Γενικά Καταλάθος συνάντηση καναρινιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης meniam
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

meniam

PB Member
Εγγραφή
28 Οκτ 2020
Μηνύματα
1.130
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Σήμερα έγινε κάτι που δεν θα μπορούσα να το φανταστώ ποτέ.... καθάριζα την ζευγαρωστρα των καναρινιών μου(κλασική κινεζική) και έβγαλα την σχάρα από κάτω να καθαρίσω και το θηλυκό καναρίνι πέρασε κάτω από το διαχωριστικό και πήγε στην πλευρά του αρσενικού 😳😳αφού καθάρισα την σχάρα και την έβαλα ξανά έβγαλα το χώρισμα στην μέση μέχρι να πάει η θηλυκιά πάλι στην πλευρά της και να το βάλω πάλι. Τώρα ψάχνει το ένα το άλλο και προσπαθούν να βρούν πέρασμα 🤦🏼‍♀️. Όντως όταν βγαίνει η σχάρα μένει μεγάλο κενό κάτω από το χώρισμα...τι μπορώ να κάνω ; Γιατί τώρα που το έμαθαν σίγουρα κάθε φορά που θα είναι να τα καθαρίσω θα το κάνουν αυτό
 

Συνημμένα

  • received_451830367089733.webp
    received_451830367089733.webp
    194,6 KB · Προβολές: 31
@meniam Μένια θα σου πω τι κάνω εγώ. Υπάρχουν φορές που καθαρίζω σχάρα κ συρτάρι το πρωί πριν φύγω από την δουλειά κ δεν θέλω να βγει έξω. Εγώ βάζω για υπόστρωμα λευκές σελίδες Α3. Όταν λοιπόν βγάζω σχάρα κ συρτάρι, βάζω τις καθαρές λευκές σελίδες Α3 που θα βάλω αργότερα στο συρτάρι, στην θέση που συρταρώνει η σχάρα ή ακόμα εκεί που θα έμπαινε το συρτάρι. Ο Σοφοκλής ακόμα κ αν υπάρχει χώρος για να φύγει (όταν το χαρτί το βάζω στην θέση του συρταριού κ όχι της σχάρας) μάλλον παραπλανάται κ μέχρι τώρα δεν έχει φύγει. Αφού βάζεις χαρτί κουζίνας από κάτω, δοκίμασε το.
 
@meniam να πάρεις ένα πλαστικό, όπως χάρακας ή κάτι τέτοιο που να φτάνει από την μια μεριά της πλαστικής σκάφης στην άλλη. Το κολλάς με logo ή με κάποια άλλη Κόλλα και έτοιμο. Αν δε ταιριάζει κάτι πάρε φύλλο πλαστικού διάφανο ή ότι θες εσύ και κόψτο στο επιθυμητό μήκος και πλάτος. Η σκάφη βέβαια θα χωριστεί σε δύο με αυτη την μέθοδο. Τι πλεονέκτημα είναι ότι θα κρατά και την σχάρα ίσια χωρίς καμπύλη.
 
Κόστα τέλεια ιδέα! Θα μπορούσα να έχω μια πλαστική πλάκα να βάζω όταν βγάζω την σχάρα για να μην γίνεται αυτό!!
Μαίρη μου σε ευχαριστώ πολύ απλά όταν καθαρίζω την σχάρα το συρτάρι το έχω ήδη βάλει και δεν υπάρχει θέμα να φύγουν από το κλουβί απλά περνάνε κάτω από το χώρισμα στην μέση της ζευγαρωστρας. Αν εννοούσες να βάζω χαρτί στην θέση της σχάρας δεν θα στεκόταν θα έκανε λακούβα
 
Αν εννοούσες να βάζω χαρτί στην θέση της σχάρας δεν θα στεκόταν θα έκανε λακούβα
Επειδή βάζω 2 σελιδες Α3 η μία περασμένη μέσα από την άλλη, στέκονται.
Κ εγώ συμφωνώ η ιδέα του Κώστα είναι πιο σίγουρη.
 
