Ασθένειες Καναρινι κλωτσαει με το ποδι το κεφαλι του. Εγκεφαλικο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Όλοι θα πεθάνουμε
Ειναι το στυλ σου ετσι; Απο περιεργια δηλαδη.. απο το πρωτο μηνυμα ηθελα να το ρωτησω.. Παντα ησουν ετσι ή μετα απο ερωτικη απογοητευση;

Αριάδνη, έτυχε να κοιτάξεις καθόλου την κοιλιά του αυτές τις ημέρες;
Αυτο ειναι το πρωτο πραγμα που κοιταξα. Ειναι καθαρη η κοιλια. Φυσιολογικη.

Κατι αλλο που μπορω να του δωσω να φαει; Μηπως του ερθει ορεξη;
 
παντα ησουν ετσι
Αριάδνη, καταλαβαίνω τη στενοχώρια σου, αλλά ας μην το κάνουμε προσωπικό το θέμα.
Κατι αλλο που μπορω να του δωσω να φαει; Μηπως του ερθει ορεξη;
Δεν νομίζω να μπορέσει να φάει οτιδήποτε σε αυτή την κατάσταση. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να του δώσεις λίγη ενέργεια και το μέλι ή το ζαχαρόνερο μπορεί να προσφέρει κάτι τέτοιο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Σε ευχαριστω Σταυρο.. Θα συνεχισω ετσι και μακαρι να πανε ολα καλα..

Εγω απλα μπηκα να ζητησω βοηθεια απο ανθρωπους που ξερω και εχουν αποδειξει ποσο νοιαζονται για πουλια..
 
Τα πουλιά δεν πεθαίνουν, ψοφάνε
Ακου.. και τελευταια φορα που σου απανταω σε κατι ασχετο με το θεμα μου.. Μπηκα για να ζητησω βοηθεια απο ατομα που ηταν διπλα μου οποτε το χρειαζομουν.. Οχι για να κανω ερευνα για το ποσους "εξυπνους" εχει ο κοσμος..
 
Ειναι το στυλ σου ετσι; Απο περιεργια δηλαδη.. απο το πρωτο μηνυμα ηθελα να το ρωτησω.. Παντα ησουν ετσι ή μετα απο ερωτικη απογοητευση;
Το παν με τη φαντασία είναι πώς την χρησιμοποιείς. Όταν είναι για καλό σκοπό, σίγουρα σε καθιστά έναν δημιουργικό άνθρωπο. Ίσως, να γίνει ακόμα και το επάγγελμα της ζωής σου. Όταν όμως η ''ζωηρή'' σου φαντασία γίνεται εργαλείο για να πλήξεις τον άλλον, κάτι δεν πάει καλά μαζί σου. Τι, όχι;
 
Ρε Μιχάλη σταμάτα τώρα. Το καημένο το πουλάκι έπαθε εγκεφαλικό και εσύ τσακώνεσαι με την Αριάδνη γιατί... κανείς δεν ξέρει γιατί.
Δεν προσπαθώ να ρίξω το φταίξιμο σε εσένα αλλά ας επικεντρωθούμε στο ζήτημα.
Εάν δεν θές να βοηθήσεις (χωρίς παρεξήγηση παρακαλώ) μην συμμετέχεις στη κουβέντα.

Τώρα για 'σένα Αριάδνη μου δεν έχω να προσθέσω τίποτα παρά μόνο καλό κουράγιο και καλή τύχη
Όλα καλά θα πάνε να δείς!
 
Ρε Μιχάλη σταμάτα τώρα. Το καημένο το πουλάκι έπαθε εγκεφαλικό και εσύ τσακώνεσαι με την Αριάδνη γιατί... κανείς δεν ξέρει γιατί.
Δεν προσπαθώ να ρίξω το φταίξιμο σε εσένα αλλά ας επικεντρωθούμε στο ζήτημα.
Εάν δεν θές να βοηθήσεις (χωρίς παρεξήγηση παρακαλώ) μην συμμετέχεις στη κουβέντα.

Τώρα για 'σένα Αριάδνη μου δεν έχω να προσθέσω τίποτα παρά μόνο καλό κουράγιο και καλή τύχη
Όλα καλά θα πάνε να δείς!
Τώρα μόνο ο θεός, το καναρίνι εδώ που έφτασε αυτοκανιβαλίζετε τρωει το σωμα του, όταν τελειώσει με αυτό μετά από κάποια ώρα θα έρθει και το τέλος του. Όσο για την ασθένεια, πολλές μπορεί να είναι.
 
