Ασθένειες Κινδυνεύει καρδερίνα από σπόρια και κουτσουλιές που λέρωσαν την ποτίστρα;

deerjimmy

PB New Member
Εγγραφή
15 Σεπ 2014
Μηνύματα
48
Πόλη
Μακρακώμη
Καλό σας βράδυ παιδιά.
Πρόκειται για νεαρό καρδερινάκι 5 μηνών αρσενικό, εκτροφής, υγειές. Το πουλάκι τρώει συσκευασμένη τροφή-αυγοτροφή, πράσινα λαχανικά και μήλο.
Φοβάμαι μήπως αρρωστήσει διότι συ νεύει το εξής: Αναγκάστηκα να το αφήσω χωρίς καθημερινή φροντίδα για 4 ημέρες.
Το αποτέλεσμα είναι ότι όταν γύρισα διαπίστωσα ότι η ποτίστρα του ήταν γεμάτη ακαθαρσίες.
Από τι κινδυνεύει και αν μπορώ να κάνω κάτι προληπτικά ώστε να το βοηθήσω.
 
Δεν θα αρωστήσει τόσο εύκολα. Να πάρεις αυτόματη ποτίστρα (αυτή με την μπίλια) και να την βάλεις μαζί με αυτή που έχεις για μερικές μέρες μέχρι να την μάθει. Η αυτόματη ποτίστρα έχει το πλεονέκτημα ότι δεν βρομίζει απο τροφές.. Σε κανονικές συνθήκες όμως θα αλλάζεις το νερό κανονικά
 
Δεν θα αρωστήσει τόσο εύκολα. Να πάρεις ατόματη ποτίστρα (αυτή με την μπίλια) και να την βάλεις μαζί με αυτή που έχεις για μερικές μέρες μέχρι να την μάθει. Η ατόματη ποτίστρα έχει το πλεονέκτημα ότι δεν βρομίζει απο τροφές.. Σε κανονικές συνθηκες όμως θα αλλάζεις το νερό κανονικά
Μακάρι να τα παει καλά. Έχω μερικές τέτοιες ποτίστρες.. Θα τις αλλάξω όλες σιγά - σιγά, σε ευχαριστώ.
 
Προφανώς δεν ήμουν αρκετά σαφής όσον αφορά τον τίτλο για το καινούργιο θέμα που ανέβασα. Διευκρινίζω λοιπόν ότι δεν αναφέρομαι για λερωμένο νερό μόνο απο σπόρια αλλά δυστυχώς και απο κουτσουλιές που έπεσαν μέσα στο νερό...
 
Δημήτρη συμβαίνει μερικές φορές να υπάρχει τέτοια περίπτωση.
Κανείς όμως δεν μπορεί να πει με σιγουριά αν αναπτύχθηκε το μικροβιακό φορτίο που θα ήταν απαραίτητο για να προκληθεί κάποια ασθένεια στο πουλί. Αλλά κι αυτό να ξέραμε πρέπει να συνδυαστεί με την κατάσταση της υγείας του πτηνού με τις αντιστάσεις του οργανισμού του κλπ. Κανείς λοιπόν δεν μπορεί να πει τίποτε...
Κοντολογίς... Προτείνω να αφήσουμε μερικές μέρες το πουλάκι παρακολουθώντας τη συμπεριφορά του και βλέπουμε. Τι λες;
 
σιγουρα αναπτυχθηκε μικροβιακο φορτιο και δυστηχως, ναι μπορει καλλιστα να αρρωστησει πανευκολα! 4 μερες ειναι πολλες. Ειναι απο τα πιο ευαισθητα και ιδιως οταν ειναι μικρο σε ηλικια. Να εχεις το νου σου και απο αυριο να κοιτας καθε μερα την κοιλια του και την συμπεριφορα του. Το πρωτο που μπορει να παθει ειναι μυκητες και (η) μεγκαμπακτηρια. Τσεκαρεις μηπως δεις πρησμενο εντερο η το στομαχι που βρισκεται στα αριστερα του πουλιου. Μην δωσεις φρουτα η καποιο σκευασμα βιταμινων για λιγες μερες. Αν μπορεις προληπτικα δωσε ριγανονερο η μηλοξυδο. Ελπιζω να μην χρειαζοταν να πινει πολυ νερο και να εχει καλο ανοσοποιητικο.
 
