Γενικά "Κουτσο" καναρινι δεν τρωει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Myra
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Myra

PB Known Member
Εγγραφή
9 Φεβ 2015
Μηνύματα
6.101
Πόλη
Σαντορίνη
http://prntscr.com/6frdgl
hKlUCf6.png


Το καναρινακι της φωτογραφιας το πηρα πριν λιγες μερες απο τη μητερα μου. Το καλοκαιρι που ελειπα, ειχε γυρισει το ποδι του μαλλον λογω πιασιματος στα καγκελα, και παταει οπως το βλεπετε στη φωτογραφια πιο κατω.

QYFUsqq.png

http://prntscr.com/6frdk2

Τα τρια μπροστινα δαχτυλα ειναι γυρισμενα προς τα πισω.
Τον πηρα λοιπον τις προαλλες, για να τον εχω με παρεα εδω με τα δικα μου. Προσπαθησα να του "δεσω" το ποδι, αλλα συνειδητοποιησα οτι τα δαχτυλα ειναι νεκρωμενα, οποτε αδικος κοπος, το μονο που του εκανα ειναι να το ταλαιπωρω. Του εβαλα μια φωλιτσα με χαρτοπετσετες για να κοιμαται πιο βολικα (μπορει και στεκεται, προφανως μετα απο τοσο καιρο εχει συνηθισει).

Το θεμα μου ομως δεν ειναι το ποδι του. Ειναι οτι δεν τρωει. Σχεδον τιποτα. Ρωτησα τη μητερα μου τι ετρωγε πριν τον παρω, και μου ειπε εκεινη την παρδαλη "βιταμινη", δεν γνωριζαμε τοτε οτι ειναι σκουπιδι.

Εγω λοιπον τι εκανα, πεταξα εννοειται εκεινη την τροφη, του εβαλα μια εξωτερικη ταιστρα την οποια ομως δεν πλησιασε, και σκεφτηκα μηπως δεν τον βολευει να παταει εκει, οποτε εβαλα και μια εσωτερικη. Το προβλημα ειναι οτι απο τη Δευτερα που του εβαλα δεν εχει ουτε ενα σπορι σπασμενο κατω. Δεν εχει ακουμπησει το φαγητο. Του εχω βαλει αυγο/μηλο/αντιδι. Το αυγο πηγε κατευθειαν να το φαει. Μηλο και αντιδι τις πρωτες δυο μερες τιποτα. Χτες εφαγε και απο αυτα, επειδη του τα εβαλα σε πιο βολικη θεση, σχεδον πανω στην πατηθρα ωστε να βολευεται να φαει, και οντως ετρωγε ομως πολυ μικρη ποσοτητα. Θα δοκιμασω μολις βγαλω το αντιδι να βαλω σε αυγοθηκη διπλα στην πατηθρα λιγα σπορια, μηπως πιασει και φαει.

Νερο δεν τον εχω δει να πινει καθολου, ισως λιγο απο τη μπανιερα το πρωι. Μπανιο κανει κανονικα. Κελαηδαει απο οταν τον εφερα εδω, στην αρχη σιγα, τωρα με λιγο περισσοτερο "σθενος".

Σημερα αποφασισε να δοκιμασει να κατσει μετα το μπανιο του στη φωλια. Απο τοτε εχει καθισει και με κοιταει απο εκει μεσα και κελαηδαει.

Τι μπορω να κανω για αυτο το πουλακι, πραγματικα δεν πλησιαζει τα σπορακια, και προφανως δεν μπορει να συνεχισει μονο με μικρες ποσοτητες αυγου και μηλου. Δειχνει χαρουμενος, γι αυτο και κελαηδα, αλλα την περισσοτερη ωρα ειναι σε ενα κλαρακι, (και στην προκειμενη στη φωλια) που καταλαβαινω οτι ειναι λογω "αναπηριας" αλλα με προβληματιζει το θεμα σιτισης.

Οποιαδηποτε συμβουλη δεκτη.
 