Τώρα μόνο ο θεός, το καναρίνι εδώ που έφτασε αυτοκανιβαλίζετε τρωει το σωμα του, όταν τελειώσει με αυτό μετά από κάποια ώρα θα έρθει και το τέλος του. Όσο για την ασθένεια, πολλές μπορεί να είναι.
Για όνομα του θεού ρε φίλε🤬😡
 
Εγώ πιστεύω ότι είναι εγκεφαλικό.. από στρες ή από κάποια άλλη αιτία δε ξέρω.. Θέλει ηρεμία και πολύ αργές κινήσεις γιατί όσο στρεσάρεται τόσο χειρότερα είναι...

Αριάδνη μου αν το πιάσεις μαλακά στο χέρι και βάλεις τη σύριγγα στο ράμφος και πιέσεις ελαφριά θα το ανοίξεις το στόμα και θα το "μπουκώσεις". Υπάρχει ένα σημείο στο ράμφος (όχι προς την μύτη, προς το μάγουλο ας πούμε) που τα κάνει όλα να ανοίγουν το στόμα... αρκεί να πιέσεις ελαφριά! Αυγό με φρυγανιά και νεράκι και θα του δώσει δυνάμεις!

Και στο νεράκι ηλεκτρολύτες, νερό με ζάχαρη και σύμπλεγμα βιταμίνης B όλα αυτά βοηθάνε πολύ στα νευρολογικά νοσήματα. Εμένα τον δικό μου όταν παρουσίασε τέτοια συμπτώματα τον άφησα να κοιμηθεί και την άλλη μέρα ήταν καλά! Ο δικός σου μάλλον το έχει πάθει πιο βαριά.. ☹

Τι να πω... Περαστικά! Εύχομαι να το ξεπεράσει αλήθεια! Εσύ να θυμάσαι ότι κάνεις ό,τι μπορείς όπως κάθε φορά και μπράβο σου γι αυτό! Συνέχισε έτσι! 👍
 
Αριανδη μου καλη δυναμη με το πουλακι και ελπιζω να γινει γρηγορα καλα
ο Μιχαλης ειναι ενας καλος γνωστης σχετικα με τις ασθενιες των πουλιων (δεν τον γνωριζω προσωπικα) εγω διαβαζω πολυ προσεχτικα αυτα που γραφει
δεν εχει τον τροπο που θα θελαμε καποιος να μας μιλησει και να μας πει το προβλημα που υπαρχει στην καθε ασθενεια και πως να το αντιμετωπισουμε ειναι αρκετα " ωμος " θα ελεγα
 
Γεια σε ολους. Το πουλακι το ειδα και τσιμπουσε απο την τροφη του. Προσπαθησα να του δωσω αυγο με μελι να φαει αλλα δεν το δοκιμασε καν. Δεν τον πηρα στα χερια μου για να μην τον τρομαξω αλλο. Απο την συριγγα ομως ηπιε το νερο με μελι. Του αρεσει. Εχω βαλει ομως να εχει ως επιλογη να φαει και το αυγο. Κελαηδισε λιγο. Τον ειδα να στεκεται και στο κλαδακι αλλα ελαχιστη ωρα. Οταν ειναι στο πατο του κλουβιου το ποδι που κλωτσουσε δεν το παταει. Δεν το εχει σηκωμενο πανω αλλα στο πλαι.
Θα τον ελεγχω και θα ενημερωνω. Ελπιζω αυτα να ειναι καλα νεα.

Αριανδη μου καλη δυναμη με το πουλακι και ελπιζω να γινει γρηγορα καλα
ο Μιχαλης ειναι ενας καλος γνωστης σχετικα με τις ασθενιες των πουλιων (δεν τον γνωριζω προσωπικα) εγω διαβαζω πολυ προσεχτικα αυτα που γραφει
δεν εχει τον τροπο που θα θελαμε καποιος να μας μιλησει και να μας πει το προβλημα που υπαρχει στην καθε ασθενεια και πως να το αντιμετωπισουμε ειναι αρκετα " ωμος " θα ελεγα
Δεν εχω πει το αντιθετο για τις γνωσεις του.. Αλλα δεν μαρεσει ο τροπος που μιλα. Χωρις αισθηματα, σαν και μιλα για αψυχα σωματα. Το μονο που ζητω ειναι να σεβαστει οτι εχω το αγχος μου, προσπαθω να αντιμετωπισω μια κατασταση που δεν ξανα συναντησα και να μιλαει ομορφα οπως οι αλλοι. Ωμοι μπορουμε να γινουμε ολοι.. Αλλα οχι απεναντι σε ανθρωπους που αγαπανε τα ζωα- πτηνα οπως εμεις. Το συγκεκριμενο θεμα δεν θα το σχολιασω ξανα γιατι απλα γεμιζουμε τα ποστ και κουραζουμε τα ατομα που θελουν να βοηθησουν. Ειμαι εδω να ακουσω την γνωμη οποιου θελει να βοηθησει.. Οχι εμενα.. αλλα το καναρινι που βασανιζεται.
Να στε καλα ολοι
 
