Ασθένειες Κύστες στα φτερά καναρινιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εγω δεν κανω τετοια.. Τρεμω. Τον ανθρωπο δεν τον ξερω. Και αν μου λετε οτι λιγο αιμα να χαθει μπορει να πεθανει, δεν του το παω. Ειναι δυνατο να μην υπαρχει κατι αλλο;
 
Πω πω, πολύ δύσκολη υπόθεση και πρέπει να ξέρεις τι κάνεις.
Τόσο μεγάλη είναι η κύστη του δικού σου;
 
Και πάντα υπάρχει αιμορραγία σε τέτοιες περιπτώσεις
Μόνο με λέιζερ γίνεται αναίμακτα.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Όλα σε μικρογραφία των ανθρώπινων βασάνων...
 
Και αν μου λετε οτι λιγο αιμα να χαθει μπορει να πεθανει, δεν του το παω. Ειναι δυνατο να μην υπαρχει κατι αλλο;
Είναι αδύνατον όντως...
Είναι πολύτιμο το αίμα για το πουλί... αλλά δε θα χαθεί κι κόσμος έστω και με μια αναμενόμενη αιμορραγία.
Σύντομα θα συνέλθει...
 
Εχει δυο κυστες.. στο ενα φτερο. Δεν ειναι μικρες. Αλλα ουτε μεγαλες. Η πιο μεγαλη ειναι σαν αυτη του video.

Ουτε με αντιβιωση γινεται; Ενας φιλος μου που του γυρισε η τριχα. Πρωτα δοκιμασε αντιβιοση και μια κρεμα και μετα του ειπε αν δεν πετυχει θα κανει εγχειρηση. Ισως να εινα δυο εντελως διαφορετικα πραγματα. Αλλα λεω μηπως.
 
Εγω δεν κανω τετοια.. Τρεμω. Τον ανθρωπο δεν τον ξερω. Και αν μου λετε οτι λιγο αιμα να χαθει μπορει να πεθανει, δεν του το παω. Ειναι δυνατο να μην υπαρχει κατι αλλο;
Δυστυχώς, αν μείνεις άπραγος σε τέτοιες περιπτώσεις σίγουρα δε θα αποφύγεις το μοιραίο...
Αξίζει μία προσπάθεια...
 
Και πάντα υπάρχει αιμορραγία σε τέτοιες περιπτώσεις
Μόνο με λέιζερ γίνεται αναίμακτα...
Στις δικές μας περιπτώσεις όχι Γιάννη. Αναφέρομαι σε διάφορες κύστεις, σε διαφορετικά σημεία του σώματος, διαφορετικές χρονικές περιόδους, αφαίρεση κάποιες φορές με νάρκωση και άλλες όχι...Ήμουν παρούσα και παρακολουθούσα, εκτός από μια φορά που έβγαλε 1-2 σταγόνες αίματος όλες οι άλλες ήταν αναίμακτες...
tinypic-no-longer-available.jpg

(μάλλον δεν πρέπει να φαίνεται η φωτογραφία)
 
Ερχεται η @Sissy και σου δινει μιααα... και επανερχεσαι στην πραγματικοτητα... Τρομακτικη πραγματικοτητα.
 
...Πρωτα δοκιμασε αντιβιοση και μια κρεμα και μετα του ειπε αν δεν πετυχει θα κανει εγχειρηση. Ισως να εινα δυο εντελως διαφορετικα πραγματα. Αλλα λεω μηπως.
Μα οι κύστεις δεν απορροφούνται και αν τύχει και ανοίξουν κάποιες μόνες τους (δεν μου έχει συμβεί) και πάλι θα πρέπει ν΄αφαιρεθεί το περιεχόμενο τους με ενδεχόμενο κίνδυνο αιμορραγίας (βασικά επειδή δεν θα κάνει την επέμβαση γιατρός, γι΄αυτό πρότεινα να υπάρχει αιμοστατικό).
 
Θα διαβασω τα θεματα που μου βαλετε. Θα το ψαξω στο google, θα μιλησω και σε αλλους. Για να παρω αποφαση. Αν βρειτε κατι που θα βοηθησει βαλτε το σας παρακαλω.
 
Θα διαβασω τα θεματα που μου βαλετε. Θα το ψαξω στο google, θα μιλησω και σε αλλους. Για να παρω αποφαση. Αν βρειτε κατι που θα βοηθησει βαλτε το σας παρακαλω.
Όλα θα κυλήσουν ομαλά. Μην ανησυχείς, δε θα το χάσεις. Εμπιστεύσου κάποιον μα πάνω απ' όλα τον εαυτό σου.
Αριάδνη μην μείνεις άπραγη αφού οι κύστες είναι μόνο στα φτερά! Αν το αφήσεις μόνο του, ανοίγει ο θάνατος ως μονόδρομος.ΘΑ ΖΉΣΕΙ!👍
 
Εγω αν δεν υπιρχε βοηθεια κτηνιατρου θα σκεφτομουν και τον εκτροφεα.. Δεν θα το αφινα απραγο!
και που ξερεις και αυτος μπορει να ξερει!
 
