Ασθένειες Καναρινάκι με χτύπημα στο πόδι του

Aγγούρι, σπανάκι, ραδίκι, μπρόκολο, αλλά με μέτρο ( 2-3 φορές τη βδομάδα).
Το αυγό είναι η πιο πλήρης τροφή που μπορείς να του δώσεις. Απλά λόγω της θρεπτικής αξίας του, βοηθάει και στην αναπαραγωγή. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν πρέπει να δίνεται αν δεν σκοπεύουμε να ζευγαρώσουμε το πουλάκι μας.
Καλό βράσιμο (10+ λεπτά), το κόβεις στα 4 και του το δίνεις κι αυτό με μέτρο.
Πως κοβεις ενα αυγο με το τσοφλι στα 4? εγω στα δυο το κοβω και το τσοφλι κομματιαζει!
 
Πως κοβεις ενα αυγο με το τσοφλι στα 4? εγω στα δυο το κοβω και το τσοφλι κομματιαζει!
Καλό πριονωτό μαχαίρι... κίνηση μπρος πίσω... αλλά πρώτα κτύπημα να γίνει η αρχή.
 
Όλα είναι θέμα εξάσκησης. Εγώ π.χ. Ποτέ δεν τα έχω καταφέρει με πριονωτό μαχαίρι. Με μαχαίρι λεπίδα, κόβεται και στα 8 ... Πρώτα στη μέση και το μισό στη μέση.
 
Καλό πριονωτό μαχαίρι..
Ναι με μικρά δοντάκια όμως :)
Μπράβο Νατάσα, με γεια και το κλουβάκι, ξέχασα πιο πριν.
Επίσης εφόσον του έδωσε αντιβίωση, καλό θα ήταν να του δώσεις για 4-5 μέρες βιταμίνες στο νερό του.
 
και κατι αλλο που ηθελα να ρωτησω σχετικα με την τροφη... Το αυγο το βρασμενο το βαζουμε για να ζευγαρωσει στο μελλον ετσι δεν ειναι; γιατι ακομη δε του χω βαλει καθολου... Μονο λιγο μαρουλακι κ μηλο κ αυτο με δισταγμο... Τι αλλο μπορω να του δινω απο λαχανικα η φρουτακια; Πιστευω ειναι πιο καλα να τα τρωει η κανω λαθος;

εμενα το αυγο το λατρευει και του δινω μια αντε δυο φορες την εβδομαδα (μην το αφηνεις και πολυ ομως στο κλουβι γιατι χαλαει) και επισης δοκιμασε το μπροκολο, ειδικα τα φυλλα του! Θαυματουργο λαχανικο, αλλα οπως ειπανε και οι προηγουμενοι, ολα με μετρο.

αν τυχον δεν τα πλησιαζει και πολυ, δωσε του πρωτα χρονο και μετα δοκιμασε να τα "σερβιρεις" σε κομματακια ή ολοκληρα οπως ειναι τα λαχανικα, αναλογα πως τα δινεις ηδη δηλαδη. Εμενα για παραδειγμα προτιμαει το μπροκολο ολοκληρο και το καροτο κομμενο! τι να πει κανεις... Πουλια!
 
Μιας και είμαι λίγο ανατρεπτικός :D...Αυτό το ''μην τ'αφήνεις πολύ, χαλάει'' δεν το έχω βιώσει ακόμη :)
Το σωστό είναι να αφαιρείται, αλλά αυγό στο οποίο δεν εισχωρεί ο αέρας (οξυγόνο) π.χ. Πολτοποιημένο η δεν υπάρχει πολλή υγρασία, δεν χαλάει.
Αυτό που κάνουν τα πουλιά είναι να τσιμπάνε από πάνω (κυρίως τον κρόκο) και μετά το ασπράδι κατεβάζοντας τον όγκο (συμπαγή)του αυγού. Αυτό που μένει απλά ξεραίνεται.
Για να αποφύγουμε παν ενδεχόμενο, λέμε να αφαιρείται, από κει και πέρα καταθέτω και τη δική μου εμπειρία (γιατί φεύγω το πρωϊ και γυρνάω στο σπίτι το βράδυ).
 
Και εγω το βαζω το φρεσκο το πρωι και το βγαζω το βραδυ πριν κοιμηθουν, αλλα ομολογω οτι τον τελευταιο καιρο το αφαιρω την επομενη μερα το πρωι γιατι ενω χω κλειστα τα φωτα στο δωματιο που ειναι τα μωρα εχω ακουσει και ταισματα 10-11 τη νυχτα. Οποτε το θελουν ακομα. Ομως οι τωρινες συνθηκες ευνοουν το να το αφησεις λιγο παραπανω, αυτο ομως σε λιγο καιρο που η θερμοκρασια θα αυξηθει απαγορευεται καθως θα χαλασει πολυ συντομα το αυγο.
 