Καταρχάς πρέπει να το βάλεις σε καραντίνα, μακριά από τα άλλα πουλιά σε άλλο χώρο. Να πλύνεις το κλουβί του και να το ψεκάσεις.
Όταν κάνουμε αλλαγές στα πουλιά καλό είναι να μην συμβαίνουν όλλες μαζί αλλά σταδιακά για να αποφύγουμε το στρες. Θα σε συμβούλευα να του δώσεις από την τροφή που έτρωγε πριν ανακατεμένη με την νέα του τροφή και σιγά σιγά να αλλάξεις την αναλογία. Αν μπορείς χρησιμοποίησε το ίδιο σκεύος που είχε.

Βάλε μια κοντινή και καθαρή φωτογραφία από το πόδι.
 
Kατ αρχάς θα βγάλεις μια ευδιάκριτη φωτογραφία της κοιλιάς και τις κουτσουλιές, για να δούμε μήπως μπορούμε να διακρίνουμε κάτι ''ύποπτο''. Αν δεν τρώει, λογικά θα έχει καρίνα...
Ένα ανάλογο θέμα είχε συζητηθεί εδώ Γυρισαν τα δαχτυλα απο το καναρινι μου | Σελίδα 4
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Καταρχήν πρέπει να το βάλεις σε καραντίνα, μακριά από τα άλλα πουλιά σε άλλο χώρο. Να πλύνεις το κλουβί του και να το ψεκάσεις.
Όταν κάνουμε αλλαγές στα πουλιά καλό είναι να μην συμβαίνουν όλλες μαζί αλλά σταδιακά για να αποφύγουμε το στρες. Θα σε συμβούλευα να του δώσεις από την τροφή που έτρωγε πριν ανακατεμένη με την νέα του τροφή και σιγά σιγά να αλλάξεις την αναλογία. Αν μπορείς χρησιμοποίησε το ίδιο σκεύος που είχε.

Βάλε μια κοντινή και καθαρή φωτογραφία από το πόδι.
Το πουλι δεν ηταν σε πετ σοπ, ουτε ειναι αρρωστο με την ευρυτερη εννοια, γι αυτο δεν τηρησα καραντινα.
Πριν δεν ετρωγε τροφη επισης, μονο τα μπισκοτα.

Kατ αρχάς θα βγάλεις μια ευδιάκριτη φωτογραφία της κοιλιάς και τις κουτσουλιές, για να δούμε μήπως μπορούμε να διακρίνουμε κάτι ''ύποπτο''. Αν δεν τρώει, λογικά θα έχει καρίνα...
Ένα ανάλογο θέμα είχε συζητηθεί εδώ Γυρισαν τα δαχτυλα απο το καναρινι μου | Σελίδα 4
Κουτσουλιες, αυγουλιασμενες. Θα παω να τον μουσκεψω για να βγαλω φωτο, περιμενετε :)
 
Εχουμε και λεμε.

Κουτσουλιες:
http://prntscr.com/6frm93
JgwVc0q.png

http://prntscr.com/6frmel
G5Q8xCC.jpg

Ποδι:
http://prntscr.com/6frmj5
RY08ReZ.jpg

http://prntscr.com/6frmnu
4QHsgPI.jpg

Κοιλια:
http://prntscr.com/6frmsw
Ox53YJv.png

http://prntscr.com/6frmyc
i8e4NJF.png

Τις αφηνω ως sceenshot για να μην ριξω την ποιοτητα. Φουλ στο λιπος ε; :)
 
Το πουλι δεν ηταν σε πετ σοπ, ουτε ειναι αρρωστο με την ευρυτερη εννοια, γι αυτο δεν τηρησα καραντινα.
Πριν δεν ετρωγε τροφη επισης, μονο τα μπισκοτα.
:)

Δεν έχει καμία σημασία από που προέρχεται.
Μπορεί να δείχνει υγειές όταν είναι στο κατάστημα, σε κάποιο εκτροφείο ή σε κάποιο φίλο αλλά με την αλλαγή του χώρου μπορούν να εκδηλωθούν παθογένειες (που κουβαλάει) λόγω στρες ή να έρθει σε επαφή με αρρώστιες που υπάρχουν στον νέο χώρο για τις οποίες δεν διαθέτει αντισώματα.
 
