Γενικά Καρδερινα επισκεπτης

xristos82

PB New Member
Εγγραφή
2 Σεπ 2014
Μηνύματα
7
καλησπερα σε ολους
εχω μια καρδερινα και σημερα το μεσημερι με πηρε η γυναικα μου τηλ στη δουλεια και μου ειπε οτι
εχει ερθει μια καρδερινα επανω στο κλουβι και κανει σαν να προσπαθει να μπει μεσα και οτι προσπαθει να φαει απο την τροφη του κλουβιου,της ειπα να βαλει ενα μπολακι με τροφη πανω στο κλουβι για να φαει οπως ετσι και εγινε. Το πουλακι ολη την ημερα πηγαινοερχεται στο κλουβι τρωει και κελαηδαει. Μου ειπε η γυναικα μου οτι φαινεται ημερο και οτι το πλησιαζει στο ενα μετρο και αυτο δεν φευγει. Τωρα γυρισα σπιτι και ειχα την τυχη να το δω κι εγω απο κοντα μιας και το πουλακι ειναι πανω στο κλουβι μεσα στο βαζακι με την τροφη και κοιμαται. Δεν ηθελα να βγω εξω μην το τρομαξω και φυγει αλλα μου ειπε η γυναικα μου οτι δεν τρομαζει να φυγει και ετσι βγηκα και το ειδα με τα ματια μου. Προσπαθω να δω αν εχει δαχτυλιδακι στο ποδι γιατι η συμπεριφορα του θυμιζει ημερου πουλιου αλλα δεν μπορω να διακρινω γιατι ειναι κουλουριασμενο και ειναι σκοτεινα. Ελπιζω να ειναι εκει και το πρωι μηπως και δω.υπαρχει κατι που πρεπει να κανω, οδηγιες-συμβουλες;
 
Που μένεις Χρήστο; Αν μένεις στην επαρχία τότε δεν νομίζω πως χρειάζεται να κάνεις τίποτα. Φαίνεσαι όμως συνειδητοποιημένος μιας και ρωτάς. Η δικιά σου καρδερίνα είναι εκτροφής;
 
Μενω θεσσαλονικη, η δικια μου δεν γνωρίζω τί ειναι,ήθελα να πάρω ένα καναρίνι και μου την χάρισε φίλος που την ειχε 3-4 χρονια
 
το πουλάκι κατά 99,9% το έχει σκάσει απο κλουβί... άγρια καρδερίνα δεν θα πήγαινε σε κλουβί πόσο μάλλον να κοιμόταν στην ταΐστρα.

Τα πουλιά κοιμούντε όπου νιώθουν ασφαλή και αν ένα πουλί νιώθει πιο ασφαλές σε μαι ταΐστρα παρά σε ένα δέντρο τότε αναμφίβολα είναι κλουβίσιο που ή το έσκασε ή κάποιος το ελευθέρωσε χωρίς να είναι έτυμο...

Τώρα το δίλημμα είναι το βάζεις σε κλουβί ή το αφήνεις ελεύθερο;

προσπάθησε να δεις αν έχει δαχτυλίδι και τι χρώμα είναι τα πόδια και πόσο έντονη είναι η μάσκα του πουλιού για να καταλάβουμε καλύτερα αν είναι εκτροφής (οπότε θα το σώσεις βάζοντάς το στο κλουβί) ή πιασμένοι (που θα το βοηθήσεις "μαθένοντάς" του να ζει στην φύση παρέχοντάς του τροφή νερό κτλ.)
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Γειά σου Γιώργο, αν και έχω ελάχιστες γνώσεις στα πουλιά αυτό μου δείχνει και εμένα το πουλάκι, ότι είναι από κλουβί. Δεν ξερω να αναγνωρίσω χρώματα κτλ ένας λόγος και το σκοτάδι. Το μονο που μπορώ να καταλάβω είναι το μέγεθος, ειναι μεγαλοσωμη οπως η δικια μου, τώρα είμαι στο μπαλκόνι για τσιγάρο και κοιμάται στο ένα μέτρο από εμένα στο κουπακι με την τροφή, αν την βάλω στο κλουβί με την δική μου υπάρχει περίπτωση να μαλώνουν αν είναι και αυτή αρσενικια; Επίσης αν χρειαστεί να την ελευθερώσω φοβάμαι μην τις μπερδεψω(αν και δεν νομίζω)! Περιμένω γνώμες δεν ξέρω τι να κάνω;
 
Τάϊζέ την κατ' αρχήν εκτός κλουβιού μια-δυο μέρες, όσο μείνει. Αν είναι άγριο το πολύ-πολύ να πηγαινοέρχεται. Αν είναι κλουβίσιο θα μείνει εκεί.
Μαζί με την δική σου δεν γίνεται να την βάλεις για λόγους καραντίνας, μπορεί κάτι να έχει και να στο κολλήσει. Και πάνω στο κλουβί που πατάει πρόβλημα είναι. Βάλε το μπωλάκι με το φαγητό λίγο πιο κει.
Κράτα μας σ' επαφή.
 
