Ασθένειες Κόκκινη ψείρα στο μπαλκόνι μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης lina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

lina

PB Member
Εγγραφή
2 Ιαν 2016
Μηνύματα
526
Πόλη
Ιωάννινα
Παιδια σημερα στο μπαλκονι μου ειδα ισως κ 50 κοκκινες ψειρες (αν καταφερω θα ανεβασω φωτο).πρωτη φορα ειδα .εδω που μενω εχει παρα πολλα πουλια ολων των ειδων πχ περιστερια καρακαξες σπουργιτια,αυτος ειναι ενας λογος που δεν βγαζω τα δικα μου εξω για πολυ κ παντα με επιβλεψη.Μετα το σημερινο δεν ξερω τι να κανω
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20220515-164818_Gallery.webp
    Screenshot_20220515-164818_Gallery.webp
    48,9 KB · Προβολές: 204
@Φοίβος ναι κ εγω αυτο εχω στο νου μου.στο μπαλκονι μπορω να ριξω κατι ,ετσι ωστε να μην μεταφερω καποια ψειρα απο λαθος μεσα;φυσικα τα δικα μου μαλλον δεν μπορω να τα ξαναβγαλω
 
Παιδια σημερα στο μπαλκονι μου ειδα ισως κ 50 κοκκινες ψειρες (αν καταφερω θα ανεβασω φωτο).πρωτη φορα ειδα .εδω που μενω εχει παρα πολλα πουλια ολων των ειδων πχ περιστερια καρακαξες σπουργιτια,αυτος ειναι ενας λογος που δεν βγαζω τα δικα μου εξω για πολυ κ παντα με επιβλεψη.Μετα το σημερινο δεν ξερω τι να κανω
Δεν ξέρω τι ζουμ έχεις χρησιμοποιήσει αλλά φαίνεται τεράστια... και κατακόκκινη...
Συνήθως δεν εμφανίζεται την ημέρα...
Ενώ κοκκινίζει από το αίμα που καταναλώνει...
Μήπως είναι κάτι άλλο;
Μαμούνια από γλάστρες κτλ;
 
@lina Ίχνη της έχεις δει;
Μαύρα στιγματάκια, πολλά στη σειρά, και εννοείται πολύ μικρότερα από αυτή;
Μιλάω για τις αφοδεύσεις τους, σαν σκουριά, σαν μπιμπίκια ένα πράγμα...
[automerge]1652633414[/automerge]
@TZANNSPY το εχω μεγενθυνει στην πραγματικοτητα ειναι πολυ μικρο

Για σύγκρινε:

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
@TZANNSPY λες να μην ειναι;εγω οσα βρηκα σημερα ηταν κατακοκκινα κ σκοτωνοντας τα εβγαζαν ενα κοκκινο που το περασα για αιμα αυτο ειναι το πραγματικο μεγεθος
[automerge]1652634961[/automerge]
Μαλλον εδω φαινεται
 

Συνημμένα

  • 20220515_195112.webp
    20220515_195112.webp
    101,6 KB · Προβολές: 35
  • 20220515_195112.webp
    20220515_195112.webp
    7,1 KB · Προβολές: 35
@lina , γιατί δεν αγοράζεις αυτό το φάρμακο να κάνεις ψεκασμούς στους χρόνους που αναγράφονται στις οδηγίες, ακόμα και μέσα στο σπίτι (στο δωμάτιο που μπαίνεις δλδ από το μπαλκόνι) για να είσαι ήσυχη;
 
@ianos θα το κανω με το φαρμακο αλλα εγω μπαινοβγαινω στο μπαλκονι δεκα φορες την ημερα θα ριχνω φαρμακο καθε μερα στο δωματιο;Γιατι το λεω αυτο;για τον λογο οτι τα πουλια που κυκλοφορουν εξω κ μπορει να εχουν ψειρες οποιαδηποτε στιγμη μπορουν να μας τις αφησουν.βεβαια θα μου πεις δεν παρασιτουν την ημερα πανω στα πουλακια κ βγαινουν το βραδυ. ναι αλλα αν ειναι ετσι που βρεθηκαν μερα μεσημερι στο μπαλκονι κ εκαναν παρελαση;Συγνωμη για το κατεβατο
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
αλλα αν ειναι ετσι που βρεθηκαν μερα μεσημερι στο μπαλκονι κ εκαναν παρελαση;
Το γεγονός ότι τα είδες μέρα μεσημέρι μπορεί να σημαίνει ότι δεν είναι ψείρες αλλά κόκκινος τετράνυχος που παρασιτεί στα φυτά (κάτω από τα φύλα) και δεν ενοχλεί τα πουλιά.
Στο video του @misalouris (post 6) αναφέρεται αυτή η πιθανότητα να μπερδέψουμε την ψείρα με τον κόκκινο τετράνυχο.
Στην θέση σου θα έψαχνα πρώτα τα φυτά του χώρου.
 
