Γενικά Καναρίνι βγάζει τα φτερά της ουράς του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Athinag
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Θα βαλεις μια εσωτερικη(καπου που να βολευονται να πανε, οι γωνιες δεν βοηθανε παντα) και μια εξωτερικη. Το νημα θα το εχεις κοντα σχετικα στις φωλιες, αλλα δεν ειναι απαραιτητο αυτα αμα θελουν το βρισκουν και απο το διαστημα. Εγω την τσοχα δεν την ραβω, και δεν ειναι 100% απαραιτητη, απλα θα σε βοηθησει εσενα πολυ μετα στο καθαρισμα και την καναρα σου να στρωσει πιο ευκολα τα νηματα πανω στην τσοχα παρα στην σκετη πλαστικη φωλια.

Τωρα οσο για το ψηλα ή χαμηλα, μιλωντας για την εσωτερικη παντα, καλο ειναι απο τη μεση και πανω, γιατι προτιμουν τα ψηλα και "ασφαλη" μερη, και προσοχη να μην εχει απο πανω πατηθρες ταιστρες αυγοθηκες κτλ, για να μην τη λερωνουν..

ωραια και εγω ετσι την εβαλα. Στο μεταξυ εχω ενα θεμα με τις εξωτερικες. Το κλουβι ειναι 40 υψος 35 μηκος 27 βαθος και μιλαμε για ενα μονο καναρινι. Εχει και μια εξτρα πορτα για εξωτερικες φωλιες ή μπανιερες υποτιθεται! Δεν μπορω να βρω ομως καμια που να μπαινει σε τετοια πορτα. Ειναι ομοια με τις πορτουλες για τις ταιστρες. Ανοιγει δηλαδη προς τα πανω και εχει ελατηριο, δεν ειναι συρωμενη.. Σκεφτηκα να κοψω δυο καγελακια επειδη ειναι και λιγο στενη και να την βαλω μετα τελειως. Επειτα στο ανοιγα που θα εχω να βαλω την πορτα απο το παλιο μου κλουβι που ειναι ιδιας εταιριας και θα ταιριαζει και στα καγκελα. Υπαρχει καποια τετοια φωλια και τελικα να μην χρειαστει να μπω σε τετοια διαδικασια;
 
Αθηνά βάλε μία μόνο εσωτερική τότε! Μην μπαίνεις σε κόπο! Αν είναι πυρωμένο θηλυκό λογικά θα την χτίσει ή έστω θα βάλει λίγο νήμα...
 
Χαιρετε! Λοιπον συνεχιζουμε να αγνοουμε παραδειγματικα την φωλια... Ομως απο τραγουδακι γιοκ!☹ Ενω ειναι ευδιαθετο και τρωει, πινει και γλεντα δεν μου μιλησε σημερα καθολου. Το φωναζα και δεν απαντουσε απλα κινουταν στο κλουβι (με εξαιρεση την στιγμη που αρχισα να διαβασω φωναχτα μεταφραση αρχαια και αρχισε τα τσιου τσιου ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ - ελεος με αυτο το πουλι δηλαδη! 😛)

Σημερα το πρωι με ξυπνησε με το "μπανιο" του. Εβρεχε το κεφαλι στην ποτηστρα και προσπαθουσε να "απλωσει" το νερο στο υπολοιπο σωμα. Τιναζονταν και αναφουφουλιαζε συνεχεια. Εχω και τηνεντυπωση πως ξυπνησε αρκετα πιο νωρις, γιατι ακουγα θορυβους και απο τις πεντε το πρωι ενω κανονικα ξυπναει γυρω στις εφτα παρα. Εγω του εβαλα μπανιεριτσα και εκανε μπανακι κανονικα. Να σημειωσω πως χθες τσιμπολογουνταν συχνα και "φτιαχνιοταν" (βεβαια μπορει να ειναι και η ιδεα μου, ή να ετυχε την στιγμη που το παρακολουθουσα να το κανει αυτο). Το βραδυ οταν το σκεπασα μολις σκοτεινιασε αρκετα, κινουταν αρκετη ωρα στο κλουβι και ετρωγε σπορους. Κρυφοκοιταζα απο τα πλαινα για να σιγουρευτω οτι δεν το ενοχλει κατι, και οντως ηταν ολα μια χαρα, τι να πω δεν ξερω...