πάρε ακόμα ένα κλουβί και βάλε μέσα το φαγητό και άσε ανοιχτή την πόρτα και τσέκαρε αντιδράσεις
 
Από το δίλημμα θα μας Βγάλουν τόσο το ΕΚΠΑΖ όσο και η ΑΝΙΜΑ που με ένα απλό τηλεφώνημα θα μας ενημερώσουν για το τι και πως πρέπει να κινηθούμε.
Ακόμη ίσως χρειαστεί να το πιάσεις για να το παραδώσει.
Το τελευταίο μάλιστα το θεωρώ απείρως καλύτερο μια και υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να πιαστεί από άλλους και να μείνει την υπόλοιπη ζωή αιχμάλωτο (αν είναι άγριο) ή στη χειρότερη να πέσει θύμα αρπακτικού μια και είναι εξαιρετικά εύκολος και ευάλωτος στόχος.
Τα σχετικά με την απελευθέρωση υπάρχουν κι εδώ
https://community.petbirds.gr/threads/Επανένταξη-άγριων-πουλιών-στη-φύση.21965/
 
καλημερα σε ολους,το πουλακι τελικα το επιασα εχθες αργα το βραδυ με το χερι και χωρις κανενα αλλο μεσο και στρες γιατι λογω περασμενης ωρας δεν πηρα καποια απαντηση για το τι να κανω. Επρεπε να σκεπασω το κλουβι για να προστατεψω αρχικα το πουλακι μου γιατι εκει που μενω εχει αρκετες κουκουβαγιες αλλα για να προστατεψω και αυτο το ιδιο.

οπως εχω πει και παραπανω δεν εχω ιδιαιτερες γνωσεις στα πουλια(ασχολουμε χρονια με τα ενυδρεια)αλλα το πουλι δειχνει οτι ειναι απο κλουβι αν και ΔΕΝ εχει δαχτυλιδακι στο ποδι του. Απ τα πρωτα 5 λεπτα το πουλι καθησε στο ξυλαρακι του κλουβιου σαν να ειναι εκει απο καιρο(θα παραθεσω φωτο). Θελω να ρωτησω αν υπαρχει περιπτωση να ειναι εκτροφης χωρις να εχει δαχτυλιδι γιατι πραγματικα ειναι πολυ ημερο το πουλι. Το εχω στο ιδιο κλουβι με το δικο μου γιατι δεν εχω δευτερο κλουβι να το βαλω,υπαρχει καποιο προβλημα με αυτο;η αληθεια ειναι οτι θα χαρω πολυ να το κρατησω αλλα πιο σημαντικο ειναι να γινει το σωστο! Περιμενω την γνωμη των πιο εμπειρων απο εμενα,ή να παω να αγορασω ενα κλουβακι να το βαλω ή να το αφησω ελευθερο, αν και δεν νομιζω να επιβιωσει εξω.

το πουλακι ειναι αριστερα στην φωτο.

DSC_0129.webp image-eV.webp
 
Δες petbirds.gr/community/threads/Επισύναψη-αρχείου-σε-Μήνυμα.9996/ τι να κάνεις για αν ανέβει η φωτο, η γνώμη μου είναι πως το πουλάκι είναι αναμφίβολα εκτροφής και καλά έκανες και το κράτησες, αλλά απαγορεύετε να μείνει στο ίδιο κλουβί με το παλιό σου γιατί :
  • Δεν ξέρουμε αν μεταφέρει κάποια ασθένεια και κακώς τα έβαλες απο εχθές μαζί
  • Επίσης 2 αρσενικές καρδερίνες θα σκοτωθούν αναμφίβολα μεταξύ τους όταν μπεί για τα καλά η άνοιξη
Πάρε άμεσα ένα μεγάλο μακρόστενο κλουβί (κατά προτίμηση 60 εκ μήκος) και βάλτην εκεί και πιστεύω όλα θα πάνε πολύ καλά και για εσένα και το πουλάκι.

