Ασθένειες Καναρινι κλωτσαει με το ποδι το κεφαλι του. Εγκεφαλικο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δώσε λίγο έξτρα καναβούρι στα σποράκια του μήπως αρχίσει να τσιμπολογά ή έστω αγγουράκι. Συνήθως είναι ακόμα με κλειστά τα μάτια;
 
Σας ευχαριστω .. Τα ματια δεν τα κλεινει πλεον. Αρχισε και πεταγεται πανω στα κλαδακια. Ενω ηταν στο πατο τις δυο πρωτες μερες. Στην παλαμη μου δεν μενει. Αντιδαει ασχημα και νιωθω πως το ταλαιπωρω ετσι. Αγγουρακι κανει να φαει; Οι κουτσουλιες του τωρα εχουν χρωμα ασπρο με πρασινο. Τον ειδα τωρα να πινει και απο την ποτιστρα. Την τροφη την πεταει στο πατωμα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Το αγγούρι εγώ το είπα γιατί δεν έτρωγε. Περίμενε να μας πει και κάποιος άλλος όμως.
 
Μπράβο, δείχνει να πηγαίνει καλύτερα! Θα πρότεινα να μη δώσεις λαχανικά ή φρούτα, λίγο νερόβραστο (χωρίς αλάτι) ρύζι προσπάθησε μήπως φάει αφού δεν τρώει σπόρους.
 
Μιλησα με πτηνιατρο απο Ελλαδα. Συμφωνα μετα συμπτωματα ειναι νευρολογικο αλλα δεν μπορει απο εκει να βρει την αιτια. Μπορει να ειναι ιος και να παρακολουθω και τα αλλα καναρινια.
Μου ειπε να κανω τρια πραγματα:
1) Πολυβιταμινουχο σκευασμα.
2)Αντιβιωση ευρεως φασματος.
3) Πολτοποιημενα σπορια και λιγο ασπραδι αυγο με νερο να ρευστοποιηθρι για να περναει απο την συριγγα.

Αντιβιωση μου προτεινε batril 0.5 τις εκατο. Το ποσιμο οχι το ενεσιμο.

Η συριγγα πρεπει να ειναι ινσουλινης και εχει 100 γραμμες. Θα βαλω αντιβιωσγ μεχρι το 10 και μετα στο νερο του. Μια φορα την ημερα.

Αν δεν πινει νερο τοτε να τη διαλυσω σε 5ml νερου την ιδια δοση και να την δωσω σιγα σιγα.

Διαρκεια: 7 μερες αντιβιωση και 7 μερες σταματω. Μετα 7 ξαναδινω.

Η αντιβιωση θα δρασει και θα το βοηθησει να καταπολεμησει οποιαδηποτε φλεγμονη.
 
Αρχισε και πεταγεται πανω στα κλαδακια. Ενω ηταν στο πατο...
Τοποθέτησε τις πατήθρες, ποτίστρα, φαγητό κτλ πολύ χαμηλά και κοντά μεταξύ τους, ώστε να μη καταβάλει μεγάλη προσπάθεια για να πάει όπου θέλει.
 
Το εχω κανει αυτο..

Αντιβιωση να δωσω; Ποια η γνωμη σας;
 
Επειδη διαβαζοντας πολλες συζητησεις στο φορουμ .. αρχισαν και με τρομαζουν οι αντιβιωσεις
 
Σίγουρα πρέπει να μας τρομάζουν οι αντιβιώσεις για πουλιά-ζώα ή ανθρώπους.
Όταν όμως αυτές είναι οι οδηγίες του γιατρού τότε, ακολουθούμε την επιστήμη.
 
