Κατασκευή τεράστιας υπαίθριας κινητής κλούβας για παραδείσια

Ρωτάω γιατί από το κουνελόσυρμα δεν φοβάσαι ότι μπορεί να περάσουν ποντικάκια και βέβαια τα κουνούπια, μέλισσες κτλ το καλοκαίρι;
 
Λόγω της δουλειάς μου θα σου πω ότι οι μέλισσες είναι 1000% ακίνδυνες. Για τα κουνούπια θεωρώ ότι μικρό θα είναι το πρόβλημα, αφού ακριβώς δίπλα υπάρχει πισίνα στην οποία έχω μοβ φως που προσελκύει και σκοτώνει τα κουνούπια. Τα μικρά ποντικάκια δε νομίζω ότι χωρούν να περάσουν Μαρία. Σε κάθε περίπτωση βέβαια πρέπει να το ρισκάρω. Έχω όμως σύμμαχο τις άπειρες γάτες της γειτονιάς 😛

Πάντως τόσα χρόνια που έχω στην αυλή άλλες δύο κλούβες με την ίδια ακριβώς ποιότητα σύρματος... Ποτέ δεν είχα θέμα με ποντίκια ή κουνούπια. Και μάλιστα παρά το γεγονός ότι δίπλα ακριβώς υπάρχει ποτάμι με λιμνάζοντα νερά. Δεν είχα ποτέ κάποιο νεκρό ή άρρωστο πουλάκι
 
Το σκέφτηκα σε σχέση και με τις παλέττες που έχεις από κάτω.
Εντάξει αφού λειτουργεί ο βιότοπος :)
 
Λόγω της δουλειάς μου θα σου πω ότι οι μέλισσες είναι 1000% ακίνδυνες. Για τα κουνούπια θεωρώ ότι μικρό θα είναι το πρόβλημα, αφού ακριβώς δίπλα υπάρχει πισίνα στην οποία έχω μοβ φως που προσελκύει και σκοτώνει τα κουνούπια. Τα μικρά ποντικάκια δε νομίζω ότι χωρούν να περάσουν Μαρία. Σε κάθε περίπτωση βέβαια πρέπει να το ρισκάρω. Έχω όμως σύμμαχο τις άπειρες γάτες της γειτονιάς 😛

Πάντως τόσα χρόνια που έχω στην αυλή άλλες δύο κλούβες με την ίδια ακριβώς ποιότητα σύρματος... Ποτέ δεν είχα θέμα με ποντίκια ή κουνούπια. Και μάλιστα παρά το γεγονός ότι δίπλα ακριβώς υπάρχει ποτάμι με λιμνάζοντα νερά. Δεν είχα ποτέ κάποιο νεκρό ή άρρωστο πουλάκι
Οι μέλισσες ναι, αλλά οι σφήγκες όχι. Το καλοκαίρι θα πηγαίνουν στο νερό και θα κυνηγούν κάθε πτηνό!
 
Γιώργο στις άλλες δύο κλούβες μου δεν συνέβει ποτέ αυτό. Γιατί να συμβεί τώρα; Στη τελική υπάρχει ποτάμι ακριβώς δίπλα... Αν διψάνε οι σφήκες 😛

Παιδιά το... Πλέξιμο του σύρματος τελείωσε. Στη πρώτη φωτογραφία φαίνεται το αποτέλεσμα. Ξεκίνησα να δουλεύω τις πόρτες, όπως βλέπετε στις άλλες 3 φωτογραφίες. Δύο θα είναι η πόρτες, η δεύτερη θα είναι απέναντι από αυτή που δουλεύω τώρα. Αύριο οι πόρτες θα είναι έτοιμες (το απίστευτο κρύο δε μου επέτρεψε να δουλέψω περισσότερο σήμερα). Σειρά μετά θα πάρει η οροφή και τα μέτρα κατά του κρύου...
 

Συνημμένα

  • 1.webp
    1.webp
    46,6 KB · Προβολές: 203
  • 2.webp
    2.webp
    37,8 KB · Προβολές: 210
  • 3.webp
    3.webp
    71,1 KB · Προβολές: 203
  • 4.webp
    4.webp
    57,3 KB · Προβολές: 207
Γιάννη από κοντά είναι καλύτερη! Σχεδιάζω να γεμίσω τον πάτο με άμμο και μέσα (σε κάθε μια απ τις 4 γωνίες) να φυτέψω κι από ένα αναρριχώμενο. Αγιόκλημα, γιασεμί, αμπέλι, ρολογιά. Μοναδικός μου ενδοιασμός είναι ότι σε τέτοια περίπτωση τα σίδερα του δαπέδου θα σκουριάσουν πολύ πιο γρήγορα. Βέβαια και σαυτό έχω λύση... Μετά από χρόνια ρίχνω μπετό κάτω και καθάρισα..
 
Βάζεις ένα κουνελοσυρμα μόνο δεν παίρνεις μέτρα προστασίας στο ν προσθέσεις άλλο ένα σύρμα σε απόσταση ενός μέτρου από την κλούβα; Για το κρύο τι θ κάνεις;
 
Παναγιώτη σύρμα σε απόσταση 1 μέτρου για προστασία από τι;

Για το κρύο... Οι κάθετες επιφάνειες της κλούβας θα είναι όλες καλυμμένες 20 πόντους με λαμαρίνα. Ώστε σε αυτό το ύψος το βράδυ που θα κουρνιάζουν τα πουλιά να μην υπάρχει κανένα ρεύμα αέρα. Επίσης, η μία κάθετη επιφάνεια (ο τοίχος που θα κρεμάσω τις φωλιές) θα σκεπαστεί εντελώς από νάιλον. Αυτό ώστε η πίσω περιοχή της κάθε φωλιάς να μην είναι εκτεθειμένη στον άνεμο. Η οροφή θα είναι λαμαρίνα, ώστε να μην υπάρχει θέμα από βροχή.

