Ασθένειες Σπόρια σε κουτσουλιές κοκατίλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Dimitre
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Λυπάμαι, τόσο για το αποτέλεσμα όσο και για την ταλαιπωρία σου. Βέβαια πιστεύω ότι οι γιατροί δεν εξάντλησαν τις θεραπευτικές δυνατότητες υπό την προϋπόθεση φυσικά ότι τους συζήτησες το θέμα της αμφοτερικίνης Β, αν και έχω και μια επιφύλαξη σχετικά με αυτό, μια και δεν διάβασα πουθενά ότι το συγκεκριμένο φάρμακο λύνει το ζήτημα, καθώς το ενδεχόμενο της παράτασης της ταλαιπωρίας του πουλιού, δεν ήταν στα ζητούμενα (όπως ήταν η θεραπεία του).
Ο κύριος λόγος όμως που σου γράφω είναι για να σου πω ότι κατά τη γνώμη μου, θα πρέπει να πετάξεις ό,τι σύνεργο κλουβιού (και το ίδιο το κλουβί) του πουλιού άμεσα, υπό την έννοια να μη διανοηθείς να το χρησιμοποιήσεις για κάποιο άλλο πτηνό. Και αυτό για τον φόβο των Ιουδαίων βασικά, όσο και για το γεγονός ότι ναι μεν έχουμε διαβάσει ότι ο μύκητας μεταδίδεται με εκκρίσεις, αλλά δεν γνωρίζουμε πόσο καιρό θα μπορούσε να παραμείνει ζωντανός σε εκκρίσεις στην ατμόσφαιρα.
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Μετα απο ενα χρονο εχω την απαντηση μου για τα σπορια στις κουτσουλιες. Στο 18:30 λεπτο του βιντεο. Προκειται για ιο (δεν εχει θεραπεια).
Και αποδειξει γι'αυτο ειναι οτι ενω εγω εχασα τον παπαγαλο μου στο pet shop που ο παπαγαλος ειχε και εχει ακομα σπορια στις κουτσουλιες ζει χωρις καμια θεραπεια.
 
  • Χρήσιμο
Αντιδράσεις: MARY58
Και αποδειξει γι'αυτο ειναι οτι ενω εγω εχασα τον παπαγαλο μου στο pet shop που ο παπαγαλος ειχε και εχει ακομα σπορια στις κουτσουλιες ζει χωρις καμια θεραπεια
Ναι, με μια διαφορά όμως.
Ο δικός σου παπαγάλος σύμφωνα με τα αποτελέσματα των εξετάσεων από το εργαστήριο της Κομοτηνής είχε και μεγαβακτηριο, κοκκιδια, ασκαριδες, και candida albicans.
Θετικο στο macrorhabdus ornithogaster, αυγα Ascaridia galli, coccidia spp και candida albicans.
Όλα αυτά μαζί συν τον ιό PDD που πιθανόν να είχε, άλλα που ποτέ δεν βρέθηκε από τις εξετάσεις μάλλον είχαν σαν αποτέλεσμα την γρήγορη κατάληξη του.
Και ο παπαγάλος από το pet shop εφόσον έχει τον ιό PDD σύντομα θα πεθάνει.

 
Τελευταία επεξεργασία:
@Vada
Επιπρόσθετα ένα άρθρο


.πέρα από τα ιατρικά ενδιαφέροντα και αναλυτικά δοσμένα
Θα ήθελα να επισημάνω κάποια χρήσιμα σημεία

No one sign is definitive for the condition; however, PDD should be suspected in birds with chronic unexplained regurgitation, weight loss, neurologic symptoms, and undigested food in the droppings. Not all birds with these clinical signs have PDD, so testing is critical for confirmation.
Clinical signs noted above may suggest a case of PDD
Not all Bornavirus-positive birds show symptoms and not all birds with a dilated proventriculus have ABV.


και η γιατρός στην διαφάνεια έγραφε τα παραπάνω.
Διάγνωση με εξετάσεις και βιοψία

Δεν ανέφερε ότι οποίο έχει ένα σύμπτωμα από τα πολλά έχει pdd 100% .

Δυστυχώς όταν είμαστε σε σεμινάρια συνήθως ντρεπόμαστε να ρωτάμε. Κανονικά αρκούσαν μερικές ερωτήσεις του τύπου
Αν κάποιο έχει σπόρους στις κουτσουλιές έχει σίγουρα και μοναδικά PDD?
Η ακόμα καλύτερα σπόροι στις κουτσουλιές σημαίνει αποκλειστικά pdd ή είναι σύμπτωμα και άλλων παθήσεων?
Έτσι θα είχε την ευκαιρία να δώσει χρήσιμες διευκρινήσεις.

Δεν είναι σωστό ιατρικά να βγάζουμε αυθαίρετα συμπεράσματα. Εξετάσεις μπορούν να δείξουν τα πάντα πλέον από παθήσεις.
Και από ότι διαβάζω η PDD είναι η πάθηση/ασθενεια δεν είναι ο ιός.
Ο Ιός με τον οποίο συνδέεται είναι ο ABV
Avian Borna Virus
 
Δεν υπάρχουν αποδείξεις όταν δεν υπάρχουν συγκεκριμένα αποτελέσματα εξετάσεων ή αποτέλεσμα νεκροψίας.

Πολλές ασθένειες έχουν κοινά συμπτώματα,μην ψάχνετε απαντήσεις σε βιντεάκια γιατί απλώς ματσαρετε συμπτώματα με ασθένειες.
 
Back
Top