Γενικά Κουνούπια και αντικουνουπικά σκευάσματα στα καναρίνια

ζιζι

PB Known Member
Εγγραφή
25 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.160
Πόλη
Κωνσταντινούπολη
καλημέρα σε όλους.
Το πρόβλημά μου είναι τα κουνούπια.
Το καναρίνι μου ζει σε εσωτερικό χώρο και δεν ξέρω πως να το προστατέψω. Τα προηγούμενα δύο χρόνια περνούσε κάθε βράδυ αυτοκίνητο του Δήμου και ψεκαζε κι έτσι δεν είχαμε ποτέ κουνούπια. Φέτος δεν το κάνουν. Στη σκυλίτσα μου βάζω αμπούλα κι έτσι όλα έρχονται σε εμένα με αποτέλεσμα να με έχουν κυριολεκτικά γαζωσει. Πως θα καταλάβω αν τσιμπήσουν και το καναρίνι; Και αν το τσιμπήσουν τι θα πρέπει να κάνω; Χρησιμοποιώ υγρό Aroxol αλλά δεν κάνει τίποτα αφού οι μπαλκονοπορτες παραμένουν ανοιχτές όλη την νύχτα. Σκέφτηκα να δοκιμάσω και ταμπλέτες. Θα έχει πρόβλημα το καναρίνι μου με την έντονη μυρωδιά;
 
Λίγο τούλι αγόρασε και τυλιγε το κλουβί και από κάτω και ξενοιαξες.
Για εσένα μια κουνουπιερα θα έκανε τη διαφορα
Η ταμπλέτα απαγορεύεται στον χώρο που έχουμε πουλιά; Αν του βάλω τούλι φοβάμαι να μην σκαλώσουν τα νύχια του. Η σακουλιτσα που είχα κάτω από το κλουβί για να μην λερωνει ήταν από τούλι και είχε κρεμαστεί.
 
H μόνη λύση, είναι εμβόλιο για την ευλογιά. Τα υπόλοιπα είναι τρόποι μιας κάποιας καθυστέρησης στην επίθεση των κουνουπιών. Αν είναι πολλά τίποτα δεν τα σταματά. Τουλάχιστον αυτό το ένα που μπορεί να σου κάνει την ζημιά. Αν αποκτήσεις σχέσεις με τον Τούρκο εκτροφέα που το επιτρέπουν, ζήτησέ του να σου κάνει με το καλό μια δόση του εμβολίου και στο δικό σου πουλάκι την στιγμή που περνάει το κοπαδι του.
 
H μόνη λύση, είναι εμβόλιο για την ευλογιά. Τα υπόλοιπα είναι τρόποι μιας κάποιας καθυστέρησης στην επίθεση των κουνουπιών. Αν είναι πολλά τίποτα δεν τα σταματά. Τουλάχιστον αυτό το ένα που μπορεί να σου κάνει την ζημιά. Αν αποκτήσεις σχέσεις με τον Τούρκο εκτροφέα που το επιτρέπουν, ζήτησέ του να σου κάνει με το καλό μια δόση του εμβολίου και στο δικό σου πουλάκι την στιγμή που περνάει το κοπαδι του.
Κύριε Μακη, ο εκτροφέας δεν ξέρει τι είναι η ανάλυση περιττωματων, θα ξέρει το εμβόλιο για την ευλογιά; Προσπάθησα να μάθω για έναν καλό πτηνιατρο αλλά μου είπε ότι στην Τουρκία δεν υπάρχουν αυτά. Ο καθένας κάνει ό,τι μπορεί μόνος του. Μάλλον θα καλύψω το κλουβι με τούλι.
 
Ζωή αν βρεις αντικουνουπικά να είναι σκέτη σιτρονέλα δεν υπάρχει πρόβλημα.
Αν είναι χημικά απαγορεύεται.
Σιτρονελα έχω σε σπρέι αλλά αυτό μάλλον δεν μπορώ να το χρησιμοποιησω στο πουλάκι.
 
Θύμαμαι μια εποχή στην τηλεόραση που είχαν ένα πράγμα και το έβαζαν στην πρίζα και αποθούσε τα κουνούπια και τα έντομα γενικά και ήταν κατάλληλο για κατοικίδια ζώα.
Μήπως λοιπόν αντί για pet shop , να ψάχνεις ανθρώπινα μαγαζιά;
Σίγουρα θα έχει κάτι για κατοικίδια, εδώ απολυμάνσεις βιολογικές κάνουν 🙂


edit: Μόλις βρήκα αυτό το θέμα και έχει μέσα φυσικές απωθητικές λύσεις https://community.petbirds.gr/threads/Συσκευές-προστασίας-από-κουνούπια-σκνίπες.5578/
 
Ηλέκτρα, δεν το γνωρίζω αυτό που λες αλλά θα ρωτήσω. Ευχαριστώ πολύ.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Διάβασε και το άρθρο, μήπως σε βοηθήσει κάτι απο αυτά στο ποστ #6

"Ο βασιλικός, η αρτεμισία, το γαρίφαλο, το θυμάρι, το γεράνι και τα διάφορα είδη κυπαρισσιού απωθούν τα κουνούπια.
Δεν είναι τυχαίο που παλαιότερα δεν υπήρχε παράθυρο που να μην έχει μια γλάστρα – έστω με βασιλικό.
Αντικαταστήστε το γνωστό φιδάκι με καμένο δεντρολίβανο και φτιάξτε ένα φυσικό αντικουνουπικό για το σώμα με 20 σταγόνες έλαιο ευκαλύπτου, 20 σταγόνες έλαιο κέδρου, 10 σταγόνες πράσινου τσαγιού, 3 σταγόνες έλαιο γερανιού και 60 ml jojoba.''
 
