Ασθένειες Κύστες στα φτερά καναρινιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ariadnh

PB Known Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
3.046
Πόλη
Κύπρος
Καλησπερα.. Εχω ενα καναρινι απο αρχες του χρονου. Τωρα αλλαζει φτερα. Στην αρχη εβγαλε μια κυστη πανω στο κεφαλι. Δεν την ενοχλησα και εφυγε. Το πουλι ομως δεν ειναι περιποιημενο. Εβγαλε ακομη δυο κυστες στις φτερουγες του. Απο οτι διαβασα χρειαζεται χειρουργικη επεμβαση για να βγει το φτερο. Ρωταω διαφορους εκτροφεις που γνωριζω ο ενας μου λεει θα ξερανθουν και θα πεσουν, ο αλλος λεει δεν ειναι τιποτα, ο αλλος οτι δεν υπαρχει θεραπεια. Ενας ομως μου ειπε να βαλω pulmosan και οτι θα βοηθησει. Ισχυει; Ειχα ακομη ενα που εβγαλε κυστη στα φτερα και το εχασα. Οποτε δεν ξερω τι να κανω τωρα.
 
Δεν ξέρω ποια είναι η σωστή θεραπεία αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι το pulmosan δεν θα βοηθήσει... είναι για τελείως διαφορετικές παθήσεις (οι κύστες συνήθως είναι γενετικές παθήσεις ενώ το pulmosan καταπολεμά τα ακάρεα)
Ενας ομως μου ειπε να βαλω pulmosan και οτι θα βοηθησει. Ισχυει;
 
καλησπερα, κανενα φαρμακο δεν μπορει να κανει κατι για την κύστη.
Απο την στιγμη που παρουσιαζετε αυτο το φενομενο θα πρεπει να ενισχύσουμε την διατροφη του πτηνου με καναβουρι κ βρωμη. ( muta vit απαραίτητα)
Η κυστη δυσκολα μπορει να αποφερει τον θανατο στο πουλακι, εκτος αν το μεγεθος της και η τοποθεσία που εχει βγει προκαλουν αλλο πρόβλημα
 
δεν θα αλλαξεις την διατροφη.
θα δωσεις εξτρα σπορους (καναβουρι, βρωμη) σε μια επιπλέον ταΐστρα
Το muta vit ειναι μια πολυβιταμινη/ενισχυτικό για την περίοδο της πτεροροιας.
τι πουλακι ειναι;
 
Brown opal red mosaic. Οι αλλες πολυβιταμινες δεν κανουν; Εχω αλλες δυο. Την pollivita ειναι κυπριακη και την breedmax.
 
Αριάδνη μου πόσο σίγουρη είσαι πως πρόκειται για φτερό που γύρισε και έκανε κύστη και δεν είναι κάποια μόλυνση ή ίσως και ευλογιά; Θα μπορούσες να ανεβάσεις μερικές φώτο;

Τα θέματα που βρήκα και ίσως σε βοηθήσουν είναι να τα παρακάτω:
Αυτό που συμπέρανα από αυτά που διάβασα είναι πως το πρόβλημα είναι γενετικό (λάθος επιλογή γεννητόρων), αμφιβάλω αν φεύγουν από μόνες τους (γι αυτό πάνω σε ρωτάω πόσο σίγουρη είσαι), απ ότι διάβασα μόνο με χειρουργική επέμβαση σε πτηνίατρο, και από θέμα διατροφής να αποφεύγεις της πρωτεινούχες τροφές (αυγό/αυγοτροφή), πολλά λαχανικά, πράσινα και χορταρικά, και μπάνια, αν το επιτρέπει ο καιρός.
 
Brown opal red mosaic. Οι αλλες πολυβιταμινες δεν κανουν; Εχω αλλες δυο. Την pollivita ειναι κυπριακη και την breedmax.
βαλτου το breedmax (στην αυγοτροφη), το αλλο δεν το γνωριζω, δεν μπορω να σου πω κατι.
 
, από θέμα διατροφής να αποφεύγεις της πρωτεινούχες τροφές (αυγό/αυγοτροφή), πολλά λαχανικά, πράσινα και χορταρικά, και μπάνια, αν το επιτρέπει ο καιρός.
Ήταν και οι συμβουλές του κτηνιάτρου μου.
 
Ήταν και οι συμβουλές του κτηνιάτρου μου.
Διάβασα και το δικό σου θέμα Σίσσυ μου (το έχω επισυνάψει και πάνω) γι αυτό και το έγραψα. :)
Οι κύστες υπάρχει περίπτωση να φύγουν από μόνες τους; Όπως συνέβη στην Αριάδνη;
 
Ενας ομως μου ειπε να βαλω pulmosan και οτι θα βοηθησει. Ισχυει;
Θα αστειεύεσαι βέβαια.
Ούτε γι αστείο.
Μετά τα όσα σωστά αναφέρουν πιο πάνω τα παιδιά... ειδικά οι σύνδεσμοι της @alicedros ... Θα χρειαστείς κάποια βοήθεια για να αφαιρέσεις αυτή την κύστη.
Αν δεν κάνω λάθος έχεις κάποιο γνωστό γιατρό ή μήπως δε θυμάμαι καλά.
Αν παρόλα αυτά χρειαστεί βοήθεια από μας... μη διστάσεις.
Κυρίως όμως θα ήθελα μια φωτογραφία για να δω την έκταση της ζημιάς...
 
