Φροντίδα Ποιες περίπου οι διαστάσεις για κλουβί Ζακό;

Όχι παπαγάλο θα πάρω αλλά τώρα δεν ξέρω ποιόν να πάρω την αμαζόνα του Αναστάση ή τον ζακό που έχω βρεί @ianos
Τον πιο ήμερο, γλυκό χαρακτήρα και εύκολο στον χειρισμό του είδους του. Σου προτείνω λοιπόν να πάρεις πληροφορίες για τα δύο είδη, πληροφορίες από τους κατόχους τους για το χαρακτήρα και τη συμπεριφορά τους και να συζητήσεις μαζί μας και με τους γονείς σου και να αποφασίσεις.
 
Έχω φάει δαγκωνίες από τον ζακό στα Ιωάννινα πόλλες το καλοκαίρι που ασχολιόμουν μαζι του και έχω συνηθήσει δεν με πειράζει πολύ το δάγκωμα😉
 
Συζητησε το με τους γονεις σου, αποφασιστε ολοι μαζι (αποφασιστε ομως, και χωρις βιασυνες) ποιο απο ολα τα ειδη παπαγαλων σας ταιριαζει, και θα σας ταιριαζει για τα επομενα 15-60 χρονια και οτι επιπλεον πληροφοριες χρειαστειτε εδω ειμαστε. Γυρναμε γυρω γυρω απο τα ιδια χωρις νοημα συζητησης.
 
Συζητησε το με τους γονεις σου, αποφασιστε ολοι μαζι (αποφασιστε ομως, και χωρις βιασυνες).
Για να αποφασισουν θα πρεπει να γνωριζουν μερικα πραγματα και αν κρινω απο τον ζακο του θειου!
 
Τελικά καταλήξαμε στο ζακο τελική αποφαση και κάτι άλλο σήμερα θα πάω Γιάννενα και θσ φροντίζω αυτές τις 7 μέρες τον άλλο ζακο θα σας στείλω φωτο και να μου πείτε τι χρειάζεται να κάνω!
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Νομιζω αυτο ειναι το καλυτερο για αρχη.
Δεν χρειαζετε να κανετε βιαστικες κινησεις απο την στιγμη που δεν ειστε σιγουροι τι θελετε.
Προσωπικα θεωρω οτι θα ηταν "λαθος" να παρεις τον αμαζονιου του Ανεστη γιατι εχει ξεκαθαρισει οτι ειναι αγριο πουλι και χρειαζεται κλουβα.
Αν ο Ζακο ειναι ημερος τοτε εννοειται και να παρεις εκεινον.
Τωρα οσον αφορα τον ζακο του θειου σου τι εννοεις τι χρειαζεται να κανεις;
Δεν θα ειναι ο θειος σου εκει που τον προσεχει; Αν σου δωσουμε συμβουλες για την σωστη διατροφη που πρεπει να εχει, παιχνιδια κλπ, θα τα ακολουθουν και οταν φυγεις απο εκει;
 
Ναι θα τον πάρει ο θείος μου μετά στην Θεσσαλονίκη μετά τις γιορτές και αυτός πραγματικά νοιάζεται και είναι ο μόνος τον οποίον δεν δαγκώνει
 
Ναι θα τον πάρει ο θείος μου μετά στην Θεσσαλονίκη μετά τις γιορτές και αυτός πραγματικά νοιάζεται και είναι ο μόνος τον οποίον δεν δαγκώνει
Εννοεις ο αλλος θειος;
Θελεις να του πεις να μπει εδω μεσα να ενημερωθει για την διατροφη του κλπ?
Για αρχη καλο ειναι το πουλι να μαθει να τρεφεται με πελλετς (εχει σε αρκετα πετ σοπ, ειναι σαν ξηρα τροφη απλα για παπαγαλους).
Αν του παιρνει σπορια τοτε να ειναι παντα συσκευασμενα! Ειναι πολυ σημαντικο αυτο.
Ομως οπως εγραψα στην αρχη το καλυτερο ειναι πελλετς για κυρια τροφη και ξηρους καρπους για λιχουδιες και παιχνιδι :)
Επισης εδω θα βρει τι επιτρεπεται και τι οχι να τρωει απο λαχανικα, βοτανα και φρουτα.
Το καλυτερο ειναι καθε πρωι να εχει ενα μειγμα με φρεσκα λαχανικα να τρωει και να του βαζει την ξηρα τροφη αργοτερα.
Επισης μπορει να του φτιαξει διαφορα παιχνιδια με κουκουναρια, χαρτια κλπ και να του δινει καθε μερα κατι διαφορετικο για να ασχολειται οταν ειναι μονος του.
Ενα αλλο παιχνιδι που μου αρεσει ειναι μια μπαλα που βαζεις μεσα λιχουδιες και ο παπαγαλος πρεπει να βρει πως θα το ανοιξει για να παρει την τροφη :)
Πιστευω αν ο καινουριος ιδιοκτητης ασχοληθει ουσιαστικα με το πτηνο τοτε θα αλλαξει η ζωη του επι 100!

Φυσικα οσα γραφω παραπανω θα πρεπει να τα κανετε κι εσεις οταν αποκτησετε τον παπαγαλο σας.
Αυτα και αλλα πολλα... :)
 
Βρήκα αυτό το κλουβι τι λετε
LARGE BIRD PARROT MACAW AVIARY FLIGHT CAGE WIRE BREEDING AFRICAN W/STAND&WHEEL
 
Τώρα βρήκα και αυτο το κλουβί μαζί με σταντ @http://xe.gr/zoa/klouvia|ad-293111078.html?mode=photo
 
Back
Top