δεν εχω φυτα μενω στον τεταρτο υπαρχει πιθανοτητα να ανεβαινουν απο τον κηπο οι τετρανυχοι;
Δεν νομίζω, γιατί να πάνε κάπου που δεν υπάρχει φαΐ ?
Άρα το σενάριο να είναι ψείρες που μεταφέρθηκαν από κάποιο πουλί δείχνει πιο ισχυρό.
Πάρε το elector και ψέκασε τα πάντα στο μπαλκόνι (πάτωμα τοίχους) και επανέλαβε τον ψεκασμό στις ημέρες που προτείνει στις οδηγίες.
Στην θέση σου θα ψέκαζα και τα πουλιά και τα κλουβιά με τα σκεύη τους επίσης 2 φορές.
Να θυμάσαι ότι αυτό το φάρμακο σκοτώνει τις ζωντανές ψείρες και όχι τα αυγά τους για αυτό τον λόγο χρειάζεται επανάληψη του ψεκασμού για να εξαλειφθούν οι ψείρες που θα εκολαφθούν από τα αυγά.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ έχω μπερδευτεί. Η @lina δεν ξέρει σίγουρα ότι τα πουλάκια της έχουν κολλήσει με την κόκκινη ψείρα. Μπορούμε το elector να το χρησιμοποιήσουμε προληπτικά στα πουλιά; Ή μόνο αφού διαπιστώσει ότι έχουν προσβληθεί από την ψείρα;
 
Μπορούμε το elector να το χρησιμοποιήσουμε προληπτικά στα πουλιά;
Οχι.
Ή μόνο αφού διαπιστώσει ότι έχουν προσβληθεί από την ψείρα;
Εγώ κάνω την υπόθεση ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να έχουν προσβληθεί γιατί
σημερα στο μπαλκονι μου ειδα ισως κ 50 κοκκινες ψειρες
αν μέρα μεσημέρι δεις τόσες τότε η πραγματική ποσότητα που υπάρχει στην περιοχή είναι τεράστια και χρειάζεται άμεση αντιμετώπιση.
Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να έχουν κολλήσει τα πουλιά αφού βγαίνουν στο μπαλκόνι έστω και λίγο.
 
Το γεγονός ότι τα είδες μέρα μεσημέρι μπορεί να σημαίνει ότι δεν είναι ψείρες αλλά κόκκινος τετράνυχος που παρασιτεί στα φυτά .
Σωστά ...
Τις περισσότερες φορές που βλέπουμε την ημέρα κόκκινα έντομα κοντά στα κλουβιά μας είναι πιο πιθανόν να είναι τετράνυχος παρά οτιδήποτε άλλο άσχετα αν τριγύρω δεν υπάρχει ούτε ένα "πράσινο φύλλο" για να φάνε.
Άλλωστε πολύ σπάνια θα δούμε ψείρα σε φανερά σημεία την ημέρα... εκτός κι αν είναι εκατομμύρια τα παράσιτα.
Παραθέτω δύο video..
Το ένα με λήψη από το κινητό για να δούμε την φύση τους και το άλλο με κάμερα μικροσκόπιο ώστε να δούμε τον τετράνυχο από πιο κοντά
[automerge]1652683913[/automerge]
Μαλλον εδω φαινεται
Ξεκάθαρα τετράνυχος!
 

Συνημμένα

Τελευταία επεξεργασία:
Καλημέρα.
Κε Γιάννη @misalouris σωτήρια η παρέμβασή σας, οι γνώσεις σας πολύτιμες όπως πάντα.
Γλιτώσατε την θεματοθέτη από πολύ άγχος, περιττά έξοδα και φυσικά και όλους τους αναγνώστες που πλέον θα έχουμε ένα σημείο αναφοράς και δεν θα ξεκινάμε ένα ''χημικό πόλεμο'' χωρίς λόγο.
 
Back
Top