να κοιτας καθε μερα την κοιλια του
Αυτό το καθημερινό δεν θα το στρεσάρει με αποτέλεσμα να "βγάλει" κάτι όντως(πχ κοκκίδια); Απ΄ότι ξέρω οι καρδερίνες είναι πολύ ευαίσθητες και στρεσάρονται εύκολα.. Το στρες προκαλεί ασθένειες.. Δεν είναι καναρινάκι..
 
εχεις δικιο αλλα ειναι αναγκαιο κακο. Αν (κατι που απευχομαι) εχει αρπαξει μικροβιο το πουλακι θα πρεπει να το προλαβει αμεσα
 
σιγουρα αναπτυχθηκε μικροβιακο φορτιο και δυστηχως, ναι μπορει καλλιστα να αρρωστησει πανευκολα! 4 μερες ειναι πολλες. Ειναι απο τα πιο ευαισθητα και ιδιως οταν ειναι μικρο σε ηλικια. Να εχεις το νου σου και απο αυριο να κοιτας καθε μερα την κοιλια του και την συμπεριφορα του. Το πρωτο που μπορει να παθει ειναι μυκητες και (η) μεγκαμπακτηρια. Τσεκαρεις μηπως δεις πρησμενο εντερο η το στομαχι που βρισκεται στα αριστερα του πουλιου. Μην δωσεις φρουτα η καποιο σκευασμα βιταμινων για λιγες μερες. Αν μπορεις προληπτικα δωσε ριγανονερο η μηλοξυδο. Ελπιζω να μην χρειαζοταν να πινει πολυ νερο και να εχει καλο ανοσοποιητικο.
Θα αρρωστήσει σίγουρα; Πως το ξέρεις; Δεν είναι λίγο παρακινδυνευμένο να φανταζόμαστε καταστάσεις και να αρχίζουμε ελέγχους που θα πιέσουν το πουλάκι; Γνώμη μου είναι να το παρακολουθείς από μακρυά και θα δείξει γρήγορα.
 
Σήμερα του έβαλα σκορδόνερο. Ελπίζω να έκανα καλά. Διάβασα ότι είναι καλό για πρόληψη αλλά και θεραπεία για τα κοκίδια τα οποία φοβάμαι περισσότερο.
Επίσης διάβασα για ρίγανη-θυμαρι-βασιλικό τριμένα στην αυγοτροφή.
Δεν ξέρω τι ακριβώς πρέπει να κάνω σε πρώτη φάση.
Θα το παρακολουθήσω. Απο τις κουτσουλιές του δεν θα φανεί αν αρρωστήσει;
 
Και μόνο η διάθεσή του θα είναι αρκετή, ασφαλώς και περισσότερο από τις κουτσουλιές του.
 