Σας ευχαριστω πολυ. Θα διαβασω τα θεματα και ευχομαι να γινει καλα. Η κυστη το κεφαλι που εβγαλε αρχικα εφυγε. Τωρα εμειναν οι φτερουγες.

Ειμαι σιγουρη οτι ειναι κυστη φτερων. Εψαξα στο φορουμ, στο google και οι εικονες με τις κυστες ειναι ιδιες. Το βλεπω εξαλλου και στο φτερωμα του.
 
Διάβασα και το δικό σου θέμα Σίσσυ μου (το έχω επισυνάψει και πάνω) γι αυτό και το έγραψα. :)
*Οι κύστες υπάρχει περίπτωση να φύγουν από μόνες τους; Όπως συνέβη στην Αριάδνη;
Το είδα Αλικάκι, απλά το τόνισα γιατί κάποιος μπορεί να μη διαβάσει όλα τα θέματα...
*Δεν γνωρίζω κάτι. Στην περίπτωση μου δεν συνέβει με καμιά κύστη του admiral ποτέ κάτι ανάλογο...
 
Θα αστειεύεσαι βέβαια.
Ούτε γι αστείο.
Μετά τα όσα σωστά αναφέρουν πιο πάνω τα παιδιά... ειδικά οι σύνδεσμοι της @alicedros ... Θα χρειαστείς κάποια βοήθεια για να αφαιρέσεις αυτή την κύστη.
Αν δεν κάνω λάθος έχεις κάποιο γνωστό γιατρό ή μήπως δε θυμάμαι καλά.
Αν παρόλα αυτά χρειαστεί βοήθεια από μας... μη διστάσεις.
Κυρίως όμως θα ήθελα μια φωτογραφία για να δω την έκταση της ζημιάς...

Δεν θυμασαι καλα :).. Εδω Κυπρο με το φαναρι τους ψαχνουμε.. Μου ειπε ενας εκτροφεας να τον παρω να τις αφαιρεσει αλλα το σκεφτομαι. Πριν ανοιξα τις φτερουγες του για να δω καλα τις κυστες. Εμεινε ακινητος παραπολυ ωρα. Το εβαλα στο κλουβι και εμεινε στο πατο. Πονεσε και νομισα θα μου μεινει στο τοπο.

Ειναι ζωηρο, τρωει, πινει. Ολα καλα. Αλλα οι κυστες ειναι προβλημα.
 
Αριάδνη αν είναι μικρής έκτασης είναι κάπως απλό... αν όχι γίνεται σύνθετο.
Γι αυτό σου ζήτησα να βάλεις φωτογραφίες.
Αν δεν υπάρχει ιατρική βοήθεια.. Τότε ο εκτροφέας ίσως είναι πολύ καλή λύση.
Προσοχή όμως στην απολύμανση της πληγής και των "εργαλείων".
 
Ειναι βραδυ γιαυτο δεν ανεβασα φωτογραφια.. Το αλλο καναρινι που δεν ηταν και δικο μου αλλα το πηρα μηπως βρω λυση (νομιζα ηταν ευλογια) η κυστη ηταν στο τελος του φτερωματος εκει που αρχιζει το δερμα του ποδιου. Ειχα στειλει φωτογραφια του κυριου Μακη και μου ειπε μονο με χειρουργικη επεμβαση. Οσο μεγαλωνε το φτερο, τοσο μεγαλωνε και η κυστη και τελικα το πουλακι πεθανε. Ευχομουν να γινει αυτο που μου ειχε πει ενας αλλος εκτροφεας "θα ξεραθει και θα πεσει" επειδη πτηνιατρο δεν εχουμε. Αυτο εδω ειχε βγαλει μια κυστη στο κεφαλι επανω και με το καιρο εξαφανιστηκε. Τωρα αυτες με αγχονουν. Γιατι τα φτερα εκει μεγαλωνουν πολυ. Δεν ειναι σαν το κεφαλι που δεν ειναι μεγαλα. Αρα οσο μεγαλωνει το φτερο μεσα τοσο μεγαλωνει θα μεγαλωνει και η κυστη.
 
Να πως πως δεν μου έχει τύχει ποτέ κάτι ανάλογο.
Ερώτηση, προσοχή και όχι γνώμη. Περιποίηση της κύστης με βάμμα ιωδίου ή μπεταντίν, θα βοηθούσε να συρρικνωθεί και να ξεραθεί η κύστη;
 
Back
Top