Επίσης εφόσον είσαι νέος στον χώρο καλύτερα διάβασε αυτά για να βοηθηθείς στην διαχείριση των πουλιών σου:
 
θελω να ρωτησω αν υπαρχει περιπτωση να ειναι εκτροφης χωρις να εχει δαχτυλιδι γιατι πραγματικα ειναι πολυ ημερο το πουλι
Μπορεί να είναι εκτροφής και χωρίς δαχτυλίδι. Τα δαχτυλίδια μπαίνουν για να ταυτοποιηθεί το πουλί και κυρίως με το όνομα ή τον αριθμό του εκτροφέα, ώστε να μπορεί κάποιος να ψάξει την ιστορία του πουλιού χωρίς να υπάρχουν πολλά σκοτεινά σημεία.

Επομένως θεωρητικά μπορεί να είναι εκτροφής αλλά με βάση τις πιθανότητες, είναι σχεδόν αδύνατο να φύγει ένα πουλί από μια εκτροφή από τις καμιά δεκαριά που υπάρχουν στην Ελλάδα και δεν τοποθετούν δαχτυλίδια.

Το γεγονός ότι είναι ήρεμο μπορεί να οφείλεται στο ότι είχε αιχμαλωτίστει πριν από μερικά χρόνια.

το εχω στο ιδιο κλουβι με το δικο μου γιατι δεν εχω δευτερο κλουβι να το βαλω,υπαρχει καποιο προβλημα με αυτο;
Άμεσο πρόβλημα όχι αλλά το ρίσκο να υπάρξει είναι μεγάλο. Διάβασε κάποια βασικά πράγματα για την καραντίνα και θα καταλάβεις.
 
Να πάρω το μακρόστενο που έχει το χώρισμα στην μέση και να τις βάλω και τις δύο εκεί (χώρια); Ή να πάρω ένα ακόμα ίδιο και να έχω δύο κλουβιά; Τι είναι πιο πρακτικό σε καθάρισμα κτλ;

Υπάρχει περίπτωση να σταματήσει το κελαηδημα η δικιά μου;

Θα διαβάσω και τα λινκ που μου δώσατε!
 
Χρήστο, σε αυτό το σημείο θέλω να σου πω ότι σύμφωνα με τους Όρους Χρήσης του PetBirds, η συμμετοχή των κατόχων αιχμαλωτισμένων πουλιών στις συζητήσεις των Forum των Ιθαγενών Πουλιών δεν επιτρέπεται.

Η μόνη βοήθεια που μπορούμε να σου προσφέρουμε είναι οδηγίες για την προσωρινή, ασφαλή φιλοξενία τους, με σκοπό τη διασφάλιση της ζωής του και με την άμεση προοπτική της απελευθέρωσής του σε κατάλληλο σημείο.

Σχετικές Πληροφορίες θα βρεις:
Παράνομο Εμπόριο Άγριων πουλιών (Το καθεστώς)
Επανένταξη άγριων πουλιών στη φύση
 
Χρήστο μου είμαι βέβαια πως πρόκειται για μια άγρια καρδερίνα αλλά άρρωστη. Ακόμα και ήμερο πουλάκι, εγώ πχ που έχω καναρίνια που τα έχω μεγαλώσει και τα έχω ταίσει εγώ ηίδια και δεν κάθονται τόσο εύκολα να τα πιάσω. Και απ τις φώτο φαίνεται κουρουριασμένο. Δε ξέρω.. εμένα το μυαλό μου πήγε σε ασθένεια και φυσικά κακώς τα έβαλες μαζί γιατί κινδυνεύει και η δική σου καρδερίνα.

Πάρε δύο μεγάλα κλουβιά με διαστάσεις τουλάχιστον 50Χ30Χ40 σαν αυτό:
1313.jpg

και βάλε την κάθε καρδερίνα στο κλουβί που της αρμόζει. Αυτό το κλουβί δεν κάνει ούτε για ένα καναρίνι!

Από κει και μέρα αν ζητάς τη γνώμη μου θα επικοινωνούσα με τους οργανισμούς που σου είπε ο Γιάννης, να δουν και τα 2 πουλιά και να κρίνουν αν είναι άγρια και αν είναι σε θέση να ζήσουν ελεύθερα στη φύση.
 
Ναι αλλά στην περίπτωση που επικοινωνήσεις ενημερώσει μας, για να ξέρουμε πως το χειρίζονται οι αντίστοιχοι οργανισμοί πει του πρακτέου.
 
2-3 ποστ πιο πάνω έβαλαν τα παιδιά ένα άρθρο που λέει αναλυτικά πώς πραττουν σε αυτές τις περιπτώσεις, κι εγώ τώρα το διάβασα
 
Back
Top