικές.
Οτι κάνω μόνος μου.
Το πουλί έχει 10 μέρες που χτυπησε.
Εδώ και 10 μέρες παίρνει πολυβιταμίνες και ασβέστιο στο νερό.
Παρόλα αυτά σήμερα που το έπιασα βλέπω ότι έχει αρκετό οίδημα στην περιοχή.
Εδώ κάνουμε μια συζήτηση πως μπορούμε να το βοηθήσουμε.
Σκέφτομαι να του δώσω για 1 εβδομάδα αντιβίωση και να δώ μήπως ξεπρηστεί και βελτιωθεί.
Εχω baytril μαζί μου και μάλλον αυτό θα δώσω.
[automerge]1549998601[/automerge]
Όπως ανέφερα και σε προηγούμενα μηνύματα το πουλί τρώει και πίνει κανονικά και κάποιες στιγμές κελαηδάει κιολας. Άρα γενικά η κλινική του εικόνα δεν είναι κακή.
 
Χρειάζεται νάρθηκας
Να μπει στη θέση του για 15 μέρες... και μετά όλα θα πάνε καλά.
Εδώ σε παλιότερα παρόμοια περίπτωση υπάρχουν και οι αναλυτικές οδηγίες... κι εδώ εκτός από οδηγίες έχει και φωτογραφίες.
Αν ακολουθήσεις τις οδηγίες... έχεις αρκετή ψυχραιμία και λίγο βοήθεια από κάποιον ακόμη... όλα θα πάνε καλά.
Αν θες βοήθεια. Γράψε εδώ.. και θα σου απαντήσουμε.
 
Ρε παιδιά πως θα του βάλω νάρθηκα του πουλιού;
Μου φαίνονται πολύ εξωγήινα αυτά τα πράγματα ρε γαμώτο...
Θα διαβάσω και θα δώ.
Πάντως νομίζω πως πρέπει να πάρει αντιβίωση ανεξάρτητα από τον ναρθηκα.
Και δε δίνω αντιβίωση αβέρτα γενικά. Απλά σε αυτή την περίπτωση νομίζω απο τα λίγα που ξέρω πως χρειάζεται.
 
Με τόσο μεγάλο κάταγμα και με ανοιχτή πληγή τόσες μέρες μάλλον η αντιβίωση το κράτησε ζωντανό.
Αλλά επειδή δεν θα μπορείς να τη χορηγείς για πάντα... Φρόντισε να μπει με κάθε τρόπο νάρθηκας...
ΑΝ δεν μπορείς εσύ.. Πήγαινε σε κάποιο κτηνίατρο.. κάτι θα κάνει παραπάνω από σένα.
 
Γιάννη το πουλί ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ αντιβίωση ακόμα. Μονο πολυβιταμίνες.
Από σήμερα θα πάρει και για μια εβδομάδα. Baytril.
Θα δώ μήπως μπορέσω να βρω μέσω του parrot society τίποτα εδώ κοντά.
Διότι και να υπάρχει κάποιος αν είναι στην άλλη άκρη της Αγγλίας είναι δώρον άδωρον.
 
Γιατί να σε κράξουμε ρε φίλε 🙂
Δε νομίζω πάντως ότι γίνεται. Το δαχτυλίδι έχει "αέρα" ώστε να μπορεί να κινείται ελεύθερα πάνω στο πόδι και όχι να "ακινητοποιεί" το πόδι σε κάποιο σημείο σφίγγωντας το.
 
Back
Top