Αναπαραγωγή Το καναρίνι μου που γέννησε μέσα στην ταΐστρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Karina88
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
βαλε αγγελια εδω για ανταλαγη του θυληκου με αρσενικο μηπως και βρεθει καποιος που χει ετοιμα αρσενικα η πανε στο πετ σοπ και ζητα να το ανταλαξεις πληρωνοντας τη διαφορα και παρε ενα λιποχρωμικο κοκκινου μωσαικου αρσενικο (κατσε να το ακουσεις να κελαιδαει και να χει κοκκινη μασκα μεγαλη ) να προλαβεις το αλλο μηνα τουλαχιστο το μωσαικο σου που ειναι εξαιρετικο πουλι
 
Κατερίνα μου μήπως υπάρχει κάποιο άλλο διαθέσιμο δωμάτιο του σπιτιού σου που να μην έχει ανοιξιάτικη θερμοκρασία και να τα βάλεις εκεί και να τα βοηθήσεις να ξεπυρώσουν; Κατά τη γνώμη μου αυτή είναι η βέλτιστη λύση με τα δεδομένα που έχουμε! Η κοπέλα μπορεί να μην θέλει να δώσει τα καναρίνια της ή να τα ανταλλάξει.
 
σε προηγουμενο μηνυμα εγραφε οτι αντεχει εως 2 πουλια οποτε βρεθηκε με 2 θηλυκα δε ειναι κριμα και για τα πουλια και για τη ιδια.. Καλυτερα οσο σκληρες και αν ειναι καποιες αποφασεις λογω συναισθηματικου φορτου να προχωρησει σε μια ανταλαγη και να χει 2 πουλια και καλα και που να καλυπτουν και τις δικες της αναγκες αλλα και τις αναγκες των ιδιων των πτηνων; διαφορετικα καποια στιγμη θα προχωρησει και στη αγορα αρσενικου (ασε τη αναπαραγωγη) δες το κελαιδημα ας πουμε δε θα της κελαιδησουν τα θυληκα και θα καταληξει σε 4 πτηνα αν τα αντεχει σιγουρα ειναι το καλυτερο[/QUOTE]
 
Να σπάσουν και να λερωθεί ή να χαλάσουν, (κλουβιάσουν).
Ευχαριστώ για την απάντηση... Αυτό είχα και εγώ κατά νου, απλά ρώτησα μην ήταν και κάτι που δεν ήξερα.

σε προηγουμενο μηνυμα εγραφε οτι αντεχει εως 2 πουλια οποτε βρεθηκε με 2 θηλυκα δε ειναι κριμα και για τα πουλια και για τη ιδια.. Καλυτερα οσο σκληρες και αν ειναι καποιες αποφασεις λογω συναισθηματικου φορτου να προχωρησει σε μια ανταλαγη και να χει 2 πουλια και καλα και που να καλυπτουν και τις δικες της αναγκες αλλα και τις αναγκες των ιδιων των πτηνων; διαφορετικα καποια στιγμη θα προχωρησει και στη αγορα αρσενικου (ασε τη αναπαραγωγη) δες το κελαιδημα ας πουμε δε θα της κελαιδησουν τα θυληκα και θα καταληξει σε 4 πτηνα αν τα αντεχει σιγουρα ειναι το καλυτερο
[/QUOTE]

Μπορούσα να προβώ σε ανταλλαγή... αφού πολύ λένε στο κατάστημα άμα αυτό ή εκείνο θα στο φέρω πίσω.

Δεν μπορώ όμως... Δεν θέλω να το κάνω αυτό... Το θέμα είναι ότι κατάλαβα ότι το πρώτο ήταν θηλυκό... όταν απόκτησα το δεύτερο... Από την άλλη όταν πήρα το πρώτο... και το φύσηξε ο πωλητής από κάτω και μου είπε είναι αρσενικό... εγώ του είπα ότι δεν θα έπαιρνα και όρκο (θα μπορούσε να είναι και θα μπορούσε να μην είναι... αυτή ήταν η τότε εικόνα) Το ότι το δακτυλίδι μου υποδείκνυε ότι ήταν από την Ολλανδία... και διάβασα ότι τα ολλανδικά πουλιά δεν κελαηδάνε πολύ... με έκανε να είμαι πιο στωική... ΑΑΑ ξέχασα να σάς πω ότι έβαζα σε καθημερινή βάση κελαηδήματα από το youtube για να μάθει να κελαηδά... αλλά εκ των υστέρων... Διάβασα ότι αν ακούνε αρσενικά πυρώνουν... (ναι τώρα το θυμήθήκα και αυτό) ~ Όσο για τις συνθήκες φωτισμού... Προσπαθώ να ανοίγω στις 7.00 και διαδοχικά μειώνω το φωτισμό το βράδυ και τα σκεπάζω...