Συνήθως οι γιατροί δίνουνε αβέρτα αντιβιώσεις. Τώρα αφού στο πρότεινε έστω και τηλεφωνικώς δώστου εγώ θα έλεγα.Απλά το.50 λίγο περίεργο που το πρότεινε
 
Από ότι είδα στην φωτο το ένα πόδι τα δάχτυλα τα έχει κλειστά σαν γροθιά, είναι έτσι; Σε ρώτησε για το πόδι; Εάν είναι έτσι αυτό σε οδηγεί σε μια πιθανότητα. Εάν γνωρίζει για το πόδι που θα έπρεπε να σε ρωτήσει όταν του είπες ότι έχει παράλυση και είναι έτσι όπως στα λέω, ο γιατρός είναι άσχετος.
 
Από ότι είδα στην φωτο το ένα πόδι τα δάχτυλα τα έχει κλειστά σαν γροθιά, είναι έτσι; Σε ρώτησε για το πόδι; Εάν είναι έτσι αυτό σε οδηγεί σε μια πιθανότητα. Εάν γνωρίζει για το πόδι που θα έπρεπε να σε ρωτήσει όταν του είπες ότι έχει παράλυση και είναι έτσι όπως στα λέω, ο γιατρός είναι άσχετος.
Το ποδι του το χρησιμοποιει στα κλαδακια.. Δεν ειναι παραλυτο. Οταν ομως ειναι στο πατο του κλουβιου το σερνει.. Το εχει στο πλαι..

Δεν ειναι κλειστο παντα. Εχει φορες που ειναι ανοιχτα τα δαχτυλα. Αλλα γλυστραει..
 
Από ότι είδα στην φωτο το ένα πόδι τα δάχτυλα τα έχει κλειστά σαν γροθιά, είναι έτσι; Σε ρώτησε για το πόδι; Εάν είναι έτσι αυτό σε οδηγεί σε μια πιθανότητα. Εάν γνωρίζει για το πόδι που θα έπρεπε να σε ρωτήσει όταν του είπες ότι έχει παράλυση και είναι έτσι όπως στα λέω, ο γιατρός είναι άσχετος.
είναι σαν γροθιά; ρωτάει ο Μιχάλης
 
Εκανα επεξεργασια και απαντησα και στην ερωτηση του Μιχαλη.. Οχι δεν ειναι παντα σαν γροθια..

Την ξανα πηρα τηλ και ειπε. Πιθανον να υπαρχει εσωτερικη φλεγμονη λογω της νευρολογικης του αντιδρασης. Δε σημαινει οτι θα παραλυσει πληρως. Μπορει να εχει προσβληθει καποιο νευρο.
 
Περναω δυο φωτο. Μια που φαινονται και τα δυο ποδια και η αλλη πως κανει με την τροφη του..

.
 

Συνημμένα

  • rsz_20150914_172506-1.webp
    rsz_20150914_172506-1.webp
    55,6 KB · Προβολές: 61
  • rsz_20150914_172702-1.webp
    rsz_20150914_172702-1.webp
    55,3 KB · Προβολές: 65
Το καναρινι σημερα ειναι φουσκωμενο. Εψαξα την αντιβιωση και μου ειπαν πως μονο σε ενεσιμη μορφη υπρχει.. Του εδωσα ασπιρινη για τον πονο που μου ειπε ενας αλλος γιατρος..
 
Το καναρινι σημερα ειναι φουσκωμενο. Εψαξα την αντιβιωση και μου ειπαν πως μονο σε ενεσιμη μορφη υπρχει.. Του εδωσα ασπιρινη για τον πονο που μου ειπε ενας αλλος γιατρος..


Πάρε τηλέφωνο εδώ "Τοπικός Αντιπρόσωπος στην Κύπρο: ACTIVET LTD Τηλ.: 00357 22591918" και ρώτα από που μπορείς να το προμηθευτείς.
 
Επαθε κατι σαν σπασμους.. Ανοιξε τα φτερα του.. Κτυπουσε το κεφαλι του στο πατο.. Και πεθανε...

Να στε καλα παιδια. Ευχαριστω οσους με βοηθησαν
 

Συνημμένα

  • image.webp
    image.webp
    27,4 KB · Προβολές: 65
Back
Top