Σημειωση, οταν κανει μπανιο φυσικα τιναζεται και πιτσιλαει τις τροφες. Καθε φορα εγω τις αλλαξω βεβαια, αλλα ειναι απαραιτητο αυτο; Ειναι "επικινδυνη" τετοια ποσοτητα νερου (ελαχιστη δηλαδη) στις τροφες; Δεν εχω δει σταγονες στις τροφες αλλα το υποθετω. Οι ταιστρες μου βρησκονται στο μπροστινο μερος του κλουβιου και οι πατηθρες οχι κατα μηκος. Ετσι αν τιναζεται στις χαμηλες λογικα θα πεφτει και καμια σταγονα...
 
Αθηνά, ναι πειράζει η υγρασία στις τροφές. Προσπάθησε να του βάζεις μπανιέρα, μακρυά από τις ταΐστρες, ώστε να μη βρέχονται καθόλου. Ζέστη και υγρασία είναι ιδανικές για ανάπτυξη μυκήτων και βακτηρίων
 
ianos post: 253396 είπε:
Αθηνά, ναι πειράζει η υγρασία στις τροφές. Προσπάθησε να του βάζεις μπανιέρα, μακρυά από τις ταΐστρες, ώστε να μη βρέχονται καθόλου. Ζέστη και υγρασία είναι ιδανικές για ανάπτυξη μυκήτων και βακτηρίων
Ε ναι... Ημουν σιγουρη!
Εγω βαζω την μπανιερα μακρια αλλα αυτος τιναζεται οπου να ναι! Δεν με ενοχλει να αλλαζω τις τροφες, σιγα το πραγμα απλα ειχα και την απορια οσον αφορα το πως αλλοι εχουν μονιμα ολη την μερα την μπανιερα στο κλουβι ταυτόχρονα με τις τροφες. Εγω παντως οταν τον βαζω για μπάνιο απομακρινω τις τροφες και αργοτερα τις επανατοποθετω. Ή φροντιζω να κανει μπανιο οταν ειναι να καθαρισω το κλουβι..

Ειναι φυσιολογικο να πλένεται στην ποτιστρα;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Ναι, το να πλένεται στην ποτίστρα είναι φυσιολογικό, αλλά αν θέλεις να του το στερήσεις μάθε τον να πίνει νερό από ποτίστρα με μπίλια.
Οι άλλοι που αφήνουν πολύ ώρα τις μπανιέρες, νομίζω ότι ριψοκινδυνευουν τα πουλάκια τους να κολλήσουν ασθένειες είτε από κουνούπια που έλκονται από το νερό κι εννοείται και από αλλά έντομα όπως σφήκες που είναι επίσης επικίνδυνα, είτε από την πιθανότητα τα πουλάκια να πίνουν από αυτό το νερό που μπορεί εντωμεταξύ να περιέχει ακαθαρσίες τους
 
αλλά αν θέλεις να του το στερήσεις μάθε τον να πίνει νερό από ποτίστρα με μπίλια.

Καλα δεν εχεω και τετοια "κολληματα", αφου δεν πειραζει και του αρεσει, τι λογος μου πεφτει εμενα;👍😛

Μπιλια οπως τα κουνελια; Μα καλα πως θα το κανει αυτο;😱😵
 
Καλα δεν εχεω και τετοια "κολληματα", αφου δεν πειραζει και του αρεσει, τι λογος μου πεφτει εμενα;👍😛

Μπιλια οπως τα κουνελια; Μα καλα πως θα το κανει αυτο;😱😵
Το δοκιμάζεις... και θα δεις.
 
Το δοκιμάζεις... και θα δεις.

