Ασθένειες Καναρίνι 7 ετών ξαφνική κατάπτωση

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης FIRFIR
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εγώ όμως δεν το κάνω αυτό, και γιατί φαίνεται το εξόγκωμα του lump αλλά και γιατί είναι τόσο στρεσαρισμενος
Μα αυτός είναι ο λόγος που θα πρέπει να φαίνεται το εξογκώμα της κύστης για να είναι πιο εύκολη η εφαρμογή του φαρμάκου με το πινέλο.
Αυτό λένε ξεκάθαρα και οι οδηγίες χρήσης.
Τώρα για το θέμα του στρες είναι κάτι αναπόφευκτο όμως το κυριότερο στην παρούσα φάση είναι να γίνει σωστά η θεραπεία.
Σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα θα το έχει ξεπεράσει.
Πρέπει να μάθουμε να πιάνουμε τα πτηνά μας, άλλωστε και αυτά συνηθίζουν στην ανθρώπινη επαφή και στρεσάρονται όλο και λιγότερο.
Επίσης είναι απαραίτητο για την καλύτερη φροντίδα τους .(πχ κόψιμο νυχιών, ψιλάφιση, περιποίηση ποδιών, και άλλα).
 
@FIRFIR Η πρώτη φορά που κράτησα το καναρίνι μου ήταν για να του βάλω το φάρμακο. Τώρα κατάφερα να του κόψω και τα νύχια! Θέλω να πω πως όντως κάποιες εργασίες είναι αναπόφευκτες! Δεν έχεις άλλη λύση! Επειδή όμως η εφαρμογή πρέπει να γίνει σωστά θα κάνεις όπως λένε οι οδηγίες γιατί διαφορετικά και τζάμπα περνάει το στρες και θα μείνει με την κύστη! Είναι σημαντικό να βλέπεις την κύστη μέχρι τη ρίζα γιατί και στην περίπτωση μου οι πρώτες μέρες εφαρμογής ήταν άκαρπες εξ αιτίας της ίδιας φοβίας μου μην τον στρεσάρω και να κάνω γρήγορα! Ομως το φάρμακο έκανε δουλειά από την τέταρτη εφαρμογή που το έβαζα σωστά. Όλες οι εφαρμογές ήταν έξι. Οπότε αν κάνεις σωστά όλα τα βήματα και γρήγορα θα τα κάνεις και η κύστη θα πέσει! Βέβαια παίζει ρόλο και πόσο μεγάλη είναι. Είναι πάνω από δυο εκατοστά διάμετρο;
 
Προτείνει να βρέξεις τη γύρω περιοχή για να εντοπίσεις καλύτερα το σημείο
Δεν χρειάζεται να το κάνεις αυτό από τη στιγμή που το σημείο εφαρμογής του φαρμάκού είναι ορατό Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο παρά μόνο να ακουμπήσεις το φάρμακο.

Μήπως γράφει πόσες σταγόνες πρέπει να βάλεις επάνω στο σημείο που χρειάζεται θεραπεία;
 
ίσως πρέπει όντως να τον βρέξω για να φανεί
Βρέχεις μόνο τα δάχτυλά σου και με τα βρεγμένα δάχτυλα παραμερίζεις τα γύρω φτερά, έτσι η περιοχή της κύστης θα είναι εμφανής και η θεραπεία θα γίνει σωστά.
 
@FIRFIR Συγνωμη για την καθυστέρηση. Αυτό που είπε ο @ΙΩΑΝΝΗΣ@ εννοούσα κι εγώ αλλά δεν το είπα ξεκάθαρα. Όταν φύγουν τα πούπουλα θα δεις όλη την περιοχή ώστε να το απλώσεις παντού.
 
