Γενικά Καναρίνι βγάζει τα φτερά της ουράς του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Athinag
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
αρα ξαναγυρναμε εκει...χμμ τι να κανουμε..

Εμενα φυσικα και θα με χαροποιουσε πιο πολυ να ειναι θυληκο πυρωμενο παρα αρσενικο με προβλημα. Ωστοσο θα συνεχισω λιγακι να επιμενω, ακομα και αν δεν χρειαζεται...

εξεταζοντας το απο διαφορετικη αποψη, με δεδομενο οτι ειναι αρσενικο, τι θα μπορουσε να προκαλεσει κατι τετοιο; Διοτι σε καμια περιπτωση δεν θα ηθελα να ειναι τελικα αρσενικο και να εχει καποιο προβλημα και εγω να μην το βοηθησω. Θελω να ειμαι καλυμενη κι ας μην ειναι σιγουρο...

τελικα αλλος τροπος να καταλαβουμε το φυλλο του, δεν υπαρχει;☹Δηλαδη απλα περιμενω να κανει, αν κανει αυγο; Και αν δεν κανει; Υπαρχει περιπτωση να εξελιχθει αυτο σε κατι χειροτερο αν πουμε οτι ειναι αρσενικο; Μπορω κατι να κανω ωστε να το ελενχω και να περιμενω μετα για το αυγο;

να κανω και μια σημειωση για την συμπεριφορα του, πως χθες του εβαλα σπορους υγειας και κοντευει να τους φαει ολους. ελάχιστα πλησιασε την τροφη του. Και τονιζω το ελαχιστα, οχι καθολου. Φυσικα και εφαγε σπορακια αλλα περασε και πολλη ωρα πανω απο τους σπορους υγειας, τσακιζοντας τους. Τωρα θα μου πειτε, ειναι χαζο να αγνοησει μια τετοια "νοστιμια"; Αλλα ουτως ή αλλως, εγω το σημειωνω...

επιπλεον, το σαββατοκυριακο που ημουν σπιτι, δεν κελαηδησε καθολου ολη την μερα και σημερα οταν γυρησα δεν με υποδεχτηκε οπως καθημερινα, με τσιου και τετοια. Πετουσε, εκανε τρελιτσες αλλα δεν κελαηδησε ουτε λιγακι. Συνηθως κελαηδαει λιγακι οταν γυρναω και μετα, αναλογα αν εχει εξω συνεφια ή λιακαδα, συνεχιζει ή σταματα αντιστοιχα. Ομως, δεν μπορω να πω, οταν του μιλουσα απαντουσε κανονικα...

τωρα δεν ξερω αν με αυτο αλλαζουμε ή παραμενουμε στην ιδια θεωρια...

Συγνώμη που επιμένω στην αποψή μου περί φύλου αλλά έτσι φαίνεται στη φωτογραφία.
Σε κάθε περίπτωση ζητάω συγνώμη αν αυτό που λέω χαρακτηρίζετε ώς επιπολαιότητα.

δεν υπαρχει λογος για καμια συγνωμη.:) Χρειαζομαι και θελω να μαθω καθε αποψη επι του θεματος και με προσοχη θα ακουσω και καθε συμβουλη.👍 Δεν ειμαστε και γιατροι, αλλα κανει ο καθενας οτι μπορει για τα πουλακια του, αυτο ειναι σιγουρο. Και οπως εχω ξαναπει σε καποιο αλλο θεμα, το να βοηθαει και να νοιαζεται κανεις για τα πουλακια του ειναι σημαντικο, το να βοηθαει και να νοιαζεται για πουλακια στην αλλη ακρη της Ελλαδας ειναι σημαντικοτερο... Και εγω (οπως και ο καθενας εδω) το εκτιμω :D
 
Αθηνά καλησπέρα, εκανα μια παρατυπία και "άπλωσα" το θέμα στο φόρουμ, αν θέλεις δες εδω: Καναρίνι θηλυκό πυρωμένο η αρσενικό με πρήξιμο στη κοιλιά; αλλά μην συνεχίσεις την συζήτηση εκεί και κάνουμε και το θέμα και το φόρουμ μπάχαλο.

Χωρίς να είμαι ειδικός και χωρίς να θέλω να σε τρομοκρατήσω και να σε απογοητεύσω αν τελικά είναι αρσενικό τότε αυτό είναι κάποιο
λίπωμα η και όγκος συνήθως καλοήθης. Αν ήταν κακοήθεια θα είχε "φύγει" το πουλάκι.
 
Αθηνά καλησπέρα, εκανα μια παρατυπία και "άπλωσα" το θέμα στο φόρουμ, αν θέλεις δες εδω: Καναρίνι θηλυκό πυρωμένο η αρσενικό με πρήξιμο στη κοιλιά; αλλά μην συνεχίσεις την συζήτηση εκεί και κάνουμε και το θέμα και το φόρουμ μπάχαλο.