Και εγω το βαζω το φρεσκο το πρωι και το βγαζω το βραδυ πριν κοιμηθουν, αλλα ομολογω οτι τον τελευταιο καιρο το αφαιρω την επομενη μερα το πρωι γιατι ενω χω κλειστα τα φωτα στο δωματιο που ειναι τα μωρα εχω ακουσει και ταισματα 10-11 τη νυχτα. Οποτε το θελουν ακομα. Ομως οι τωρινες συνθηκες ευνοουν το να το αφησεις λιγο παραπανω, αυτο ομως σε λιγο καιρο που η θερμοκρασια θα αυξηθει απαγορευεται καθως θα χαλασει πολυ συντομα το αυγο.
Υπάρχει κι εδώ λύση.
Ρύθμιση της ποσότητας ώστε το βράδυ να μην υπάρχει αυγό μέσα στο σκεύος...
Ακόμη κι αν χρειαστεί να το κόψουμε σε πολύ περισσότερα κομμάτια.
 
Ακομα δεν μπορω να υπολογισω ποσο χρειαζεται ειμαι νεουδι 😀! Βαζω μισο, τρωνε ολο τον κροκο, βαζω 3/4 τρωνε το περισσοτερο αλλα κανουν και καλλιτεχνιες σκαλιζοντας το γυρω γυρω, ξαναβαζω μισο δεν το τρωνε.. Οποτε δεν εχω καταληξει στο ιδανικο ακομα!

Συν τοις αλλοις, πραγματικα δεν ξερω αν ειναι θεμα διατροφης η "οικονομιας" του αυγου αλλα λογω του οτι δινω στα σκυλια φαρμακα παιρνω καρτελες με αυγα οποτε δεν προκειται ποτε να βαλω 1/8 του αυγου, το μινιμουμ θα ειναι μισο και ας το πεταξω στη μια ωρα που λεει ο λογος.
 
οποτε δεν προκειται ποτε να βαλω 1/8 του αυγου, το μινιμουμ θα ειναι μισο και ας το πεταξω στη μια ωρα που λεει ο λογος.

υπαρχει και μια αλλη, ωραια λυση: το 1/8 στα πουλια και το αλλο στον ανρθωπο 😉 εγω παντως καθε φορα που βραζω το αυγο και δινω το μισο, το αλλο μισο γινεται με λιγο αλατακι ετσι ζεστο ζεστο ενας ωραιοτατος μεζες!
 
Εγω δεν τα δινω ποτε ζεστα ζεστα, περαν του οτι δεν γνωριζω αν κανει ή οχι, για να αποφευγω τον πειρασμο. Επισης το γεγονος οτι δεν τα ξετσοφλιαζεις βοηθαει να τα λιγουρευεσαι λιγοτερο. Εχτες παρόλα αυτα χτυπησα 3 αυγουλακια που δεν εδωσα τελικα στα σκυλια. 😵
 
υπαρχει και μια αλλη, ωραια λυση: το 1/8 στα πουλια και το αλλο στον ανρθωπο 😉 εγω παντως καθε φορα που βραζω το αυγο και δινω το μισο, το αλλο μισο γινεται με λιγο αλατακι ετσι ζεστο ζεστο ενας ωραιοτατος μεζες!
Ακόμη καλύτερα... "το τερπνόν μετά του ωφελίμου"
 
Εγω δεν τα δινω ποτε ζεστα ζεστα, περαν του οτι δεν γνωριζω αν κανει ή οχι,

ουτε εγω δινω ζεστα στα πουλια, ζεστα τα τρωω εγω, εκεινη την στιγμη, δεν νομιζω πως κανει ζεστα στα πουλια
 
Εγώ το αυγό το κάνω κομματάκια ή στο blender ή με πιρούνι, και δίνω σε κάθε καναρίνι ένα κουταλάκι του γλυκού. Το βράδυ το βγάζω αν και συνήθως δε χρειάζεται γιατί μέχρι να νυχτώσει το έχουν φάει! :)

Φυσικά όταν υπάρχουν μικρά και νεοσσοι δίνω πολύ παραπάνω αφού ταΐζουν οι γονείς! Δίνω παραπάνω και ας το πετάξω!

*Καλά ο χοντρούλης σου είναι ίδιος με τον δικό μου την αδυναμία μου την μεγάλη τον Αγγελο (φώτο αβαταρ)! Φτου φτου να τον χαίρεσαι! :D
 
Back
Top