Εγω αν δεν υπιρχε βοηθεια κτηνιατρου θα σκεφτομουν και τον εκτροφεα.. Δεν θα το αφινα απραγο!
και που ξερεις και αυτος μπορει να ξερει!
Κι εγώ το ίδιο.
Θα πήγαινα πρώτα να τον βρω μόνη μου (έναν ή και άλλον αν υπήρχε), να τον συζητήσω.
Θα έπαιρνα γαντάκια, δική μου τσιμπίδα, αιμοστατικό, πετσέτες και πετσετάκια, κονάκιον, ηλεκτρολύτες, σταγονόμετρο και θα πήγαινα.
Θα είχα δώσει και αντιστρέςς μια δυο μέρες πριν.
Τι να κάνεις, πρέπει να εμπιστευόμαστε και κάποιους ανθρώπους. Και να κάτσεις από δίπλα βοηθητικά, ώστε να μάθεις κιόλας, γιατί θα έχεις συνέχεια τέτοια περιστατικά μ' αυτό το πουλάκι.
 
Κι εγώ το ίδιο.
Θα πήγαινα πρώτα να τον βρω μόνη μου (έναν ή και άλλον αν υπήρχε), να τον συζητήσω.
Θα έπαιρνα γαντάκια, δική μου τσιμπίδα, αιμοστατικό, πετσέτες και πετσετάκια, κονάκιον, ηλεκτρολύτες, σταγονόμετρο και θα πήγαινα.
Θα είχα δώσει και αντιστρέςς μια δυο μέρες πριν.
Τι να κάνεις, πρέπει να εμπιστευόμαστε και κάποιους ανθρώπους. Και να κάτσεις από δίπλα βοηθητικά, ώστε να μάθεις κιόλας, γιατί θα έχεις συνέχεια τέτοια περιστατικά μ' αυτό το πουλάκι.
Αυτο μπορει να γινει και σε παπαγαλους;
και αποτι καταλαβα γινετε κατα τι διαρκια τις πτεροροιας;
(σορρυ για το off topic αλλα πρεπει και εγω να μαθενω :D)
 
Αυτο μπορει να γινει και σε παπαγαλους;
και αποτι καταλαβα γινετε κατα τι διαρκια τις πτεροροιας;
(σορρυ για το off topic αλλα πρεπει και εγω να μαθενω :D)
Σε κάποια είδη, όπως macaw, cockatiels σπανιότερα όμως και κυρίως στα φτερά πτήσης.
 
και καποια εχουν την ατυχια να βγαζουν κυστες και να πεθαινουν. Ποσο αδικο μπορει να ειναι αυτο;
Και πόσοι άνθρωποι ξαφνικά αποκτούν αυτοάνοσα νοσήματα και παραμένουν ανάπηροι.. Αυτό δεν είναι άδικο; Καταλαβαίνω τον πόνο σου, αλλά όταν έχουμε να κάνουμε με ζωές έχουμε να αντιμετωπίσουμε και αυτά. Στην περίπτωσή σου τον μόνο που θα μπορούσα να κατηγορήσω θα ήταν ο εκτροφέας που έκανε λάθος επιλογή γεννητόρων..

Θα πήγαινα πρώτα να τον βρω μόνη μου (έναν ή και άλλον αν υπήρχε), να τον συζητήσω.
Θα έπαιρνα γαντάκια, δική μου τσιμπίδα, αιμοστατικό, πετσέτες και πετσετάκια, κονάκιον, ηλεκτρολύτες, σταγονόμετρο και θα πήγαινα.
Θα είχα δώσει και αντιστρέςς μια δυο μέρες πριν.
Τι να κάνεις, πρέπει να εμπιστευόμαστε και κάποιους ανθρώπους. Και να κάτσεις από δίπλα βοηθητικά, ώστε να μάθεις κιόλας, γιατί θα έχεις συνέχεια τέτοια περιστατικά μ' αυτό το πουλάκι.
Και εγώ θα συμφωνήσω σε αυτό.. Αλλά πριν το κάνεις, ανέβασε κάποιες φώτο να είμαστε 100% σίγουροι πως πρόκειται για κύστες (μιας και όλοι είπαν πως δεν γίνεται να εξαφανιστούν από μόνες τους, εγώ ελπίζω πως είναι κάτι άλλο που θεραπεύεται!), και για μένα επικοινώνησε με κάποιον γιατρό (μπορώ να σου συστήσω μερικούς) που θα έχουν τη διάθεση να δουν φώτο του καναρινιού μέσω mail (ναι υπάρχουν ακόμα άνθρωποι! 😉 ). Έτσι θα το έχει δει και ένα έμπειρο μάτι και ίσως δώσει και κάποιες συμβουλές. Σκέψου το και πες μας...
 
Το αλλο καναρινι που δεν ηταν και δικο μου αλλα το πηρα μηπως βρω λυση
Αυτό τι καναρίνι ήταν Αριάδνη;
Αξίζει όλοι να διαβάσουμε αυτές τις δύο αναφορές του κυρίου Μάκη.
 
Back
Top