Ασθένειες Κρίσεις με αστάθεια σε καναρίνι

😀 βρε παιδιά μου βάζετε λόγια;:)
Στο post #8 η φράση "Γιατί το αφήνεις έξω στο δωμάτιο να πετάει αφού φοβάται όμως Αλίκη;" ανήκει στον Λάμπρο,@TheBigL και όχι σε εμένα. Μα γιατί συχγωνεύτηκαν;
Παιδιά εγώ τα συγχώνευσα κατά λάθος! Με συγχωρείτε @Deukalion & @TheBigL !
Λάμπρο το γιατί τον αφήνω ελεύθερο στο απάντησα!

Σίγουρα το θέλει Αλίκη αλλά αν δεν ξαναμπεί στο κλουβί φαντάσου τί τρομάρα θα πάρει όταν θα πρέπει να το ξαναπιάσεις.
Και τώρα απαντάω εδώ μιας και αναφέρεσαι στον Άγγελο αν κατάλαβα καλά. Ο Άγγελος δεν πιάνεται όπως τα υπόλοιπα καναρίνια. Αν ο οποιοσδήποτε ακουμπήσεο το δάχτυλό του στην κοιλιά του εκείνος ανεβαίνει πάνω στο δάχτυλο και κάθεται εκεί. Ξύνει την μυτούλα σου, φτιάχνει τα φτεράκια του. Νιώθει σαν στο σπίτι του! Το καλύτερό του είναι να έχει κάνει μπάνιο και να τον βάλω στο χέρι μου να στεγνώσει. Ξύνει την μυτούλα του, με δαγκώνει ελαφρά με το ράμφος του και συνεχώς τινάζει τα φτερά του! Είναι απόλαυση!

Αν δεν κάνω λάθος η Αλίκη μίλησε για το δικό της καναρίνι που είχε παρόμοιο σύμπτωμα και ότι το αφήνει ελεύθερο.
Ο Άγγελος δεν έχει κανένα τέτοιο σύμπτωμα. Ούτε κρίσεις, ούτε μένει κάγκελο απ τον φόβο του κτλ. Απλά αν φοβηθεί πετάει και προσγειώνεται λιγάκι άτσαλα. Το καναρίνι που αναφέρει ο Δημήτρης με τα ίδια συμπτώματα είναι σ αυτό το θέμα: https://community.petbirds.gr/threads/Μάλλον-εγκεφαλικό-σε-καναρίνι.24233/ και από τότε δεν έχει ξαναπαρουσιάσει κανένα σύμπτωμα και καθαρίζω κανονικά όλα τα κλουβιά κτλ απλά δεν τον πιάνω συχνά. Είναι και μεγάλος στην ηλικία οπότε φοβάμαι και λιγάκι..

Εγώ ξαναρωτάω αυτό:
Δημήτρη αυτές οι κρίσεις συμβαίνουν πάντα μετά από κάτι που τον φόβισε ή και όταν υπάρχει ηρεμία το έχει κάνει;
μιας και δεν μου απάντησε ποτέ ο Monsieur..
 
το πουλακι ειναι ήδη σε πτερορροια;
Είναι ακόμα σε πτερόρροια, τώρα αρχίζει και το κεφάλι ας πούμε.Άρχισε τότε.
εχεις καμία ιδεα πως να προχωρήσεις με αυτο το ζήτημα;
Με ηρεμία. Σήμερα άρχισα antistress,θα το συνεχίσω για λίγες μέρες όχι για δέκα. Επίσης το μεσημέρι το αποσύρω.
Απο σεπτέμβρη πρέπει να είναι σε μεγάλο κλουβάκι χωρίς πολλές ενοχλήσεις.
Το μόνο δύσκολο είναι πως τέλος του μήνα πρέπει να το μεταφέρω επαρχία.Αυτό θα γίνει μάλλον χαράματα παρά σούρουπο.
Πιστεύω απλά πως είναι νευρόσπασμα και παθαίνει ότι παθαίνει.
Δλδ αν βάλεις μέσα στο κλουβί το χέρι σου πως αντιδρά;
Δεν αντιδρά όπως παλιά αλλά ούτε και με τρόμο, κάποιες φορές βέβαια έχει τιναχτεί. Την Στέλλα που είχε να την δεί ένα μήνα χ%στηκε πάνω του, χωρίς να υπάρχουν υπερβολές στα ρούχα ή να φορά γυαλιά.
Αλήθεια δε νομίζω πως μπορεί κάτι άλλο να ειπωθεί,τουλάχιστον σε εμένα εξακολουθεί να μοίαζει με φόβο
μιας και δεν μου απάντησε ποτέ ο Monsieur..
Κλάψε εσύ😛. Μου κόψανε το ιντερνετ για αυτό δεν απάντησα🤬.
Το κάνει μόνο όταν είμαι σε ενασχόληση με το κλουβί, αν το έκανε γενικά θα λέγαμε άλλα.
 
Δεν ήξερα ότι έλεγες για τον Άγγελο. Νόμιζα έλεγες για τον Luigi :)
 
Είναι ακόμα σε πτερόρροια, τώρα αρχίζει και το κεφάλι ας πούμε.
Αυτό ίσως τον στρεσάρει ακόμα πιο πολύ και αυτές οι κρίσεις να είναι πιο συχνές. Μιας και μπορεί και να μην νιώθει καλά ή ασφαλής.. Να πονάει κτλ κτλ..