Δεν δυσκολευομαι να δεχτω την πιθανοτητα να ειναι θηλυκο, απλα θελω να ειμαι σιγουρη οτι δεν διακινδυνευω την ζωη του σε περιπτωση που ειναι αρσενικο.

επισης το δευτερο καναρινι που εχω και βρησκεται στο σπιτι ενος φιλου, ειναι αρσενικο οπως μου ειπαν... αρα με την δικια μου φτωχη λογικη, 😛 οταν τα ειχα βαλει να βλεπονται την πρωτη φορα που βρεθηκαν στον ιδιο χωρο τσακονοντουσαν αρκετα και γι αυτο μετα δεν τα ξαναφησα να κοιταζονται... Οταν τα ειχα φερει μετα στον ιδιο χωρο χωρις να βλεπονται και πιο μακρια το ενα απο το αλλο, αν ηταν το δικο μου θηλυκο, το αλλο δεν θα το φωναζε;😵

Εβαλα εδω και μια παλια του φωτογραφια μηπως και διαφωτισει τιποτα...

Εγω θα δοκιμασω αυτο με την φωλια να δω τι θα κανει.:) Το κομματι με το ψευτικο αυγο δεν καταλαβα πως γινεται και σε τι μας βοηθαει 😵

Χωρίς να είμαι ειδικός και χωρίς να θέλω να σε τρομοκρατήσω και να σε απογοητεύσω αν τελικά είναι αρσενικό τότε αυτό είναι κάποιο
λίπωμα η και όγκος συνήθως καλοήθης. Αν ήταν κακοήθεια θα είχε "φύγει" το πουλάκι.

πως αντιμετωπιζεται αυτο; και τι ακριβως ειναι; Ετσι για να ξερω...
 

Συνημμένα

  • rsz_20150212_140039[1].webp
    rsz_20150212_140039[1].webp
    47,5 KB · Προβολές: 65
επισης το δευτερο καναρινι που εχω και βρησκεται στο σπιτι ενος φιλου, ειναι αρσενικο οπως μου ειπαν... αρα με την δικια μου φτωχη λογικη, 😛 οταν τα ειχα βαλει να βλεπονται την πρωτη φορα που βρεθηκαν στον ιδιο χωρο τσακονοντουσαν αρκετα και γι αυτο μετα δεν τα ξαναφησα να κοιταζονται... Οταν τα ειχα φερει μετα στον ιδιο χωρο χωρις να βλεπονται και πιο μακρια το ενα απο το αλλο, αν ηταν το δικο μου θηλυκο, το αλλο δεν θα το φωναζε;😵
Αν εσένα στο χώρο σου σου έβαζαν απότομα έναν άγνωστο δε θα μάλωνες; 😛 Το ότι είναι διαφορετικού φίλου δεν σημαίνει ότι δε θα μαλώσουν κιόλας... Θέλουν κι αυτά μια διαδικασία γνωριμίας. :)
 
Αθηνά καλησπέρα, βάλε το πουλάκι σε ένα κλουβακι, βάλε του φωλιά και νήμα και αστο να κάνει μια γέννα να ξεπυρωσει και πανω απ όλα αστο στην ησυχία του. Αν έχεις παραπάνω πουλιά απο αυτά που μπορείς να διαχειριστεις η πουλιά που δεν μπορείς να διαχειριστεις είναι καλυτερο και για σένα και γι αυτά να τα δώσεις σε κάποιον πιο έμπειρο.
 
Τάκη, η Αθήνα φαίνεται να έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον για το πουλάκι και την ευζωία του, το οποίο τουλάχιστον στα δικά μου μάτια ειναι πασιφανές. Ρωτάει για να μαθαίνει, κάνει ερωτήσεις ελέγχου, όπου δεν ειναι βέβαιη ότι κατάλαβε σωστά, επιμένει στις απορίες της κλπ. Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω το σχολιο σου σχετικά με το να δώσει
 
Αθηνά καλησπέρα, βάλε το πουλάκι σε ένα κλουβακι, βάλε του φωλιά και νήμα και αστο να κάνει μια γέννα να ξεπυρωσει και πανω απ όλα αστο στην ησυχία του. Αν έχεις παραπάνω πουλιά απο αυτά που μπορείς να διαχειριστεις η πουλιά που δεν μπορείς να διαχειριστεις είναι καλυτερο και για σένα και γι αυτά να τα δώσεις σε κάποιον πιο έμπειρο.

