Ασθένειες Καρδερινοκάναρο ξύνεται, μαδάει και δεν κελαηδά

Kyriaki pol

PB New Member
Εγγραφή
14 Ιαν 2017
Μηνύματα
32
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα καλώς σας βρήκα. Έχω ένα καρδερινοκαναρο εδώ κι ένα χρόνο όπου το αγορασα σχεδόν 9 μηνών. Τον ονόμασα Ασημάκη είναι πολύ καλός και κελαηδά ασταμάτητα. Τις τελευταίες δύο εβδομάδες έχει κάποιο πρόβλημα. Σταμάτησε να βγαίνει από το κλουβί του, ξύνεται, μαδάει εν μέρει, δεν κελαηδά. Του έβαλα frontline μετά του πήρα Pinεχ ψεκασα4ολι το κλουβί του έδωσα σκορδονερο και βιταμίνες vitamix plus. Το καλοκαίρι δεν είχε πτεροροια. Θέλω να σας πω πως τις τελευταίες ημέρες η θερμοκρασία στο σπίτι είναι υψηλή και το είχα κάτω από κλιματισμό. Επίσης το έχω στο σαλόνι που καθομαστε συνέχεια με φώτα ανοιχτά και το πουλί δεν έχει καλό ύπνο. Τις δύο τελευταίες ημέρες του άλλαξα θέση το σκεπάζω με πετσέτα κι έτσι κοιμάται. Όσο για ψείρες δεν είμαι ικανή να καταλάβω αν έχει. Όλα αυτά τα έκανα πιστεύοντας πως κάτι έχει επειδή ξύνεται... Παρακαλάω να επανέλθει. Έχω πέσει σε κατάθλιψη με το πουλάκι μου βλέποντας το έτσι. Δεν έχω καμία εμπειρια αν μπορείτε πείτε μου τι άλλο μπορώ να κάνω. Σας ευχαριστώ

unnamed-min.webp unnamed-(1)-min.webp
 
Όσο για ψείρες δεν είμαι ικανή να καταλάβω αν έχει.
.. Μια βρεγμένη χαρτοπετσέτα σε μια γωνία του κλουβιού,θα σου ''πει'' αν το έχουν επισκεφτεί φθείρες.. Θα κολλήσουν πάνω στην χαρτοπετσέτα.
το πιο πιθανό σενάριο όμως, κρίνοντας από το περιβάλλον που το είχες, είναι πως περνά παθολογική πτερόρροια. https://community.petbirds.gr/threads/Παθολογική-πτερόρροια-των-πτηνών.17665/

.. Αυτό που του χρειάζεται, αν τελικά δεν πρόκειτε για φθείρες αλλά για πτερόρροια, είναι μια πολύ πλούσια διατροφή με πλήρες μείγμα σπόρων, αυγό βραστό(15' - 20') ή αυγοτροφή, σουπιοκόκκαλο μόνιμα στο κλουβί και ίσως κάποια υδατοδυαλιτή βιταμίνη στο νερό του,όπως της

88L1963-228x228_0.jpg

Landmark Ασβέστιο + Φώσφορο (Υδατοδιαλυτό μείγμα 100ml)
Συστατικά: Χλωριούχο ασβέστιο 40.000 mg Φωσφορικό οξύ 50.000 mg
Χρήση: Αποκατάσταση ανωμαλιών που οφείλονται σε ελλειπή πρόσληψη ασβεστίου.
Απαραίτητο καθ’ όλη την περίοδο αναπαραγωγής.

Δοσολογία:
1ml(δηλ.20 σταγόνες) σε 500 ml πόσιμου νερού ή ανά 200 gr μαλακής τροφής ή αυγοτροφής.
. Πιο απλά 4 σταγόνες για ποτήστρα 100ml.

Προετοιμασία: 1ml/3 ημέρες
Αναπαραγωγή: 2ml/ 2 ημέρες
Πτερόρροια: 1ml/3 ημέρες
Συντήρηση: 1ml/7 ημέρες




88L1978-228x228_0.jpg

Landmark Αμινοξέα + Βιταμίνες (Υδατοδιαλυτό μείγμα 100ml)
Συστατικά:
Βιταμίνη Α 12.000.000 UI Βιταμίνη D3 1.400.000 UI Βιταμίνη Ε 2.000 mg Βιταμίνη Β1 100 mg Βιταμίνη Β2 100 mg Βιταμίνη Β6 520 mg Βιταμίνη Β12 5 mg Βιοτίνη 75 mg Βιταμίνη C 2.000 mg Βιταμίνη Κ3 1.000 mg Ασβέστιο παντοθενικό 1.000 mg Νικοτινικό οξύ 1.800 mg Χλωριούχο χολίνη 1.350 mg Φολικό οξύ 50 mg Μεθειονίνη 400 mg Λυσίνη 350 mg Θρεονίνη 150 mg Τριπτοφάνη 100 mg Βαλίνη 100 mg
Χρήση:
-Πρόληψη και θεραπεία αβιταμινώσεων και έλλειψης αμινοξέων σε πτηνά.
-Πρόληψη ή θεραπεία Στρες που προκαλείται από μεταφορές πτηνών, από φαρμακευτικές αγωγές, από υψηλή υγρασία, από απότομες μεταβολές της θερμοκρασίας, από ασθένειες.
-Βελτιώνει και επιταχύνει τον ρυθμό αφομοίωσης των θρεπτικών συστατικών της διατροφής
-Γρήγορη και σωστή ανάπτυξη των νεαρών οργανισμών.

