Γενικά Κιτρινάδια γύρω από το μάτι του παπαγάλου μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Trelos50
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Trelos50

PB New Member
Εγγραφή
10 Μαϊ 2023
Μηνύματα
46
παιδιά αυτά τα κιτρινάδια που έχει ο παπαγάλος γύρο από το μάτι του, στο κεφάλι αν προσέξετε είναι φυσιολογικά ? επίσης βλέπω να φοράει ασημή δαχτυλίδι . κάπου διάβασα το ασημή δαχτυλιδάκι ανήκει στην χρονολογία 2008 . λέτε να είναι τοστ μεγάλος ?
 

Συνημμένα

  • παπαγαλος.webp
    παπαγαλος.webp
    37,1 KB · Προβολές: 45
Τελευταία επεξεργασία:
αυτά τα κιτρινάδια που έχει ο παπαγάλος γύρο από το μάτι του, στο κεφάλι αν προσέξετε είναι φυσιολογικά
Δεν βλέπω κάτι ιδιαίτερο. Είναι ο χρωματισμός του πτερώματος αυτός.

επίσης βλέπω να φοράει ασημή δαχτυλίδι . κάπου διάβασα το ασημή δαχτυλιδάκι ανήκει στην χρονολογία 2008
Δεν λέει τίποτα ένα ασημένιο δαχτυλίδι. Αν είναι ανοιχτού ή κλειστού τύπου και το τι γράφει επάνω μας το λέει.

κάπου διάβασα
Διάβασε αυτό:

 
Μπορεί να είναι ο χρωματισμός του πτερώματος όπως λέει ο @Stavros , μπορεί επίσης να είναι και οι θύλακες από τα καινούργια φτερά που βγαίνουν μετά την πτερρόρια.
Το μπάνιο στα πτηνά είναι απαραίτητο και σε περιόδους πτερόρριας τα ανακουφίζει από την ενοχλητική φαγούρα.
Όσον αφορά το δαχτυλίδι, γράψε αναλυτικά τα στοιχεία που βλέπεις, ίσως μας δώσουν περισσότερες πληροφορίες για την ηλικία του, τον εκτροφέα, και την χώρα ταξινόμησης.
Το πουλάκι δείχνει αρσενικό και μεγαλύτερο των 18 μηνών.
 
ευχαριστώ πολύ για την απάντηση .το πουλάκι είναι άγριο .για να το πιάσω να δω τι γράφει το δαχτυλίδι. να τοθ βαλω μια λεκανιτσα μέσα στο κλουβάκι να κάνει μπάνιο μόνο τού ?
 
να τοθ βαλω μια λεκανιτσα μέσα στο κλουβάκι να κάνει μπάνιο μόνο τού ?
Ναι σε πρώτη φάση βάλε το πρωί για 3-4 ώρες ένα ρηχό και μεγάλο σκεύος με νερό μέσα στο κλουβί του, αφού πρώτα αφαιρέσεις τις τροφές, για να μην βραχούν.
Αυτό θα το κάνεις για 2-3 ημέρες, εάν δεις ότι δεν μπαίνει μόνος του , τότε μπορείς να τον ψεκάσεις εσύ με απαλές κινήσεις για να μην τρομάξει από μια απόσταση 20-30 εκατοστών πάντα πρωινές ώρες ακολουθώντας την ίδια διαδικασία με τις τροφές.

Δεν χρειάζεται να το πιάσεις για να δεις τι γράφει το δαχτυλίδι, αν όχι όλα, κάποια στοιχεία φαίνονται την ώρα που κάθεται.
 
παιδιά αυτά τα κιτρινάδια που έχει ο παπαγάλος γύρο από το μάτι του, στο κεφάλι αν προσέξετε είναι φυσιολογικά ? επίσης βλέπω να φοράει ασημή δαχτυλίδι . κάπου διάβασα το ασημή δαχτυλιδάκι ανήκει στην χρονολογία 2008 . λέτε να είναι τοστ μεγάλος ?
καλησπερα @Trelos50
Ειναι πολυ προσφατη αγορα το ringneck? Το ενα ποδι το μαζευει συχνα και για πολυ ωρα ή απλα ετυχε και πετυχε στην φαση της φωτογραφιας?
Στο αρθρο που ανεφερθηκε πιο πανω εχει την χρωματικη παλετα ανα ετος και θα ειδες οτι δεν υπαρχει ασημι .Το πιθανοτερο ειναι απο το εξωτερικο ή και ο εκτροφεας μπορει να γραψει οτι πληροφορια θελει . Εχει συζητηθει αρκετα εδω αυτο για παπαγαλους που ειναι εισαγωγης και εχουν γκρι δαχτυλιδια..δεν σημαινει κατι αυτο απο μονο του μην παρεξηγηθω. Αν μπορεσεις και διαβασεις τι λεει το αναφερεις. Θα μπορουσες να παρεις διαδοχικες ληψεις στου δαχτυλιδιου και αθροιστικα να καταφερεις να το "διαβασεις" ολο

Η παρατηρηση για τα νυχια που λειπουν μαλλον θα πρεπει να γινει αμεσα προς το σημειο αγορας