Δεν έχει καμία σημασία από που προέρχεται.
Μπορεί να δείχνει υγειές όταν είναι στο κατάστημα, σε κάποιο εκτροφείο ή σε κάποιο φίλο αλλά με την αλλαγή του χώρου μπορούν να εκδηλωθούν παθογένειες (που κουβαλάει) λόγω στρες ή να έρθει σε επαφή με αρρώστιες που υπάρχουν στον νέο χώρο για τις οποίες δεν διαθέτει αντισώματα.
Ηταν στο σπιτι της μητερας μου. Ωραια, ειναι απο την κυριακη μαζι με τα αλλα :) την πατησα σα βλακας!
 
Δεν σημαίνει απαραίτητα ότι την πάτησες απλά φυλάμε τα ρούχα μας να έχουμε τα μισά!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Πριν δεν ετρωγε τροφη επισης, μονο τα μπισκοτα
Ίσως εκεί να εστιάζεται το πρόβλημα των ποδιών του και όχι απαραίτητα σε κάποια ορθοπεδική "ανωμαλία". Μερικές φορές στα μεγάλης ηλικία πουλιά λόγω της κακής διατροφής έχουμε αγκυλώσεις των άκρων στο πέλμα τους. Στις φωτό δεν βλέπω νέκρωση δακτύλων εγώ.. αλλά αγκύλωση...
Θα πρέπει να γίνει διατροφική "ρύθμιση" των "ανεβασμένων" πάνω από τα όρια... λειτουργιών του.
Βέβαια το γεγονός πως είναι αποκλειστικά και μόνο το ένα πόδι με βάζει σε αμφιβολίες.
Στο δια ταύτα τώρα...
Η στήριξη στο ένα μόνο πόδι, δεν αποτελεί εμπόδιο για κανένα πουλί μια και μπορούν άριστα να λειτουργήσουν μόνο με το ένα. Υπάρχουν παραδείγματα πτηνών με ακρωτηριασμούς στα πόδια που όχι μόνο έζησαν καλά αλλά δημιούργησαν και απογόνους...
Αν αποδεχτείς την εικόνα του... όλα τα άλλα θα είναι φυσιολογικά.
Για τη διατροφή του τώρα... όπως σωστά σου είπε κι ο Γιάννης δεν πάμε απότομα στη νέα... αλλά σταδιακά. Νομίζω πως ο φίλος σου επιλέγει την "ευκολότερη" και "νοστιμότερη" από την "σωστή". Ίσως και λίγη δίαιτα να είναι όχι μόνο απαραίτητα αλλά επιβεβλημένη...
 
Σε 1η φάση, θα πάρεις βιολογικό μηλόξυδο και θα του βάζεις στο νερό ένα κουταλάκι του γλυκού βδομάδα παρά βδομάδα.
Τη βδομάδα που δεν βάζεις, θα του βάζεις όποια πολυβιταμίνη έχεις.
Με προβληματίζει ότι δεν τρώει σπόρους και φαίνεται και στις κουτσουλιές..
 
Τη νεκρωση τη συμπερανα μονη μου και θα σας αιτιολογησω γιατι. Φερνοντας τον εδω πηγα να του κοψω τα νυχια. Ολα τα νυχια του εκτος εκεινων των τριων δακτυλων ηταν μεγαλα. Εκεινα ηταν μικρουτσικα και τα δαχτυλα παγωμενα. Για ποιο αλλο λογο δεν θα αναπτυσσονταν με τον ιδιο ρυθμο νυχια σε "αδρανη" δαχτυλα;

Η διαιτα επιβαλλεται, το βλεπω. Το θεμα ειναι, εκεινα τα βρωμομπισκοτα να του τα ξαναβαλω και να τα κοψω σταδιακα; Επισης στο θεμα που παρεθεσε ο κ. Νικος πριν, συμβουλευετε να κοπει το αυγο. Να κανω το ιδιο; Αμα το κοψω δεν θα τρωει τιποτα.