Θα αρρωστήσει σίγουρα; Πως το ξέρεις; Δεν είναι λίγο παρακινδυνευμένο να φανταζόμαστε καταστάσεις και να αρχίζουμε ελέγχους που θα πιέσουν το πουλάκι; Γνώμη μου είναι να το παρακολουθείς από μακρυά και θα δείξει γρήγορα.
δεν φανταζομαστε καταστασεις. Και μια μερα να υπαρχει κουτσουλια στο νερο υπαρχει μικροβιακο φορτιο. Αν περιμενεις να το δεις απο μακρια το εχασες το παιχνιδι σε τετοια κατασταση. Θεωρω πολυ πιθανο να εχει προσβληθει το πουλι αλλα θελω να πιστευω οτι δεν θα νοσησει γιατι ελπιζω να εχει καλο ανοσοποιητικο και να μην εχει πιει αρκετο νερο. Αν ηταν καλοκαιρι δεν υπηρχε περιπτωση να την γλιτωσει. Αλλα καλυτερα να προλαβει ο φιλος αυτη την ασχημη και επικινδυνη κατασταση απο την αρχη(αν υπαρξει)παρα να τρεχει και να μην προλαβαινει μετα. Εχω προσωπικα παραδειγματα απο δικα μου πουλια και ενος φιλου. Του φιλου μου προσβληθηκε καρδερινακι και ενας κοκατιλ(δεν εζησε τελικα)μετα απο 2 ημερες που επιναν νερο με κουτσουλιες(και οχι ενδεχομενως 4 μερες). Το καρδερινακι μετα απο περιπου μια εβδομαδα αν οχι λιγοτερο πρηστηκε το στομαχι του και εξωτερικα δεν εδειχνε σημαδια. Το παλεψε περιπου 1 μηνα να το επαναφερει και ακομη εχει προβληματα.σχεδον το ιδιο ειχα παθει εγω περισυ με καναρα. Ελλειψα για 3 μερες, εβαλα 3 ποτιστρες οταν γυρισα η μια ηταν καθαρη και οι αλλες 2 ειχαν μεσα τροφη και κουτσουλιες. Το πουλι μετα απο 2-3 μερες αρχισε να φουσκωνει και οταν το κοιταξα η κοιλια του ηταν χαλια. Οποτε καλο θα ηταν να το τσεκαρει την επομενη εβδομαδα.
 
δεν φανταζομαστε καταστασεις. Και μια μερα να υπαρχει κουτσουλια στο νερο υπαρχει μικροβιακο φορτιο. Αν περιμενεις να το δεις απο μακρια το εχασες το παιχνιδι σε τετοια κατασταση. Θεωρω πολυ πιθανο να εχει προσβληθει το πουλι αλλα θελω να πιστευω οτι δεν θα νοσησει γιατι ελπιζω να εχει καλο ανοσοποιητικο και να μην εχει πιει αρκετο νερο. Αν ηταν καλοκαιρι δεν υπηρχε περιπτωση να την γλιτωσει. Αλλα καλυτερα να προλαβει ο φιλος αυτη την ασχημη και επικινδυνη κατασταση απο την αρχη(αν υπαρξει)παρα να τρεχει και να μην προλαβαινει μετα. Εχω προσωπικα παραδειγματα απο δικα μου πουλια και ενος φιλου. Του φιλου μου προσβληθηκε καρδερινακι και ενας κοκατιλ(δεν εζησε τελικα)μετα απο 2 ημερες που επιναν νερο με κουτσουλιες(και οχι ενδεχομενως 4 μερες). Το καρδερινακι μετα απο περιπου μια εβδομαδα αν οχι λιγοτερο πρηστηκε το στομαχι του και εξωτερικα δεν εδειχνε σημαδια. Το παλεψε περιπου 1 μηνα να το επαναφερει και ακομη εχει προβληματα.σχεδον το ιδιο ειχα παθει εγω περισυ με καναρα. Ελλειψα για 3 μερες, εβαλα 3 ποτιστρες οταν γυρισα η μια ηταν καθαρη και οι αλλες 2 ειχαν μεσα τροφη και κουτσουλιες. Το πουλι μετα απο 2-3 μερες αρχισε να φουσκωνει και οταν το κοιταξα η κοιλια του ηταν χαλια. Οποτε καλο θα ηταν να το τσεκαρει την επομενη εβδομαδα.
Και ποια είναι η πρότασή σου για την περίπτωση αυτή;
 
να τσεκαρει αρκετα συχνα την κοιλια για τις επομενες μερες και να βαζει μηλοξυδο σκορδονερο για 4-5 μερες.
 