Ευχαριστω
 
Όχι αυτό ήταν την ώρα που έβγαινε φωτογραφία το βλέπω ακίνητο το πουλάκι δεν κάνει τίποτα δεν παίζει και Τρέμη λίγο.
Δεν το έχω αγοράσει ακόμη είμαι σε σκέψη απλά κάποια πράγματα δεν μου άρεσαν για αυτό και ρωτάω. Ειδικά που του λείπουν τα νύχια από τα δύο μεσαία ποδαράκια. Το θέμα τι να του πω του κυρίου από το πουλάει Πιάσε τον παπαγάλο να δούμε τι γράφει στο δαχτυλίδι πάντως το δαχτυλίδι όπως σας προανέφερα είναι ασημένιο γιατί είναι άγριο το πουλί και δύσκολα πιάνεται
 
Πιάσε τον παπαγάλο να δούμε τι γράφει στο δαχτυλίδι πάντως το δαχτυλίδι όπως σας προανέφερα είναι ασημένιο γιατί είναι άγριο το πουλί και δύσκολα πιάνεται
Ναι, έτσι να του πεις, αν το δαχτυλίδι είναι κλειστού τύπου μεταλλικό.
Ειδικά που του λείπουν τα νύχια από τα δύο μεσαία ποδαράκια.
Προσωπικά δεν θα το έπαιρνα, εκτός κι αν λυπόμουν. Αλλά ακόμα και τότε, θα ρωτούσα πτηνίατρο από τι μπορεί να πέφτουν τα νύχια ή να χάνει ένας παπαγάλος νύχια, γιατί θα με προβλημάτιζε μην έχει κάποια ασθένεια (παραμένει φορέας δλδ) και έχουμε περιπέτειες και στενοχώριες στο μέλλον.
 
  • Συμφωνώ
Αντιδράσεις: MARY58
Τελικά ρώτησα παιδιά από την ιατρό και μου είπε να μην το πάρω τον παπαγάλο αλλά το θέμα είναι ότι τα μικρά τα παπαγαλάκια έχουν σχεδόν διπλάσια τιμή και αν πάρω μικρό δεν θα ξέρω αν είναι αρσενικό ή θηλυκό πολλοί λένε ότι τα αρσενικά μιλάνε καλύτερα και δεν είναι τόσο επιθετικά όπως τα θηλυκά δεν ξέρω τι να κάνω πείτε μου κάποια γνώμη
[automerge]1684754797[/automerge]
Όσο για το τεστ DNA σχεδόν κανένας δεν κάνει .
 
Πιάσε τον παπαγάλο να δούμε τι γράφει στο δαχτυλίδι
Η αποψη μου ειναι οτι θα επρεπε ηδη να ξερει τι γραφει πανω , τι ηλικιας ειναι(εστω το ετος) και να σου εξηγησει ο ιδιος αναλυτικα γιατι τρεμει γιατι του λειπουν νυχια κλπ. Επειδη η αγορα ενος ringneck σαν κοστος δεν ειναι λιγα χρηματα ουτε και το κοστος του σωστου κλουβιου οφειλει ο αγοραστης να ειναι πιεστικος στον πωλητη. Εκτος αν στον χαριζει.
Εχεις διαβασει σχετικα με το ειδος την ενταση της φωνης του την δυναμη του ραμφους του κλπ? Ειχες εμπειρια απο ringneck στο παρελθον?
Ενα σημερινο post εδω απο εκτροφεα ( @μιχαλης91 )
και καποια links που βρηκα βιαστικα σχετικα με θεματα οπως αυτο που ειδες στο πρως πωληση ringneck

[automerge]1684755528[/automerge]
Όσο για το τεστ DNA σχεδόν κανένας δεν κάνει .
Εννοεις pet shop της γειτονιας πχ? ή εκτροφεας συνειδητα σωστος επαγγελματιας?
 
εννοώ pet shop ο άνθρωπος δεν είναι απατεώνας προφανώς δεν το γνωρίζει το θέμα μού κάνει και ευκολίες πληρωμής .πάντως έχω πάει σε εκτροφείο και έφριξα ..το ένα παπαγαλάκι πάνω στο άλλο ..μέσα σε ταπερ φαγητού χωρίς νερό .μέσα στην μύγες ! οχι δεν ειχα παπαγαλο είχα σκαθακια καρδερίνες και περιστέρια και κότες . κουνέλια . γάτες .
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
ο παπαγάλος ηρ8ε μόλις εχθές στο κατάστημα ίσως το τρέμουλο να είναι από την μεταφορά η επειδή είδε νέο περιβάλλον ,και δέχτηκε να μου κάνει ανταλλαγεί με ένα μικρακι . απλά δεν θα ξέρουμε αν είναι αρσενικό η θηλυκό , αν είναι θηλυκό θα μάθει να μιλάει παιδιά ? εννοείτε ότι θα ασχολούμαι μαζί του και θα το προσέχω πολύ και θα του μιλάω ..
 