Δεν υπαρχει κανενα προβλημα διαχειρισης. Η κατασταση ειναι υπο ελεγχο και κανω οτι καλυτερο μπορω γιατι πραγματικα νοιαζομαι γι αυτα. Αν τυχον ειναι αρσενικο και παθει κατι δεν θα συγχωρησω ποτε τον εαυτο μου που δεν το βοηθησε. Γι αυτο το λογο επιμενω για να προλαβω οτι μπορω, δεν θα το αντεχα αν δεν ειχα καν θιξει την πιθανοτητα να ειναι αρσενικο. Θα βασανιζομουν και η ιδια μετα μονο με την ιδεα. Δεν καταλαβαινω τι σχεση εχει το αν ειναι θηλυκο ή αρσενικο το καναρινι μου με το να δωσω τα πουλια που εχω.
Εβαλα ηδη στο κλουβι φωλια και νημα και τωρα θα περιμενω να δω τι θα γινει...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Επειδή το έχασα λίγο το πουλί έχει κελαηδήσει καθόλου;
 
Επειδή το έχασα λίγο το πουλί έχει κελαηδήσει καθόλου;
Ναι σημερα εκανε πιο πολλα τσιρ τσιρρ απ οτι τις τελευταιες μερες και ηταν πιο ζωηρο και δραστηριο. Γενικοτερα ομως εχει μειωθει το κελαηδημα του τον τελευταιο καιρο. Παντως κελαηδαει κανονικοτατα και μου μοιαζει και για ενα μικρο ανερχομενο ταλεντο! 😉😛

Αν εσένα στο χώρο σου σου έβαζαν απότομα έναν άγνωστο δε θα μάλωνες; 😛 Το ότι είναι διαφορετικού φίλου δεν σημαίνει ότι δε θα μαλώσουν κιόλας... Θέλουν κι αυτά μια διαδικασία γνωριμίας. :)

😀 ναι δεν το σκεφτηκα ετσι! :D ειναι μωρε κα αδερφακια οποτε ενας λογος παραπανω για καυγα 😉👍
 
Τάκη, η Αθήνα φαίνεται να έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον για το πουλάκι και την ευζωία του, το οποίο τουλάχιστον στα δικά μου μάτια ειναι πασιφανές. Ρωτάει για να μαθαίνει, κάνει ερωτήσεις ελέγχου, όπου δεν ειναι βέβαιη ότι κατάλαβε σωστά, επιμένει στις απορίες της κλπ. Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω το σχολιο σου σχετικά με το να δώσει


Αγαπητε Γιάννη κανένας δεν αμφιβάλει για το ενδιαφέρον και την αγάπη της για το/τα πουλάκια της απλα καμια φορά συμβαίνει να μας τύχει κάποιο θες "ιδιότροπο" θες "δύσκολο" που δεν μπορούμε να διαχειριστουμε. Με αυτή την ενοια το λέω.
 
Αγαπητε Γιάννη κανένας δεν αμφιβάλει για το ενδιαφέρον και την αγάπη της για το/τα πουλάκια της απλα καμια φορά συμβαίνει να μας τύχη κάποιο θες "ιδιότροπο" θες "δύσκολο" που δεν μπορούμε να διαχειριστουμε. Με αυτή την ενοια το λέω.

Και ειναι αυτος λογος να το δωσω; Σε τετοια περιπτωση (που δεν εχει καμια σχεση με το πτηνο του θεματος) χρειαζεται περισσοτερη δουλεια και επιμονη για να ευδαιμωνει το πουλι κοντα μου. Ευτυχως δεν εχω καποιο τετοιο περιστατικο, αλλα και να ειχα δεν θα το εδινα, εκτος κι αν μιλαμε για πολυ πολυ ακραιες καταστασεις. Θα προσπαθουσα οσο γινοταν και στο τελος θα εκρινα και θα επραττα
 
Τη γνώμη μου είπα ζητάω συγνώμη αν ενόχλησε η προσέβαλε, δεν είχα τέτοια προθεση

Δεν "παιζει" κατι τετοιο :) κι εγω την γνωμη μου λεω 👍
μαλλον τα αγαπαω υπερβολικα και ουτε στην ιδεα δεν μπορω...☹
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Σε μια όμορφη και πολιτισμένη συζήτηση θα ακουστούν πολλές γνώμες.
Κάποιες ίσως δεν μας αρέσουν, κάποιες ίσως μας στεναχωρήσουν και άλλες πάλι ίσως μας βοηθήσουν...
Κανείς φρονώ πως δεν έχει κακή διάθεση εναντίον κανενός...
Και επιπρόσθετα ο καθ' ένας έχει ατομικό "φίλτρο" (το μυαλό του) και οφείλει να σκεφτεί πριν πράξει...
Καλή συνέχεια σε όλους μας.
 