@meniam ίσως για αυτό να σε βόλευε και ένα αφρολέξ που το κόβεις όπως θες. Αν έχεις και κανένα από καμιά συσκευή τηλεόρασης θα μπορέσεις να το χειριστείς εύκολα.
[automerge]1667647211[/automerge]
@meniam για πες μου όμως πως βλέπεις τα πουλιά σε μικρό χώρο μισής εξηνταρας να υποθέσω ζευγαρώστρας. Γιατί εγώ τα λυπάμαι και έχω δεσμεύσει 3 εξηνταρες ζευγαρώστρες για 3 καναρίνια . Θα με βόλευε να έχω σε μια ζευγαρωστα δύο απλά τα λυπάμαι να τα βλέπω να πετάνε σε δύο πατήθρες διαγώνια. Εσένα είναι χαρούμενα; Ποια είναι η αποψή σου.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σήμερα έγινε κάτι που δεν θα μπορούσα να το φανταστώ ποτέ.... καθάριζα την ζευγαρωστρα των καναρινιών μου(κλασική κινεζική) και έβγαλα την σχάρα από κάτω να καθαρίσω και το θηλυκό καναρίνι πέρασε κάτω από το διαχωριστικό και πήγε στην πλευρά του αρσενικού 😳😳αφού καθάρισα την σχάρα και την έβαλα ξανά έβγαλα το χώρισμα στην μέση μέχρι να πάει η θηλυκιά πάλι στην πλευρά της και να το βάλω πάλι. Τώρα ψάχνει το ένα το άλλο και προσπαθούν να βρούν πέρασμα 🤦🏼‍♀️. Όντως όταν βγαίνει η σχάρα μένει μεγάλο κενό κάτω από το χώρισμα...τι μπορώ να κάνω ; Γιατί τώρα που το έμαθαν σίγουρα κάθε φορά που θα είναι να τα καθαρίσω θα το κάνουν αυτό
Καλημερα @meniam .
Θα μπορουσες με καποιο χαρτονι σκληρο (πχ απο συσκευασια) να φτιαξεις μια δευτερη προσωρινη σχαρα γαι την φαση της καθαριοτητας.Επειδη θα σκεφτεις οτι θα λερωνεται στερεωνεις πανω χαρτι κουζινας οποτε μια χαρα. βγαζεις την κανονικη βαζεις αμεσα την δευτεη ομοια αλλα χαρτονενια και κανεις την δουλεια σου

μπορεις να παρεις ανταλλακτικη σχαρα

μπορεις σε ενα σιδηροπωλειο να σου κοψουν πλεγμα στις ακριβεις διαστασεις της σχαρας

μπορεις να σου κοψουν ενα λεπτο φυλλο κοντρα πλακε στις ακριβεις διαστασεις της σχαρας

δυο σουπλα πλαστικα ενωμενα και κομενα στις διαστασες της σχαρας

Μπορεις να φτιαξεις και να στερεωσεις μονιμα στην μεταλικη λεκανη ενα αναποδο Τ

να παρεις μια αλλη εξηνταρα για κανιβαλισμο ανταλλακτικων

Συχνα κανω brainstorming session με τον εαυτο μου οπως καταλαβαινετε 🤣🤣

Μια ερωτηση.ειναι προσωρινη λυση καποιων ημερων του να μενει το καθενα στην μιση ζευγαρωστρα?
 
@φιλομαθης ευχαριστώ πολύ για τις ιδέες σας.