Κιτρινάδια γύρω από το μάτι του του παπαγάλου μου​


για να το πιάσω να δω τι γράφει το δαχτυλίδι. να τοθ βαλω μια λεκανιτσα μέσα στο κλουβάκι να κάνει μπάνιο μόνο τού ?
Δεν το έχω αγοράσει ακόμη είμαι σε σκέψη απλά κάποια πράγματα δεν μου άρεσαν για αυτό και ρωτάω
Τελικά ρώτησα παιδιά από την ιατρό και μου είπε να μην το πάρω τον παπαγάλο
ο παπαγάλος ηρ8ε μόλις εχθές στο κατάστημα ίσως το τρέμουλο να είναι από την μεταφορά η επειδή είδε νέο περιβάλλον ,και δέχτηκε να μου κάνει ανταλλαγεί με ένα μικρακι
Καλημερα
Απο τον τιτλο του θεματος αλλα και τα επομενα μυνηματα εγω προσωπικα μπερδευτηκα.
Ο γιατρος που συμβουλευτηκες σου ειπε να μην το παρεις . και οπως σου ειπαν τα παιδια εδω δειχνει πανω απο 18 μηνων. Γιατι αραγε ειναι στο μαγαζι σε αυτη την ηλικια(>18 μηνων ) με νυχια να λειπουν κλπ. Πως θα σου κανει ανταλλαγη αν δεν το εχεις παρει ακομα? .Εχει προσβαση το petshop σε μικρης ηλικιας αλλα υποθετω σε αυτον μονο σου κανει ευκολιες πληρωμης

Σε καθε περιπτωση η αποφαση αγορας ειναι δικη σου και μονο δικη σου και επειδη ειχα δυο ringneck στο παρελθον που δεν ηξερα να τα διαχειριστω εκτος κλουβιου να ξερεις οτι δινουν πονο αν σε δαγκωσουν(εμενα με δαγκωνε καθαρα απο λαθη δικα μου στην προσεγγιση) οι φωνες(screaming και + flock call ) τους ειναι εντονες διαπεραστικες και δυσαρεστες.
Βεβαια με καθημερινη ενασχοληση , ουσιαστικη εκπαιδευση , υπομονη και επιμονη μπορει να υπαρξουν θετικες εξελιξεις και να εχεις πολυ ομορφη παρεα.
Καλημερα σου ευχομαι και παλι.
 
καλήμερα όχι ο άνθρωπος επειδή είμαι χρόνια πελάτης του μου κάνει ευκολίες στα πάντα τον παπαγάλο τον παρήγγειλα δεν είναι χρόνια στο μαγαζί απλά επειδή είναι πολύ άγριος και είδα αυτό με τα νύχια και στα δυο τού τα πόδια προσφέρθηκε να μου το αλλάξει με μικρούλι ελπίζω να είναι αρσενικό το μικρο .πράγμα που όπως λέτε φαίνεται η με τεστ η όταν μεγαλώσει .απλά διαβασα ότι τα αρσενικά μιλάνε ποιο πολύ .ευχαριστω
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
απλά διαβασα ότι τα αρσενικά μιλάνε ποιο πολύ .
Που το διάβασες;
Δεν ισχύει αυτό για τα Indian Ringneck,
και τα θηλυκά μιλάνε εξίσου καλά.
Επίσης κράζουν και σφυρίζουν πολύ δυνατά, η ένταση της φωνής τους φτάνει τα 110 decibel.
@Trelos50
Επειδή από τα γραφόμενα σου καταλαβαίνω ότι το ζητούμενο για σένα είναι η ομιλία θα πρέπει να σου πω, για να μην απογοητευτείς αργότερα, ότι δεν μιλάνε όλοι οι παπαγάλοι ringneck.
Και μικρό πουλάκι να πάρεις δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα μιλήσει.
Αυτό εξαρτάται από την ιδιοσυστασία και τον χαρακτήρα του και από το πόσο θα ασχοληθείς εσύ μαζί του.
Χρειάζεται χρόνος και υπομονή και πάλι τίποτα δεν είναι σίγουρο.
 
πριν χρόνια είχα μια Μάινα, λετε να φωναζει περισοτερο απο την Μάινα,? παντος ο ρικος έλεγε αρκετές λέξεις .πιο αλλο πουλακι προτείνετε που να μαθαίνει εύκολα να μιλάει ?να μην ξεφεύγει πάντως τα 300 ευρώ?
 
YouTube ψάξε για ringneck call και θα καταλάβεις αυτό που λέμε για τις φωνές

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
[automerge]1684863371[/automerge]
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Τελευταία επεξεργασία:
ναι έχω κατατάξει η μαινα που είχα έκανε τον συναγερμό αυτοκίνητου καθώς και τρίξιμο πόρτας !🥹
 
Καλημέρα στην παρέα μου έχει αλλάξει τον παπαγάλο αλλά πάλι μου έχει φέρει ένα μικρό αυτός λέει τριών μηνών δεν πιστεύω πρέπει να είναι μεγαλύτερο και δεν πρέπει να είναι ταϊσμένο στο χέρι πρέπει να είναι ταϊσμένο τους γονείς του αυτό θα ημερέψει πότε η οχι?
 
Back
Top