Να πω και τη δική μου άποψη. Πιάνοντας συνεχώς τα πτηνά, για να κάνουμε τον οπτικό έλεγχο της κοιλιάς τους, τα οδηγούμε σε κατάσταση φοβερού stress και σίγουρα δεν βοηθάμε. Ασφαλώς και η καθαριότητα εξοπλισμού στο κλουβί είναι απαραίτητη και ασφαλώς κάθε "κουτσουλιά" στο φαγητό ενέχει σοβαρούς κινδύνους για την εξάπλωση ασθενειών, όπως ακριβώς συμβαίνει και στον άνθρωπο. Οφείλουμε λοιπόν προσοχή. Από το γεγονός αυτής της περίπτωσης... μέχρι την έναρξη "βασανιστηρίων" αναγνώρισης στο πουλί και μέχρι την άστοχη χορήγηση ισχυρών αντιβιοτικών με σκοπό να προλάβουμε το κακό... απέχει πολύ.
Καμία λοιπόν άμεση επαφή με το πτηνό, καμία "προληπτική" αγωγή, απλά επαγρύπνηση. Επαγρύπνηση για να δούμε την πορεία του, για να δούμε πως θα εξελιχθεί η υγεία του και μετά βλέπουμε.
Έτσι η αλλιώς στη φύση αυτό το πουλί δεν πρόκειται ποτέ να πιει νερό "εμφιαλωμένο"
 
Λοιπόν παιδιά σήμερα πήγαμε καλά. Ο φίλος μας ήταν κεφάτος και οι κουτσουλιές του καλές. Άυριο θα του δώσω πάλι σκορδόνερο και θα δούμε πώς θα πάει.

Τώρα να σας ρωτήσω κάτι ακόμη αν επιτρέπεται.

Όσον αφορά τα φάρμακα που θα μπορούσα να έχω για άμεση χορήγηση αν χρειαστεί ποια θα μπορούσαν να είναι;

Εγώ έχω από τότε που ξεκίνησα να ασχολούμε με τα πουλάκια δύο σκευάσματα της tabernil, το doxyxycline oral solusion και το gentamicina. Ευτυχώς έως τώρα δεν χρειάστηκε να χορηγήσω κανένα.

Έχω επίσης σταγόνες pulmosan beaphar και αλοιφή για τα ποδαράκια τους καθώς και βιταμίνες berphar multivit.

Ρωτάω λοιπόν κατά την γνώμη σας ποιο σκεύασμα προτείνετε να προμηθευτώ ώστε να είμαι όσο το δυνατό καλυμένος και να μην τρέχω τελευταία στιγμή. Σημειώνω πως ότι χρειάζομαι το παραγγέλνω διαδυκτιακά και όπως καταλαβαίνετε παίρνει μέρες μέχρις ότου μου έρθουν τα πράγματα.

Σας ζητώ συγνώμη αν σας κούρασα.
Αχρείαστα ας είναι όλα!
 
Αν τα αντιβιοτικά δημιουργούσαν αντισώματα στις ασθένειες τότε θα υπήρχε λόγος για τη χρήση τους. Όμως τα αντιβιοτικά χρησιμοποιούνται επικουρικά ως βοήθεια στον οργανισμό να αντιμετωπίσει μια αρρώστια σε πλήρη εξέλιξη και μάλιστα σε "δύσκολο" επίπεδο. Όσο λοιπόν το πουλάκι έχει την υγεία του καλό είναι να του χορηγείς το σωστό μείγμα, τα φρέσκα φρούτα και λαχανικά της εποχής και να είσαι σίγουρος πως θα παρουσιάζεται δυνατός σε κάθε ασθένεια. Η καλή υγεία επιτυγχάνεται με την καλή διατροφή και όχι με τα φάρμακα... είναι η γνώμη μου.
 
Συμφωνώ. Αντισώματα κάνουν τα εμβόλια και μόνο. Η σωστή διατροφή και η καθαριότητα είναι το παν. Έλα όμως που δεν τα κάνουμε όλα πάντα σωστά...
 
Ποιος μας εμποδίζει; Ποιος μας οδηγεί στο λάθος; Η δική μας ανασφάλεια... Το μέσα μας που λέει... "αν δώσω αυτό θα γίνει καλά και μετά κι αυτό και το άλλο...". Η λογική όμως άλλα προστάζει και νομίζω πως ήρθε καιρός να την ακούσουμε.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top