Γενικά Κιτρινάδια γύρω από το μάτι του παπαγάλου μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Trelos50
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@Trelos50
Εφόσον το πουλάκι δεν είναι ταϊσμένο στο χέρι με κρέμα, είναι σχεδόν αδύνατο να γίνει από εσένα τώρα.
Δεν χρειάζεται να το στρεσάρεις περισσότερο πιάνοντας το προσπαθώντας να του δώσεις τροφή.

Βράσε πολύ καλά (για 15 λεπτά περίπου) ένα αυγό κόψε το μισό σε μικρά κομματάκια ή πολτοποίησε το με ένα πιρούνι και βάλτο σε μία ταΐστρα για 3-4 ώρες περίπου.
Δεν μπορεί κάτι θα τσιμπήσει.

Ίσως να έγινε πρόωρος απογαλακτισμός από τους γονείς του με σκοπό την πώληση του και το χρήμα.

Οι τροφές που έχεις εκτός από χύμα είναι και για διαφορετικά είδη παπαγάλων.
Η πρώτη είναι για πολύ μικρά σε μέγεθος παπαγαλάκια και η δεύτερη για μεγάλους παπαγάλους.
Θα πρέπει να του δώσεις τροφή για μικρομεσαίους παπαγάλους, συγκεκριμένα για cockatiel.
Οι κουτσουλιες του πως είναι, τί χρώμα έχουν;
 
με προβληματίζει πού δεν πίνει καθόλου νερό
 
  • Sad
Αντιδράσεις: kika
του έδωσα και αυγό .σημασία δεν το έδωσε .μάζεψα μερικά μούρα και κάπως τα τσίμπησε .μόνο τα σπόρια τρώει σήμερα τού πήρα και
τροφή σε συσκευασία κάτι έκανε .αλλά μού πάτησε δυο δαγκωνιές μου έβγαλε κρέας απ το δάχτυλο .δεν παίζει με τίποτα να είναι ήμερο παιδιά .νερό του έβαλα στο μέρος πού βάζω τροφή μήπως και πιει αλλά δεν είδα διαφορά το είχα σημαδέψει.τίποτα πάλι!
 

Συνημμένα

  • sporia.webp
    sporia.webp
    872,4 KB · Προβολές: 9
  • trofi.webp
    trofi.webp
    401,4 KB · Προβολές: 9
φοιβο δεν της δίνει σημασία την Μανιτόμπα!
 
  • Sad
Αντιδράσεις: kika
Ναι μόνο με σπόρια τίποτα άλλο δεν τρώει του έχω δώσει φράουλα καρπούζι ροδάκινο μήλο αχλάδι τίποτα μόνο σπόρια μικρά σας έχω βγάλει και φωτογραφία επίσης αυτό που με παραξενεύει δεν πίνει νερό με τίποτα από την ποτίστρα δεν πίνει το έχω βάλει σε ένα μεγάλο κυπελάκι νερό και το έχω σημαδέψει ούτε και από κει πίνει το pet-shop τώρα μου είπε ότι θα μου τον αλλάξει και αυτόν θα μου δώσει ένα μπλε ήμερο άντε να δούμε τι θα βγει βέβαια αυτόν τον δίνει λίγο πιο ακριβό αλλά τι να κάνουμε αφού μπήκαμε στο χορό θα χορέψω. Αυτό που με ανησυχεί η μου είπε ότι δεν έχει απόγαλακτοποιθη πλήρης και ελπίζω να μην έχω πρόβλημα
 
Ναι ο άνθρωπος είναι γνωστός είμαι χρόνια πελάτης του παίρνω τροφή για γάτες από κει πέρα και μου είπε ότιι θα μου τον αλλάξει επειδή με δάγκωσε άσχημα. Το pet-shop παιδιά είναι εξειδικευμένο δεν έχω πρόβλημα με τον άνθρωπο

κατάλαβα το έχει πάρει από έμπορο
[automerge]1685809113[/automerge]
Συγνώμη είμαι από κινητό το petshop εννοώ ότι δεν είναι εξειδικευμένο για παπαγάλους απλά ο άνθρωπος πουλάει πουλάκια
[automerge]1685809184[/automerge]
ότι του λέει ο έμπορος λέει και ο άνθρωπος που πουλάει τον παπαγάλο το pet shop δηλαδή
 
Δεν κατάλαβα...ποιος σου είπε ότι δεν είναι απογαλακτισμένο πλήρως;
 
@ianos αυτός που έχει το pet shop έτσι του είπε ο έμπορος έτσι λέει και αυτός
 
Μα καλά, πουλάνε πουλάκι τόσο μικρό που μπορεί να πεθάνει από ασιτία; Ακόμα κι εμπορικά να το δει κανείς το ζήτημα είναι παράλογο
 