Δοσολογία:
1ml(δηλ.20 σταγόνες) σε 500 ml πόσιμου νερού ή ανά 200 gr μαλακής τροφής ή αυγοτροφής.
. Πιο απλά 4 σταγόνες για ποτήστρα 100ml

Προετοιμασία: 1ml/2 ημέρες
Αναπαραγωγή: 1ml/2 ημέρες
Πτερόρροια: 1ml/3 ημέρες
Συντήρηση: 1ml/4 ημέρες
Ασθένεια: 1ml/ημέρα για 7 ημέρες

.. Το ''μπάνιο'' επίσης θα το βοηθήσει κάπως να ηρεμήσει από την φαγούρα που του προκαλεί η αλλαγή πτερώματος.
.. Καλώς όρισες και εύχομαι να ''αναρρώσει'' γρήγορα..
 
Σας ευχαριστώ. Άρα να σταματήσω το vitamix plus και να δώσω αυτές που προτείνατε εσείς. Πείτε μου σας παρακαλώ πότε να το ψεκάσω πάλι; έχουν περάσει πέντε ημέρες από την τελευταία φορά κι ακόμα ξύνεται
 
Καλού κακού κάνε το τεστ για τις ψείρες (βρεγμένη χαρτοπετσέτα), αλλά για να λες ότι δεν πέρασε από πτερόροια το καλοκαίρι και ζει σε αυτές τις συνθήκες:
η θερμοκρασία στο σπίτι είναι υψηλή και το είχα κάτω από κλιματισμό. Επίσης το έχω στο σαλόνι που καθομαστε συνέχεια με φώτα ανοιχτά και το πουλί δεν έχει καλό ύπνο.
Μάλλον περνά από πτερόροια τώρα και για αυτό έχει όλα αυτά τα συμπτώματα:
Σταμάτησε να βγαίνει από το κλουβί του, ξύνεται, μαδάει εν μέρει, δεν κελαηδά.
Γενικά βλέπεις να χάνει πούπουλα; Μήπως έχει πούπουλα στον πάτο του κλουβιού ή γύρω γύρω; Εάν θες βάλε του να κάνει μπάνιο, μπορεί να το βοηθήσει και διάβασε όλα αυτά τα άρθρα:
Το έντονο ξύσιμο που αναφέρεις μου κάνει εντύπωση. Δοκίμασε επειγώντος το τεστ με την χαρτοπετσέτα (θα την βρέξεις και θα την βάλεις το βράδυ κοντά στο κλουβί, εάν το πρωί δεις στίγματα στην χαρτοπετσέτα, σημαίνει ότι έχει ψείρες).
 
Προσπαθώ να ανεβάσω βίντεο αλλά δεν τα καταφέρνω... Στο σπίτι μέσα η θερμοκρασία έχει φτάσει και 30 βαθμούς
 
Προσπαθώ να ανεβάσω βίντεο αλλά δεν τα καταφέρνω... Στο σπίτι μέσα η θερμοκρασία έχει φτάσει και 30 βαθμούς
Είναι πολύ υψηλή και για αυτό το πουλάκι σου παρουσιάζει αυτό το πρόβλημα!
Τώρα τι θερμοκρασία έχετε; Εάν μπορείτε θα ήταν καλό να την χαμηλώσετε!
 
.. Και επειδή μόλις το πρόσεξα..
Το καλοκαίρι δεν είχε πτεροροια
.. Τότε μάλλον πρόκειτε για παθολογική πτερόρροια, οπότε διάβασε με προσοχή το 1ο μου ποστ περί πλήρους δομημένης διατροφής και αντιμετώπισης της παθολ. Πτερόρροιας... 😉👍
 
Προσπαθώ να ανεβάσω βίντεο αλλά δεν τα καταφέρνω
Απευθείας δεν υπάρχει η δυνατότητα. Ανέβασε το πρώτα στο Youtube και μετά πέρασε το σύνδεσμο του στο μήνυμα σου εδώ.

Αν δεν έχεις αυτή τη δυνατότητα, στείλε μου σε παρακαλώ το βίντεο στο [email protected] και θα φροντίσω να ανέβει στο μήνυμα σου.
 
