Φροντίδα Κουνελόσυρμα διαστάσεις και που να το βρω

George Kouth

PB Member
Εγγραφή
8 Μαϊ 2016
Μηνύματα
1.370
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα παιδιά, επειδή ένας γνωστός πρόκειται να κάνει κατασκευή κλούβας, θα ήθελα κάποια βοήθεια για το κουνελόσυρμα. Σε τι τρύπα (εννοώ το κενό ανάμεσα στο πλέγμα) θα πρέπει να το προμηθευτεί για να μην υπάρχει περίπτωση να φύγουν τα καναρίνια από μέσα; Επίσης ξέρει κανείς κάποιο μέρος στη Θεσσαλονίκη από όπου θα μπορούσε να το πάρει και σε κάποια καλή τιμή βέβαια;
 
Βγαίνουν σχεδόν σε όλες τις διαστάσεις και σε όλα τα ανοίγματα τρύπας.
Θα βρεις σε τρύπα 10mmX10mm αλλά αυτό που είναι πιο πρακτικό είναι το 10mmX20mm.
Να ξέρεις όμως πως οι σπασμένες ουρές στα πουλιά οφείλονται κυρίως σε αυτή τη σήτα...
 
Δεν βγαίνουν σε όλες τις διαστάσεις. Το κλασικό μάτι είναι 12 επί 25 χιλιοστά με πάχος σύρματος 1,5 ή 1,8.
Αυτό να βάλει ο φίλος σου στα πέριξ.
Στην πρόσοψη να βάλει 12 επι 50. Είναι πρακτικό και αισθητικά καλύτερο. Έχει την τριπλάσια τιμή όμως.
Υπάρχουν και 12 επι 100 (και βάλε) αλλά το πάχος του σύρματος και η τιμή εκτοξεύονται.
Ελληνικά ή Ιταλικά αλλιώς θα σκουριάσουν γρήγορα.
 
Το 12 Χ100 είναι η άριστη επιλογή. Μεγάλο κάθετο κενό, στο οποίο ταιριάζουν όλα τα παρελκόμενα, ποτίστρες, βάσεις, μικροταϊστράκια και μεγάλη διευκόλυνση στο κόψιμο για πορτάκια κλπ. . Αν πρόκειται για μια κλούβα η διαφορά τιμής δεν είναι απαγορευτική νομίζω.
 
Άμα πάει σε κοτετσόσυρμα;
Η μικρότερη οπή μου έλεγε ότι είναι 1/2" και πιστεύουμε ότι θα χωράει ποντίκι και φίδι. Τι λέτε;
 
το κοτετσοσυρμα ειναι το "σταθερο" ομως;
το εχω στο μυαλο μου ως πιο ευκαμπτο
Νομίζω πως έχεις δίκιο. Είναι πιο μαλακό. Απλά το κουνελόσυρμα επειδή χρειάζεται 20 μέτρα του βγαίνει γύρω στα 100€ και επειδή βλέπω εδώ μέσα ότι πολλοί κάνετε κατασκευές ρωτάω εάν το έχει βρει κανείς φθηνότερο.
 
Δεν θυμάμαι πόσο το αγόρασα. Έχω την εντύπωση λίγο παρακάτω αλλά ολόκληρη την κουλούρα του μέτρου. Νομίζω 25 μέτρα.
Έχεις κάποιο σύνδεσμο Δημήτρη;
Εμφανή όχι. Είναι στις υποκατηγορίες του esafort παρακάτω:
http://doukakis.gr/index.php/sirmatoplegmata
Σε τηλεφωνική επικοινωνία που έκανα υπάρχει 12 επι 100 με Φ-2,4 (τουλάχιστον).
Επειδή όμως το έχω δει απο κοντά Γιάννη, από την μία το παίρνεις μαζί σου για πάντα, απο την άλλη τα χρειάζεσαι για να το φέρεις βόλτα.Αν ξεχάσει κανείς το οικονομικό.
Τόσο μεγάλη διατομή σύρματος είναι για θηρία όχι για καναρινάκια.Αν το βρει κανείς με Φ 1,8 ας μας ενημερώσει. Μιλάω για πονταριστό και όχι για πεκτό.
 