Μια ερωτηση.ειναι προσωρινη λυση καποιων ημερων του να μενει το καθενα στην μιση ζευγαρωστρα?
Όχι είναι ζευγάρι οπότε μένει χώρια μέχρι την άνοιξη που θα είναι η αναπαραγωγή
 
@φιλομαθης καλά είναι η εξήνταρα ζευγαρωστρα είναι το ελάχιστο επιτρεπτό κλουβί που χρησιμοποιήται για αναπαραγωγή. Και δεν περνάνε όλο τον χρόνο εδώ αλλά τέλος φθινόπωρο και χειμώνα που είναι κρύο και υπάρχει δυνατότητα προστασίας μόνο για ένα μεγάλο κλουβί από άνοιξη το χώρισμα φεύγει και θα παραμείνει έτσι μέχρι να μεγαλώσουν τα μικρά και να απογαλακτιστουν περίπου δηλαδή όλη την άνοιξη ίσως και λίγο καλοκαίρι ανάλογα πότε θα αρχίσουν και ποσες θα κάνουν. Μετά αφού τελειώσει θα πάει το καθένα σε δικό του κλουβί να ηρεμήσει να γυμναστει να περάσει πτερορροια με την ησυχία του και μέσα Οκτωβρίου ξανά το ίδιο
 
@meniam αν θυμάμαι καλά, επειδή με ενδιαφέρει και το έχω ψάξει λίγο, τα πουλιά μπαίνουν στο ίδιο κλουβί αφού ετοιμαστούν την άνοιξη. Δηλαδή να προετοιμαστούν για αναπαραγωγή μέσω της φωτοδοσίας. Το αρσενικό για να "ετοιμαστεί" χρειάζεται περίπου 45 μέρες σε συνθήκες άνοιξης δηλαδή θερμοκρασία> 18 β κελσίου και υγρασία< 60% ενώ ο φωτισμός πρέπει να είναι 13-14 ώρες. Το θηλυκό ετοιμάζεται σε 15 μέρες αν θυμάμαι καλά. Οπότε τα βάζεις μαζί με το χώρισμα (στο κλουβί του αρσενικού) την 30η μέρα. Και την 45 το βγάζεις. Άρα καμιά σχέση με αυτή την περίοδο. Εγώ τα έχω ακόμη χωριστά και περιμένω. Για κοίταξέ το!
 
  • Χρήσιμο
Αντιδράσεις: ianos
@meniam αν θυμάμαι καλά, επειδή με ενδιαφέρει και το έχω ψάξει λίγο, τα πουλιά μπαίνουν στο ίδιο κλουβί αφού ετοιμαστούν την άνοιξη. Δηλαδή να προετοιμαστούν για αναπαραγωγή μέσω της φωτοδοσίας. Το αρσενικό για να "ετοιμαστεί" χρειάζεται περίπου 45 μέρες σε συνθήκες άνοιξης δηλαδή θερμοκρασία> 18 β κελσίου και υγρασία< 60% ενώ ο φωτισμός πρέπει να είναι 13-14 ώρες. Το θηλυκό ετοιμάζεται σε 15 μέρες αν θυμάμαι καλά. Οπότε τα βάζεις μαζί με το χώρισμα (στο κλουβί του αρσενικού) την 30η μέρα. Και την 45 το βγάζεις. Άρα καμιά σχέση με αυτή την περίοδο. Εγώ τα έχω ακόμη χωριστά και περιμένω. Για κοίταξέ το!
Είτε είναι σε διαφορετικά κλουβιά δίπλα δίπλα είτε είναι σε ένα κλουβί χωρισμένο στην μέση δεν έχει διαφορά. Το θέμα είναι να μην βλέπονται και εφόσον υπάρχει το μεταλλικό χώρισμα δεν βλέπονται. Κάποιοι τα έχουν και σε εντελώς διαφορετικούς χώρους για να μην ακούγονται αλλά σε έμενα δεν έχει νόημα γιατί ακριβώς απέναντι έχει καμία 20αρια καναρίνια που ακούγονται όλη μέρα
 
