Ασθένειες Σπόρια σε κουτσουλιές κοκατίλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Dimitre
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αν συνεχίσει να χάνει βαρος θα πάψει να είναι και δραστήριος όμως.
Έχει αλλάξει κάτι στη διατροφη?
 
Απ΄τη διατροφή του εχει σταματήσει να τρώει ηλιόσπορους τουλάχιστον 2 μήνες.
 
Πριν αρρωστήσει έπαιρνα χυμά τροφή (δεν γνωρίζω ποια).Τώρα εχω της King για μπατζι και για κοκατιλ. Τις κανω μίξη διότι αυτή για κοκατιλ εχει πολλούς ηλιόσπορους.
Εχω δοκιμάσει και της vitakraft.Εχω και χυμά ηλιόσπορους μικρούς και μεγάλους.
Στο κλουβί έβαλα και δεύτερο παπαγάλο (15 ημέρες περίπου).
Είχα βάλει μέσα στο κλουβί ένα κλαδί από πεύκο. Αρκετά μεγάλο θα έλεγα. Σε μια εβδομάδα το έφαγαν .Εκείνη την εβδομάδα δεν έτρωγαν σχεδόν καθόλου τροφή.
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Τώρα εχω της King για μπατζι και για κοκατιλ. Τις κανω μίξη διότι αυτή για κοκατιλ εχει πολλούς ηλιόσπορους.
Εχω δοκιμάσει και της vitakraft.Εχω και χυμά ηλιόσπορους μικρούς και μεγάλους.
Διάλεξε μία τροφή, θα πρότεινα συσκευασμένη και μείνε μόνο σε αυτήν χωρίς να την μπερδεύεις με άλλες ώστε να παρακολουθείς καλύτερα αν έχει αποδοχή ή όχι. Κατά κανόνα πρέπει να καταναλώνει όλους τους σπόρους του μείγματος.
 
Τελευταία τον βλέπω να κοιμάται αρκετά την ημέρα. Ζυγίζει 82 γραμμ. Κοιμάται στο ένα πόδι και ψηλά.
 
@Dimitre συμπληρωματικά με αυτό που αναφέρει ο @ianos , να ρωτήσεις εάν επιτρέπεται να ενισχύσεις την διατροφή του με κρέμα νεοσσών για να πάρει βάρος.
 
Η ασθένειες που είχε έχουν θεραπευτεί; Οι κουτσουλιές του πως είναι; Έχεις παρατηρήσει αν κάνει εμετούς;
Περνάει πολύ δύσκολα ο φίλος σου. Κρίμα που δεν έχεις κάποιο καλό πτηνίατρο κοντά σου. Πολύ στεναχωριέμαι. Έχω βρεθεί κι εγώ σε αυτή τη θέση (με άλλη ασθένεια όμως) και η πτηνίατρος δυστυχώς δεν μπόρεσε να βοηθήσει τον μικρό μου.
Εύχομαι να τα καταφέρει.
 
Οι κουτσουλιές είναι με σπορια. Εκανα την θεραπεία και δεύτερη φορα. Δεν ξερω αν κατι απο οτι ειχε εχει ξεπεραστει. Από της 20-12-22 θα δώσω μόνο fungustatin .Η θα γίνει καλα ή όχι.
 
Καλή χρονιά. 2-1-2023 το κοκατιλ ζυγίζει 67 γραμμ. Από 28-12-2022 του δίνω aviomycine μαζί με βιταμίνη Κ. Εχω την αίσθηση ότι είναι λίγο καλυτέρα.
 
Back
Top