χωρίς πολλές ενοχλήσεις.
Μην χάσει τελείως την επαφή μαζί σας.. Εκτός αν το θέλετε... Απλά όσο λιγότερο τον ενοχλείτε, τόσο πιο φοβικός θα γίνει απέναντί σας... Να κάνεις ήρεμες και διακριτικές κινήσεις αποφεύγοντας όσο γίνεται την φασαρία και τα πολλά κουνήματα, αλλά καλό θα ήταν να μην τον αφήσετε να αγριέψει μαζί σας.. Εγώ τουλάχιστον θα προσπαθούσα να ανακτήσω την σχέση μου μαζί του.

Πιστεύω απλά πως είναι νευρόσπασμα και παθαίνει ότι παθαίνει.
Και εγώ συμφωνώ.. Σαν τα φοβικά σκυλιά ένα πράγμα.. http://dogw0rld.blogspot.gr/2013/12/o-skylos-mou-einai-fovikos-ti-na-kanw.html

Κλάψε εσύ😛. Μου κόψανε το ιντερνετ για αυτό δεν απάντησα🤬.
Δικαιολογίες!

Το κάνει μόνο όταν είμαι σε ενασχόληση με το κλουβί, αν το έκανε γενικά θα λέγαμε άλλα.
Άρα πάλι καταλήγουμε στο ότι είναι φοβικός ή αλλιώς χέστης! 😛

Δεν ήξερα ότι έλεγες για τον Άγγελο. Νόμιζα έλεγες για τον Luigi :)
😀 έγινε λιγάκι μπέρδεμα! Ελπίζω να ξεμπερδευτήκαμε όλοι μας! 😛
 
... Την Στέλλα που είχε να την δεί ένα μήνα χ%στηκε πάνω του, χωρίς να υπάρχουν υπερβολές στα ρούχα ή να φορά γυαλιά...
Ούτε βαμμένα νύχια ή δαχτυλίδια; βραχιόλι; (γιατί εμάς μας επηρεάζουν και αυτά)
 
Εξακολουθεί αυτή η συμπεριφορά;
Υπάρχει κάτι νεότερο σχετικά;
Η συμπεριφορά αυτή έχει εκδηλωθεί τέσερις φορές, μισή ώρα διάρκεια έκαστη. Δεν το ξαναέκανε, αλλά δεν έκανα και εγώ τίποτα πέραν των καθημερινών φροντίδων, νερού, αυγοτροφής, λαχανικών.
Δεν έχω νεότερο, δείχνει καναρίνι με πτερόρροια, δηλαδή φυσιολογικά.
 
Να μας ενημερώσεις αν υπάρξει κάτι σχετικό.
Ήδη σήμερα το πρωί που άλλαξα τις ταίστρες με περίμενε να τις ξαναβάλω με την κλασική τζωροφάτσα του:D!
Μετά απο δέκα δεύτερα ανέβηκε δυό κλαδάκια με την καινούργια περίλλα στο στόμα, χαρούμενος και φρέσκος σαν την δροσιά του πρωινού!
 
Θα πάω να ξαναπάρω. Πιο παλιά που του έβαζα έτρωγε. Το σταμάτησα γιατί μου μύριζε ταγκίλα.
 
Τι σου μύριζε; 😵
Παρακαλώ πολύ,υπάρχει κανένας άλλος τόσο στενόμυαλος που να διαχωρίζει τα αγαθά της φύσης σε αυτά των πουλιών και τα άλλα των ανθρώπων;
Λαδίλα μύριζε Αλίκη και είχε και πολύ βαριά γεύση, σαν ταχίνι λαδιού δεν ξεπλένεται με τίποτα, γκέγκε;😛
 
Bάλε λίγο παπαρουνόσπορο σε χωριστή ταΐστρα και παρακολούθησε την κατανάλωση.
Πήρα και έβαλα στη μύτη του γλυκού, ασχολήθηκε κανα δεκάλεπτο και το άφησε. Είναι τώρα καμιά ώρα θα το κοιτάξω και το βράδυ.
 
Σήμερα το πρωί δεν υπήρχε ούτε τσόφλι👍!
Συμπεραίνω κάτι;Η καμελίνα δεν είναι αυτή που τα καλμάρει;
 
Σήμερα το πρωί δεν υπήρχε ούτε τσόφλι👍!
Συμπεραίνω κάτι;Η καμελίνα δεν είναι αυτή που τα καλμάρει;
Συνέχισε για μια εβδομάδα συνεχώς με λίγο μεγαλύτερη δόση (1/2 κουταλάκι του γλυκού). Αν υπάρχει φλεγμονή ή ιδιαίτερος στρεσογόνος "τρόμος" ή ακόμα και μια δυσλειτουργία στην απορρόφηση των υδαταθράκων (που δημιουργεί τέτοια σύνδρομα), η περίσσεια κορτικοειδών που δημιουργεί, θα δράση θετικά. Αν δείς οτι ελαττώνεται η κατανάλωση, μείωσε την ποσότητα αναμειγνύοντάς το με Καμελίνα - Κια ή Περίλλα (ό,τι έχεις).
 
Συνέχισε για μια εβδομάδα συνεχώς με λίγο μεγαλύτερη δόση (1/2 κουταλάκι του γλυκού). Αν υπάρχει φλεγμονή ή ιδιαίτερος στρεσογόνος "τρόμος" ή ακόμα και μια δυσλειτουργία στην απορρόφηση των υδαταθράκων (που δημιουργεί τέτοια σύνδρομα), η περίσσεια κορτικοειδών που δημιουργεί, θα δράση θετικά. Αν δείς οτι ελαττώνεται η κατανάλωση, μείωσε την ποσότητα αναμειγνύοντάς το με Καμελίνα - Κια ή Περίλλα (ό,τι έχεις).
Ουάου...άφωνος!
Πάω να ξαναβάλω, ευχαριστώ πολύ!
 
Back
Top