Ασθένειες Καναρίνι 3 ετών άρχισε ξαφνικά να βγάζει τα φτερά της ράχης του

Ελενη1993

PB New Member
Εγγραφή
18 Αυγ 2021
Μηνύματα
12
Πόλη
Αττική
Καλησπερα,χρειαζομαι τη βοηθεια σας!εχω ενα καναρινακι 3 ετων το οποιο ξαφνικα αρχισε ν βγαζει τα φτερα στη ραχη του και να τσιμπιεται συνεχεια σε σημειο που εχει φυγει το μεγαλυτερο μερος απο τα πουπουλα του και να φαινεται πολυ εντονα το δερμα του.η διαθεση του εχει σκαμπανευασματα αλλα τρωει κανονικα!του εριξα χθες αποπαρασητικο προληπτικα και σημερα ειναι λιγο πιο ηρεμο ομως συνεχιζει ν τσιμπαει το δερμα του και φαινεται να πονα.παρακαλω βοηθηστε με γιατι νιωθω πως υποφερει..
 
@Ελενη1993 Καλησπέρα, Κοιτάξτε είναι περίοδος πτεροριας ολα τα πουλάκια έχουν θέμα, θέλουν μπάνιο καθημερινά βιταμίνες σωστή διατροφή και αρκετά φρούτα και λαχανικά, πιστεύω να είναι αυτό η αιτία καλά έκανες με την σκόνη για τα παράσιτα αλλά πιστεύω να σταματήσει να τρώγεται .θα σου πουν την γνώμη τους και άλλη με περισσότερη γνώση
 
Αυτή η εικόνα είναι αρκετά συχνή σε θηλυκά καναρίνια το καλοκαίρι. Είναι ακόμα πυρωμένα, ψάχνουν υλικό για φωλιά και μαδιούνται. Εάν πέσει μαζί και καμιά πτερόροια, ίσως η εικόνα να δείχνει ακόμα πιο έντονη.
Μήπως κάθεται και σε καμία γωνία στον πάτο του κλουβιού σα να κλωσάει; Κανένα αυγό βρίσκεις;

Αν το πουλάκι δεν είναι νωχελικό και τρώει-πίνει κανονικά, εγώ εκεί θα το απέδιδα σε πρώτη φάση. Οπότε καλή διατροφή και υπομονή.
Άλλοι βάζουν και λίγο νήμα να ασχολείται με αυτό και να μη μαδιέται.
 
@patrickios δεν μπορω να πω πως ειναι ευδιαθετο και δειχνει να ποναει καποιες στιγμες στην ημερα..καθεται στον πατο του κλουβιου ακουνητο αλλα δεν κανει αυγα..θα δοκιμασω να του αγορασω ενα νημα!ευχαριστω παρα πολυ γ ολα
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
@Ελενη1993
Έχω την εντύπωση ότι αυτό που φαίνεται στην φωτογραφία είναι μια μικρή κύστη φτερών.
Είναι δηλαδή μια κύστη που δημιουργήθηκε επειδή τα φτερά του δεν βγήκαν κανονικά, αλλά εγκλωβίστηκαν κάτω από το δέρμα.
Η αντιμετώπιση της γίνεται χειρουργικά από γιατρό ειδικό στα πτηνά.
Δεν είναι κάτι ανησυχητικό και η ανάρρωση είναι άμεση.
Είναι ένα πρόβλημα που υπάρχει σε καναρίνια όπου δεν τηρείται στις διασταυρώσεις η επιλογή έντονου/ μη έντονου φτέρωματος.
Thread 'Διάκριση του τύπου πτερώματος καναρινιών' https://community.petbirds.gr/threads/Διάκριση-του-τύπου-πτερώματος-καναρινιών.17714/

Thread 'Διατροφική πρόληψη και αντιμετώπιση των κύστεων φτερών' https://community.petbirds.gr/threads/Διατροφική-πρόληψη-και-αντιμετώπιση-των-κύστεων-φτερών.17805/
 
Έχω την εντύπωση ότι αυτό που φαίνεται στην φωτογραφία είναι μια μικρή κύστη φτερών.
Εχω τη γνώμη οτι δεν υπάρχει κύστη. Το μετακάρπιο φαίνεται.
 
@patrickios δεν μπορω να πω πως ειναι ευδιαθετο και δειχνει να ποναει καποιες στιγμες στην ημερα..καθεται στον πατο του κλουβιου ακουνητο αλλα δεν κανει αυγα..θα δοκιμασω να του αγορασω ενα νημα!ευχαριστω παρα πολυ γ ολα

Οκ, αυτό που περιγράφεις είναι ακριβώς η συμπεριφορά κάποιων θηλυκών που είναι ακόμα σε οίστρο αυτή την περίοδο.
Ή κάθονται σε μια γωνιά στο κλουβί ή πάνω σε καμία ταΐστρα, κάνουν σα να κλωσσανε, μαδιουνται κτλ

Φρόντισε να έχει σωστή διατροφή, βάζε και κανένα μπάνιο να κάνει οπότε μπορείς και δοκίμασε και αυτό με το νήμα μπας και σταματήσει το μάδημα (λίγο νήμα ίσα που να ασχολείται, όχι πολύ γιατι θα κάνει κανονική φωλιά).