θέμα είναι να μην βλέπονται και εφόσον υπάρχει το μεταλλικό χώρισμα δεν βλέπονται.
Δεν έχει να κάνει με το αν βλέπονται Μενια αλλά με τη προετοιμασία και τον διαφορετικό χρονισμό στη προετοιμασία του αρσενικού από το θηλυκό. Οι πιο έμπειροι εκτροφείς βγάζουν σε πιο έντονο και μεγαλύτερο σε διάρκεια φώς τo αρσενικό και και τo θηλυκό το έχουν σε χώρο με μικρότερη διάρκεια και ένταση φώς. Και μόλις ετοιμαστεί το αρσενικό τότε μπαίνει στο κλουβί του το θηλυκό. Δες link
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Νομίζω σε κάποια στιγμή λέει στο βίντεο ότι αν δεν υπάρχει ταύτιση στην ετοιμότητα αναπαραγωγής θα έχεις αυγά αλλά δεν θα είναι γόνιμα. Κάτι που θα συμβαίνει και στην φύση λογικά αφού ο διαφορετικός χρόνος ετοιμότητας δεν έχει να κάνει με την εξωτερική ή εσωτερική αναπαραγωγή. Και εγώ έξω τα έχω άλλα τα θηλυκά προς αναπαραγωγή σε άλλο μπαλκόνι με λιγότερο φωτισμό. Δεν ξέρω αν κάνω σωστά αλλά αυτή την τακτική ακολουθώ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@meniam και εγώ εξωτερική έχω τα έχω σε ράφια ντεξιον τα αρσενικά μονά τους και τ θηλυκά όλα μαζί όταν λοιπόν φτάνει ο καιρός να ξεκινήσω την προετοιμασία βάζω λάμπες (έχω Σμαρτ για να κάνω τις ρυθμίσεις που θέλω)στα αρσενικά και έχω ένα "δίχτυ" πράσινο αυτό που βάζουν στις οικοδομές (δεν ξέρω πως το λένε σορυ)και το βάζω στο ράφι με τα θηλυκά για να κρατήσω όσο μπορώ το "φως "από τα θηλυκά και όταν κρίνω ότι τα αρσενικά είναι έτοιμα ανεβάζω τα θηλυκά και ξεκινάω την διαδικασία αναπαραγωγής
 
@meniam , δεν υπάρχει η δυνατότητα να αποκτήσεις μια άλλη ίδια 60ρα ζευγαρώστρα και να τοποθετήσεις το ένα κλουβί πάνω από το άλλο ώστε να μην βλέπονται μεν, να είναι άνετα δε σε χώρο που θα μπορούν να ανοίξουν τα φτεράκια τους;
Επίσης στην άλλη ζευγαρώστρα θα μπορείς να φιλοξενείς τα μικρά τους μετά τον απογαλακτισμό τους.
 
@ianos κλουβί υπάρχει δυνατότητα δεύτερης προστασίας από το κρύο δεν υπάρχει. Περίπου δύο βδομάδες τα έβαλα εδώ που έπεσαν οι θερμοκρασίες για να είναι προστατευμένα. Κι έμενα μου κακοφανηκε γιατί είχαν την απλά τους αλλά τα φτεράκια τα ανοίγουν από κλαδάκι
 
Επειδή, αν καταλαβαίνω σωστά εφόσον υπάρχει δεύτερο κλουβί και προφανώς θέση για αυτό, μπορείς για προστασία (ώστε να υπάρχει και η σχετική άνεση των πουλιών σε μεγαλύτερο χώρο), να βάλεις αεροπλαστ γύρω - γύρω από το κλουβί, κομμένο κατάλληλα και συνδεδεμένο με χαρτοταινία, του οποίου το μπροστινό μέρος (που θα καλύπτει την πρόσοψη του κλουβιού) θα μπορούσε να κλείνει με σκρατς (βέλκρο) ώστε να να μπορείς άνετα και εύκολα να το ανοίγεις επίσης.
 
@ianos θα το κοιτάξω απλά τώρα είναι σε ξύλινη κατασκευή προστατευμένη γύρω γύρω με πόρτα σίτας και σύρματος που κλείνει από μπροστά και μπαίνει και λάμπα για τις παγωνιες που πιάνουν εδώ
 
Back
Top