Ασθένειες Καναρινι ασχημα τραυματισμενο απο αρπακτικο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης AGNES
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

AGNES

PB New Member
Εγγραφή
30 Απρ 2015
Μηνύματα
32
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Kαλημέρα σε όλους. Με λένε Αγνή και είμαι νέα στην παρέα.
Μέχρι χθες το πρωί, είχαμε με τον άντρα μου δυο εξαιρετικά καναρίνια, σου έπαιρναν τ΄αυτιά από το κελάηδημα. Χθες το μεσημέρι μου τηλεφώνησε ο άντρας μου να μου ανακοινώσει πως τα πουλιά δέχτηκαν επίθεση από ένα αρπακτικό. Δυστυχώς το ένα δεν επιβίωσε, έλειπε το κεφαλάκι του.
Το δεύτερο, και ενώ περιμέναμε να μη ζήσει, μας διέψευσε. Είναι σε άσχημη κατάσταση, το ένα μάτι του είναι κλειστό, δε ξέρουμε αν το έχει χάσει, και είναι ξεπουπουλιασμένο. Δε μπορεί να πετάξει καθόλου, κάνει δειλά δειλά βηματάκια στο πάτο το κλουβιού. Χθες, του βάλαμε betadine στις πληγές. Καθαρίσαμε το κλουβί του και αφήσαμε στο πάτο καναβούρι, μήλο και το νερό του. Σήμερα άρχισε να τρώει. Αν και το πρωί ο άντρας μου το βρήκε ξαπλωμένο γιατί δε μπορούσε να σηκωθεί (λόγω του ότι δε μπορεί μα πετάξει). Ανρωτιόμαστε μήπως έχει χάσει τη μια φτερούγα του. Θα είχε επιβιώσει όμως αν του έλειπε η μια φτερούγα; Δε θα είχε πεθάνει από αιμοραγία; Και πραγματικά δε μπορούμε να καταλάβουμε αν του λείπει η φτερούγα...
Μπορείτε να μου πείτε πώς να το βοηθήσουμε; Τί μπορούμε να κάνουμε;

Eυχαριστώ πολύ
 
Καλημέρα Αγνή. Λυπάμαι για το γεγονός. Η κατάσταση του φαίνεται πολύ άσχημη. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να το πας το συντομότερο σε πτηνίατρο.
https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/

Ποτέ δεν αφήνουμε τα πουλιά εκτεθειμένα. Είναι σίγουρο ότι κάποια στιγμή θα δεχτούν επίθεση.
 
Αν δεν βάλεις φωτογραφίες, δεν μπορούμε να καταλάβουμε το μέγεθος της ζημιάς.
Κάποια πολυβιταμίνη στο νερό θα βοηθούσε στην όποια ανάρρωση.
 
Καλημέρα Αγνή. Λυπάμαι για το γεγονός. Η κατάσταση του φαίνεται πολύ άσχημη. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να το πας το συντομότερο σε πτηνίατρο.
https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/

Ποτέ δεν αφήνουμε τα πουλιά εκτεθειμένα. Είναι σίγουρο ότι κάποια στιγμή θα δεχτούν επίθεση.
Eυχαριστώ για την απάντηση.
Υπάρχει περίπτωση να του λείπει η φτερούγα και να έχει επιβιώσει; Πραγματικά δε μπορούμε να καταλάβουμε... Μπορείτε να μου συστήσετε κάποιο πτηνίατρο στη Θεσσαλονίκη;

Αν δεν βάλεις φωτογραφίες, δεν μπορούμε να καταλάβουμε το μέγεθος της ζημιάς.
Κάποια πολυβιταμίνη στο νερό θα βοηθούσε στην όποια ανάρρωση.
Το απόγευμα θα ανεβάσω φωτογραφίες.
 
Eυχαριστώ για την απάντηση.
Υπάρχει περίπτωση να του λείπει η φτερούγα και να έχει επιβιώσει; Πραγματικά δε μπορούμε να καταλάβουμε... Μπορείτε να μου συστήσετε κάποιο πτηνίατρο στη Θεσσαλονίκη;

Ναι υπάρχει. Αλλά εξαρτάται από το τραύμα, την πιθανή μόλυνση, και την αιμορραγία. \
Είχα καναρίνι για χρόνια με μία φτερούγα μετά από επίθεση ποντικού. Αλλά τα ποντίκια έχουν αιμοστατικό και δεν δημιουργούν αιμορραγία. Ξέρετε από τι μπορεί να δέχτηκαν επίθεση;

. Μπορείτε να μου συστήσετε κάποιο πτηνίατρο στη Θεσσαλονίκη;

Η Κλινική των Ζώων Συντροφιάς του Α. Π. Θ.
 
Αν δεν βάλεις φω
Ναι υπάρχει. Αλλά εξαρτάται από το τραύμα, την πιθανή μόλυνση, και την αιμορραγία. \
Είχα καναρίνι για χρόνια με μία φτερούγα μετά από επίθεση ποντικού. Αλλά τα ποντίκια έχουν αιμοστατικό και δεν δημιουργούν αιμορραγία. Ξέρετε από τι μπορεί να δέχτηκαν επίθεση;



Η Κλινική των Ζώων Συντροφιάς του Α. Π. Θ.
Ήταν σίγουρα πουλί.
 
Παιδιά δεν έχει καθόλου αιμοραγία.
Και το βράδυ για να κοιμηθεί, κουλουριάστηκε σε μπάλα (όπως κάνουν δηλαδή).
Είναι εξαιρετικό πουλί. Τον έχουμε περίπου επτά χρόνια και θα μας στοιχίσει πολύ αν δε τα καταφέρει...
 