Νιωθω χαμενη :| Δεν με απασχολει θεμα αισθητικης, απλα να ειναι ποιοτικοτερη η ζωη του.


Να τον: http://prntscr.com/6frqdb
RJIJrts.png

εχει πλακα ετσι που καθεται

Σε 1η φάση, θα πάρεις βιολογικό μηλόξυδο και θα του βάζεις στο νερό ένα κουταλάκι του γλυκού βδομάδα παρά βδομάδα.
Τη βδομάδα που δεν βάζεις, θα του βάζεις όποια πολυβιταμίνη έχεις.
Με προβληματίζει ότι δεν τρώει σπόρους και φαίνεται και στις κουτσουλιές..
Και τι κανω τωρα, που αυτος δεν πινει νερο;
 
Τη νεκρωση τη συμπερανα μονη μου και θα σας αιτιολογησω γιατι. Φερνοντας τον εδω πηγα να του κοψω τα νυχια. Ολα τα νυχια του εκτος εκεινων των τριων δακτυλων ηταν μεγαλα. Εκεινα ηταν μικρουτσικα και τα δαχτυλα παγωμενα. Για ποιο αλλο λογο δεν θα αναπτυσσονταν με τον ιδιο ρυθμο νυχια σε "αδρανη" δαχτυλα;

Η διαιτα επιβαλλεται, το βλεπω. Το θεμα ειναι, εκεινα τα βρωμομπισκοτα να του τα ξαναβαλω και να τα κοψω σταδιακα; Επισης στο θεμα που παρεθεσε ο κ. Νικος πριν, συμβουλευετε να κοπει το αυγο. Να κανω το ιδιο; Αμα το κοψω δεν θα τρωει τιποτα.

Νιωθω χαμενη :| Δεν με απασχολει θεμα αισθητικης, απλα να ειναι ποιοτικοτερη η ζωη του.


Να τον: http://prntscr.com/6frqdb εχει πλακα ετσι που καθεται

Οι επιλογή των σπόρων έρχεται δεύτερη... λίγο περίλλα και βρώμη και αμέσως θα αλλάξει η διατροφή...
Μηλόξυδο στο νερό όπως είπε κι ο Νίκος και ίσως δεις σε λίγες βδομάδες θαύματα... Να "περπατά" ο ανάπηρος[/dls]
 
Δεν μπορεί να μην πίνει νερό.. Οποιοσδήποτε ζωντανός οργανισμός δε ζει χωρίς νερό.
Ξεκίνα με τους σπόρους που έγραψε ο Γιάννης και θα δούμε. Αν έχεις (η μπορεί να πάρεις ) και chia ακόμα καλύτερα.
 
Όσο για το νερό... με τα πράσινα και το αυγό καλύπτεται... Δεν είναι δα και οι ανάγκες του καλοκαιριού... Μια δυο σταγόνες νερό του φτάνουν.
 
Αρα να κοψω χορτα τελειως μηπως και φιλοτιμηθει να πιει νερο; Επισης κοβω και το μπανιο, μηπως ο ζαβολιαρης πινει απο εκει.

ορκιζομαι τον εχω διπλα μου ολη μερα, ουτε μια φορα δεν τον ειδα να πηγαινει προς την ποτιστρα.

Και κατι ακομα. Chia βρωμη και περιλλα που ειπατε, που μπορω να τα βρω; (βρωμη φανταζομαι δεν εννοειτε τα quaker)
 
Να γραφτει στα πρακτικα, και στις εμπειριες σας... Μολις συναντησαμε το πιο βαριεστημενο καναρινι ολων των εποχων. Για αρχη του εβγαλα το μηλο και το αντιδι. Του εβαλα σε μια αυγοθηκη πλαγιαστα (ωστε να μη "σκυβει") σπορια. Αρχισε να τρωει, φυσικα.. Πρεπει να χε πολυ καιρο να φαει σπορια. Θα με τρελανει αυτο το πουλι... Το απογευμα θα ψαξω να βρω βιολογικα, για να παρω μηλοξυδο...

Σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες.
 
Back
Top