Αναπαραγωγή Καναρινακι εχει προβλημα στο ραμφος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alexis6
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alexis6

PB New Member
Εγγραφή
23 Απρ 2014
Μηνύματα
106
Πόλη
Αγρίνιο
εχω ενα καναρινακι 20 ημερων, σημερα παρατηρησα οτι εχει λιγο αιμα στο ραμφος του και γυρω απο το ραμφος εχει φυγει το πτερωμα τι να κανω; ☹
 
Ειναι ακομα με τους 2 γονεις; Υπαρχει πιθανοτητα να το μαδαει η μαμα για να κανει καινουργια φωλια ή να το μαδα ο μπαμπας. Εχεις προσεξει καποιον απο τους δυο;
 
εχω ενα καναρινακι 20 ημερων, σημερα παρατηρησα οτι εχει λιγο αιμα στο ραμφος του και γυρω απο το ραμφος εχει φυγει το πτερωμα τι να κανω; ☹
Πρώτα απ' όλα... ψυχραιμία.
Μια δυο φωτογραφίες για να δούμε την κατάσταση και παρακολούθησε μήπως βρεις την αιτία.
Είναι στον ίδιο χώρο με τους γονείς του;
Έχει άλλα μικρά μαζί... η είναι μόνο του;
 
λοιπον ειναι με τουσ γονεις και τα τρια αδερφιακια του δν το μαδανε διοτι εχω βαλει νημα στην μανα και εχει φτιαξει δευτερη φωλια το πρωι ηταν μια χαρα... Μπορειτε να μοθ δωσετε το λινκ για μετατροπη φωτογραφιων... Επισης το ενα ματακι του κλεινη λιγακι

tinypic-not-found.jpg
 
Δεν ευθύνεται η μητέρα του αλλά ο πατέρας του.
Δηλαδή αυτό που βλέπουμε δεν είναι μάδημα από προσπάθεια κατασκευής φωλιάς θηλυκού, αλλά σοβαρή επίπληξη του πατέρα.
Είτε γιατί ως πιο σύνηθες το βλέπει ανταγωνιστικά (αρσενικό) είτε πιο σπάνια ως απείθαρχο και ανυπότακτο θηλυκό.
 
εγω τι να κανω σε αυτη την περιπτωση τα εχω σε ζευγαροστρα και εχουν βγει ολα απο την φωλια
 
Παει ο καλος μπαμπααακας...
Στην δικια του την πλευρααα...
Τα τσιμπηματα ξεχναααει...
Και ξεχνα και τη μαμααα...
 
μα γιατι να βγαλω τον αρσενικο και να μην χωρισω τα μικρα με το χωρισμα της ζευγαροστρας... Ετσι και αλλιως με την μαμα δν τσακωνεται αλλα αντιθετος την ταιζει αφου αυτη καθεται στην φωλια και κλωσα τα νεα του μικρα που ειναι ακομα αυγα

Δεν ευθύνεται η μητέρα του αλλά ο πατέρας του.
Δηλαδή αυτό που βλέπουμε δεν είναι μάδημα από προσπάθεια κατασκευής φωλιάς θηλυκού, αλλά σοβαρή επίπληξη του πατέρα.
Είτε γιατί ως πιο σύνηθες το βλέπει ανταγωνιστικά (αρσενικό) είτε πιο σπάνια ως απείθαρχο και ανυπότακτο θηλυκό.
τι μπορω να κανω σε αυτο το μικρο γαι να το κανω να συνελθει;
 
20 ημερων ειναι; Δοκιμασε να χωρισεις τα μικρα, τι να πω, και βλεπεις αν ταιζονται μεσα απο το χωρισμα. Βαλε αφθονο αυγο και μηλο που ειναι μαλακαα για να μπορουν να τρωνε σιγα σιγα.

Καθαρισμο με μπατονετα και χλιαρο νερακι και λιγο μπεταντιν οχι στο ματι ομως, και θα συνελθει.
 
20 ημερων ειναι; Δοκιμασε να χωρισεις τα μικρα, τι να πω, και βλεπεις αν ταιζονται μεσα απο το χωρισμα. Βαλε αφθονο αυγο και μηλο που ειναι μαλακαα για να μπορουν να τρωνε σιγα σιγα.

Καθαρισμο με μπατονετα και χλιαρο νερακι και λιγο μπεταντιν οχι στο ματι ομως, και θα συνελθει.
Πολύ σωστά... Άψογη η Μιράντα...
Χώρισμα... από τη μια οι γονείς κι από την άλλη τα μικρά.
 
λοιπον παιδια ευχαριστω ...χωρισα τα μικρα απο τουσ γονεις δυο απο αυτα τρωνε αυγο το τριτο που ειναι πιο μικρο ελπιζω να το ταισουν οι γονεις του
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
λοιπον παιδια ευχαριστω ...χωρισα τα μικρα απο τουσ γονεις δυο απο αυτα τρωνε αυγο το τριτο που ειναι πιο μικρο ελπιζω να το ταισουν οι γονεις του
Θα το κάνουν από το χώρισμα... μην ξεχάσεις τώρα... και στις δυο μεριές χρειάζεται τροφοδοσία...
 
Θα το ταιζουν λογικα μην ανησυχεις. Γι'αυτο θα βαλεις μαλακες τροφες, αυγο μηλο και πρασιναδες και απο την πεινα του ολο και κατι θα τσιμπολογησει. Σιγα σιγα θα παει και στους σπορους.
 
να ρωτησω και κατι η καναρα εχει δυο αυγα και μετα απο το χωρισμα των μικρων δεν εχει κατσει καθολου...👎, ααα και τα ευχαριστα ειναι οτι ο μπαμπας ταιζει τα μικρα αλλα αυτα τρωνε και μονα τους 🙂
 
λοιπον παιδια ολα ειναι πολοι καλα με την οικογενεια ολα τα μικρα ταιζονται και η μητερα εκατσε στην φωλια της... Το μικροθλι ειναι μια χαρα λιγο μαδυμενο αλλα πολυ ζωιρο, σας ευχαριστω για την βοηθεια!:D
 
Back
Top