Η Αθηνά σίγουρα τα αγαπάει πολύ και τα νοιάζεται και τα φροντίζει και μακάρι όλοι να τα φρόντιζαν έτσι όλα τους τα ζωάκια! Απλά πιστεύω πως ανησυχεί υπερβολικά.. Έχει μπει σε αυτό το τρυπάκι που ήμουν εγώ για χρόνια! Ό,τι κι αν δει θεωρεί πως μπορεί να είναι πρόβλημα ή ασθένεια... Δε θα την κρίνω ότι κάνει καλά ή κακά, απλά θεωρώ ότι ανησυχεί υπερβολικά και πως κάνει κακό εκείνη στον εαυτό της! Αθηνά μου γλυκιά ηρέμησε και όλα θα πάνε καλά! Μια χαρά είναι τα πουλάκια σου και θα παραμείνουν! Και πως να μην είναι με τόση φροντίδα και αγάπη που έχουν! 😉
 
Η Αθηνά σίγουρα τα αγαπάει πολύ και τα νοιάζεται και τα φροντίζει και μακάρι όλοι να τα φρόντιζαν έτσι όλα τους τα ζωάκια! Απλά πιστεύω πως ανησυχεί υπερβολικά.. Έχει μπει σε αυτό το τρυπάκι που ήμουν εγώ για χρόνια! Ό,τι κι αν δει θεωρεί πως μπορεί να είναι πρόβλημα ή ασθένεια... Δε θα την κρίνω ότι κάνει καλά ή κακά, απλά θεωρώ ότι ανησυχεί υπερβολικά και πως κάνει κακό εκείνη στον εαυτό της! Αθηνά μου γλυκιά ηρέμησε και όλα θα πάνε καλά! Μια χαρά είναι τα πουλάκια σου και θα παραμείνουν! Και πως να μην είναι με τόση φροντίδα και αγάπη που έχουν! 😉

το αγχος του πρωταρη εε; πρεπει να το κοιταξω αυτο... "κατα φαντασιαν ασθενης"

Να σημειωσω πως εβαλα την φωλια και το υλικο αλλα μεχρι στιγμης δεν εχει δειξει καποιο ιδιαιτερο ενδιαφερον...Αρχικα νομιζε πως τρωγεται, αλλα το καταλαβε στο 5λεπτο και ξενερωσε! 😛

Υ. Γ. εχει σημασια που θα τοποθετηθει η φωλια και το υλικο;😵 Οχι μονο γι αυτην την περιπτωση αλλα και για μελλοντικη γνωση... 😀
 

μου ξεφυγε μαλλον κατι στα αρθρα...☹
καταλαβα πως πρεπει η φωλια να ειναι σε σημειο που να μπορει το πουλι να την προσεγγιζει και απο ολες τις πλευρες, ωστοσο δεν καταλαβα αν πρεπει να ειναι ψηλα ή χαμηλα, σε γωνια (σχετικα ωστε οπως ειπαμε να μπορει να την προσεγγιζει το πουλι) ή στο κεντρο. Αντιστοιχα το νημα να ειναι κοντα στην φωλια ή σε καποια αποσταση. Δυστυχως δεν βρηκα στα κοντινα μου πετ σοπ αυτο το καλαθακι για το νημα και θα παρω μαλλον αυριο μεθαυριο, γιατι δεν εχω καποιο αλλο κοντα μου και πρεπει να κατευω στο κεντρο... Τσοχα δεν εβαλα, χρειαζεται και σε αυτο το "τεστ"; να παρω και να την ραψω; Η φωλια ειναι πλαστικη και εσωτερικη
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Θα βαλεις μια εσωτερικη(καπου που να βολευονται να πανε, οι γωνιες δεν βοηθανε παντα) και μια εξωτερικη. Το νημα θα το εχεις κοντα σχετικα στις φωλιες, αλλα δεν ειναι απαραιτητο αυτα αμα θελουν το βρισκουν και απο το διαστημα. Εγω την τσοχα δεν την ραβω, και δεν ειναι 100% απαραιτητη, απλα θα σε βοηθησει εσενα πολυ μετα στο καθαρισμα και την καναρα σου να στρωσει πιο ευκολα τα νηματα πανω στην τσοχα παρα στην σκετη πλαστικη φωλια.

Τωρα οσο για το ψηλα ή χαμηλα, μιλωντας για την εσωτερικη παντα, καλο ειναι απο τη μεση και πανω, γιατι προτιμουν τα ψηλα και "ασφαλη" μερη, και προσοχη να μην εχει απο πανω πατηθρες ταιστρες αυγοθηκες κτλ, για να μην τη λερωνουν..
 
Back
Top