Οι φυσικές μέθοδοι πάντα προτείνονται αλλά νομίζω ότι στην περίπτωση των πουλιών που ακόμη και ένα μοναδικό τσίμπημα μπορεί να κάνει ζημιά χρειάζονται δραστικά μέτρα.

@mgerom γνωρίζεις ποιο είναι το κόστος εμβολιασμού ανά πτηνό και τις τυχόν παρενέργειες που έχει;
 
@mgerom γνωρίζεις ποιο είναι το κόστος εμβολιασμού ανά πτηνό και τις τυχόν παρενέργειες που έχει;
Ερχεται απο Ιταλία με 50 ευρώ. Πιθανόν αυτή η τιμή να αφορά κάποια μεγαλύτερη παραγγελία. Δεν είμαι σίγουρος γι' αυτό. Η ένδειξη στο κουτί γράφει για 50 δόσεις εμβολίου με την διπλή βελόνα.
Κάποιοι εμβολιάζουν μόνον με την μία βελόνα και κάποιοι άλλοι διατείνονται οτι έχουν εμβολιάσει μέχρι και 100 πουλιά.
Τα συμπεράσματα δικά σου. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.
Παρενέργειες δεν υπάρχουν. Μια κοκκινίλα, που εξελίσσεται σε "μικρό σπυρί" στο σημείο της εφαρμογής. Μιλάμε πάντα για εφαρμογή σε απολύτως υγειή πουλιά.
 
Οι φυσικές μέθοδοι πάντα προτείνονται αλλά νομίζω ότι στην περίπτωση των πουλιών που ακόμη και ένα μοναδικό τσίμπημα μπορεί να κάνει ζημιά χρειάζονται δραστικά μέτρα.

@mgerom γνωρίζεις ποιο είναι το κόστος εμβολιασμού ανά πτηνό και τις τυχόν παρενέργειες που έχει;

Σύμφωνα με αυτό το άρθρο η τιμή κυμαίνεται απο 40 μέχρι 60€ πανω κάτω!

Μια ερώτηση έχω.
Για να κολλήσει το πτηνό μας τον ιό της ευλογιάς πρέπει να το τσιμπήσει μολυσμένο κουνούπι ή να έρθει σε επαφή με άλλο πτηνό που έχει τον ιο, σωστά;
Συνήθως σε μεγάλες εκτροφές και κυρίως εξωτερικές είναι πιο πιθανόν να υπάρξει πρόβλημα.

Για ένα καναρινάκι σε εσωτερικό χώρο θα προτιμούσα να πάω δια της φυσικής οδού -προσωπικά-.
 
Ένα τσίμπημα κουνουπιου αρκεί.

Όσο για την μετάδοση από αυτά που γνωρίζω τα πουλιά που νοσούν απομακρύνονται από τα υπόλοιπα γιατί μεταδίδουν τον ιό.

Επίσης πουλι φορεας χωρις να ειναι σε έξαρση ο ιός πάνω του έτσι και αιμοραγησει για τον Χ λογο όποιο πτηνό έρθει σε επαφή νοσεί.

Αυτό που δεν έχω ξεκάθαρο είναι αν ο ιός μεταφέρεται και μέσω του σπέρματος σε θηλυκο και απόγονους
 
Για να καταλάβω, η ευλογιά είναι αποτέλεσμα τσιμπηματος από μολυσμένο κουνούπι όχι από κάθε κουνούπι, σωστά;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Ναι.
Το κακό είναι ότι δεν ξέρουμε ποιό κουνούπι μπορεί να κουβαλάει τον ιο.
Αυτό είναι απόλυτα κατανοητό.
Βρε παιδιά, δεν θα μπορούσα να βάλω μια ελάχιστη ποσότητα από την αμπούλα του σκύλου; 👎
 
Το καναρίνι μου ζει σε εσωτερικό χώρο και δεν ξέρω πως να το προστατέψω.
Επειδή ζήτησες βοήθεια για ένα καναρίνι θα σου προτείνω κι εγώ αυτό που σου είπε ο Γιάννης εδώ...
μια κουνουπιερα θα έκανε τη διαφορα
που είναι μακράν η ορθότερη, η απλούστερη, η πρακτικότερη και η οικονομικότερη λύση.
Εναλλακτικά μπορείς με σχετικά λίγα και πάλι χρήματα να το τυλίξεις με σήτα κουνουπιών και να ησυχάσεις από τα πολλά ομολογουμένως κουνούπια που έχουμε τα τελευταία χρόνια στην Ελλάδα.

Αν του βάλω τούλι φοβάμαι να μην σκαλώσουν τα νύχια του.
Με την πλαστική σήτα των κουνουπιών.. λύνεται κι αυτό που φοβάσαι.
 
Αυτό είναι απόλυτα κατανοητό.
Βρε παιδιά, δεν θα μπορούσα να βάλω μια ελάχιστη ποσότητα από την αμπούλα του σκύλου; 👎
την απάντηση την ήξερες πριν καν ρωτήσεις νομίζω...όχι φυσικα
 

Σχετικά θέματα

Back
Top