Γενικά Καρποντακοκάναρα

Από την προηγούμενη εμπειρία από τα 2 χρόνια που είχε ξαναβγάλει μικρά, παίρνουν πολύ όμορφο σωματότυπο.
Η κανάρα ήταν κίτρινη & μεγαλόσωμη.
Όταν κελαϊδάνε, "σπάνε" την ουρά όπως ο πατέρας (όποιος έχει δει κοκκινολαίμη ή κότσυφα...).
Είναι πολύ δυνατόφωνα πουλιά (& ενοχλητικά, ασταμάτητα).
Παρότι ο πατέρας την πρώτη χρονιά δεν άνοιξε το...ράμφος του!
Μέχρι τώρα δεν τους είχα δώσει καμμία χρωστική, είμαι κατά τουλάχιστον στα άγρια...
Φέτος, (ειδικά αν βγάλω κατσουλάτα) θα επιχειρήσω να τους δώσω χρωστική με μέτρο, αν & δεν ξέρω πόσο αρνητικό θα είναι το γεγονός ότι η κανάρα πριν την γέννα δεν πήρε καθόλου.
Έχω διαβάσει ότι παίρνουν το κόκκινο του πατέρα.
Στις φωνές, θα προσπαθήσω να εκμεταλλευτώ αυτό που λέγεται για τους καρποντάκους, ότι "αρπάνε" πολλές φωνές.
Απογοητεύτηκα που ειδικά την πρώτη χρονιά "καναρινίζανε".
Δοκίμασα φωνές καρδερίνας αλλά δεν...
Φέτος θα δοκιμάσω τουρλί, παπαδίτσα, αηδόνι.

πολυ ωραια ακουγονται! Περιμενουμε φωτο και mp3 οταν μεγαλωσουνε κι αλλο! Τι ειναι τα κατσουλατα; 😕
 
Χαρη να σου ζησουν! Τα μικρα ειναι βεβαια γλυκυτατα σαν μικρα αλλα ο πατερας... Τι να πω δεν ειχα ξαναδει, υπεροχος!
 
Χάρη να σου ζήσουν, είναι πολύ όμορφα. Ο μπαμπάς όμως είναι όλα τα λεφτά! Σχετικά με το κελάϊδησμα τι γνώμη έχεις;
 
Χάρη να σου ζήσουν, είναι πολύ όμορφα. Ο μπαμπάς όμως είναι όλα τα λεφτά! Σχετικά με το κελάϊδησμα τι γνώμη έχεις;
Λευτέρη, δεν θα έλεγα ότι με ενθουσιάζει, τον 1ο χρόνο όπως προανέφερα δεν καλάϊδησε καθόλου.
Έχει ένα γύρισμα σαν τον σπίνο τον δικό μας, αλλά
όχι "πλέξιμο".
Φέτος άρχισε να κελαηδάει & όταν κλείνει το φως, με μικρό λαμπάκι, για κανά 5λεπτο.
Χάρη να σου ζήσουν, αντιμετώπισες κανένα ''χτύπημα αυγού''?
Γρηγόρη, πέρισυ στην αρχή της περιόδου μου είχε σπάσει κανά 2 & από τότε τον βγάζω, εξάλλου μπαίνει σε άλλη κανάρα.
Φέτος νομίζω ότι μου έσπασε το πρώτο της πρώτης γέννας, πριν τον απομακρύνω...
Κάθε χρόνο, η γενικότερη επιθετικότητά του αυξάνεται.
 
  • Like
Αντιδράσεις: RED
Nα σου ζησουν! Ομορφος ο πατερας. Τη μαμα δεν την ειδαμε!
 
Χαρη να σου ζησουνε. Εγω εχω εναν π... 3 χρονια τωρα και πουλι δεν καταφερα να του παρω. Την πρωτη χρονια σκοτωσε τη θυλικια του. Περιση τον ειχα με μια κλωστερ και ενω πηγεναν ολα καλα 3-4 μερες πριν βγουν τα μικρα διαλησε τη φωλια και στο παρα πεντε γλιτωσα την καναρα.Φετος πηρα παλι θυλικια και τον εβαλα στην μεγαλη κλουβα με τα αγρια. Παρ' οτι ειχε θυλικια του ειδους του ζευγαρωσε με καναρα. Τωρα που η καναρα ειναι στο δευτερο αυγο θα τον βγαλω γιατι ειναι πολυ επιθετικος στα υπολοιπα πουλια
 
Μπράβο Χάρι, καλορίζικα!Άντε να τα δούμε και στο κλαδάκι. Ένας φίλος είχε βγάλει με κανάρα Φαίο κίτρινο και είχαν βγει τα μωρά ένα πολλή ανοιχτό κανελί με τα αρσενικά να παίρνουν τα κόκκινα σημάδια του μπαμπά, πολλή όμορφα.
 
Χάρη σου εύχομαι ότι καλυτερο για τα πουλάκια σου! Να είναι υγιή και με μακροζωία. 🙂

Το μάλωμα για το αηδόνι, το τουρλί και την παπαδίτσα, το αφήνω για αργότερα... αλλά δεν θα το ξεχασω...☹
 
Χάρη σου εύχομαι ότι καλυτερο για τα πουλάκια σου! Να είναι υγιή και με μακροζωία. 🙂

Το μάλωμα για το αηδόνι, το τουρλί και την παπαδίτσα, το αφήνω για αργότερα... αλλά δεν θα το ξεχασω...

Μου τα "χώνεις" γι αυτά που έχω, αλλά & γι αυτά που δεν.. Έχω. 🙂
Το τουρλί δεν το ξέρω ούτε... φυσιογνωμικά καλά καλά!
Για φωνές από CD έγραψα.
Φέτος θέλω να κάνω γενικότερα με τα πουλιά κάποιους πειραματισμούς με τις φωνές.
Ειδικά στις καρδερίνες.
 
Αξιος και συγχωρεμένος!
Για μια στιγμή νόμιζα οτι θα πειραματιστείς με αναπαραγωγη αηδονιου και των άλλων πουλιών που αναφέρεις και μιας και ξέρεις την αποψή μου επί του θέματος κόντεψα να παθω κατι...
Ευτυχώς που καταλαβα λάθος... Οσο για το τουρλί.. https://community.petbirds.gr/threads/Τουρλί-Δεντροσταρήθρα-lullula-arborea.1518/
 
Back
Top