Γενικά Καναρινια που δεν εχουν ζευγαρωσει ποτε

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης evaluieva
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

evaluieva

PB Member
Εγγραφή
8 Δεκ 2007
Μηνύματα
1.512
απο τοτε που μπηκα στο forum ηθελα να ανοιξω το θεμα, αλλα ετρεχα με τις θεραπειες τους! 🙂...🙄

εχω 9 πουλια (6 απ αυτα καναρινια)

-το μεγαλυτερο 4,5-5 ετων κ το μικροτερο 2 περιπου
κανενα δεν εχει ζευγαρωσει ποτέ.

ειναι κακο αυτο για τα πουλια μου; Μπορει να τους δημηιουργησει καποιο προβλημα;
 
Εύα κοίτα. Εκφράζοντας την γνώμη μου θα έλεγα ότι πρέπει να ζευγαρώνουν έστω και μία αναπαραγωγική περίοδο.
Χωρίς να ξέρω για τα πουλιά έρευνες που έχουν γίνει σε σκυλιά έχουν αποδείξει ότι σκυλιά που δεν ζευγάρωσαν έστω και μία φορά αποκτούν δύστροπο χαραχτήρα. Γίνονται περισσότερο νευρικά. Υποφέρουν (σε μεγαλύτερη συχνότητα)από καρκίνο της μήτρας.
Γιατί λοιπόν να μην ισχύουν κάποια πράγματα και στα καναρίνια.
Εξάλου μία αναπαραγωγική περίοδος δεν είναι μόνο ευχάριστη για τα πουλιά αλλά και για τον ιδιοκτήτη τους.
 
ευχαριστω πολυ ισιδωρε:)

κ γω κατι τετοιο σκεφτομουν οτι μπορει να συμβει! 🙄

κριμα ειναι τα καημενα να στερουνται οτι η φυση τους "επιβαλλει"
απλα εχω αρκετες δυσκολιες κυριως απο αποψη χωρου...
 
σημερα που πηγα στον γιατρο τον ρωτησα κ μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα...🙄
αλλα αυτος δεν ειναι καναρινι😛

πολυ θα θελα να μπορουσαν να μιλανε...
αναρωτιεμαι γιατι να χει μονο ο ανθρωπος
το προνομιο του λογου... :)
 
Έυα νομίζω ότι ο άνθρωπος είναι τυχερός.Φαντάζεσαι αν όλα αυτά τα πλάσματα που έχει εξαφανίσει ή αφανίσει αλλά και όλα τα υπόλοιπα που σκοπέυει να εξαλίψει με διάφορους τρόπους τί θα του έλεγαν;
ΟΥΣΤ
 
Γιατί λες enaluiena ότι τα ζώα δεν μιλάνε. Απλώς δεν μιλάνε την γλώσσα μας. Αν κάτσουμε και τα ακούσουμε είναι εξαιρετικά εύγλωττα. Οι παπαγάλοι μου, αν ξεχάσω να τους βάλω τροφή, μου φωνάζουν και μάλιστα μόνο σε μένα αφού είμαι ο μόνος από το σπίτι που ασχολούμε μαζί τους. Πως λές να καλούν σε ερωτικά παιχνίδι το ένα το άλλο τα καναρίνια μας. Πως ειδοποιούν για κάποιο κίνδυνο την αγέλης οι φύλακες.
 
Γιατί λες enaluiena ότι τα ζώα δεν μιλάνε. Απλώς δεν μιλάνε την γλώσσα μας. Αν κάτσουμε και τα ακούσουμε είναι εξαιρετικά εύγλωττα. Οι παπαγάλοι μου, αν ξεχάσω να τους βάλω τροφή, μου φωνάζουν και μάλιστα μόνο σε μένα αφού είμαι ο μόνος από το σπίτι που ασχολούμε μαζί τους. Πως λές να καλούν σε ερωτικά παιχνίδι το ένα το άλλο τα καναρίνια μας. Πως ειδοποιούν για κάποιο κίνδυνο την αγέλης οι φύλακες.
εννοειται! Κ οχι μονο
δεν ειπα αυτο. 🙂

κ βεβαια μιλανε, σε οσους εχουν τη διαθεση κ την αναγκη να τα καταλαβουν.

με τα καναρινια μου -δεν θα το πιστεψετε ισως -εχει αναπτυχθει σε τοσο βαθμο η επικοινωνια που αγγιζει τα ορια της τηλεπαθειας.
καμια φορα τα ξεπερναει κιολας.🙄😛

απλως εννοουσα, οτι ο ανθρωπος εχει μεσω του λογου, την ικανοτητα να γινεται τοσο αντιληπτος, που καμια φορα φτανει στο βασανιστικο.

ενω τα ζωα γινονται έμμεσα αντιληπτα... κ μονο μεταξυ τους. 🙂

ελπιζω να με ανεχτειτε που εγινα τοσο "γραφικη" που λεει κ ο Δαμιανος μας!
 
κ μια παρακληση.🙂
μην γραφετε λαθος το ονομα μου...