δεν εχει τον τροπο που θα θελαμε καποιος να μας μιλησει και να μας πει το προβλημα που υπαρχει στην καθε ασθενεια και πως να το αντιμετωπισουμε ειναι αρκετα " ωμος " θα ελεγα
Για το PetBirds, όσο και αν νοιάζεται για τα ζώα και τη φροντίδα τους, έχει μεγαλύτερη σημασία ο άνθρωπος και ο σεβασμός της προσωπικότητας του. Επομένως, όποιος δεν έχει πρόβλημα να τον ειρωνεύονται, αρκεί να γίνει η δουλειά του, να επικοινωνεί με προσωπικό μήνυμα με όποιον ανταλλάσσει τη βοήθεια που προσφέρει με το δικαίωμα να ειρωνεύεται το άτομο που την ζητάει. Δημόσια, δεν θα υπάρξει άλλο τέτοιο μήνυμα.

Επίσης, το συγκεκριμένο θέμα έχει γίνει λάστιχο, οπότε όποιος θέλει να γράψει ακόμη ένα εκτός θέματος μήνυμα καλύτερα να μην μπει καν στον κόπο γιατί θα διαγραφεί αμέσως.
 
Προσπαθησα να του δωσω αυγο με μελι να φαει αλλα δεν το δοκιμασε καν. Απο την συριγγα ομως ηπιε το νερο με μελι
Μην του δίνεις μέλι στη φυσική του μορφή. Το διάλυμα με νερό που του δίνεις με τη σύριγγα είναι αρκετό.
Εχω βαλει ομως να εχει ως επιλογη να φαει και το αυγο
Καλά έκανες. Βάλε και ένα καθαρό πανάκι στο κάτω μέρος του κλουβιού, διπλωμένο μερικές φορές για να μπορεί να στέκεται εκεί πάνω και να ξεκουράζεται καλύτερα. Πολλές φορές το προτιμούν, ειδικά εάν στον πάτο υπάρχει σχάρα.
 
Το μελι το διαλυσα πρωτα στο νερο..

Πανω απο την σχαρα εβαλα κολλα Α4 για να βλεπω τις κουτσουλιες αλλα και να μπορει να στεκεται. Με την σχαρα δεν μπορουσε. Αλλαζω συνεχως το χαρτι.
 
Το μελι το διαλυσα πρωτα στο νερο..

Πανω απο την σχαρα εβαλα κολλα Α4 για να βλεπω τις κουτσουλιες αλλα και να μπορει να στεκεται. Με την σχαρα δεν μπορουσε. Αλλαζω συνεχως το χαρτι.
Ωραία λοιπόν.
 
Μπορεί όλο αυτό να έχει προκληθεί από τη ζέστη των τελευταίων ημερών και να χρειάζεται διαφορετικού είδους θεραπεία (χωρίς να σταματήσεις αυτό που κάνεις τώρα).
 
Απο παρομοιο θεμα πιστευω αν μιλαμε για καποιο μικρεγκεφαλικο δε θα πρεπει να δινεις λιπαρες τροφες, ουτε και αυγο. Δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστο αυτο, απλως μεταφερω αυτο που ειχα δει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: sdc
Απο παρομοιο θεμα πιστευω αν μιλαμε για καποιο μικρεγκεφαλικο δε θα πρεπει να δινεις λιπαρες τροφες, ουτε και αυγο. Δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστο αυτο, απλως μεταφερω αυτο που ειχα δει.
Συμφωνώ, στο νευρολογικό πρόβλημα που είχε το καναρίνι μου, ο γιατρός είχε απαγορεύσει τις πρωτεΐνες=αυγό.
 
Back
Top