Κατερίνα μου μήπως υπάρχει κάποιο άλλο διαθέσιμο δωμάτιο του σπιτιού σου που να μην έχει ανοιξιάτικη θερμοκρασία και να τα βάλεις εκεί και να τα βοηθήσεις να ξεπυρώσουν; Κατά τη γνώμη μου αυτή είναι η βέλτιστη λύση με τα δεδομένα που έχουμε! Η κοπέλα μπορεί να μην θέλει να δώσει τα καναρίνια της ή να τα ανταλλάξει.

Μού αρέσει αυτή η λύση!
 
Σε παρακαλώ βρε Κατερινάκι Μην κάνεις καμμιά κίνηση ακόμα για νέα απόκτηση.
Πες μου (γιατί ως ηλικιωμένος θέλω επανάληψη) Το πουλάκι που γεννά είναι ένα ΚΙΤΡΙΝΟ καναρινάκι με δακτυλίδι ΟΛΛΑΝΔΙΚΌ ;
Εχεις και ένα δεύτερο θηλυκό; Μπορείς να βάλεις φωτό και των δύο;
 
Σε παρακαλώ βρε Κατερινάκι Μην κάνεις καμμιά κίνηση ακόμα για νέα απόκτηση.
Πες μου (γιατί ως ηλικιωμένος θέλω επανάληψη) Το πουλάκι που γεννά είναι ένα ΚΙΤΡΙΝΟ καναρινάκι με δακτυλίδι ΟΛΛΑΝΔΙΚΌ ;
Εχεις και ένα δεύτερο θηλυκό; Μπορείς να βάλεις φωτό και των δύο;
https://community.petbirds.gr/media/albums/20/

Πριν αρκετές 10ετίες.. όταν ήμουν έφηβη... και φυσικά δεν υπήρχε διαδίκτυο... κατάφερα να ζευγαρώσω τα καναρίνια του μπαμπά μου, πολλάκις!

Βέβαια τα είχαμε πάντα έξω... σε σκεπαστό μπαλκόνι και σκεπάζαμε τα κλουβιά με διάφανο πλαστικό για το κρύο.

Τα ζευγάρωνα άνοιξη ή καλοκαίρι... όχι απαραιτήτως απανωτά. Για τη χαρά του κύκλου ζωής.

Ναι ότι είχα μάθει τότε... ήταν εμπειρικό και με πληροφορίες από κτηνίατρο ή τον κύριο που αγοράζαμε τροφές.

Ο πρώτος μου κάναρος... χρειάστηκε θεραπεία "υπογονιμότητας" με eviol για 10 μέρες... και μετά όλα καλά μια χαρά

Στα 6 αυγά... Τα 3 είχαν πουλάκια... Που δυστυχώς... Βγαίνανε νεκρά... (κόκκινα) γιατι όπως διαπιστώθηκε είχαμε αυτή την ψείρα που έμοιαζε με μελίγκρα. Έβαλα ψειρόσκονη και όλα καλά... έκτοτε...

Γενικότερα προβλήματα δεν είχαμε με τα πουλάκια... Τα δύο τελευταία καναρίνια του μπαμπά μου, χάθηκαν φέτος... μαζί με εκείνον... Το ένα πριν δύο μήνες πριν αρρωστήσεις, αιφνιδίως και το άλλο 4 μήνες μετά...

Τότε ήταν που αποφάσισα να ξαναμπώ στη διαδικασία... συντροφιάς με καναρίνια...

Μέσω ίντερνετ διάβασα ότι μπορώ να τα έχω μέσα στο σπίτι... και τα μαγαζιά τα έχουν μέσα πλέον και έτσι τα κράτησα και εγώ μέσα στο σπίτι...
Παναγιώτη, για τους λόγους που αναφέρω στον μήνυμα. Ειδικά όταν δεν υπάρχει σχεδόν καθόλου γνώση και εμπειρία, η σωστή νοοτροπία είναι το πρώτο πράγμα που θα πρέπει να περνάμε στον κόσμο.

Για περισσότερες λεπτομέρειες, διάβασε τα άρθρα που παραθέτω, εξηγούν καλύτερα την ουσία.