θ αναγκαστω να το αλλαξω σε " ο Αλη μπαμπα κ οι 40 κλεφτες"! :D

ο ενας με λεει εμμανουελα (!) τις συνεπειες δεν τις σκεφτηκε που μ εχουν ταραξει στο δουλεμα... ;

εσυ enaluiena...
τουλαχιστον θα παρω κ καμια προαγωγη σε δυο-lui-δυο;
με την αναλογη αναπροσαρμογη μισθου; 😛
 
Έυα νομίζω ότι ο άνθρωπος είναι τυχερός.Φαντάζεσαι αν όλα αυτά τα πλάσματα που έχει εξαφανίσει ή αφανίσει αλλά και όλα τα υπόλοιπα που σκοπέυει να εξαλίψει με διάφορους τρόπους τί θα του έλεγαν;
ΟΥΣΤ
αναφερεσαι στα φιλειρηνικα κ ευγενικα ζωα ισιδωρε ε;:)
για σκεψου να ειχαν τα ζωα τα "ευγενη" ενστικτα μερικων απο μας...
κ να αντιδρουσαν !
θριλερ! 😱
 
Εγώ φιλενάδα πιστεύω πως τα ζώα και τα πουλιά έχουν τα ίδια ένστικτα με τον άνθρωπό αλλά πιο ανεπτυγμένα!
Φαντάσου πως είναι οι φίλες σου που δεν έχουν πάει με άντρα ή έχουν πολύ καιρό να...
ερωτευτούν, έτσι "διαφορετικά" πρέπει να νοιώθουν και να φέρονται τα πουλάκια (τουλάχιστον αυτά που νοιώθουν την επιθυμία).
 
Εγώ φιλενάδα πιστεύω πως τα ζώα και τα πουλιά έχουν τα ίδια ένστικτα με τον άνθρωπό αλλά πιο ανεπτυγμένα!
Φαντάσου πως είναι οι φίλες σου που δεν έχουν πάει με άντρα ή έχουν πολύ καιρό να...
ερωτευτούν, έτσι "διαφορετικά" πρέπει να νοιώθουν και να φέρονται τα πουλάκια (τουλάχιστον αυτά που νοιώθουν την επιθυμία).
σωστα τα λες χρηστο
αλλα αλλη φορα ν "αναφερεσαι" στους δικους σου φιλους 😡 !
😛
 
Τα ζώα πτερόεντα ή μή έχουν μόνο το ένστικτο της αναπαραγωγής για την διαιώνιση του είδους τους και σε συγκεκριμμένες καιρικές κατάλληλες συνθήκες, έτσι ώστε η πιθανότητα επιβίωσης των νεοσσών ή των νεαρών γόνων τους να είναι στο μάξιμουμ δυνατό.
Το ζώον άνθρωπος, ακολουθεί τον κύκλο τόσο της αναπαραγωγής όσο και της ευχαρίστησης, ως πρωτεύων όν επί της γής.
Πολύ λίγα ακόμα είδη του ζωικού βασιλείου - γιατί δημοκρατία δεν είναι σίγουρα - σεξουαλίζονται και για ευχαρίστηση, μεταξύ αυτών και τα δελφίνια.
Βιβλιογραφία : Πολλές ώρες παρακολούθησης ντοκυμαντέρ, περιοδικά τύπου National Geografic, Γαιόραμα, κλπ.
Φιλικά,
 
Τα πουλάκια μου τα έχω ζευγαρώσει και τα προετοιμάζω για αναπαραγωγή.
 
Συγνώμη για το λάθος στο όνομά σου.
Evaluieva evaluieva evaluieva evaluieva evaluieva evaluieva evaluieva evaluieva evaluieva evaluieva evaluieva evaluieva evaluieva evaluieva evaluieva evaluieva evaluieva evaluieva evaluieva evaluieva evaluieva evaluieva evaluieva evaluieva evaluieva evaluieva evaluieva evaluieva evaluieva ……
Θα το μάθω που θα πάει.
 
Συγνώμη για το λάθος στο όνομά σου.
Evaluieva evaluieva evaluieva evaluieva evaluieva evaluieva evaluieva evaluieva evaluieva evaluieva evaluieva evaluieva evaluieva evaluieva evaluieva evaluieva evaluieva evaluieva evaluieva evaluieva evaluieva evaluieva evaluieva evaluieva evaluieva evaluieva evaluieva evaluieva evaluieva ……
Θα το μάθω που θα πάει.
:) οχι μονο το εμαθες...
διατριβη εγραψες 😀 :D
 
γεια σας,
νομιζω οτι τα πουλακια δειχνουν τις αναγκες του και τις προτιμησεις τους. ειχα ενα αρσενικο για 2-3 χρονια χωρις να εχει ζευγαρωσει. καποια στιγμη και για αρκετους μηνες σταματησε να κελαδαει μεχρι που γνωρισε μια θηλυκια. Βαρεθηκε ο καημενος τσιρ τσιρ... χωρις να τον ακουει καμια! :D
κι εγω πιστευα παλιοτερα οτι ειναι πολυ δυσκολο να καταλαβεις την γλωσσα τους αλλα με την συνεχη παρατηρηση κατι γινεται :)🙄
 
Σημερα περασα μι αβολτα απο ενα μελος της φιλοζωικης, ολα τ αθηλυκα σκυλια που βρισκουν τα στειρωνουν απο 7 μηνων και πανω... Οταν ρωτησα αν ειναι σωστο -γιατι κι εγω ηξερα οτι πρεπει να ζευγαρωσουν μια φορα-μου ειπε οτι δεν αληθεθεικατι τετοιο κι αυτο ειναικολπο των κτηνιατρων, αβυσσος η ψυχη μερικων...
 
Back
Top