Καλημέρα όχι είναι πολύ καλύτερα, τρώει και πεταριζει απλά δεν κελαηδαει ακόμα. Την αντιβίωση την συνεχίζω για λίγο ακόμα. Απλά ανησυχώ γιατί σε λίγες μέρες θα φύγω κ διακοπές κ θα τον πάρω μαζί. Ήλπιζα να έχει πέσει ως τότε η κύστη.
 
Καλημέρα δεν έχω δει κάποια μεγάλη διαφορά, βέβαια βάζω ακόμα μέρα παρά μέρα, εκτός από χθες που δεν έβαλα γιατί κάναμε ταξίδι κ δεν ήθελα να τον στρεσαρω παραπάνω. Του δίνω κ βιταμίνες στο νερό. Ανησυχώ πολύ πάντως, είμαι κ μακριά από τη βάση μου, θα βρω κάποιον γιατρό εδώ αν χρειαστεί; Είμαι Θάσο...
 
@FIRFIR πόσες εφαρμογές έχεις κάνει; Το βάζεις πριν τον ύπνο για να μην το πειράζει; Αν θέλεις μπορείς να βγάλεις φωτογραφία μετά την εφαρμογή που θα φαίνεται καλά η κύστη; Μόλις το βάλεις στο κλουβί
 
Έχω κάνει 5 εφαρμογές, η τελευταία την Παρασκευή 29/7. Το βάζω συνήθως πρωί κ μετά τον βγάζω λίγο στο μπαλκόνι για να ξεχαστεί. Αγχώνεται πολύ, ανοίγει το στόμα του κ κάνει λίγη ώρα για να ηρεμήσει. Σήμερα θα προσπαθήσω να του ξαναβάλω αλλά πρέπει να βρω λίγη ώρα γιατί έχουμε αναποδιες από χθες. Δηλαδή είναι καλύτερα πριν τον ύπνο; Υπάρχει κίνδυνος αν το πειράξει με το ράμφος του;
 
@FIRFIR Το λέω γιατι αν το πειράζει αρκετή ποσότητα φεύγει με το ράμφος του και δεν μπορεί να «δουλέψει» το φάρμακο. Η κύστη είναι από την περσινή πτεροροια; Αν είναι απο τότε μήπως είναι πολύ μεγάλη και γι’αυτό δεν «πέφτει»;
 
@FIRFIR όταν κάνεις την εφαρμογή και βάλεις το καναρινάκι στο κλουβί βγάλε μια φωτογραφία για να φαίνεται καλά η κύστη. Αν δεν έχει περάσει πτεροροια ακόμη για φέτος θα είναι από πέρυσι. Λογικά σε προχωρημένη κατάσταση.
 
Καλημέρα το μόνο αποτέλεσμα που βλέπω είναι ότι έχει ξεραθεί το προβληματικό φτερό και ίσως ετοιμάζεται να πέσει. Αλλά δεν είμαι και σίγουρη. Κατά τα άλλα το καναρίνι δεν έχει περάσει φέτος πτερορροια ενώ το άλλο που έχω περνά ήδη εδώ και καιρό. Δεν είναι περίεργο αυτό; Θέλω να τους βάλω και ένα συμπλήρωμα με μυλοξυδο της evia parrots. Έχω καιρό να δώσω μυλοξυδο. Είναι καλό;
 
@FIRFIR κάνε ένα διάλειμμα μια εβδομάδα και ξανάβαλε! Επειδή η κύστη είναι από την περσινή πτεροροια, οπότε είναι η κύστη πολύ καιρό πιστεύω παίζει το ρόλο του. Τώρα που θα σταματήσεις τις εφαρμογές βάλτου και μπανάκι. Πτεροροια κάποια αρχίζουν και τέλος Αυγούστου. Για το μυλοξιδο οι απόψεις διίστανται! Εγώ βάζω αλλά επειδή τον έχω μέσα στο σπίτι στη δροσιά και δεν χτυπάει ο ήλιος την ποτίστρα του. Επίσης του το αλλάζω συχνά το νερακι. Το ίδιο μύλοξιδο έχω κι εγώ.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top