Σε παρακαλώ βρε Κατερινάκι Μην κάνεις καμμιά κίνηση ακόμα για νέα απόκτηση.
Πες μου (γιατί ως ηλικιωμένος θέλω επανάληψη) Το πουλάκι που γεννά είναι ένα ΚΙΤΡΙΝΟ καναρινάκι με δακτυλίδι ΟΛΛΑΝΔΙΚΌ ;
Εχεις και ένα δεύτερο θηλυκό; Μπορείς να βάλεις φωτό και των δύο;


σου έστειλα το link με τις εικόνες τους στην περιοχή Media... Προσπαθώ να ανεβάσω άλλες, αλλά μου κολλάει... Θα προσπαθήσω ξανά αύριο... Ευχαριστώ!
 
Αρα έχεις δυο θηλυκά. Ενα κίτρινο και ένα κόκκινο μωσαικού.
Δεν χρειάζεσαι λοιπόν κανένα κοινό αρσενικό, αλλά ένα ΚΙΤΡΙΝΟ ή ΛΕΥΚΟ ΛΙΠΟΧΡΩΜΙΚΟ για την κιτρινούλα σου και ένα ΚΟΚΚΙΝΟ ΜΩΣΑΙΚΟΥ ΣΕΙΡΑΣ ΑΡΣΕΝΙΚΩΝ για την μωσαϊκούλα σου με την μεγάλη μάσκα. Αν θέλεις μπορώ να σε βοηθήσω να βρείς αυτά ακριβώς τα αρσενικά πουλάκια.
- Τώρα,όσον αφορά την θηλυκούλα που γεννά, θα την αφήσεις εκεί που είναι να ολοκληρώσει την γέννα της. Στην ταίστρα. Θα αφαιρείς τα αυγά και θα αφήνεις ΠΑΝΤΑ ένα πλαστικό. Θα μείνει εκεί για 4-5 μέρες(μετα το τελευταίο αυγό) και μετά θα αποσύρεις και το ΨΕΥΤΙΚΟ . Ετσι θα σηκωθεί απο την ΤΑΙΣΤΡΟΦΩΛΙΑ της και θα μπεί σε μερικές μέρες στον δεύτερο αναπαραγωγικό της κύκλο. Τότε πρέπει να έχεις αγοράσει ήδη, το ανάλογο αρσενικό που μάλιστα πρέπει να είναι απολύτως υγιές και έτοιμο για αναπαραγωγή. ΔΥΣΚΟΛΟ ! Σε περίπτωση που θέλεις να κερδίσεις και άλλο χρόνο ώστε να προετοιμαστεί και το αρσενικό κατάλληλα, δεν φέρνεις σε επαφή τα δυο πουλιά αλλά απομακρύνεις για δεύτερη φορά (με τον τρόπο που σου προανέφερα) τα αυγά που αποτελούν την δεύτερη γέννα.
 
Σε περίπτωση που θέλεις να κερδίσεις και άλλο χρόνο ώστε να προετοιμαστεί και το αρσενικό κατάλληλα, δεν φέρνεις σε επαφή τα δυο πουλιά αλλά απομακρύνεις για δεύτερη φορά (με τον τρόπο που σου προανέφερα) τα αυγά που αποτελούν την δεύτερη γέννα.
Και την τρίτη φορά θα την βάλει με τον αρσενικό;

Μια άλλη ερώτηση, αν τελικά δεν την ζευγαρώσει τώρα, όντως χάνει την σεζόν και πάει για άνοιξη 2016;
 
Και την τρίτη φορά θα την βάλει με τον αρσενικό;

Aκριβώς!

Μια άλλη ερώτηση, αν τελικά δεν την ζευγαρώσει τώρα, όντως χάνει την σεζόν και πάει για άνοιξη 2016;

Αν ανασταλεί ΤΩΡΑ η αναπαραγωγική διάθεση(ΔΥΣΚΟΛΟ), είναι πολύ πιθανόν να την χάσει. Χρειάζεται χειρισμός με λεπτομερή τήρηση κάποιων κανόνων ώστε να αναστραφεί με ασφάλεια η διάθεση του πουλιού και φυσικά ακόμα και εάν το καταφέρουμε, θέλει επίσης τις ίδιες προσεκτικές ενέργειες για να το έχουμε έτοιμο μετά απο τρείς μήνες πάλι. Ο τρόπος που προτείνω ΔΕΝ είναι χωρίς πιθανά προβλήματα. Εν τούτοις, επειδή έχει δοκιμαστεί επανειλημμένα, δείχνει να είναι προτιμότερος.
 
