Ασθένειες Καρίνα σε μπάτζι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Xrhstosk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Xrhstosk

PB New Member
Εγγραφή
7 Αυγ 2020
Μηνύματα
258
Πόλη
Καρδίτσα
Γεια σας και πάλι θέλω να σας πω για το μπατζι μου είναι θυλικο 2 χρόνων περίπου και έχει καρινα...το κατάλαβα αφού ήρθα από κατασκήνωση που πλέον ήταν πολύ αργά...λογικά οφείλετε στην καλή ποιότητα τροφής που το έδινα...οι τροφές βασικά ήταν οκ απλά του αγόραζα χύμα χωρίς να ξέρω και την άφηνα κιόλας στον ήλιο και έβραζε... Αν υπάρχει κανένας τρόπος θεραπεία ς να μου πειτε
[automerge]1596809972[/automerge]
IMG_20200801_150322_777.webpIMG_20200801_150322_777.webp
 
Η καρινα δεν ειναι ασθενεια αλλα συμπτωμα ασθένειας.
Το πουλακι πρεπει να το δει γιατρος και να γινουν εξετάσεις.

Η χυμα τροφη δεν δικαιολογει αυτο που περιγραφεις.
 
Οταν λες την άφηνες στον ήλιο κ έβραζε εννοείς το σακουλάκι με την τροφή η και το παπαγαλάκι μαζί;
Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική σε ασθένεια, δεν ξέρω την οικονομική σου δυνατότητα αλλά αν θες να προσπαθήσεις να το σώσεις θα χρειαστείς γιατρό! Τώρα αν αρχίσεις τις ερωτήσεις στα πετ θα χάσεις χρόνο,ίσως χρήμα σε άχρηστα φάρμακα κ ως συνηθίζεται αποτέλεσμα 0
 
@takis1964ειχα την τροφή σε ένα ανοιχτό κουτί από πάνω έξω στο μπαλκόνι και είχε πιάσει μιρμιγκια...μπορεί και αλά ζωιφεια δεν ξέρω...στο πετ σοπ μου έλεγαν να περνώ αυτήν...έχω και μια συσκευασμένη και την δείνω σιγά σιγά σαν γλυκό όπως μου είπαν...τώρα που πηρα τα πάνω μου θα πετάξω όλες τις παλιές τροφές και θα πάρω καινούριες συσκευασμένες...εδώ Καρδίτσα πτηνιατρος δεν υπάρχει μόνο κτηνίατρος. Από λεφτά δεν έχω θέμα...ο μπαμπάς πληρώνει
 
Να το πας αμέσως σε γιατρό εστω και κτηνίατρο γιατί και το δικό μου έτσι είχε πετάξει καρινα μπλεχτηκα λίγο με τα πετ γιατί ο κτηνίατρος απουσίαζε και το έχασα μέσα σε λιγότερο από 24 ώρες χωρίς να το καταλάβω
 
@Xrhstosk Καρινα εκανε και το δικο μου καναρινακι και το εχασα σε λιγοτερο απο 7 ωρες. Ο γιατρος που το πηγα πριν μου σβησει στο χερι...μου ειπε πως ειχε καιρο γαστρεντεριτιδα κατι το οποιο φαινοταν απο τις κουτσουλιες του.μονο που εγω δεν το ειχα προσεξει. Γι'αυτο.. Αν ειναι να το πας...να παρεις και δειγμα απο κουτσουλιτσα. Δινει εικονα για το τι συμβαινει στο εντερο του και γενικα στη κοιλιτσα του.
Μη χανεις χρονο...ειναι σημαντικη καθε ωρα που περναει!
Ευχομαι ολα να πανε καλα!
 
@Xrhstosk το ίδιο ακριβώς που είπε και η @ΜΑΚΡΥΝΕΙΑ ,είχε πολύ καιρό γαστρεντερίτιδα,το δικό μου ήταν κοκατιλ,μόνο που πρώτη φορά είχα παπαγαλάκι και δεν ήξερα ότι είχε διάρροια,εξαντλήθηκε και το έχασα μέσα σε ενα δεκαωρο
[automerge]1596837139[/automerge]
@Xrhstosk δεν υπάρχει κάποιος που να μπορεί να το πάει; ποιος έχει τώρα το πουλάκι που λείπεις;
 
Μπορείς να απευθυνθείς στην κτηνιατρική κλινική του πανεπιστημίου. Έχουν τμήμα παθολογίας πτηνών, όσο και να μην γνωρίζουν απο παπαγάλους, είναι το κοντινότερο στο ιδανικό. Ρώτα αν δέχονται, στην Θεσσαλονίκη δέχονται κανονικά κόσμο. http://www.vet.uth.gr/?page_id=496
 
Οι γονείς μου έχουν "μουλαρωσει" και κάθε φορά που λέω να πάω τον παπαγάλο μου στον κτηνίατρο γελάνε και λένε ότι φαγώθηκαν να πάω κάτι στον κτηνίατρο και ότι σιγά και που να ψωφησει τι έγινε...δεν θα καθήσω να ασχωληθω...μπορώ να κάνω μια επίσκεψη ως ανήλικος (14 χρόνων) στον κτηνίατρο η θέλει απαρετητα ενήλικα μαζί...είναι επιγων! Ο παπαγάλος μου πάσχει από καρινα!
[automerge]1597052633[/automerge]
Πρέπει να κλησω ραντεβού η κάτι; Επησης πόσο θα κοστησει μια ζευγαρωστρα πισκεψη για; Να δει τι έχει ο παπαγάλος μου μπατζι
 
Τελευταία επεξεργασία:
Χρήστο μου, δεν γνωρίζω να υπάρχει κάποιο νομικό πλαίσιο για να πάει κάποιος το πετ του σε γιατρό. Επίσης το κόστος της επίσκεψης εξαρτάται από τον γιατρό που θα το δει.
Το ζήτημα όμως είναι να εντοπίσεις γιατρό.σου είχαν πει σε άλλο σου θέμα, ότι υπάρχει τμήμα στην Κτηνιατρική Σχολή. Γιατί δεν τηλεφωνείς να θέσεις την κατάσταση;
Πιστεύω ότι αν εξηγήσεις στους γονείς σου τις προθέσεις σου, χωρίς να έχεις ένταση, και πιθανά με άλλα λόγια από αυτά που τους είπες, ίσως να κατανοήσουν την κατάσταση. Αν μη τι άλλο η πρόθεσή σου να διαχειριστείς την υγεία του παπαγάλου σου με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, μόνο υπευθυνότητα δείχνει.
 
Σήμερα πήγα ένα καναρινακι στ κτηνίατρο...είδα ότι ο κανονισμός έλεγε πως πρέπει πρώτα να κλείσεις ραντεβού... αλλά αν πάρεις τηλ κ πεις ότι είναι επείγον δεν νομίζω να μην σε δεχτεί...
 
Χρηστο καλησπερα.
Διαβασα μολις τωρα πως υπαρχει τμημα κτηνιατρικης στο πανεπιστημιο Θεσσαλιας που εδρευει στη Καρδιτσα. Μηπως αν εκανες ενα τηλεφωνημα εκει, σε βοηθησουν?
Παντως δειχνεις υπευθυνο παιδι και μπραβο σου. Επιπλεον οπως ειπε και ο @ianos προσπαθησε να μιλησεις και στους δικους σου. :)
Ευχομαι ολα να πανε καλα.
20200810_135341.webp
 
Back
Top