Δεν είναι πολύ μικρό το πουλάκι το έχω δει σε φωτογραφία απλά μου είπε ότι θέλει περίπου 15 μέρες ακόμα για πλήρη απογαλατοποιση και θα του δίνω κρεμουλα
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@Trelos50 καλησπερα.
Αν εχω καταλαβει λαθος με διορθωνεις
Εχεις κανει ηδη μια αλλαγη και θα κανεις και δευτερη
Πρωτος κομμενα νυχια
δευτερο το μικρουλι που δεν ξερεις αν πινει νερο και τρωει μονο ηλιοσπορο
και θα ξαναλλαξεις με οριακα απογαλακτισμενο που θα ταιζεις εσυ με κρεμα?
Θεωρεις απο την μεχρι τωρα εμπειρια σου με το ειδος οτι θα ταιζεις με κρεμα και θα γλυτωσεις απο δαγκωματα?
Δειχνεις μια σοβαρη προθεση να παρεις οπωσδηποτε ringneck χωρις προτερες γνωσεις διατροφης ,συμπεριφορας ,δυναμης ραμφους
Ταυτοχρονα ευκολα αποφασιζεις να αντικαταστησεις πουλια επειδη μαλλον αλλο περιμενεις αλλο βιωνεις
Θεωρεις οτι θα σου ερθει ringneck τωρα αγγελουδι απο την ιδια πηγη προελευσης.το ιδιο pet shop απο τον ιδιο προμηθευτη θα παρει και στον ιδιο θα επιστρεψει το δικο σου στην καλυτερη αν δεν το πουλησει σε αλλον ιδιωτη για ημερο και βολικο και γλυκουλι.

Θα πρεπει να συνειδητοποιησουμε καποια στιγμη οτι η συμπεριφορα τους μπορει να ειναι και απο τις απανωτες αλλαγες περιβαλλοντος που βιωνουν.Εσυ αν το επιστρεψεις μετα απο μια εβδομαδα καπου θα βρει ο φιλος ο petshop να το πασαρει..θα παει θα κοψει καμια δαγκωνια στον ανυποπτο και ανενημερωτο "νεο " ιδιοκτητη θα το επιστρεψει και αυτος επειδη ειναι αγριο .Φαυλος κυκλος
Μια ερωτηση αν θελεις απαντας
Γιατι χωρις γνωσεις για το συγκεκριμενο ειδος επιμενεις σε αυτο ?

Ειναι ομορφα και εντυπωσιακα..ειχα δυο στο παρελθον ..αγρια ..
 
@Trelos50 δεν καταλαβαίνω. Η αλλαγή της αλλαγής , ώ αλλαγή. Μετά από δύο πουλάκια, θα πας σε ένα που είναι ακόμα πιο απαιτητική η διατροφή του, (σωστή θερμοκρασία κρέμας, συχνά ταίσματα, προσεκτικος τρόπος πιασίματος, γιατί στην ουσία είναι νεοσσός που δεν έχει απογαλακτιστεί); Ανεβάζεις τον πήχυ δυσκολίας για έναν άπειρο φροντιστή κ με μεγάλο ρίσκο για την ζωή του μικρού. Εγώ δεν θα το επιχειρούσα.
[automerge]1685811604[/automerge]
Κ βρίσκω την πρακτική να πουλάνε ένα μικρούλι που δεν έχει απογαλακτιστεί σε ένα άπειρο φροντιστή, απάνθρωπη.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Γιατί αυτά είναι για την τσέπη μου
[automerge]1685811962[/automerge]
Και άλλο είναι παιδιά να μπορείς να το πιάσεις κι άλλο το πουλάκι να είναι τελείως αγριο.. αύριο-μεθαύριο μπορεί να χρειαστώ να κάνω τεστ DNA πώς θα το πιάσω το πουλί?
[automerge]1685812003[/automerge]
Σε αυτό το πουλάκι δεν τολμούσα να βάλω το χέρι μου μέσα να καθαρίσω το κλουβί
 
Τελευταία επεξεργασία:
Γιατί αυτά είναι για την τσέπη μου
Αν απαντας στην ερωτηση μου
Γιατι χωρις γνωσεις για το συγκεκριμενο ειδος επιμενεις σε αυτο ?

Υπαρχουν φθηνοτερα ειδη με μικροτερες αναγκες και πιο ευκολα στην διαχειριση. Δεν υπαρχει προφανως μονο ενα καναλι αγορας ειτε για αυτο το ειδος ειτε για αλλο ειδος παπαγαλων ειτε για αλλο ειδος πτηνων. Το κοστος δεν μπορει να ειναι το πρωτο κριτηριο .
Αν μας ενδιαφερει η ευζωια του κατοικιδιου μας. Αν δεν μας ενδιαφερει δεν εχει νοημα η συζητηση
 
Με αυτό το πουλάκι ξεκίνησα δεν μπορώ να του πω τώρα όχι δεν θέλω αυτή τη ράτσα φέρε μου άλλη ράτσα κανένας δεν ήξερε όλοι μαθαίνουν για αυτό και μπαίνω στο φορουμ μου για να παίρνω γνώμες εδώ υπάρχουν κι άλλοι όπως είδα στο forum που πήρανε μικρότερα πουλάκια και τα πουλάκια ζούνε οι έχεις την εντύπωση ότι δεν θα το προσέχω το πουλάκι σαν τα μάτια μου και δεν θα το αφιερώσω χρόνο?
 
Back
Top