Καλησπέρα τελευταία ημέρα του Χρόνου... και ενημερώνω την κατάσταση μας...
Η κιτρινούλα που είχε κάνει 4 αυγά και είχε πετάξει το ένα... Παρόλο που έβαλα δυο πλαστικά.. συνεχίζει να κλωσσά...
Η μωσαικούλα έκανε και αυτή 4 αυγά.. Το ένα της κόλλησε στο πόδι και το πέταξε... κλωσσά, αλλά και βολτάρει...
Μετά από τηλέφωνα διάφορα.. έφερα προχτές το βράδυ ένα καναρίνι αρσενικό... κελαηδά (ευτυχώς!)
Και τώρα δεν ξέρω τι να κάνω... αύριο θα βάλω πλαστικά αυγά και στην μωσαικούλα...
Νομίζω ότι πρέπει να αφαιρέσω τελείως τις ταίστρες για να σταματήσουν να κλωσσάνε...
Οποιαδήποτε πρόταση ή συμβουλή ευπρόσδεκτη...

Καλή Χρονιά σε όλους σας, με Υγεία, για εσάς τις οικογένειές σας, τους πτερωτούς μας φίλους και όχι μόνο!
 
Το νέο αρσενικό πρέπει να μπει σε καραντίνα! 40 μέρες τουλάχιστον μόνο του μακριά από τις δύο μικρές σου!

Αστες κανα δεκαήμερο να κλωσήσουν και βλέπουμε.. Μπορεί να αφήσουν τα αυγά και από μόνες τους...

Καλή χρονιά και σε σένα Κατερίνα!
 
Αν μπει σε καραντίνα Πάει η αναπαραγωγή ξεκινά προετοιμασία τον αρσενικό αυγο και πρασινάδα καθημερινά φως 12 ώρες... Καραντίνα σε αυτή την περίπτωση δεν θα βοηθήσει..
 
Αν μπει σε καραντίνα Πάει η αναπαραγωγή ξεκινά προετοιμασία τον αρσενικό αυγο και πρασινάδα καθημερινά φως 12 ώρες... Καραντίνα σε αυτή την περίπτωση δεν θα βοηθήσει..
Δλδ Παναγιώτη καλύτερα να αρρωστήσουν και να χάσει τα θηλυκά της από το να χάσει την αναπαραγωγή; Συγγνώμη αλλά θα διαφωνήσω απόλυτα!
 
Δεν νομίζω ότι αν το αρσενικό προήλθε από εμένα πχ ν αρρωστήσουν τα άλλα καναρίνια της.. Οκ την γνώμη μου είπα γιατί το αρσενικό τον πήρε μονο για αναπαραγωγή..
 
Δεν νομίζω ότι αν το αρσενικό προήλθε από εμένα πχ ν αρρωστήσουν τα άλλα καναρίνια της.. Οκ την γνώμη μου είπα γιατί το αρσενικό τον πήρε μονο για αναπαραγωγή..
Το στρες της μεταφοράς και της αλλαγής περιβάλλοντος μπορεί να εμφανίσει πολλές ασθένειες.. Η δικιά μου γνώμη είναι να κρατήσει καραντίνα. Από κει και πέρα θα κάνει ό,τι θέλει η Κατερίνα! Γνώμες ακούει!
 
Λοιπόν το καθένα έχει δικό του κλουβί.
Η μικρή μωσαίκ... αναστατώθηκε... και παρατάει την ταίστρα και τα αυγά... η Βirdoulina... Πιστή στα πλαστικά αυγά...
Άρα θα περιμένω να σηκωθούν... Νομίζω ότι δεν θα έχει πρόβλημα ο αρσενικός... μου φαίνεται WoW!
και έχει και μακριά ουρά...
Θα σάς ενημερώσω σε δύο μέρες... Που βρίσκομαι... ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ και Ευχαριστώ και πάλι... Όλες τις απαντήσεις τις θέλω... και η Φύση ξέρει καλύτερα!
 
Εγώ δεν κατάλαβα τι θα κάνεις τελικά; Θα τα ενώσεις; Θα τον κρατήσεις καραντίνα; Τι αποφάσισες;
 
Καλημέρα Αλίκη μου και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ !

Χτες αφαίρεσα από την κιτρινούλα τελείως την ταίστρα με τα πλαστικά αυγά. Γιατί δεν εγκατέλειπε με τίποτα.. η άλλη τα παράτησε γιατί της γυάλισε ο Όμορφος...

Ευτυχώς σήμερα μου φαίνονται όλα ωραία... η κιτρινούλα... επιτέλους κινείται, τρώει... Φροντίζει το πτέρωμά της... Ο κοκκινούλης... είναι μια δεξιά και μια αριστερά... και η μωσαικούλα... Δείχνει πειραγμένη που έχει συναγωνισμό...

Σου στέλνω φωτό για να καταλάβεις πώς τα έχω...

Δεν καταλαβαίνω πώς εννοείτε την καραντίνα...
 
Back
Top