Νομίζω πως έχεις δίκιο. Είναι πιο μαλακό. Απλά το κουνελόσυρμα επειδή χρειάζεται 20 μέτρα του βγαίνει γύρω στα 100€ και επειδή βλέπω εδώ μέσα ότι πολλοί κάνετε κατασκευές ρωτάω εάν το έχει βρει κανείς φθηνότερο.
Εδώ στο Χαλάνδρι και σε μαγαζί συνοικιακό, όχι πολυκατάστημα, το βρήκα 2,20 το τρέχον μέτρο και μου το άφησε 2 ευρώ τελικά. Το ήθελα για ενίσχυση μιας περίφραξης για ένα σκυλάκι. Δεν πήρα και πολύ, γύρω στο 5 μέτρα. Το ύψος ήταν 1 μέτρο. Γιατί τόσο ακριβά εκεί;
 
Εδώ στο Χαλάνδρι και σε μαγαζί συνοικιακό, όχι πολυκατάστημα, το βρήκα 2,20 το τρέχον μέτρο και μου το άφησε 2 ευρώ τελικά. Το ήθελα για ενίσχυση μιας περίφραξης για ένα σκυλάκι. Δεν πήρα και πολύ, γύρω στο 5 μέτρα. Το ύψος ήταν 1 μέτρο. Γιατί τόσο ακριβά εκεί;
Τι διαστάσεις έχει η τρύπα; Εάν είναι με μεγαλύτερη οπή νομίζω ότι είναι φθηνότερα, αυτά που είναι 12*25mm είναι πιο ακριβά (συγκεκριμένα 3,90€ το μέτρο).
 
Στην Θεσσαλονίκη μπορείς να προμηθευτείς απο πολλά συνοικιακά καταστήματα καθώς και μεγάλα όπως το Leroy Merlin (κοντά στο IKEA). Επίσης οι στάνταρ διαστάσεις όπως είπαν και τα παιδιά είναι 1cm*2cm περίπου
 
Στην Θεσσαλονίκη μπορείς να προμηθευτείς απο πολλά συνοικιακά καταστήματα καθώς και μεγάλα όπως το Leroy Merlin (κοντά στο IKEA). Επίσης οι στάνταρ διαστάσεις όπως είπαν και τα παιδιά είναι 1cm*2cm περίπου
Σε ευχαριστούμε Γιώργο, του είπα και είδε Leroy Merlin. Δεν του άρεσαν οι τιμές και οι διαστάσεις εκεί και βρήκε σε μια μάντρα γύρω στα 60€ τα 15 μέτρα νομίζω.
 
Άμα πάει σε κοτετσόσυρμα;
Η μικρότερη οπή μου έλεγε ότι είναι 1/2" και πιστεύουμε ότι θα χωράει ποντίκι και φίδι. Τι λέτε;
Ποντίκι όχι. Μικρό φίδι πιθανό αλλά αυτά περνάνε παντού ακόμα και στα κλασσικά κλουβιά και στο κουνελόσυρμα.
 
Τελικά πήρε κουνελόσυρμα με την οπή 1,2*2,5 αλλά πιστεύουμε πως τα ποντίκια παραμένουν κίνδυνος. Του είπα να ντύσει τα 50-60 εκ. από το πάτωμα με μεταλλική σίτα ώστε να τα εμποδίζει λίγο. Τι λέτε;
 
Σήτα έτσι κι αλλιώς πρέπει να βάλει και για τα κουνούπια. Επίσης τα ποντίκια σκαρφαλώνουν πανεύκολα, πρέπει να καλυφθεί και από το δάπεδο και από τις πλευρές.
 
Back
Top