Γενικά Καρποντάκος κοιμάται τα βράδια μέσα στην ταΐστρα

thirtytouge

PB New Member
Εγγραφή
6 Ιαν 2021
Μηνύματα
68
Πόλη
Αθήνα
Βρίσκομαι στη 3η βδομάδα συμβίωσης με τον καρποντακο και θα ήθελα να σας παραθέσω ορισμένα πράγματα που είδα μιας και είμαι αρχάριος. Καταρχήν το πουλάκι είναι πάρα πολύ ενεργητικό και δραστήριο σε όλο το φάσμα της ημέρας μέχρι και να δύσει ο ήλιος, μέχρι εκεί όλα καλά. Μόλις έρθει η ώρα να κουρνιάσει το βράδυ επιλέγει τωρα τις τελευταίες μέρες να κοιμάται στην ταιστρα και όταν λέω στην ταιστρα εννοώ μπαίνει σχεδόν μέσα 😕. Αυτό είναι κάτι που μου δημιούργησε ερωτηματικά.
Να παραθέσω πως το πουλάκι τρώει κανονικά ίσως και πολύ θα έλεγα σε σχέση με άλλα πτηνά τύπου καναρίνια, επίσης την αυγοτροφη που τη βάζω στη θήκη του αυγού την εξαφανίζει σε 2 μέρες , πίνει άφθονο νερό και κελαηδεί κάθε μέρα περισσότερο...
Άραγε είναι φυσιολογικό ότι έχει αλλάξει θέση και κοιμάται έτσι όπως κοιμάται?!
 
@Tony Forpus Ναι είναι σε εξωτερικό χώρο. Σήμερα σκεφτόμουνα να αφαιρέσω την μια εκ των 2 και να δω πως θα κινηθεί. Παρεμπιπτόντως όταν τον είχα φέρει μέσα ένα βράδυ που είχε πέσει πολύ η θερμοκρασία κοιμήθηκε κανονικά στο ψηλότερο κλαδί !
 
@Tony Forpus είναι στο τοίχο το κλουβί κλεισμένο από 2 μεριές.
Το πείραμα τελικά απέτυχε , αφαίρεσα τη μια ταιστρα και τον βρήκα στην άλλη χωμένο μέσα 😕
 
@Stavros έχω δει τέτοιου είδους φυτά μόνο σε βιντεάκια στο net. Μπορείς σε παρακαλώ να μου παραθέσεις από πού τα παίρνω?
Ρωτάω για το ενδεχόμενο αγοράς κάποιου λάθους πλαστικού φυτού και προκαλέσω πρόβλημα στο πουλάκι. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
@Tony Forpus ευχαριστώ και πάλι! Με μια σύντομη έρευνα βρήκα κισσό πλαστικό. Κάτι τέτοιο θα είναι καλό πιστεύω.
Όσον αφορά τη διακόσμηση , θα ρίξω το κισσό από πάνω να κρέμεται και να σκεπάζει την μεριά του κλουβιου? Το λέω γιατί είναι στο τοίχο το κλουβί
 
Όσον αφορά τη διακόσμηση , θα ρίξω το κισσό από πάνω να κρέμεται και να σκεπάζει την μεριά του κλουβιου? Το λέω γιατί είναι στο τοίχο το κλουβί
Προσπάθησε να φτιάξεις ένα σημείο που να είναι ελαφρώς καλυμμένο χωρίς να πνίγεται από τα φυτά γιατί φοβίζει περισσότερο. Να είναι κάπου που να υπάρχει πατήθρα βέβαια για να μπορεί να σταθεί - κοιμηθεί αν θέλει.

Δεν είναι σίγουρο ότι κάτι τέτοιο θα δουλέψει, απλά πρέπει να βρεθεί μια εναλλακτική για να σταματήσει να μπαίνει στην ταΐστρα. Κατά πάσα πιθανότητα το κάνει είτε επειδή κρυώνει, είτε επειδή νιώθει ασφάλεια, επομένως πρέπει να βρεθεί κάτι άλλο που θα καλύπτει αυτές τις ανάγκες του για να σταματήσει να χρησιμοποιεί την ταΐστρα για αυτούς τους λόγους.
 
@patrickios το έχω σκεφτεί κι αυτό αλλά ανυσηχω για θέματα υγιεινής μιας και μπορεί να βρεθούν σχετικά εύκολα κουτσουλιές εντός της ανοιχτής ταιστρας..
 
@patrickios το έχω σκεφτεί κι αυτό αλλά ανυσηχω για θέματα υγιεινής μιας και μπορεί να βρεθούν σχετικά εύκολα κουτσουλιές εντός της ανοιχτής ταιστρας..
Ε κοίτα δεν είναι και ότι πιο σπάνιο να βρίσκουμε κάποιες φορές κουτσουλιές μέσα στις ανοιχτές ταϊστρες...ειδικά σε κλούβες πτήσης με αρκετά πουλια μεσα και μεγάλες ανοιχτές ταϊστρες. Απλά από τη στιγμή που ασχολείσαι και το τσεκαρεις σε καθημερινή βάση δε νομίζω ότι είναι τόσο μεγάλος ο κινδυνος. Βέβαια δεν τίθεται θέμα ότι οι εξωτερικές είναι προτιμότερες.

Έτσι κι αλλιώς εγώ το είπα περισσότερο για να δεις εάν το έχει ανάγκη να πηγαίνει εκεί ή απλά το επιλέγει γιατί του αρεσει. Πώς θα αντιδράσει δλδ όταν δε θα έχει αυτή την επιλογή.
 
Και μένα ο δικός μου κοιμάται πάντα πάνω στη ταιστρα με αποτέλεσμα το πρωΐ να λέγεται τουαλέτα,δοκίμασα κάποια πράγματα αλλά τίποτα οπότε αφου έχω σιγουρευτεί ότι έχει φάει για βράδυ την αφαιρώ και ξαναμπαίνει το πρωΐ
 
@Katerina70 εμένα προς το παρόν δεν λερώνει το φαί του, ευελπιστώ να συνεχίσει να τα ξεχωρίζει.Κι εσύ καρποντακο?
 
Δεν είχα ποτέ καρποντακο αλλά μια καλή λύση είναι να βγάλεις τις ταΐστρες και να του βάλεις να τρώει από αυγοθήκη την τροφή του, η οποία αυγοθήκη είναι μικρότερη και δεν έχει σκεπαστρο ώστε να νιώθει πιο καλυμμένος, νταξει ίσως τον ταΐζεις πιο συχνά αλλά δεν θα έχεις θεμα
 
@Carduelis97 Καλή ιδέα αλλά ο καρποντακος τρώει πολύ ,με αυτό το πλάνο θα πρέπει να έχω για την κύρια τροφή με σπόρους 2-3 ταιστρες και να τις αλλάζω κάθε 2η μέρα
 
Back
Top