Γενικά Καναρίνι βγάζει τα φτερά της ουράς του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Athinag
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εμένα τώρα από την τελευταία φωτό μου μοιάζει αρσενικό.
Από καρίνα πως πάει;
 
Εμένα τώρα από την τελευταία φωτό μου μοιάζει αρσενικό.
εγω πια γι αυτο δεν ειμαι καθολου σιγουρη. Αρχισα παντως να πιστευω οτι ειναι πραγματι θηλυκο, τι να πω...

Από καρίνα πως πάει;
μια χαρα νομιζω. Δεν εχει παντως γραμμη να φαινεται. Ειναι παρα πολυ διακριτικη, ισα ισα λευκη, σιγουρα οχι οπως στο θεμα μου -> Γιατί το καναρίνι μου κελαηδάει καλύτερα έξω; | Σελίδα 2 αλλα ειναι πιο λιγη, πιο αχνη σαν αυτη -> https://community.petbirds.gr/threa...λαηδάει-καλύτερα-έξω.22374/page-4#post-244373 που τραβήχτηκε αργοτερα
 
Καλημερα, αρχιζω να ανησυχω γιατι δεν τρωει καθολου σπορους. Εφαγε ομως το μπροκολο που το εβαλα...
 
Βρε Αθήνα, βρες έναν καλό πτηνίατρο και πήγαινε του το. Ειδικευμένη στα πτηνά είναι και η Patricia Grey. Και αν δε τρώει παραμένει ζωηρό;
Αν δεν σπάει σπόρια δεν του δίνεις λίγο αβγό λιωμένο για να πάρει δύναμη, ίσως και λίγους ηλεκτρολύτες αλμόρα στο νερό του;
 
Αυτο σκεφτομουν κι εγω να το παω σε εναν πτηνιατρο. Εχω ηδη επικοινωνισει με δυο μεσω e-mail και εχω στειλει τις φωτογραφιες. Δευτερα θα τον παω μια επισκεψη. Ομως ναι ειναι ζωηρος και εβαγε το αυγο του, δεν εχω ηλεκτρολυτες και ειναι κλειστα μεχρι την δευτερα να δωσω για μια δυο μερες πολυβιταμινες που εχω της ταφαρμ?

τωρα τον ακουω κελαηδαει!
 
Δε μένεις σε κάποια πόλη που να μπορείς σχετικά εύκολα να βρεις ηλεκτρολύτες; Αν κι εφόσον εχει ενέργεια όλα καλά, αλλά αν τον δεις να κατα πέφτει δώσε του λίγο ζαχαρονερο, αν και δεν είμαι σίγουρος ότι επιτρέπεται. Βιταμίνες ναι, με μέτρο μπορεί να πάρει.
 
Καλημερα σημερα τον ειδα να τρωει και λιγους σπορους, αλλα ακομα πρωι ειναι. Δεν εχω δωσει κατι ακομα στο πουλι, ουτε ηλεκτρολυτες, ουτε βιταμινες.

Θεσσαλονικη ειναι οποτε μπορω να βρω αλλα ειναι κλειστα τα πετ σοπ, απο δευτερα...

Αλμορα δεν ξερω τι ειναι... Δηλαδη μπορω να το ζητησω σε φαρμακειο. Αυτο τι ειναι, σκονη; Μπαινει στο νερο του; τι να δωσω απο ολα αυτα, ηλεκτρολυτες, αλομορα ή βιταμινες. Ειναι πολυ ζωηρος γενικα και σημερα κελαηδουσε κιολας... Κανονικα σημερα (Κυριακη) του δινω σπιτικη αυγοτροφη. Να του δωσω;
 