Παιδιά δεν έχει καθόλου αιμοραγία.
Και το βράδυ για να κοιμηθεί, κουλουριάστηκε σε μπάλα (όπως κάνουν δηλαδή).
Είναι εξαιρετικό πουλί. Τον έχουμε περίπου επτά χρόνια και θα μας στοιχίσει πολύ αν δε τα καταφέρει...
Είναι οι κρίσιμες 48 ώρες. Αν μπορέσει να αντέξει τους τραυματισμούς τότε έχει ελπίδες επιβίωσης.
Ακολούθησε τις οδηγίες των παιδιών.
Λυπάμαι.
 
θα ηθελα να προτεινω για τις πληγες το βαλσαμόλαδο ειναι ενα φαρμακο της φυσης με μια μικρη επεξεργασια κανει πολυ καλο στις πληγες και στα νευρα ( οχι σε αυτα που μας πιανουν καμια φορα😡) σε αυτα που εχει το κορμι μας
http://www.alexiptoto.com/
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ευχαριστώ! Στο ματάκι του βάλαμε ήδη σπαθόλαδο. Βασικά ευελπιστούμε να έχει δυο φτερούγες... Και όχι μόνο μια...
 
η ελπιδα πεθαινει τελευταια
ευχομαι οτο καλυτερο για το καναρινακι σου μεσα απο την καρδια μου
 
Είναι οι κρίσιμες 48 ώρες. Αν μπορέσει να αντέξει τους τραυματισμούς τότε έχει ελπίδες επιβίωσης.
Ακολούθησε τις οδηγίες των παιδιών.
Λυπάμαι.
Πριν λίγο μίλησα με τον άντρα μου, βρήκε τσιμπημένο το μήλο αλλά και το καναβούρι που του έβαλε. Τουλάχιστον τρώει και και ενεργείτε (είχε κουτσουλιές). Βέβαια απλά περπατάει (σαν να σέρνεται)... Δε θέλω να χάσω τις ελπίδες μου... Το απόγευμα θα το πάμε να το δει ο κύριος από όπου το πήραμε... Τουλάχιστον να ξέρουμε αν έχει και τις δυο φτερούγες... Τραγικό παιδιά... Είνι ένα μικρό πουλάκι και όμως η στενοχώρια που έχει δημιουργηθεί...

η ελπιδα πεθαινει τελευταια
ευχομαι οτο καλυτερο για το καναρινακι σου μεσα απο την καρδια μου
Η ελπίδα πεθαίνει πολύ τελευταία... Ευχαριστώ πολύ... Ελπίζουμε...
 
Πριν λίγο μίλησα με τον άντρα μου, βρήκε τσιμπημένο το μήλο αλλά και το καναβούρι που του έβαλε. Τουλάχιστον τρώει και και ενεργείτε (είχε κουτσουλιές). Βέβαια απλά περπατάει (σαν να σέρνεται)... Δε θέλω να χάσω τις ελπίδες μου... Το απόγευμα θα το πάμε να το δει ο κύριος από όπου το πήραμε... Τουλάχιστον να ξέρουμε αν έχει και τις δυο φτερούγες... Τραγικό παιδιά... Είνι ένα μικρό πουλάκι και όμως η στενοχώρια που έχει δημιουργηθεί...


Η ελπίδα πεθαίνει πολύ τελευταία... Ευχαριστώ πολύ... Ελπίζουμε...
Μεγάλος ο αγώνας σας... όμορφος ο σκοπός του.
Μπράβο παιδιά..
 
Αγνή, εύχομαι να είναι αρτιμελές και να συνέλθει σύντομα!
Τώρα όμως χρειάζονται μέτρα προστασίας.
 
Αγνή, εύχομαι να είναι αρτιμελές και να συνέλθει σύντομα!
Τώρα όμως χρειάζονται μέτρα προστασίας.
Αυτό είναι το μόνο σίγουρο

Εγώ άλλο φοβάμαι... Τώρα θα μου πείτε προτρέχω.. Τί γίνεται βρε παιδιά στη περίπτωση που το πουλάκι δεν είναι αρτιμελές;
Αν τελικά όντως του λείπει η μια φτερούγα και ίσως και το ενα πόδαράκι είναι σακατεμένο, τί κάνουμε σε αυτή τη περίπτωση;
Ο άντρας μου που τον είδε πριν λίγο αυτό φοβάται. Πως έχει μείνει δηλαδή με μια φτερούγα και το ένα πόδι σακατεμένο... Τί κάνουμε τότε;
 
Εγώ άλλο φοβάμαι... Τώρα θα μου πείτε προτρέχω.. Τί γίνεται βρε παιδιά στη περίπτωση που το πουλάκι δεν είναι αρτιμελές;
Αν τελικά όντως του λείπει η μια φτερούγα και ίσως και το ενα πόδαράκι είναι σακατεμένο, τί κάνουμε σε αυτή τη περίπτωση;
Ο άντρας μου που τον είδε πριν λίγο αυτό φοβάται. Πως έχει μείνει δηλαδή με μια φτερούγα και το ένα πόδι σακατεμένο... Τί κάνουμε τότε;
Θα δεις πόσο θαυμαστή προσαρμογή θα κάνει... Μη σε απασχολεί... αρκεί να μπορέσει να βγάλει τις πρώτες μέρες.
 
Θέλετε να μου πείτε πως μπορεί ένα πουλάκι να ζήσει ακόμα και με αυτά τα προβλήματα; Δε θα τυραννιέται;Άμα δε μπορεί να πετάξει και να περπατήσει καλά καλά... Τί ποιότητα ζωής μπορεί να έχει;
 
Back
Top