Ασθένειες Κοκατιλ κλεινει τα ματια του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Σημερα παρατηρησα πως το κοκατιλ μου κραταει ειτε το ενα ματι ειτε το αλλο κλειστο, χωρις να κοιμαται.
Μετα απο λιγο το ανοιγει κανονικα. Ειναι φυσιολογικο;
 
Σημερα παρατηρησα πως το κοκατιλ μου κραταει ειτε το ενα ματι ειτε το αλλο κλειστο, χωρις να κοιμαται.
Μετα απο λιγο το ανοιγει κανονικα. Ειναι φυσιολογικο;
Ξεκουράζεται απλώς... Εκτός κι αν έχει κάτι στο μάτι του αλλά αφού μου λες ότι το κάνει και στα δύο μάτια δεν νομίζω πως είναι κάτι.
 
Η υπόλοιπη στάση σώματος πως είναι και η ενέργειά του; Είναι φουσκωμένο; Είναι ληθαργικό; Είναι δραστήριο; Κουτσουλιές; Τα ξέρεις πλέον Ειρήνη από ένα τικ στο μάτι πως να σκεφτούμε οτιδήποτε;
 
Δεν νομιζω οτι χρειάζεται να ανησυχείς... Το πουλάκι σου είναι πολύ ήρεμο οταν το βλέπεις έτσι, είναι μια στάση χαλάρωσης. Λαγοκοιμάται που λενε... Μπορεί ακόμα να το δείς να κοιμάται στο ένα πόδι ενώ το άλλο να το έχει μαζεμένο. Ούτε τοτε θα ανησυχήσεις. Ειναι η σταση ξεκουρασης των πουλιών.
 
Κατα τ'αλλα ειναι μια χαρα, κουτσουλιες σταση σωματος ολα καλα, τρωει κανονικα δραστηριος ειναι, φυσιολογικα.
Απλα ανησυχω με τα ματια του γιατι μου φαινεται πως κολλανε τα βλεφαρα του και δυσκολευεται να τα ανοιξει, οχι οτι απλα χαλαρωνει με κλειστα ματια..
 
Εαν δεν παρατηρείς κάποιο πρήξιμο στα βλέφαρα, κάποια αλλοίωση στο δέρμα γυρω απο αυτά ή κατι περίεργο μην ανησυχεις. Συνήθως έχουν αυτή την νυσταλέα έκφραση αλλά είναι και ώρα ύπνου.
 
Εαν δεν παρατηρείς κάποιο πρήξιμο στα βλέφαρα, κάποια αλλοίωση στο δέρμα γυρω απο αυτά ή κατι περίεργο μην ανησυχεις..
Χθες που τον παρατηρουσα μου φανηκε το ματακι του το ενα λιγο θολο, πρησμενο.
Ειναι το ιδιο ματι το οποιο κλεινει ανα διαστηματα σημερα.
Το αλλο του ματι φαινεται φυσιολογικο.
 
Κοίταξες τα ρουθούνια μήπως έχει εκκρίσεις; Είναι καθαρά; Μην σου έχει κρυώσει σκέφτομαι από κάποιο ρεύμα αέρα πιθανόν.
Αλλιώς ό,τι σου λέει η Τζωρτζίνα, δεν είναι τίποτα.
 
Τώρα είναι ηδη αργα, θα κοιμάται... Αύριο με το καλό παρατήρησε το πάλι από το πρωί με το φως και αν δεις κατι να έχει αλλαξει εδω θα είμαστε.
 
Κοίταξες τα ρουθούνια μήπως έχει εκκρίσεις; Είναι καθαρά; Μην σου έχει κρυώσει σκέφτομαι από κάποιο ρεύμα αέρα πιθανόν.
Αλλιώς ό,τι σου λέει η Τζωρτζίνα, δεν είναι τίποτα.

Τα ρουθουνια μια χαρα, απολυτα καθαρα.
Χλωμο μου φαινεται να τον χτυπησε ο αερας στο σημειο που τον εχω..
Αγχωθηκα τωρα με το ματακι του, ειναι παλι λιγο θολομενο και σα να εχει τσιμπλες μεσα, μηπως χρειαζεται κανα κολλυριο;
 
μηπως χρειαζεται κανα κολλυριο;
Μήπως το γρατζούνισε κατά λάθος με το νυχάκι του. Πάρε ένα παιδικό χωρίς κορτιζόνη και βάλε του αύριο. Κακό δεν του κάνει, αν δεν υπερβάλλεις. Μία σταγόνα το πρωί μία το βράδυ είναι αρκετές.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Back
Top