Ασθένειες Καρδερίνα με συνεχή διάρροια και άδειασμα ποτίστρας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης marinis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

marinis

PB New Member
Εγγραφή
8 Φεβ 2014
Μηνύματα
168
Πόλη
Θεσσαλονίκη
παιδια εχω μια καρδερινα εδω και καιρο κανει διαρια κ αδιαζει καθημερινοσ τιν ποτιστρα τισ εδωσα αντιβιωσεισ aviosimin k bye tryel αλλα τπτ κ τενιαζιν τισ εδωσα αλλα παλι τα ιδια να ειναι απο στρεσ που τισ αλλαξα αρκετα μερη τον τελεφταιο καιρο λογο για να μιν μου παθουν κ τα υπολιπα πουλια ι απο τροφη; Τισ εδινα μεχρι σημερα καναβουρι κ ασπουρι μονο κ μερινεσ φορεσ κ λιγο ηλιοσπορο σημερα τισ εβαλα τροφη για αγρια οπωσ κ ολεσ τισ αλλεσ , δεν διχνει αρρωστο παντωσ το πουί με φουσκοματα κ τετοια απλα εκοψε το κελαιδιμα αρκετα εφχαριστω!
 
γεια σου, θα περιμένεις λιγάκι μέχρι να σου απαντήσει κάποιος που ξέρει. Όταν λες αδειάζει την ποτίστρα πίνει όλο το νερό; Τι είδους ποτίστρα της έχεις;
Εύχομαι περαστικά!
 
κανονικι απλη ποτιστρα 100 ml ναι αλλα βλεπω πωσ βουταει το ραμφοσ κ μετα το τιναζει παιζει να κανει μπανιο;κ ι διαροια ομωσ;
 
Δεν έχω ιδέα από καρδερίνες. Μέχρι να βρεθεί κάποιος να σου απαντήσει, μήπως να έριχνες μια ματιά στην λίστα με τις ερωτήσεις μήπως βρεις κάποιο στοιχείο που πρέπει να τους πεις; Επίσης μήπως εκεί που την έχεις έχει ρεύματα αέρος και με την συνήθεια που έχει να βρέχεται κρυώνει;
 
Αν το πουλάκι είναι άγριο υπάρχουν πολλοί λόγοι ένας από αυτούς είναι και το στρες που δημιουργεί προβλήματα, αν είναι γεννημένο σε κλουβί τότε αλλάζει το πράγμα.
 
Δεν σημαινει τιποτα οτι ειναι 2-3 χρονια στο κλουβι...
 
Έλεος ρε σεις με τις καρδερίνες. Τόσα πουλιά εκτροφής υπάρχουν, γιατί πρέπει πάντα να καταστρέφουμε ότι ωραίο; Βλέπεις τώρα φίλε μου το κακό που βρίσκει αυτή την αθώα ψυχούλα; Και όλα αυτά για 5 ευρώ, διότι εάν έδωσες παραπάνω, σε πιάσανε κορόιδο.
Τι συμβουλή και γιατρειά περιμένεις για ένα άγριο πουλί; Κοκκιδια λογικά έχει και πρέπει να πάρει φάρμακο. Τα φάρμακα που έδωσες δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που υποφέρει.
Η αιχμαλωσία σύντομα θα το φέρει στην ίδια θέση, ακόμα και καλά να γίνει το πουλί
 
Δεν σημαινει τιποτα οτι ειναι 2-3 χρονια στο κλουβι...
Έχει σημασία...

Γιώργο για πόσο καιρό έδινες την αντιβίωση;
Διαλείμματα έκανες;... Έδινες βιταμίνες και προβιοτικά μετά την αγωγή;
Εκτός των άλλων, πρέπει να έχει καταστραφεί και η χλωρίδα του εντέρου. Ειδικά το Baytril είναι πολύ δυνατή αντιβίωση.
Δες αν έχει καρίνα.. Αν μπορείς βγάλε φωτό και βάλε μας να δούμε τις κουτσουλιές.
Κόβεις (αν δίνεις) λαχανικά, ψάχνεις να βρεις και να αγοράσεις σπόρο chia που θα τον βάζεις σε ξεχωριστή ποτίστρα και βράζεις ένα φλυτζάνι του καφέ ρύζι σε 3πλάσια- 4πλάσια ποσότητα νερού.
Βάζε του από αυτό στην ποτίστρα ενώ ανά δυό μέρες θα το αλλάζεις με νερό που θα έχεις ρίξει μέσα ένα κουταλάκι του γλυκού βιολογικό μηλόξυδο (στη μικρή ποτίστρα αλλιώς κουταλιά της σούπας.
Υπολόγισε στη βδομάδα 4-5 φορές ρυζόνερο και 1-2 μηλόξυδο.
 
το πουλι εστρωσε με τιν αλλαγη τροφησ παιδια ουτε νερο πινει κ ι κουτσουλια εστρωσε

το πουλι εστρωσε με τιν αλλαγη τροφησ παιδια ουτε νερο πινει κ ι κουτσουλια εστρωσε
απλα ακομη ειναι λιγο πιο μαλακη ι κουτσουλια!
 
Ωραία εξέλιξη, μήπως να τις έδινες λίγο ρυζόνερο όπως σου γράφει ο Νίκος πιο πάνω και κάποιες άλλες συμβουλές που σου δίνει;
 
το πουλι τα εκανε ολα αυτα αλλα δεν εδιχνε αρρωστο παιδια απλα επινε νερο πολυ κ εκανε διαροια κελαιδουσε κιολασ αλλα οχι οπωσ πρωτα!
 
Ναι αλλά η διάρροια είναι σοβαρό σύμπτωμα για όλα τα ζωντανά και εξαντλεί κάθε οργανισμό. Περαστικά!
 
Ευχάριστη εξέλιξη.Αφού έχεις δει ότι υπάρχει αποδοχή, να μην του αλλάζεις το μείγμα της τροφής.
 
πιστευω να εφταιγε η τροφη παιδια παρακολουθω τωρα κ βλεπουμε!

αποδοχη τισ τροφησ;
 
Σκεψου να την ελευθερωσεις μολις γινει τελειως καλα. Αυτο θα λυσει ολα τα προβληματα της. Δεν μπορεις να φανταστεις το στρες που νιωθει ενα αγριο ζωο που ξαφνικά κλειδωνεται πισω απο καγκελα. Ειναι εκτος απο παρανομο και ακρως εγωιστικο, δεν τα αγαπας ετσι.
 
αφτο ειναι το πουλι να κ οι κουτσουλιεσ του σημερα μετα τιν αλλαγη τροφησ στεραιεσ αλλα μαλακεσ ακομη!

παιδια γιατι δεν μου ανεβαζει τισ φωτο κ μου βγαζει κατι για προβλημα στον φακελο ενω στον υ[πολογιστη ειναι μια χαρα οι φωτο;
 
παιδια γιατι δεν μου ανεβαζει τισ φωτο κ μου βγαζει κατι για προβλημα στον φακελο ενω στον υ[πολογιστη ειναι μια χαρα οι φωτο;
Κοίταξε εδώ petbirds.gr/community/threads/Πως-να-επισυνάψω-ένα-αρχείο-στο-μήνυμά-μου.9996/
 
Για την απελευθέρωση, εφόσον είναι υγιή, ούτε λόγος.
.. Έλα μωρέ και εσύ.. Τι κολλάς στις λεπτομέρειες.. Περίεργος είσαι... (παραμιλητά)
 
Back
Top