Τώρα τι θερμοκρασία έχετε; Εάν μπορείτε θα ήταν καλό να την χαμηλώσετε!
Η θερμοκρασία είναι στους 24 βαθμούς. Επίσης το βάζω και το βγάζω έξω στη βεράντα όταν έχει καλο καιρό. Χθές το είχα τέσσερις ώρες. Σήμερα είναι μέσα
 
Η θερμοκρασία είναι στους 24 βαθμούς. Επίσης το βάζω και το βγάζω έξω στη βεράντα όταν έχει καλο καιρό. Χθές το είχα τέσσερις ώρες. Σήμερα είναι μέσα
Αυτό το μέσα έξω δεν κάνει. Μπορεί ακόμα και να αρρωστήσει το πουλί. Πρέπει να βρεις ένα σταθερό εσωτερικό ή εξωτερικό σημείο και να μείνει εκεί. Η συχνή μετακίνηση στρεσάρει αλλά και εξασθενεί τα πουλιά.
Παρόλα αυτά η θερμοκρασία παραμένει πολύ υψηλή. Θα πρέπει να είναι πιο χαμηλή, το πολύ στους 20 βαθμούς. Αλλιώς με την κατάλληλη προστασία από κρύο και αρπακτικά θα πρέπει να βρεις ένα κατάλληλο εξωτερικό χώρο για το πουλί. Πιστεύω πως το πουλί έχει μπερδευτεί με αυτές τις συνθήκες που επικρατούν μέσα στο σπίτι, το βιολογικό του ρολόι έχει απορυθμιστεί και για αυτό δεν έχει καταλάβει ότι είναι χειμώνας, αλλά νομίζει ακριβώς το αντίθετο με αποτέλεσμα να περνά τώρα πτερόρροια.
 
το βάζω και το βγάζω έξω
.. Αυτό το σταματάς..χθες!👍
κράτα το μέσα πλέον, ακολούθησε τις οδηγίες του 1ου ποστ περί διατροφής, σε μέρος που να έχει 12-14 ώρες φωτισμού και θερμοκρασία 20-22 βαθμών, μακρυα από μπάνιο & κουζίνα και θέλω να πιστεύω πως σιγά σιγά θα ηρεμήσει..
 
Κι εγώ αυτό πιστεύω τον τελευταίο καιρό του έχω αλλάξει πολλές θέσεις από δωμάτιο σε δωμάτιο. Υπάρχει ένας χώρος σε δωμάτιο με φωτισμό αρκετό δίπλα σε παράθυρο αλλά έχει τρομερή υγρασία 70-75 βαθμούς. Έχω μπερδευτεί κι εγώ όσο και το πουλί μου. Πάντως έχει αρκετή όρεξη και τιτιβίζει κατά διαστήματα. Αυτό που με ανησυχεί είναι πως δεν θέλει πια να βγει έξω από το κλουβί του και να πετά
 
δεν θέλει πια να βγει έξω από το κλουβί του και να πετά
.. Και ούτε θα βγει, μέχρι να αλλάξει το φτέρωμα του.. Ας μην ξεχνάμε πως η πιο επώδυνη φάση στη ζωή τους είναι η πτερόρροια!
 
.. Και ούτε θα βγει, μέχρι να αλλάξει το φτέρωμα του.. Ας μην ξεχνάμε πως η πιο επώδυνη φάση στη ζωή τους είναι η πτερόρροια!
Μου κάνει εντύπωση γιατί το παρατηρώ... Τραβάει μόνος του τα πούπουλα του πολλές φορές αυτό είναι φυσιολογικό;
 
Μου κάνει εντύπωση γιατί το παρατηρώ... Τραβάει μόνος του τα πούπουλα του πολλές φορές αυτό είναι φυσιολογικό;
.. Μα αυτή είναι η διαδικασία, τουλάχιστον στα πιο δύσκολα φτερά! το μπάνιο ειλικρινά θα το βοηθήσει πολύ, μιας και πλέον το έχεις μέσακαι θα του απαλύνει και την ενόχληση που νιώθει..👍
 
.. Μα αυτή είναι η διαδικασία, τουλάχιστον στα πιο δύσκολα φτερά! το μπάνιο ειλικρινά θα το βοηθήσει πολύ, μιας και πλέον το έχεις μέσακαι θα του απαλύνει και την ενόχληση που νιώθει..👍
Το καλοκαίρι καθημερινά κάνει μπάνιο. Επειδή θα είναι η πρώτη δοκιμή για χειμώνα θα ήθελα τις συμβουλές σας... Την ώρα πχ την θερμοκρασία του νερού αν πρέπει να είναι χλιαρό την διάρκεια και φυσικά αν πρέπει να προσθέσω φάρμακο. Κάτι διάβασα μπάνιο με σκορδονερο
 
.. Το νερό σε θερμοκρασία δωματιου και αν θέλεις προσθέτεις 2-3 σταγόνες μηλόξυδο..
Πω πω τρελάθηκε απο την χαρά του. Κάνει ένα ωραιότατο μπάνιο αυτή τη στιγμή. Θα ήθελα να μου πείτε πότε να το επαναλάβω.
 
Γιώργο σ ευχαριστώ... Η θερμοκρασία του σπιτιού μεγάλη... Μόλις του έκανα μπάνιο και τρελάθηκε απο χαρά. Θα διαβάσω προσεχτικά όλα τα φόρουμ που έστειλες
 
Back
Top