Αλμορα δεν ξερω τι ειναι... Δηλαδη μπορω να το ζητησω σε φαρμακειο. Αυτο τι ειναι, σκονη; Μπαινει στο νερο του; τι να δωσω απο ολα αυτα, ηλεκτρολυτες, αλομορα ή βιταμινες. Ειναι πολυ ζωηρος γενικα και σημερα κελαηδουσε κιολας... Κανονικα σημερα (Κυριακη) του δινω σπιτικη αυγοτροφη. Να του δωσω;
Το Almoral plus είναι ανθρώπινο φάρμακο από ανθρώπινο φαρμακείο το παίρνεις. Είναι σκόνη σε φακελάκια, και αν διαλύσεις σε ένα μεγάλο ποτήρι νερό ένα φακελάκι, από αυτό το νερό θα γεμίσεις την ποτίστρα. Οι ηλεκτρολύτες γενικότερα δίνουν ενέργεια στα καναρινάκια μας και νομίζω πως βοηθούν σε περίπτβση διάροιας. Τώρα αν θα δώσεις βιταμίνες, ηλεκτρολύτες ή αυγοτροφή είναι δικιά σου επιλογή. Απλά αν δώσεις αυγοτροφή με αυγό και υγρασία μη βάλεις κάτι στο νερό του γιατί δε θα πιει και πολύ. :)
 
Καλημλερα! Ο Τίτο -και επισημως αρσενικο- ειναι πολυ καλυτερα και τρωει περισσοτερο.

Μιλησα με τον κτηνιατρο μου και μου ειπε πως ειναι αρσενικο, αλλα να το ξανατσεκαρω μετα την αναπαραγωγικη περιοδο, γιατι λεει εκεινες τις μερες τα γεννητικα οργανα των θυληκων πρηζονται και περνιουνται ευκολα για αρσενικα. Το γεγονος ομως, οπως ειπε, που δεν ασχοληθηκε καθολου με την φωλια μας παραπεμπει σε αρσενικο. Μου ειπε τωρα να παω κουτσουλιες να τις δει στο μικροσκοπιο για να δει αν εχει κατι το πουλι. Ωστοσο λεει να μην ανησυχω γιατι αφου τρωει, πινει και κινειται στο κλουβι ειναι μια χαρα, δεν εχει κατι σοβαρο. Κατι για κοκκιδια λεει θελει να ελεγξει...

Μου ειπε πως ισως εφαγε καποιο λαχανικο και τον πειραξε, ή μηπως εφαγε πολυ... Εγω δεν του εδωσα κατι διαφορετικο και ετσι θα παω σημερα τις κουτσουλιες του για να μαθουμε.

Σημειωση: ειχε ζητησει ο κυριος Γιαννης να ανεβασω βιντεο που κελαηδαει. Περα απο το youtube πως μπορω αλλιως να το ανεβασω; Πως γινεται να κοψω μερος του βιντεο; (ειναι 35 λεπτα και κελαηδαει στα 5 περιπου, δεν καταφεραμε πιο πολυ...)
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Καλημλερα! Ο Τίτο -και επισημως αρσενικο- ειναι πολυ καλυτερα και τρωει περισσοτερο.
Τέλεια... αφού κατασταλάξαμε στο τι είναι...
Σημειωση: ειχε ζητησει ο κυριος Γιαννης να ανεβασω βιντεο που κελαηδαει. Περα απο το youtube πως μπορω αλλιως να το ανεβασω; Πως γινεται να κοψω μερος του βιντεο; (ειναι 35 λεπτα και κελαηδαει στα 5 περιπου, δεν καταφεραμε πιο πολυ...)
Νομίζω πως μετά την πρώτη παράγραφο δεν υπάρχει πλέον ανάγκη του video... όχι για μένα.
Και από όσα ξέρω μόνο μέσω του youtube μπορεί να υπάρξει κάποια επεξεργασία...
Εκτός αν το κινητό ή ο υπολογιστής σου έχουν κάποιο πρόγραμμα επεξεργασίας του.
 
Οκ τότε, θα ενημερωσω και για τα αποτελεσματα του μικροσκοπιου αργοτερα το απογευμα!
 
Back
Top