Οκ, αμα βρω κιολας γιατι δεν εχω δει ποτε, θα δοκιμασω. Σιγουρα θα εχουν στα Quiko. Δηλαδη ειναι σαν αυτη για τα κουνελια απλα πιο μικρη; Τι υπερ εχει απο μια απλη ποτιστρα περα απο το γεγονος (φανταζομαι) οτι δεν πεφτουν μεσα οι σποροι και δεν λερωνεται το νερο..; Δεν υπαρχει κινδυνος να πιαστει εκει καποιο νυχι ή το ραμφος (ή λεω βλακεια😕...)
 
Συμπληρωματικά προς τα πλεονεκτήματα που ανέφερες είναι ότι δεν κάνουν μπάνιο και έτσι μειώνονται οι πιθανότητες να ξεμείνουν από νερό, ειδικά το καλοκαίρι.
Απλώς θα πρέπει κάθε φορά να βεβαιώνεται ότι δεν εχει κολλήσει η μπίλια, δλδ ότι είναι καθαρή, όποτε απέφυγε τις ποτίστρες αυτές αν προσθέτεις συμπληρώματα στο νερό και ότι δεν εχει εγκλωβιστεί αέρας μεταξύ μπίλιας και νερού, όποτε το πουλί δεν μπορεί να πίνει νερό.
 
Συμπληρωματικά προς τα πλεονεκτήματα που ανέφερες είναι ότι δεν κάνουν μπάνιο και έτσι μειώνονται οι πιθανότητες να ξεμείνουν από νερό, ειδικά το καλοκαίρι.
Απλώς θα πρέπει κάθε φορά να βεβαιώνεται ότι δεν εχει κολλήσει η μπίλια, δλδ ότι είναι καθαρή, όποτε απέφυγε τις ποτίστρες αυτές αν προσθέτεις συμπληρώματα στο νερό και ότι δεν εχει εγκλωβιστεί αέρας μεταξύ μπίλιας και νερού, όποτε το πουλί δεν μπορεί να πίνει νερό.
Ωραια θα το εχω υπ οψην μου ευχαριστώ
 
Ποτίστρα με μπίλια

107-800x700_0.jpg
 
Γεια σας σημερα κελαηδησε το μικρο μου. Ομως δεν εφαγε καλα. Από χθες το μεσημερι εχει δεκα σπορους μετρημενους αλλα του ειχα βαλει κ μαρουλι το οποιο το τσακισε τελειως. Τωρα βεβαια τον βλεπω τσιμπολογαει...
Περνανε οι μερες αλλα τιποτα με την φωλια. Ποσο πρεπει ν περιμενω; Να βγαλω μηπως καλυτερες φωτογραφιες;
 
Περνανε οι μερες αλλα τιποτα με την φωλια. Ποσο πρεπει ν περιμενω; Να βγαλω μηπως καλυτερες φωτογραφιες;

Να το αφήσεις στις διαθέσεις του..
Όποτε μπορεί και αν μπορεί... Θα κάνει... όσα μπορεί.
 
Μηπως όμως τελικά παρά τα φαινόμενα είναι αρσενικό και εχει κάτι άλλο και του εχει κοπεί η όρεξη;
 
Συνεχιζει να μην τρωει, αλλα του εβαλα αυγο και τσιμπησε αρκετο. Σημερα ακουσα τσιρρ τσιρρ και ημουν και χαρουμενη, αλλα μετα προσεξα τους σπορους...

Οταν ανεβασα την φωτο με την κοιλια την πρισμενη ειχα τραβηξει κι αλλες αλλα ειχα θεμα στο resize τους, ελπιζω να φαινεται κατι καλυτερα. Τελικα τα καταφερα και να τες!
rsz_1image-2addf2a32d7e089901b901a442e77f3294c94f1f4582f8dc16934d2d5cbc88ce-v[1].webp rsz_1image-4a6a4507b1517deb1523be8cc4d7a4be3dd7f275f856293c438edb5be1237b50-v[1].webp rsz_image-5456a7d12e594d869000f6b9eff03882ee9c70f2b8c481b683d3bc9be3b9582d-v[1].webp rsz_1image-4a355d0f49cf6b244dac7575fe4d1f311104ff1ede129053c630b76d8292559e-v[1].webp
 
Back
Top