Ασθένειες Καναρινι με σπυρακι στο κεφαλι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης marinata
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

marinata

PB New Member
Εγγραφή
10 Φεβ 2015
Μηνύματα
1
Πόλη
Κέρκυρα
γεια σας χαιρομαι που μπηκα στο σαιτ σας για να ενημερωνομαι
εχω μονο ενα καναρινακι ασπρο 4 χρονια και ειναι πολυ καλο τοχω εκπαιδευσει βγαινει στα χερια μου εξω και ποζαρει για φοβερες φωτο

δυστυχως εδω και μερες εβγαλε κατι σαν σπυρακι στο κεφαλακι του και στην κερκυρα που μενουμε δεν εχουν πτηνιατρους

μπορεει καποιος να μου πει την γνωμη του

ευχαριστω
 

Συνημμένα

  • savvas me to provlima.webp
    savvas me to provlima.webp
    23 KB · Προβολές: 322
  • savvas me provlima.webp
    savvas me provlima.webp
    36,8 KB · Προβολές: 183
Δυστυχώς εγώ προσωπικά δε ξέρω τι μπορεί να είναι.. Αυτό που θα έκανα εγώ είναι καλή διατροφή (βραστό αυγό, κάποιους έξτρα σπόρους κία, καμελίνα, λινάρι, περίλλα λευκή, συσκευασμένους σπόρους και βιταμίνες στο νεράκι), σχολαστική καθημερινή καθαριότητα (πατήθρες και πάτο του κλουβιού) και τέλος θα έβαζα το βράδυ πριν κοιμηθεί betadine στο σημείο που είναι το καρούμπαλο και στο σημείο που έχει απώλεια φτερώματος.

Από διάθεση πως είναι; Τρώει; Πίνει; Είναι φουσκωμένο; Κάθεται νωχελικό και αδιάθετο;
 
γεια σας χαιρομαι που μπηκα στο σαιτ σας για να ενημερωνομαι
εχω μονο ενα καναρινακι ασπρο 4 χρονια και ειναι πολυ καλο τοχω εκπαιδευσει βγαινει στα χερια μου εξω και ποζαρει για φοβερες φωτο

δυστυχως εδω και μερες εβγαλε κατι σαν σπυρακι στο κεφαλακι του και στην κερκυρα που μενουμε δεν εχουν πτηνιατρους

μπορεει καποιος να μου πει την γνωμη του

ευχαριστω
Εμένα μου θυμίζει την περίπτωση με Καρούμπαλο στο μάτι καναρινιού | PetBirds
Για ρίξε μια ματιά, μήπως είναι παρόμοια περίπτωση;
 
Καλησπέρα και καλώς ήρθες! Κι εμένα δυστυχώς μου μοίαζει με το δικό μου που δεν έχει ξεμπερδέψει ακόμη θα σου πρότεινα να το δει κτηνίατρος...
 
γεια σας χαιρομαι που μπηκα στο σαιτ σας για να ενημερωνομαι
εχω μονο ενα καναρινακι ασπρο 4 χρονια και ειναι πολυ καλο τοχω εκπαιδευσει βγαινει στα χερια μου εξω και ποζαρει για φοβερες φωτο

δυστυχως εδω και μερες εβγαλε κατι σαν σπυρακι στο κεφαλακι του και στην κερκυρα που μενουμε δεν εχουν πτηνιατρους

μπορεει καποιος να μου πει την γνωμη του

ευχαριστω
Εάν δεν το πας σε γιατρό, αφαίρεσε το απόστημα, με μια μπατονέτα πίεσε να σταματήσει η αιμορραγία, για 3 ημέρες θα βάζεις ιώδιο, για 10 θα δίνεις αμοξυκιλλίνη, προσθήκη βιταμίνης Α στην διατροφή.
 
Back
Top