Αυτά ως τώρα έχω σαν ιδέες κατά του κρύου... Επίσης επέλεξα να βάλω στη κλούβα ζεμπράκια, όχι μόνο επειδή είναι η μεγάλη μου αγάπη απ όλα τα πουλιά, αλλά και επειδή σαν πουλιά το βράδυ κοιμούνται στις φωλιές που φτιάχνουν. Άρα είναι πιο εύκολο να προστατευτούν το βράδυ απ τον άνεμο. Θα ανεβάσω σε λίγο τον τύπο φωλιάς που θα χρησιμοποιήσω για να δείτε τι εννοώ.

Έχω μεγάλη ανάγκη από άλλες ιδέες σας σχετικά με τη προστασία απ το κρύο, γιατί σαυτό το θέμα θέλω να καλυφτώ 100%. Είναι το πιο σημαντικό κομμάτι
 
Αυτή τη φωλιά εννοώ... Την οποία γεμίζουν με πευκοβελόνες (εξαιρετικό φυσικό υλικό, το μόνο που χρόνια τώρα εμπιστεύομαι για να δίνω στα πουλιά μου για να φτιάχνουν φωλιές. Θυμηθείτε ότι περιέχουν ουσίες με αντιπαρασιτική και αντιμικροβιακή δράση) και κοιμούνται ζεστά μέσα ακόμα κι όταν δεν έχουν αυγά
 

Συνημμένα

  • rsz_1913.webp
    rsz_1913.webp
    12,8 KB · Προβολές: 81
Ενός μέτρου για προστασία από γεράκια - κουκουβαγιες- γάτες- κουνάβια.. Τα πουλιά δεν θα είναι στάνταρ που θα κουρνιαζουν, πλέξι γκλας δεν μας κάνει. Αν έκανες πατέντα μ τέντα από νάιλον που να ανεβοκατεβαζεις;
 
Τα κουνάβια έχουν εξαφανιστεί απ τη Ζάκυνθο τα τελευταία 20 χρόνια. Δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα με γεράκια και κουκουβάγιες. Σε μια τόσο μεγάλη κλούβα δε νομίζω ότι θα κουρνιάζουν δίπλα απ το σύρμα. Έχω άλλες δύο κλούβες που είναι το 1/8 αυτής σε μέγεθος, ποτέ τόσα χρόνια δε κατάφερε κάποιο πουλί να κάνει ζημιά. Όσο για τις γάτες... Εδώ σπάμε πλάκα. Το καλοκαίρι μαζεύονται 4-5 γάτες της γειτονιάς γύρω απ τις 2 μικρές κλούβες μου και κάνουν επιθέσεις στο, σύρμα! τις βλέπω και γελάω 😛 Ποτέ δε κατάφεραν να τραυματίσουν πουλί... Πόσο μάλλον σαυτή τη τόσο μεγάλη κλούβα..

Πολύ καλή ιδέα αυτή με το νάιλον, για το φθινόπωρο. Γιατί τον χειμώνα υπάρχει ολόκληρος χώρος-αποθήκη που μπορώ να στεγάσω τη κλούβα. Αν και θα μου έλυνε τα χέρια να βρω τρόπο να αντιμετωπίσω το κρύο χωρίς να πρέπει να τη μεταφέρω σεναν κλειστό χώρο..
 
Τα κουνάβια έχουν εξαφανιστεί απ τη Ζάκυνθο τα τελευταία 20 χρόνια. Δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα με γεράκια και κουκουβάγιες. Σε μια τόσο μεγάλη κλούβα δε νομίζω ότι θα κουρνιάζουν δίπλα απ το σύρμα. Έχω άλλες δύο κλούβες που είναι το 1/8 αυτής σε μέγεθος, ποτέ τόσα χρόνια δε κατάφερε κάποιο πουλί να κάνει ζημιά. Όσο για τις γάτες... Εδώ σπάμε πλάκα. Το καλοκαίρι μαζεύονται 4-5 γάτες της γειτονιάς γύρω απ τις 2 μικρές κλούβες μου και κάνουν επιθέσεις στο, σύρμα! τις βλέπω και γελάω 😛 Ποτέ δε κατάφεραν να τραυματίσουν πουλί... Πόσο μάλλον σαυτή τη τόσο μεγάλη κλούβα..

Πολύ καλή ιδέα αυτή με το νάιλον, για το φθινόπωρο. Γιατί τον χειμώνα υπάρχει ολόκληρος χώρος-αποθήκη που μπορώ να στεγάσω τη κλούβα. Αν και θα μου έλυνε τα χέρια να βρω τρόπο να αντιμετωπίσω το κρύο χωρίς να πρέπει να τη μεταφέρω σεναν κλειστό χώρο..
Φτιάξε βρε Νίκο όπως τον σκέφτεσαι τον παράδεισο... και λίγα λίγα, θα βελτιωθούν όλα όσα χρειάζονται...
Άντε να το καμαρώσουμε και με τα πουλιά μέσα.
 
Back
Top