Αν τώρα εσύ εξακολουθείς και ανησυχείς πήγαινε το και σε κτηνίατρο, να σου δώσει καμία πολυβιταμινη και να ησυχάσεις! 😜
 
@patrickios καλησπερα σας πηγαμε χθες στον κτηνιατρο..τελικα το καημενακι εχει ακαρεα..θα ακολουθησει μια θεραπεια με acaricine solution κ μια πολυβιταμινη..ευτυχως δεν εχει κανει πληγες!σας ευχαριστω πολυ
 
@Ελενη1993 Στον γιατρό καλώς πηγες αφού ανησυχούσες. αλλά νομίζω άδικα έμπλεξες με θεραπείες.

Ακάρεα έχει που ακριβώς και πως διαγνωστικαν; Εκτός από την απώλεια φτερωματος που είδαμε έχει κάπου αλλού σημαδια όπως π.χ ράμφος ή πόδια;
 
Του ειχα βαλει βρεγμενο βαμβακι στο κλουβι τ προηγουμενο βραδυ..περα απ αυτο δεν ξερω πως το καταλαβε οπως το επιασε κ τ εξετασε..ομως ηδη απο χθες π τ ριξαμε acaricine σημερα μετα απο μια βδομαδα σχεδον τραγουδησε και σταματησε το εντονο κ επιμονο ξυσιμο..
[automerge]1629461612[/automerge]
Δυστυχως δεν εχω καθολου γνωσεις πανω στα πτηνα κ αυτος ο μικρος θησαυρουλης απο τοτε που τον βρηκα μ χει παρει το μυαλο..φοβηθηκα μην παθει κατι οποτε ηθελα ν "σιγουρευτω"..
 
@Ελενη1993 Καλησπερα!Το βρεγμενο βαμβακι την επομενη μερα ειχε μαυρα στιγματα ή ηταν καθαρο;Αν υπηρχαν μαυρα στιγματα το καναρινακι εχει ψειρες!Δεν αμφισβητω τον γιατρο στην διαγνωση που εκανε, αλλα εχεις δει τις πατηθρες απο κατω; ή εκει που κουμπωνουν (οι πατηθρες) στο καγκελο;
 
@Ελενη1993 Οκ, να ξέρεις πάντως ακάρεα χλωμό. Ισως να είδε στο βαμβάκι κάποια εξωπαρασιτα. Πολλά από αυτά τα καταπολεμά η δραστική ουσία του acaricine παρότι δεν είναι ακάρεα.

Αν και γενικά όπως σου είπα η όλη εικόνα που μας περιέγραψες είναι λίγο πολύ συνηθης για ένα θηλυκό πουλάκι μέσα στη ζέστη του καλοκαιριού.

Όπως και να'χει σημασία έχει να βοηθηθεί, έστω κι από τις πολύβιταμίνες.
 
@Elli εκανα γενικη σε ολο το κλουβι με ζεστο νερο ξυδι κ ενα αντιπαρασιτικο σπρει κ στα σκευη.
[automerge]1629462559[/automerge]
@patrickios μ ειπε ο κτηνιατρος οτι αν ηταν ψειρρες θα ειχε σε ολο τ σωμα φαγουρα ενω τωρα εξινε κ τσιμπουσε μονο τη ραχη του..ειχε μαδισει ολη τη ραχη του.τωρα και εγω οτι μ ειπε σας λεω δεν αμφισβητω τα λεγομενα σας
[automerge]1629462586[/automerge]
Δεν ειχε κατι το βαμβακι
 
@patrickios μ ειπε ο κτηνιατρος οτι αν ηταν ψειρρες θα ειχε σε ολο τ σωμα φαγουρα ενω τωρα εξινε κ τσιμπουσε μονο τη ραχη του..ειχε μαδισει ολη τη ραχη του.τωρα και εγω οτι μ ειπε σας λεω δεν αμφισβητω τα λεγομενα σας

Αλίμονο, κουβέντα κάνουμε. Εγώ στο λέω για να μην ανησυχείς ότι είχε κάτι, πως το έπαθε, τι δεν πρόσεξες κτλ.
Θηλυκό που κάθεται το καλοκαίρι σε μια γωνιά σα να κλωσσαει και μαδιεται παραπέμπει σε θηλυκό που είναι ακομα σε οίστρο.

Τώρα ο ντοκτορ που το είδε από κοντά μπορεί να είδε και κάτι ακόμα.ποιος ξέρει. Έτσι κι αλλιώς δε θα πάθει και τίποτα από το acaricine όπως και να'χει οπότε μην αγχώνεσαι.
 
Back
Top